Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Wydarzenia


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
środa, 22 listopada 2017 21:06
Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Idea tego święta do dziś jest niezmienna – ,,Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy’’. Od 2006 roku Dzień Życzliwości obchodzimy w Polsce. W tym dniu Polacy starają się zachować uśmiech na ustach, nie dają się prowokować, są mili dla innych. Wszelkie kłótnie, żale i złości odstawiamy na bok. Ściskamy sobie dłonie, ustępujemy pierwszeństwa innym, pomagamy starszym. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.

W NASZEJ SZKOLE, JAK CO ROKU  21 listopada - pedagodzy szkolni przy współpracy z młodzieżą ze Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków zorganizowali obchody tego święta. Wnętrze budynku ozdobiono dekoracjami zachęcającymi do okazywania miłych gestów, uśmiechu, używania słów: proszę, dziękuję, przepraszam Na korytarzach obu części budynku naszej szkoły urządzono specjalne Kąciki Życzliwości i Pozdrowień. Miejsca te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż każdy chciał dołączyć do grona życzliwych. Uczniowie przypinali sobie optymistyczne plakietki. Napis: ,,Zatrzymaj się koleżanko, kolego i napisz coś miłego’’ spowodował, że wiele uczennic i uczniów skorzystało z możliwości, by napisać pozdrowienia lub życzenia na papierowych liściach, które należało przyczepić do Szkolnego Drzewka Życzliwości. Powstały w ten sposób barwne Drzewa Życzliwości i Pozdrowień.


PAMIĘTAJMY!


Życzliwość rodzi życzliwość. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok!

• Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty.

• Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań.Pedagodzy szkolni: A. Formejster, U. Paluszkiewicz

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie za udział w akcjach charytatywnych
wtorek, 21 listopada 2017 18:25

 
Bardzo dziękujemy naszym kolejnym darczyńcom:

Jakub Pawełkowski kl. II b – znaczki
Natalia Krymska kl. VI b - znaczki
Marika Bączek kl. IV d – środki medyczne
Anna Prostko kl. IV d – środki medyczne
Kamil Rutkowski kl. VI c – środki medyczne
Ola Klimaszewska kl. IV d – środki medyczne
Bartosz Mazurek kl. V b – środki medyczne, znaczki, ładowarki.


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
niedziela, 19 listopada 2017 19:40


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyły:
OLIWIA CZAPLICKA i WIKTORIA OLSZEWSKA z klasy VI c.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.


________________________________________________________________________

 

 
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości
piątek, 17 listopada 2017 01:51


14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej n 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie odbyła się akademia słowno-muzyczna z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W szkole od wielu lat rokrocznie obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Honorowymi gośćmi, od samego początku byli i są kombatanci – żołnierze z AK i Sybiracy, chociaż już nieliczni, bo wielu z nich odeszło na „wieczną wartę”. Dzięki ich wspomnieniom z tamtych tragicznych wydarzeń uczestnicy uroczystości, szczególnie uczniowie, otrzymują „żywą lekcję historii”.

Tego dnia zaszczycił nas swoją obecnością pan Leszek Niesiobędzki – Sybirak, jeden z ostatnich żyjących kombatantów. Burmistrza Miasta reprezentowała pani Julita Wiluk – Główny specjalista ds. oświaty. W uroczystości uczestniczyły przedstawicielki Rady Miasta: pani Halina Muryjas-Rząsa - Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo i pani Monika Stefańska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny. Grajewskie Centrum Kultury reprezentowali: pani Monika Soroko - kierownik działu programowego i pan Maciej Grabowski z Grajewskiej Izby Historycznej. Swoją obecnością zaszczyciła nas zaprzyjaźniona ze szkołą emerytowana bibliotekarka – pani Wiesława Lendo.

W tegorocznym szkolnym przedstawieniu uczniom i zaproszonym gościom przybliżyliśmy historię życia i walk narodowowyzwoleńczych Polaków żyjących pod zaborami przygotowaną przez pana Wiesława Jerulanka. Uczniowie klas I c, V c, VI a, VII b na tle prezentacji multimedialnej recytowali wiersze Władysław Bełzy, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Słonimskiego, wygłaszali fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza wybrane przez panią Annę Bukowską i panią Sabinę Łempicką. W wykonaniu solistów i chóru prowadzonego przez panią Beatę Urszulę Dawid usłyszeliśmy wzruszające pieśni legionowe i patriotyczne, które poruszają serca i zapadają w pamięć młodego człowieka. Sprawami organizacyjnymi i przygotowaniem dekoracji w sali gimnastycznej zajmował się pan Wiesław Jerulank z klasą VI c. Jego staraniem społeczność szkoły obejrzała wystawę "Drogi do niepodległości" udostępnioną przez Grajewską Izbę Historyczną.

Przygotowując odpowiedni dobrany materiał słowno-muzyczny chcemy podkreślić, że twórczość kulturalna narodu: poezja, literatura i muzyka świadczą o wielkości narodowego ducha trwającego przez pokolenia. Młody człowiek, by móc prawidłowo się rozwijać, powinien mieć świadomość własnej przeszłości i tożsamości narodowej. Przeszłość Polaków obfitowała bowiem w szereg dramatycznych wydarzeń w ostatnich dwóch stuleciach. 123-lenia niewola pełna cierpień i prześladowań zakończyła się 11 listopada 1918 roku. Polska odzyskała niepodległość, wracając na mapy Europy.

Świętując 99. rocznicę tych wydarzeń, należy pamiętać, że wolność nie przyszła sama, lecz była okupiona wielkim cierpieniem i męczeństwem wielu pokoleń, co pragniemy uświadomić naszym wychowankom na lekcjach języka polskiego, historii i poprzez tego rodzaju uroczyste akademie patriotyczne.


Organizatorzy 

Fot. W. Jerulank 

_________________________________________________________________
 
Otrzęsiny klas czwartych
czwartek, 16 listopada 2017 06:32


30 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość, której celem była integracja społeczności uczniowskiej.

Uczniowie z klas czwartych wzięli udział w otrzęsinach przygotowanych przez przedstawicieli klas VI i VII. W pierwszej części czwartoklasiści brali udział w konkurencjach i zabawach przygotowanych przez starsze koleżanki i starszych kolegów. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Następnie wszyscy udali się na dyskotekę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski, na której wszyscy wspaniale się bawili.

M. Lenkiewicz  

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 16 listopada 2017 06:09


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
„W tajemniczej krainie krasnali”
wtorek, 14 listopada 2017 23:36


14 listopada 2017 r. dzieci z III i IV grupy przedszkolnej oraz uczniowie klas III a, III c i III e wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się do GCK na piękną baśń muzyczną pt. „W tajemniczej krainie krasnali” przygotowaną przez Teatr Muzyczny „Duduś” z Łodzi.

Specjalnie przygotowana scenografia, efekty świetlne, wspaniałe kostiumy, cudowna muzyka i wspaniały zespół teatralny wprowadziły małych widzów w zaczarowany i magiczny świat baśni.

W trakcie spektaklu aktorzy zorganizowali wesołe konkursy, za które mali uczestnicy zostali nagrodzeni.

Na koniec odbyło się losowanie wcześniej wypisanych przez dzieci lub ich wychowawców biletów, a szczęśliwi zwycięzcy otrzymali atrakcyjne upominki.

Wesoła zabawa i piosenki, nastrój tajemniczej krainy krasnoludków, ciekawa gra aktorów wywołała uśmiech i zachwyt, wnosząc wiele radości w serca widzów, ucząc ich jednocześnie właściwego postępowania wobec rówieśników i dorosłych.


Fot. L. Pietrzykowska, I. Bukrejewska 

_________________________________________________________________
 
Koło Czytelniczo - Medialne
wtorek, 14 listopada 2017 21:16


Koło Czytelniczo – Medialne działa w bibliotece Szkoły Podstawowej od października 2017 r. Jest to grupa uczennic z klasy VI a (Sara Capella, Karolina Janiszewska, Anna Jaszewska, Amelia Kiełczewska, Wiktoria Siedlecka, Wiktoria Szumowska), które są zainteresowane książkami, czytaniem i technologią informacyjną. W ramach działalności koła zapoznają się z pracą biblioteki, poznają jej zbiory, służą radą i pomocą czytelnikom w wyborze lektury, zachęcają się wzajemnie do czytania. Włączają się również w organizowanie imprez i przedsięwzięć czytelniczych, m.in. Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia słodkich wypożyczeń, konkursów i turniejów czytelniczych oraz wystaw i gazetek bibliotecznych. Usprawniając swoje umiejętności z zakresu technologii informacyjnej, opracowują dokumenty tekstowe i graficzne, wykorzystując przy tym zasoby Internetu. Dziewczęta  realizują również projekt edukacyjny "Czytanie na drugie śniadanie", a także przygotowują przedstawienia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. Tworząc "Mobilną bibliotekę", współpracują z Biblioteką Publiczną Oddział dla Dzieci w Grajewie.
Najaktywniejsi członkowie koła za swoje zaangażowanie otrzymują na zakończenie roku szkolnego nagrody i dyplomy. Osoby zainteresowane taką formą spędzania czasu wolnego zapraszam na zajęcia koła, które odbywają się systematycznie we czwartki o godz. 13.30 po zakończeniu zajęć przez uczniów.

Opiekun koła - I.Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
wtorek, 14 listopada 2017 19:53


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
GABRIELA ŻYLIŃSKA KL. IV F
MICHAŁ WIRKOWSKI KL. II B
BARTOSZ AKACKI KL. IV D

GALERIA

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.


________________________________________________________________________

 

 
Rekord odwiedzin i wypożyczeń książek z biblioteki
wtorek, 14 listopada 2017 19:49


12 listopada 2017 r. przypada Światowy Dzień Bicia Rekordów. W ten dzień niekoniecznie musimy pobijać rekordy na miarę Księgi Rekordów Guinnessa. Można jednak wyśrubować własne osiągnięcia, np. w biegu na 100 metrów, czy w wykonaniu dobrych uczynków.

13 listopada nasza biblioteka podjęła również wyzwanie bicia rekordu. Tym razem był to rekord odwiedzin i wypożyczeń książek przez uczniów klas II-VI SP 4.

Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty informujące o akcji. Były strzałki wskazujące czytelnikom drogę do biblioteki oraz ślady na podłodze, których tropem podążali uczniowie chcący wypożyczyć książki lub spędzić wolny czas w czytelni. W budynku B zrobiło się tłoczno i gwarno. Młodsi i starsi uczniowie poszukiwali książek o różnej tematyce. Wśród najmłodszych czytelników największym zainteresowaniem cieszyły się książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (2016). Pod koniec dnia skończyły się niespodzianki rozdawane czytelnikom odwiedzającym naszą bibliotekę. Zakończył się również Dzień Bicia Rekordu. Przyszedł czas na podsumowanie. 

Otóż w tym dniu bibliotekę odwiedziło 189 czytelników, którzy wypożyczyli 300 książek odpowiadających ich zainteresowaniom czytelniczym!

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji i pomogli ustanowić rekord.

I.Bukrejewska, L. Pietrzykowska, E. Czaplicka


Fot. I. Bukrejewska 

_________________________________________________________________
 
„Wieczne odpoczywanie…”
wtorek, 14 listopada 2017 00:25


„Między śmiercią, rodzeniem byt nasz ledwie może
Nazwan być czwartą częścią mgnienia…”

Daniel Naborowski

Zakamarki naszej pamięci kryją wiele treści. Gromadzą się w nich dawne wydarzenia, godne miejsca zajmują chwile szczęścia, chowają się po kątach troski i zmartwienia, a pośród tych wszystkich wspomnień spoczywają ludzie – osoby, które kiedyś wpływały na nasze życie, kształtowały naszą osobowość, a teraz już ich nie ma wśród nas. Nauczyciele. Mistrzowie. Przewodnicy.

Te wyjątkowe skarby naszej przeszłości wydobywamy, by uświadomić sobie ich wartość, zapewnić o szacunku i pamięci oraz dopomóc w zapewnieniu im wiekuistego szczęścia.

Już po raz dwunasty w Grajewie na początku listopada odprawiona została msza święta w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. W miniony piątek, 10 listopada 2017 r. w piękniejącym z tygodnia na tydzień kościele pw. Św. Ojca Pio zgromadzeniu modlitewnemu przewodniczył JE ks. biskup Stanisław Stefanek, nieraz już patronujący w minionych latach temu przedsięwzięciu. Przy ołtarzu Pańskim celebransowi towarzyszył Ks. prałat dr Czesław Oleksy, Dziekan Dekanatu Grajewskiego, ks. dr Tomasz Grabowski oraz ks. Dariusz Gosk, proboszcz miejscowej parafii. Wśród uczestników nabożeństwa nie zabrakło pocztów sztandarowych grajewskich szkół oraz działających w nich związków zawodowych, przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych władz samorządowych oraz reprezentantów grajewskiego środowiska oświatowego i parafian. W atmosferę modlitewnego skupienia wprowadziły wszystkich tradycyjnie słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się”.

Okolicznościową homilię ks. biskup poświęcił refleksji o znaczeniu misji nauczycielskiej, a wzbogacił ją oczywistym, zdawać by się mogło, ale niezwykle cennym spostrzeżeniem, że czas listopadowy, naznaczony w przyrodzie opadającymi liśćmi i nieuchronnym chyleniem się ku mrozom zimy, jak żaden inny w ciągu roku sprzyja refleksji o nieuchronności przemijania oraz o ludzkim pielgrzymowaniu ku wieczności. Modlitwę wiernych, jak zawsze, wypełniło odczytanie list zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty z poszczególnych szkół naszego miasta, a także osób związanych z edukacją grajewską. W skupieniu i ze wzruszeniem wspominaliśmy w myślach tych spośród wymienianych, których znaliśmy osobiście, a także tych, o których zasługach słyszeliśmy z opowiadań innych. Ze smutkiem można było zauważyć, że listy są coraz dłuższe… Przywoływaniu kolejnych list nazwisk towarzyszyło zapalanie zniczy symbolizujących pamięć i stanowiących drogowskaz dla dusz, błądzących po ścieżkach życia.

Tradycyjnie realizowane elementy celebry jeszcze raz oddziałały na zgromadzonych swą głęboką treścią i uczyniły uroczystość wyjątkową i niepowtarzalną. W końcowej części ks. proboszcz podziękował za zaangażowanie przy organizacji i podczas wspólnej modlitwy, słowa wyjątkowej wdzięczności adresując do ks. biskupa jako swego duchowego ojca.

Organizatorzy: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, p. Halina Muryjas-Rząsa, p. Irena Konopko, p. Krystyna Łaguna, p. Violetta Magdalena Curyło.

Oprawa muzyczna: p. Elżbieta Gadomska, p. Jadwiga Laszczkowska, p. Ewa Urszula Wróbel, p. Marzenna Czajkowska, p. Beata Dawid, p. Wiktoria Matusiewicz, p. Anna Maleszewska.

V. M. Curyło

Fot. L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:32


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska
__________________________________________________________________________
 
Sukces naszych tenisistów
poniedziałek, 13 listopada 2017 19:24


13 października br. w hali MOSIR w Grajewie odbyły się Igrzyska Powiatu Grajewskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Chłopcy z naszej szkoły: Maciej Puhacewicz, Dawid Nowakowski, Patryk Piaszczyński i Bartosz Kaczyński zajęli I miejsce, zapewniając awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Nowogrodzie!

Gratulujemy!

T. Babul
_________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości
niedziela, 12 listopada 2017 21:22


W 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach tego święta. Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowali: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i poczet sztandarowy.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, delegacji zakładów pracy, placówek oświatowych, instytucji i stowarzyszeń spod Grajewskiego Centrum Kultury do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Tutaj odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Czesław Oleksy, który kazanie zakończył słowami nieżyjącego prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego: „Odzyskanej niepodległości nie zmarnujcie”.

Po mszy delegacje udały się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości. Tam uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia na maszt flagi narodowej przy dźwiękach hymnu narodowego. Po tym złożono kwiaty oraz wieńce.

Wcześniej przedstawiciele naszej szkoły złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

W. Jerulank

_________________________________________________________________
 
Ty też weź udział w akcjach charytatywnych
niedziela, 12 listopada 2017 21:15

 
Przygotowujemy do wysyłki paczkę z telefonami. Do 15 grudnia br. będziemy zbierać środki medyczne. Zapraszamy do aktywnego włączenia się. Dziękujemy gorąco darczyńcom:

Szymon Pięczykowski kl. II b – telefony, tablet
Oliwia Czaplicka kl. VI c – telefon, ładowarka
Wiktoria Olszewska kl. VI c – ładowarki
Kacper Zalewski kl. II c - znaczki
Bartosz Czajkowski kl. IV b – środki medyczne
Martyna Jabłońska kl. IV d – środki medyczne

I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________
 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017
sobota, 11 listopada 2017 00:13


W tym roku w budynku B również obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego program obejmował:

„Książka nas łączy”- gazetka okolicznościowa nawiązująca do hasła tegorocznych obchodów MMBS;
Sentencje o książce i bibliotece wyeksponowane na drzwiach pracowni klasowych;
„Pokaż się w bibliotece” – dekalog dobrego czytelnika;
Wystawa książek z autorskimi dedykacjami dla czytelników naszej biblioteki;
Słuchanie bajek wybranych przez przedszkolaków z płytoteki szkolnej;
• Akcja „Warto mnie przeczytać” zachęcająca uczniów do przeczytania książek polecanych przez rówieśników;
• Szkolny konkurs plastyczny „Jestem ilustratorem legendy polskiej” dla klas I – III, którego celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz poznawania legendarnej przeszłości kraju. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do przeczytanej „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. Oto wyniki:

Klasy I
I miejsce – Jakub Krajewski kl. I a, Eliza Żbikowska kl. I c, Milena Ławska kl. I d
II miejsce – Aleksander Śliwiński kl. I d, Laura Ladzińska kl. I a
III miejsce – Amelia Sienicka kl. I a, Paulina Koniecko kl. I d,
Wyróżnienia: Lena Karwowska kl. I a, Piotr Korycki kl. I a

Klasy II
I miejsce – Zofia Lewczuk kl. II a, Nikola Szlejter kl. II b
II miejsce – Sebastian Podchul kl. II d, Jakub Pawełkowski kl. II b, Sebastian Koprowski kl. II d
III miejsce – Weronika Ruszczyk kl. II c, Zuzanna Grabowska kl. II c, Julia Nikonowicz kl. II d
Wyróżnienia: Magdalena Gulan, Michał Gulan i Bartłomiej Niećkowski kl. II d

Klasy III
I miejsce – Lidia Naruszewicz kl. III e (świetlica), Kacper Rogowski kl. III e (świetlica)
II miejsce – Milena Kuczyńska kl. III c, Patryk Jabłoński kl. III c, Weronika Glińska kl. III e
III miejsce – Wiktoria Wasilewska kl. III e (świetlica), Bartosz Polakowski kl. III c, Weronika Sakowicz kl. III d
Wyróżnienia: Kinga Gosiewska kl. III e, Jan Maciorowski kl. III c, Dawid Dubois kl. III c

• Test „Jak dobrze znam klasykę literatury dziecięcej?” dla klas IV sprawdzający wiedzę literacką uczniów dotyczącą baśni i bajek. Oto zwycięzcy:
Marika Bączek kl. IV d, Brajan Borawski kl. IV f, Nadia Chludzińska kl. IV f, Martyna Golubiewska kl. IV f, Adam Karwowski kl. IV f, Katarzyna Kolber kl. IV d, Marta Kozłowska kl. IV d, Filip Muszyński kl. IV f, Bartosz Zieliński kl. IV f, Gabriela Żabińska kl. IV f, Gabriela Żylińska kl. IV f

• Szkolny konkurs „Czytelnik Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017” dla klas V-VI, którego celem było zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania książek.

Tytuł „Czytelnika MMBS 2017” zdobyła Julia Kalinowska z klasy V a.

Zwycięzcom gratulujemy!

Wszystkim Czytelnikom dziękujemy za udział, a Paniom wychowawczyniom za współpracę w kształtowaniu kultury i aktywności czytelniczej uczniów.

Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej i oglądania galerii nagrodzonych prac plastycznych.


L. Pietrzykowska, I. Bukrejewska, E. Czaplicka

_________________________________________________________________
 
„KTO TY JESTEŚ? – POLAK MAŁY…”
piątek, 10 listopada 2017 21:06


W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie klas I – III podczas zajęć rozmawiali o symbolach narodowych, słuchali patriotycznych pieśni, przygotowali kotyliony i biało – czerwone chorągiewki, którymi udekorowali swoje klasy. Mali patrioci w postawie na baczność odśpiewali hymn narodowy.


Wychowawczynie

Fot. E. Mieczkowska, B. Rogalska, A. Gryczkowska
_________________________________________________________________
 
"Śniadanie daje moc"
piątek, 10 listopada 2017 20:29


8 listopada uczniowie klas drugich naszej szkoły wzięli udział w ósmej edycji akcji „Śniadanie daje moc”.

Dzieci przypomniały sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, rolę prawidłowego żywienia oraz piramidę zdrowia. Dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Odpowiadały na pytania dotyczące pięciu posiłków oraz wartości odżywczych niektórych produktów. Po umyciu rąk, wspólnie zrobiły zdrowe kanapki ze zwróceniem uwagi również na ich estetykę. Była to dobra lekcja pozytywnych zachowań, a także świetna zabawa dla uczniów. Wspólne drugie śniadanie cieszyło wszystkich. Nawet sprzątanie po posiłku przebiegło sprawnie.

Dzień minął wesoło pozostawiając mnóstwo wrażeń i obietnicę uczniów, że będą zawsze pamiętali o zjedzeniu śniadania i kanapkach do szkoły.

Wychowawczynie 


Fot. J. Rydzewska, B. Rogalska, A. Gryczkowska, E. Mieczkowska

_________________________________________________________________
 
Dołącz do nas!
czwartek, 09 listopada 2017 20:09


__________________________________________________________________________
 
Nieco inna lekcja języka angielskiego w klasie V b
sobota, 04 listopada 2017 11:40


25 października na lekcji języka angielskiego klasa V b sprawdzała swoje umiejętności i wiedzę poprzez zabawę w restaurację. Każdy miał przygotować posiłek i własne menu. Dobieraliśmy się w pary i zaliczaliśmy dialog. Po scenkach ze smakiem zjedliśmy przygotowane przez nas potrawy. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Zuzanna Karwowska i Marta Pawełkowska


Fot. A. Sokołowska


_________________________________________________________________

 
Akcje charytatywne trwają
sobota, 04 listopada 2017 11:17

 
Przypominamy o trwających akcjach charytatywnych. Tym razem przygotowaliśmy do wysyłki ponad 1800 znaczków pocztowych. Pięknie dziękujemy darczyńcom:

Julia Nikonowicz kl. II d – telefony, ładowarka
Joanna Popowska kl. VI c – telefon, ładowarki
Magdalena Obrycka kl. VI b – znaczki
Michał i Damian Chrzanowscy kl. III e – znaczki
Sekretariat SP4 – znaczki


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
„Chcę, żebyś przeczytał moją książkę”
czwartek, 02 listopada 2017 17:51


Biblioteka szkolna (budynek  B) zaprasza
uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału
w całorocznej akcji „Chcę, żebyś przeczytał moją książkę”.Każdego kto ma w domu książki, których nie potrzebuje, prosimy o przyniesienie ich do biblioteki szkolnej. Z pewnością przyniosą one radość kolejnym czytelnikom. Bardzo prosimy, aby książki były w dobrym stanie.


________________________________________________________________________
 
SKC pomaga
niedziela, 29 października 2017 20:31

 


Fot. M. Czajkowska

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę ubrań dla chłopca i dziewczynki w wieku szkolnym. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Mama obdarowanych dzieci, pani Agnieszka jest wdzięczna za okazaną pomoc i zadowolona z otrzymanych rzeczy.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas


_________________________________________________________________

 
Podziękowanie
sobota, 28 października 2017 21:55


__________________________________________________________________________
 
Dołącz do nas!
piątek, 27 października 2017 20:16

 
Dzięki Wam mogłyśmy wysłać drugą partię środków medycznych do Fundacji. Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom, którzy w tym tygodniu okazali wrażliwość na potrzeby innych:

Edytka Szejda gr. „O” I - środki medyczne
Mateusz Gazowski kl. II a – środki medyczne
Oliwia Czaplicka kl. VI c – środki medyczne
Joanna Popowska kl VIc – telefony
Kacper Zalewski kl. II c – znaczki
Łukasz Zyskowski kl. III c – znaczki


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Duże i małe szachy – nie tylko mała i duża przerwa
czwartek, 26 października 2017 14:45

 


W SP 4 w Grajewie od kilku dni możemy cieszyć się możliwością gry w szachy podczas dużych i małych przerw, zarówno na dziedzińcu szkolnym, jak i na korytarzu szkolnym. To nie tylko uatrakcyjnienie spędzania wolnego czasu na przerwach - to także rozpoczynające się od połowy listopada zajęcia gry w szachy w klasach pierwszych prowadzone przez naszego nauczyciela. Na tych bezpłatnych zajęciach początkujący nauczą się podstawowych reguł gry, geometrii szachownicy, zapoznają się z rodzajem występujących na niej linii oraz z różnymi zabawami związanymi z szachownicą. Z czasem nauczą się także najprostszego matowania, rozróżniania szacha od mata czy pata.

Celem Ministerstwa Edukacji Narodowej - projektu „Edukacja przez szachy w szkole” – nie jest stworzenie rzeszy szachistów w Polsce. Edukacja szachowa ma zwiększyć umiejętności matematyczne naszych uczniów.

Przy wszechobecnych urządzeniach mobilnych, dzieciach i nastolatkach nie rozstających się z komórkami, niełatwo jest zachęcić uczniów, żeby zainteresowali się szachami, które mogą być przeciwwagą dla urządzeń elektronicznych, wspaniałą alternatywą, czasem nawet ratunkiem. Szachy to nauka myślenia i wewnętrznej dyscypliny. To też gra rodzinna, terapeutyczna, dająca siłę. Gra z tradycjami i historią, ale gra. Jak mało która, rozwija kompetencje matematyczne, zdolność logicznego myślenia, umiejętność analizowania tego, co było i wyciągania wniosków. Szachy pomagają kształtować osobowość: uczą planowania, dyscypliny i odpowiedzialności za własne czyny.

To jest też bardzo sprawiedliwy sport, zawodnik nie może zrzucić winy na boczny wiatr czy inne trudne warunki. Wygrana albo przegrana jest konsekwencją ruchów grającego i koniec. Jednocześnie, jeżeli poświęci się czas i zdobędzie większe umiejętności niż przeciwnik, jest duża szansa na zwycięstwo.

Poza tym, w dobie Internetu i wirtualnego spędzania czasu ze znajomymi, gra daje możliwość spotkania z rówieśnikami, z rodzicami, dziadkami – oko w oko. Jest to wymagająca gra, a więc przede wszystkim dla tych, którym się jeszcze coś chce.
Dyrektor szkoły – Karol Choynowski_________________________________________________________________

 
Dziękujemy ...
wtorek, 24 października 2017 22:09

 
Cieszymy się, że w trwającym Tygodniu Misyjnym wspieracie nasze akcje i czynnie w nich uczestniczycie. Gorąco dziękujemy:

Gabriela Fidler kl. VI a – środki medyczne
Julia Nikonowicz kl. II d – środki medyczne
p. Urszula Buczyńska - telefon
Krystian Tarnacki kl. II b – telefon
Kalina Kacprzak kl. VI b – telefon
Anonimowy darczyńca – ładowarki
Jakub Pawełkowski kl. II b środki medyczne, znaczki
Maja Sztachelska kl. V b – znaczki
Marta Pawełkowska kl. V b – środki medyczne


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Opiekujemy się grobami na pobliskim cmentarzu
wtorek, 24 października 2017 22:01

 


Kolejny raz uczniowie ze SKC porządkowali zabytkowe groby na cmentarzu parafialnym w Grajewie. W sobotę 14 września 2017 r. o godzinie 9.00 trzech uczniów z klasy V c: Michał Zyskowski, Kacper i Michał Zawadzcy stanęli do pracy, aby oczyścić miejsca pochówku z chwastów, śmieci i zbutwiałych liści. Zadanie nie było łatwe, tym bardziej jego wynik ucieszył samych wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy. Liczymy też na Wasz udział w kolejnych akcjach.

Szkolne Koło Caritas

Fot. M. Czajkowska

_________________________________________________________________

 
Tydzień Misyjny
poniedziałek, 16 października 2017 19:04

 

Od 2000 roku drobnymi sumami wspieramy Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci. Datki pochodzą ze zbiórek do puszek w okresie Tygodnia Misyjnego. Swojego czasu w szkole istniało Ognisko misyjne, dziś tylko pozostajemy w łączności z Sekretariatem Misyjnym PDMD i wspieramy liczne projekty realizowane w krajach misyjnych.

Tegoroczny Tydzień Misyjny, który będzie przebiegać pod hasłem „Idźcie i głoście…” rozpocznie Niedziela Misyjna 22 października. Zachęcamy społeczność szkolną do aktywnego włączenia się do zbiórki datków do puszek w terminie środa – piątek (25-27.10.2017 r.).

Już dziś dziękujemy za każdy nawet najmniejszy dar serca!


Ognisko misyjne

__________________________________________________________________________

 

 
Pomagamy...
poniedziałek, 16 października 2017 18:53

 

Dzięki hojności Julity Kulikowskiej z kl. VII b i pozostałych darczyńców wysyłamy pierwszą partię środków medycznych do Fundacji Pomocy Humanitarnej. Dziękujemy pięknie:

Wiktoria Szumowska kl. VI a – środki medyczne
Julita Kulikowska kl. VII b – środki medyczne
Nell Kurowska kl. II b - telefony
Julia Jarosz kl. VI b - telefon
Kamil Rutkowski kl. VI c – środki medyczne


I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________

 

 
Dzień Edukacji Narodowej w SP 4
niedziela, 15 października 2017 08:23

 


13 października w szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta Grajewo – pan Dariusz Latarowski, Główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk oraz przedstawiciele Rady Rodziców na czele z jej przewodniczącym, panem Wojciechem Fajferem.

Były życzenia, podziękowania, kwiaty i słowa uznania.

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że pani Halina Muryjas- Rząsa otrzyma z rąk Ministra Edukacji Narodowej honorowy tytuł PROFESORA OŚWIATY.

Panie Aleksandra Monika Kuczyńska i Lidia Łepkowska otrzymały z rąk Podlaskiego Kuratora Oświaty medale Komisji Edukacji Narodowej.

Pan dyrektor Karol Choynowski i panie: Urszula Krystyna Bołonkowska, Urszula Buczyńska i Beata Szewczyk dzień wcześniej otrzymali Nagrody Burmistrza Miasta Grajewo.

List gratulacyjny za wieloletnią pracę został wręczony pani Wiesławie Borowskiej.

Pani Agnieszka Sokołowska oraz uczennica klasy VI b Oliwia Dzięgielewska otrzymały podziękowania nadesłane przez Posła na Sejm, Sekretarza Stanu w MSW i A pana Jarosława Zielińskiego za zaangażowanie i udział w Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018, która odbyła się 4 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie.

Uroczystościom szkolnym towarzyszyło wręczenie nagród Dyrektora szkoły - pana Karola Choynowskiego.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania obejrzeli pełną humoru część artystyczną z udziałem uczniów naszej szkoły (z kl. IV e, IV d, IV f, VI b, VII a i gimnazjum - kl. II b, III b), przygotowaną przez panie: Halinę Muryjas-Rząsę (autorkę scenariusza), Martę Lenkiewicz, Dorotę Zabłocką, Annę Maleszewską, Olgę Fiodorowicz. W wykonaniu scenografii wsparł panie pan Janusz Jarząbek, a opiekę nad pocztem sztandarowym sprawował pan Wiesław Jerulank.


_________________________________________________________________

 
Akcje charytatywne trwają
czwartek, 12 października 2017 18:21

 
Cieszymy się, że macie otwarte serca na potrzeby innych. Wdzięczni jesteśmy za każdy podarowany bandaż, plaster, rękawiczkę… Dziękujemy gorąco naszym darczyńcom:

Magdalena Obrycka kl. VI b – znaczki pocztowe
Julia Płochocka kl. VI a – środki medyczne
Janiszewska Karolina kl. VI a - środki medyczne
Bartosz Tarnacki kl. II c – środki medyczne
Weronika Ruszczyk kl. II c – telefony, środki medyczne


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Brawa dla naszych sportowców
czwartek, 12 października 2017 17:38

 


7 października br. w Nowogrodzie odbył się Półfinał Igrzysk Województwa Podlaskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Nasze dziewczęta i chłopcy zapewnili sobie awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 21 października w Augustowie. Chłopcy z naszej szkoły, jako jedyni w swej kategorii będą reprezentować nasz powiat w tym finale.


Nauczyciele wychowania fizycznego:
Lidia Łepkowska, Iwona Sypytkowska, Tomasz Babul


_________________________________________________________________

 
Bezpieczny Internet
niedziela, 08 października 2017 14:48

 


5 października uczniowie klas II – III obejrzeli teatrzyk pt. „Komputerowe przygody Dudusia Wesołka”. Podczas przedstawienia uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i sposoby zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Zostały również zachęcone do zastąpienia gier komputerowych ciekawą książki, wycieczką rowerowa, bądź zabawą piłką, jako atrakcyjniejsze formy spędzania czasu wolnego.

E. Sarnacka


Fot. L. Pietrzykowska, E. Sarnacka


_________________________________________________________________

 
Akcje charytatywne - Ty też weź udział!
niedziela, 08 października 2017 14:11

 
Mamy już pierwszych darczyńców znaczków pocztowych i rękawiczek gumowych. Dziękujemy serdecznie:

Kacper Zalewski - kl. II c,
Bartosz Mazurek - kl. V b.

I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Pasowanie na ucznia
piątek, 06 października 2017 21:04

 


6 października 2017 r. o godz. 10.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Licznie zgromadzeni rodzice, zaproszeni goście oraz uczniowie wraz ze swoimi paniami z wielką niecierpliwością oczekiwali rozpoczęcia uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pan dyrektor Karol Choynowski powitał wszystkich zebranych i udzielił głosu zaproszonemu proboszczowi Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie – ks. Dariuszowi Goskowi.

Następnie uczniowie z klasy IV d, pod kierunkiem pani J. Laszczkowskiej, powitali ciepłymi słowami i piosenką wszystkich pierwszaków i zachęcili maluchów do zaprezentowania krótkiej części artystycznej w formie wierszy i piosenek. Po wprowadzeniu sztandaru nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia, której dokonali: pan Karol Choynowski - dyrektor szkoły, pani Emilia Piwko z Urzędu Miasta i wicedyrektorzy: panie Aleksandra Kuczyńska i Joanna Szymanowska. Od tego momentu nasi uczniowie zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie. Na tle kolorowej scenografii wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali odblaskowe opaski ufundowane przez Burmistrza Miasta Grajewo – pana Dariusza Latarowskiego, plecaczki z napisem „SP 4” ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.

Wychowawczynie klas I


Fot. L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________

 
Wsiądź do pociągu… byle NASZEGO
czwartek, 05 października 2017 19:19

 


O! W „Czwórce” stoi lokomotywa?!
To wiedzy dzisiaj jest perspektywa.
Stoi – zaprasza,
Stoi - i wciąga,
Bo wiedza naszych uczniów pociąga.

Tak, doczekaliśmy się magicznego miejsca, które od momentu powstania cieszy się niesłychanym powodzeniem wśród młodszych i starszych pasażerów stacji SP 4. Pociąg do wiedzy, projekt edukacyjny, zmaterializował się na parterze budynku C naszej szkoły, w postaci nowoczesnego, estetycznego wnętrza przedziału pociągu, z wygodnymi miejscami do siedzenia, wielofunkcyjnymi stolikami i oknem, za którym zmienia się nieoczekiwanie krajobraz.

Tu, w przedziale edukacyjnym, odpoczniesz między lekcjami, poprowadzisz interesującą konwersację z kolegą, nauczycielem, pedagogiem. Z prasy codziennej i specjalistycznej, biuletynów i czasopism dowiesz się, co w trawie piszczy? Podświetlany globus pozwoli ci zaplanować podróż marzeń, a może rozwieje wątpliwości natury geograficznej? Choć nie ma tu jeszcze Warsu, to już wiedzę można czerpać pełną garścią i smakuje tu ona wyśmienicie. I tego się trzymajmy, i o to chodziło – a pociąg jedzie dalej…
A. Kuczyńska

Fot. L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________

 
„Opatrunek na ratunek”
środa, 04 października 2017 19:10

 

„Opatrunek na ratunek” to tytuł naszej nowej akcji charytatywnej, do której Was serdecznie zapraszamy. Wspieraliśmy już tę Fundację zbiórką kredek, ołówków i innych materiałów szkolnych.

Misje to nie tylko kościoły, misje to także przychodnie i szpitale, które powstały by pomagać tym najbardziej potrzebującym. Wszyscy okoliczni mieszkańcy wiedzą, że tam nikt nie odmówi im pomocy. Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy.

W misyjnych przychodniach brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota. Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata a nawet igły i strzykawki. Rzeczy te można nabyć w każdej aptece.

I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________

 

 
Europejski Tydzień Sportu
wtorek, 03 października 2017 18:41

 

>


Nasza szkoła włączyła się do akcji Europejski Tydzień Sportu, która jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie.

Tydzień ten miał zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana w 2017 r. pod hasłem #Be Active ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia Sportu oraz przez cały rok.

Nasi nauczyciele zorganizowali dla społeczności szkolnej w dniach 23 – 30 września cykl imprez rekreacyjno-sportowych. Odbyły się między innymi: rajd rowerowy, zajęcia sportowe dla najmłodszych, step aerobik. Wszystkie imprezy sportowe cieszyły się dużą popularnością.


Fot. B. Antropik, B. Dawid, A. Gryczkowska,
L. Łepkowska, J. Rydzewska, E. Sarnacka


_________________________________________________________________

 
Trening ewakuacyjny
sobota, 30 września 2017 08:42

 

>


29 września po godz. 10.00 w szkole odbył się trening ewakuacyjny z udziałem Państwowej Straży Pożarnej. Moment ewakuacji poprzedzony został 3 dzwonkami po 5 sekund każdy. Uczniowie pod opieką nauczycieli z zachowaniem spokoju i bezpieczeństwa wyznaczonymi drogami zeszli na miejsce ewakuacji, którym było boisko ORLIK, sytuując się przy tabliczkach poszczególnych klas. W newralgicznych miejscach stali nauczyciele i pracownicy odpowiedzialni za ewakuację. Dyrektor szkoły - pan Karol Choynowski regulował przepływ uczniów stosując tubę nagłośnieniową.

Z udziałem Państwowej Straży Pożarnej w ewakuacji wiązały się sztucznie rozpylane dymy bezwonne oraz pomoc służb specjalistycznych 3 poszkodowanym uczniom. Dodatkowo przećwiczono transport osoby poszkodowanej z II piętra dźwigiem ratowniczym.

Trening ewakuacyjny zakończono raportem o stanie ogólnym ewakuowanych uczniów i pouczeniem zgromadzonej społeczności szkolnej o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie - starszego kapitana Arkadiusza Lichotę i Dowódcę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej - młodszego brygadiera Kazimierza Golubiewskiego.


Fot. M. Lenkiewicz, L. Pietrzykowska, J. Szymanowska, A. Wejs

_________________________________________________________________

 
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską
sobota, 30 września 2017 04:01

 27 września 2017 r.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską, córką znanej poetki Wandy Chotomskiej z uczniami klas IV szkoły Podstawowej nr 4, którego organizatorem i pomysłodawcą był Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Autorką książek np.„Zając poziomka, „Kuchenny alfabet”, „Pamiętnik Felka Parerasa”oraz tekstów piosenek dla zespołu dziecięcego „Fasolki”, programów telewizyjnych dla dzieci takich jak „Tik – Tak”, „Budzik”, „Jedyneczka”.

Popularna Ciotka Klotka z programu muzycznego „Tik-Tak” przybyła na spotkanie z uczniami wszystkich klas IV Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie właśnie w stroju z tego programu. Dzieci radośnie przywitały gościa. Pani Chotomska w bezpośredni i spontaniczny sposób rozmawiała z dziećmi. Opowiadając o swojej pracy, urozmaicała wypowiedzi recytacją wierszy i dowcipami. Dzieci razem z Panią Ewą śpiewały wszystkim dobrze znane piosenki jej autorstwa, np.”Myj zęby”, „Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta”. Odbył się również mini konkurs, za udział w którym autorka dawała płytki z piosenkami oraz słodycze.

Druga część spotkania poświęcona była na zadawanie pytań przez dzieci, dotyczących pracy nad piosenkami oraz tworzeniem programów telewizyjnych. Dzieci dowiedziały się, że piosenki pisane są na zamówienie na konkretny temat.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. W podziękowaniu Pani Chotomska otrzymała kwiaty i maskotkę „Wilka Grajewa”- symbol naszego miasta. Na zakończenie autorka umieszczała uczniom dedykacje w książkach i pamiętnikach.

Spotkanie z pisarką zakończyło się kawą w bibliotece szkolnej, w której uczestniczyli Dyrektorzy Szkoły oraz Nauczyciele Bibliotekarze. W Oddziale dla Dzieci MBP pisarka wpisała się do kroniki.

To niecodzienne spotkanie na długo uczniowie zachowają w swojej pamięci.Oddział dla Dzieci MBP w Grajewie


Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską było wspaniałym, a zarazem ostatnim przedsięwzięciem pani Wiesławy Lendo z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie. Wiąże się to z odejściem po przeszło 42 latach pracy na emeryturę. Z tej okazji Dyrekcja szkoły w osobach: pani Aleksandra Kuczyńska i pani Joanna Szymanowska w imieniu całej społeczności „Czwórki” złożyły pani Wiesławie Lendo specjalne słowa podziękowania za wieloletnią i jakże owocną współpracę obu placówek, czego potwierdzeniem było odśpiewanie przez czwartoklasistów piosenki "Sto lat".
_________________________________________________________________
 
Oddział dla Dzieci MBP poleca
sobota, 30 września 2017 03:28

 

Oddział dla dzieci MBP zachęca do korzystania z najnowszych książek zakupionych do biblioteki.

Oto przykładowe pozycje:

1. Marta Fox- „Zielona Nikola”, „Bartek Wścieklica”, „Wielkie ciężarówki wyjeżdżają z morza”, „Przybij piątkę”, „Karolina XL zakochana”
2. Wioletta Piasecka- „Drużyna marzeń”, „Miś”, „A gdzie kurka?”, „Mała cyganeczka"
3. Roksana Jędrzejewska-Wróbel- „Sznurkowa historia”, „Siedmiu wspaniałych”, „Gębolud”
4. Zofia Stanecka- „Basia i biblioteka”
5. Grzegorz Kasdepke- „Kto zamawiał koszmarną przygodę?”
6. Iwona Czarkowska- „Dziwny wtorek profesora Piątka”, „Tajemnica zielonej skarpetki”
7. Adam Święcki- „Kacper w operze”
8. Grzegorz Korwin- Szymanowski- „Gdzie jest Fizia?”
9. Anna Stryjewska - „Głowa do góry, Matyldo!”
10. Agata Widzowska- Pasiak- „Grzywą malowane”
11. Marcin Pałasz- „Jaś Wiadomy zmienia świat”
12. Adam Wajrak -„Lolek”
13. Agnieszka Urbańska- „Misja szympansa Klemensa”
14. Małgorzata Sobieszczak- Marciniak- „Maria Skłodowska- Curie”
15. Katarzyna Marciniak -„Moja pierwsza mitologia”
16. Justyna Bednarek -„O srebrnej łyżce”, „W to mi graj. Bajki muzyczne”
17. Joanna Fabicka- „Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy”
18. Marcin Kozioł- „Skrzynia władcy piorunów”
19. Marcin Szczygielski- „Teatr niewidzialnych dzieci”
20. Eliza Piotrowska- „Wojtek: żołnierz bez munduru”
21. Katarzyna Grzybek- „Wysypisko książek”
22. Nela mała reporterka- „Nela na kole podbiegunowym”, „Nela na 3 kontynentach”, „Nela i skarby Karaibów”, „Nela na tropie przygód”
23. David Williams- „Wielka ucieczka dziadka”, „Chłopak w sukience”, „Babcia rabuś”
24. Sven Nordqvist- „Biedny Pettson”, „Findus się wyprowadza”, „Goście na Boże Narodzenie”, „Pettson na biwaku”, „Polowanie na lisa”, „Tort urodzinowy”
25. David Baddiel- „Agencja wynajmu rodziców”
26. Jeff Kinney „Dziennik cwaniaczka: ryzyk fizyk”
27. Holly Weeb- „Wodny rumak”
28. Dimiter Inkiow- „Sto uciech z Klarą”, „Ja i moja siostra Klara”
29. Peggy Parish- „Amelia Badelia”
30. Megan McDonald- „Rysiek Zyga”, „Mania pisania”
31. Jennifer Armentrout- „Oblivion”
32. Sara Penypacker- „Pax”
33. Davis Almond- „Pieśń dla Elli Grey”
34. Elle Kennedy- „Podbój”


__________________________________________________________________________

 

 
Europejski Tydzień Sportu
wtorek, 26 września 2017 19:23

 


23 - 30 września 2017 r.

W ostatnim tygodniu września w naszej szkole zostaną zorganizowane działania promujące sport i zdrowy styl życia. Najmłodsi uczniowie wraz z opiekunami wezmą udział w grach i zabawach sportowych. W środę zorganizowane zostaną lekcje fitness step aerobik. W niedzielę wybierzemy się na rajd rowerowy do miejscowości Bogusze.

Nauczyciele wychowania fizycznego

_________________________________________________________________

 
Lekkoatletyka dla każdego!
piątek, 22 września 2017 17:27

 

>


20 września uczniowie klas II c, II d, III c, III d i III e uczestniczyli w regionalnych zawodach lekkoatletycznych dla klas I-III zorganizowanych na Hali Sportowej MOSiR w Grajewie, w ramach ogólnopolskiego programu „Lekkoatletyka dla każdego!” Dzieci z wielką radością przystąpiły do zabawy, wykazując się swoją sprawnością fizyczną, a przy tym dobrze się bawiąc. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał dyplom za udział w zawodach.Wychowawczynie klas

_________________________________________________________________

 
Wieści z MBP
poniedziałek, 18 września 2017 18:10

 

>


„Jak się żenić, to się żenić!” – tymi słowami 15 września 2017 r. w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury, Michał Ogórek, znany satyryk, dziennikarz, felietonista i krytyk filmowy zainaugurował VI edycję ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Zanim przeczytał fragment utworu, należącego do klasyki polskiej literatury, jako konferansjer przypomniał gościom historię powstania akcji Narodowego Czytania oraz istotę tych cyklicznych spotkań. Po czym odniósł się do tegorocznej lektury Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Dramatu, który powstał na kanwie wesela poety Lucjana Rydla z chłopką, Jadwigą Mikołajczykówną. Michał Ogórek podkreślił, że wybitny dramaturg, malarz i grafik w swoim utworze porusza problemy narodowe i społeczne Polski XIX wieku. Zaznaczył także, że Wesele to dzieło refleksyjne i gorzkie w wymowie. Następnie poprosił o zabranie głosu Burmistrza Miasta Grajewo Pana Dariusza Latarowskiego, który przywitał wszystkich zaproszonych gości.

Przy udekorowanym stoliku, na którym pięknie prezentowała się m. in. czapka z pawimi piórami, kolejno zasiadały wyczytywane przez prowadzącego osoby w celu zaprezentowania fragmentu Wesela. W tym roku w bohaterów dramatu wcielili się przedstawiciele władz samorządowych oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Dodatkową atrakcją były malowane piaskiem ilustracje do czytanych fragmentów dramatu przez artystę plastyka, grajewiankę Panią Katarzynę Perkowską, wyświetlane na dużym ekranie. Na chwilę mogliśmy przenieść się do podkrakowskich Bronowic, chaty, która stała się symbolem teatru dziejów. Skoczna muzyka ludowa oddawała nastrój weselnej zabawy i była dopełnieniem wydarzenia.

Narodowe Czytanie 2017 zakończyło się spotkaniem autorskim z Michałem Ogórkiem. Po jego występie zaproszeni goście udali się do czytelni na uroczyste pokrojenie tortu.

Organizatorami Narodowego Czytania 2017 byli Burmistrz Miasta Grajewo, Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie i Grajewskie Centrum Kultury. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania tegorocznej edycji Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy.
Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie

_________________________________________________________________

 
Akcje charytatywne
poniedziałek, 18 września 2017 17:43

Po wakacyjnej przerwie wznawiamy akcje charytatywne, do udziału w których wszystkich serdecznie zapraszamy. Nasze akcje polegają na mechanizmie pośredniczenia. Uczą dostrzegać, że czasami możemy dotrzeć do tych, którzy są blisko, ale nie mają wielkich możliwości, aby realizować swoje potrzeby. Pomóżmy im!

Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do włączenia się w akcje na rzecz misji przynosząc każdy wycięty z częścią koperty znaczek pocztowy lub stary telefon komórkowy. O innych akcjach będziemy na bieżąco informować.


I. Konopko i G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Apel szkolny
poniedziałek, 11 września 2017 21:49

 

>


11 września w naszej szkole odbyły się apele dla uczniów klas IV-VII i klas gimnazjalnych. Tematyka spotkań z uczniami dotyczyła przestrzegania zasad bezpieczeństwa, o których przypomniała wszystkim starszy sierżant Sylwia Gosiewska z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. W dalszej części Dyrektor szkoły – pan Karol Choynowski przypomniał uczniom między innymi ich prawa i obowiązki oraz zasady kulturalnego zachowania, które regulują życie społeczne.L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________

 
8 września – Dzień Dobrych Wiadomości
poniedziałek, 11 września 2017 15:53


Według kalendarza Świąt Nietypowych – 8 września obchodzimy Dzień Dobrych Wiadomości. Po raz pierwszy ogłoszone zostało w roku 2001. Celem Dnia Dobrej wiadomości jest nauczenie Polaków życzliwości w relacjach z innymi i spojrzenie na życie w nieco bardziej optymistycznych kolorach.

Szkolne Koło Młodych Profilaktyków przy wsparciu pedagoga szkolnego przygotowało specjalną gazetkę, aby zwrócić uwagę społeczności szkolnej na to, że wokół nas dzieją się też fajne rzeczy, którymi można podzielić się z innymi poprzez rozmowę bezpośrednią, telefoniczną, kartkę pocztową, sms, e-mail… Przeprowadzona została akcja: "I TY MOŻESZ BYĆ POSŁAŃCEM DOBREJ WIADOMOŚCI!". Chcieliśmy zachęcić wszystkich do optymistycznych rozmów - bo przecież od tego roku szkolnego obowiązuje nas wszystkich w szkole ZAKAZ NARZEKANIA!


Przekazujmy sobie dobre wiadomości przez cały rok! Oby było ich jak najwięcej!


Przy okazji pozdrawiamy wszystkich Marzycieli, Optymistów, Czyniących Dobro! Bo 8 września to też Dzień Marzyciela!

Pedagog szkolny - A. Formejster


____________________________________________________________
 
Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier
poniedziałek, 11 września 2017 06:16

Fot. B. Rogalska


8 września szkołę odwiedziły przedstawicielki Centrum Tańca "TANMUZ", które zaproponowały dzieciom z klas I - III udział w zajęciach Ogólnopolskiej Szkółce Tańca i Dobrych Manier.

W ulotce reklamowej, którą otrzymało każde dziecko czytamy: „na naszych zajęciach dzieci poznają tańce integracyjne, hip-hop, tańce ludowe, jazz, tańce towarszyskie...., dobre maniery".

Po złożeniu deklaracji rozpoczęcie zajęć odbędzie się w szkole w terminach ustalonych przez Organizatora.  

L. Pietrzykowska


____________________________________________________________
 
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
poniedziałek, 04 września 2017 14:14

 


4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wypoczęci po wakacjach uczniowie spotkali się z Dyrekcją i nauczycielami na uroczystym apelu, a potem w klasach z wychowawcami. Funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie pełni pan Karol Choynowski, natomiast funkcje wicedyrektorów panie: Aleksandra Monika Kuczyńska i Joanna Szymanowska.

Od września wchodzi w życie reforma oświaty, co oznacza spore zmiany w polskich szkołach. Rozpoczęło się stopniowe wygaszanie gimnazjów i przekształcanie systemu oświaty w 8-letnią szkołę podstawową. 

W nowy rok zebranych wprowadziła Zuzanna Kruszewska, śpiewając piosenkę „Świat to muzyka”. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie ze szkołą, a dla innych kolejna okazja do zobaczenia koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek.

Inaugurację nowego roku szkolnego w SP 4 swoją obecnością uświetnili: Burmistrz Miasta Grajewo – pan Dariusz Latarowski, Przewodnicząca Rady Miasta – pani Halina Muryjas-Rząsa, Sekretarz Miasta - pan Ryszard Wolwark, główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie – pan Andrzej Jabłoński, Proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie – ks. Dariusz Gosk, Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” – pan Eugeniusz Formejster, Przewodniczący Rady Rodziców – pan Wojciech Fajfer oraz mł. asp. Piotr Danowski z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, który przypomniał uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce, rodzicom zadowolenia ze swoich pociech, natomiast nauczycielom sukcesów w pracy dydaktyczno – wychowawczej.


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________

 
Podziękowanie za udział w akcjach misyjnych
niedziela, 03 września 2017 15:14


I. Konopko
__________________________________________________________________
 Internauto! Jesteś naszym

1893172
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Szukaj na stronie