Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Wydarzenia


"Ojczysty jest czysty"
wtorek, 20 lutego 2018 18:29


Koleżanko! Kolego!

Wybierz się na krótki spacer szkolnymi korytarzami w budynku B. Poznaj HISTORIĘ JĘZYKA POLSKIEGO. Na gazetce w holu szkoły i na drzwiach pracowni klasowych znajdziesz INFORMACJE I CIEKAWOSTKI NA TEN TEMAT.  Pod rozwagę  podajemy przykłady powszechnych błędów językowych. Wybrałyśmy także kilka łamańców językowych, które niech będą dla Was inspiracją do zabawy słowem.

Pamiętajmy!

Jak piękny i bogaty jest język polski najłatwiej jest przekonać się czytając polską literaturę.

Koło Przyjaciół Biblioteki
(opiekun L. Pietrzykowska)


________________________________________________________________
 
Podziękowanie
wtorek, 20 lutego 2018 18:05


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyła
Marlena Zielińska z klasy II b.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Dotykamy historii
wtorek, 20 lutego 2018 17:37


W naszej szkole w styczniu i lutym uczniowie mieli okazję przenieść się do dawnych czasów za sprawą grupy rekonstrukcyjnej z Tczewa , która gościła u nas nie po raz pierwszy. Klasom IV-V przybliżono życie średniowiecznych rycerzy. Uczniowie poznali rolę pazia, giermka i rycerza oraz dwórki. Największym zainteresowaniem cieszyła się broń , jaką posługiwali się dawni wojowie. Klasy VI za sprawą naszych gości przeniosły się w czasy Polski szlacheckiej z XVII wieku. Uczniowie poznali szlachcica -sarmatę oraz zwyczaje szlachty, a także dowiedzieli się , jak wyglądał rycerz husarii. Żywe lekcje historii cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów Czwórki i co roku są organizowane przez nauczyciela historii - pana Adama Zagórskiego.

B. Szewczyk

_________________________________________________________________
 
Projekt "Otwarci na kulturę"
niedziela, 18 lutego 2018 22:21


Uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie wzięli udział w projekcie pod nazwą „Otwarci na kulturę”, którego pomysłodawczynią i koordynatorką była pani Zofia Karwowska ze Stowarzyszenia Samorządów Dorzecza Biebrzy. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Do udziału w projekcie Organizatorzy zaprosili uczniów z siedmiu szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, Szkoły Podstawowej w Radziłowie, Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie, Szkoły Podstawowej w Szczuczynie i Szkoły Podstawowej w Wierzbowie. Ogółem uczestniczyło 125 uczniów z klas VI-VII i 16 nauczycieli.

Z „Czwórki” w pierwszym etapie projektu, czyli wycieczce do Warszawy, wzięło udział 15 uczniów: Izabela Kalinowska, Bartłomiej Maciejewski, Oskar Parchucik, Łucja Sendrowska, Maciej Zyskowski, Cezary Karwowski (kl. VII d) Elina Pavliv, Wiktoria Porsewa, Mateusz Przytarski, Jakub Samełko (kl. VII b), Róża Ruszczyk, Kinga Sobolewska, Weronika Dziejma, Karolina Kozicka, Aleksandra Wierzchowska (kl. VII a).

Zgodnie z wcześniejszą informacją program wycieczki do Warszawy obejmował zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, udział w spektaklu „Mały Książę” w Teatrze Muzycznym ROMA oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego połączone z lekcją muzealną „Muzealne przeboje” – wybrane galerie i najciekawsze zabytki”.

Wycieczka do Warszawy sprzyjała integracji szkolnej i międzyszkolnej; poszerzyła wiedzę uczniów na temat dziedzictwa kulturowego na poziomie ogólnopolskim; stała się żywą lekcją poznania polskiego dziedzictwa kultury i nauki; służyła nabywaniu właściwych zachowań w różnych miejscach kultury; rozbudziła potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym; uwrażliwiła na piękno i kulturę słowa; pozostawiła poczucie niedosytu informacji i wiedzy oraz uświadomiła konieczność samokształcenia.

Drugim etapem projektu „Otwarci na kulturę” były warsztaty kulturalne w szkole z udziałem 15 uczestników pierwszego etapu projektu oraz pozostałych uczniów klas VII. Uczestnicy wycieczki do Warszawy opracowali minireportaż z wyjazdu w formie pokazu slajdów opatrzonego komentarzem, którym rozpoczęli część warsztatową o charakterze sprawozdawczo - informacyjnym. Następnie rozpoczęła się część, podczas której wszystkim uczestnikom warsztatów stworzono możliwość działań praktycznych. Składała się ona z trzech modułów:
I moduł - Zajęcia muzealne dotyczące sztuki abstrakcyjnej w odniesieniu do twórczości Wojciecha Fangora.
II moduł – Zajęcia teatralne polegające na odgrywaniu scenek pantomimicznych.
III moduł – Zajęcia o charakterze naukowo - eksperymentalnym polegające na przeprowadzeniu doświadczeń z dziedziny fizyki, które miały na celu odkrycie właściwości powietrza.

Warsztaty zakończyły się chwilą refleksji nad wartościami istotnymi w życiu człowieka, czemu posłużyło wręczenie wszystkim uczestnikom karteczek z cytatami z „Małego Księcia” i ich odczytanie na forum.

Warsztaty kulturalne rozwijały umiejętności interpersonalne uczniów; zmotywowały do samokształcenia i samodzielnego poszukiwania informacji na temat polskiego dziedzictwa narodowego; nauczyły korzystania z różnych źródeł informacji; doskonaliły umiejętność pracy zespołowej; przełamały barierę przed publicznymi wystąpieniami; kształciły umiejętności krasomówcze; stworzyły okazję wejścia w rolę lidera i mentora.

Wycieczka do Warszawy i warsztaty kulturalne służyły pogłębieniu wiedzy uczniów z zakresu sztuk pięknych, teatru i nauk ścisłych; rozwijały ich kreatywność i inwencję twórczą; motywowały do samodoskonalenia się i inwestowania we własny rozwój intelektualny; uświadomiły konieczność ustawicznego samokształcenia się; zachęcały do korzystania z oferty kulturalno-naukowej kraju.

Szkolnymi koordynatorkami projektu „Otwarci na kulturę” były panie: Urszula Buczyńska, Lilla Pietrzykowska, Dorota Poniatowska i Urszula Krystyna Bołonkowska.Fot. L. Pietrzykowska i D. Poniatowska

_________________________________________________________________
 
"Randka w ciemno" z ...książką
sobota, 17 lutego 2018 06:55


14 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Z okazji walentynek, nasi uczniowie wybrali się na "Randkę w ciemno" z …. książką! Tego dnia biblioteka szkolna oferowała swoim czytelnikom wypożyczenie książek, które były jedną niewiadomą. Na uczniów czekały książki zapakowane w szary papier, opatrzone jedynie numerem inwentarzowym i czerwonym serduszkiem. Tego dnia czytelnicy wybrali ryzyko i postawili na zagadkę, tajemnicę i niespodziankę. Nie widzieli, czy przygoda z książką okaże się pełna humoru, czy raczej emocji, czy będzie nastrojowo, czy tajemniczo i niebezpiecznie... W zabawie mógł wziąć udział każdy, kto tylko miał na nią ochotę.

Akcja „Randka w ciemno”, której celem było promowanie świadomego czytelnictwa zgodnie z zasadą : „nie oceniaj książki po okładce” spotkała się z bardzo miłym przyjęciem. Książki - niespodzianki cieszyły się wielkim zainteresowaniem, bo jak wiadomo wszyscy lubimy niespodzianki.

I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie za udział w akcjach charytatywnych
czwartek, 15 lutego 2018 22:06Dzięki Waszej hojności przygotowaliśmy do wysyłki drugą przesyłkę "Kredek dla Afryki". Dziękujemy serdecznie darczyńcom:

„Kredki dla Afryki”
Natalia Chmielewska kl. III c
Anna Zalewska kl. IV b
Julita Łukowska kl. IV e
Nikola Czarnowska kl. V a

Telefony, tablet
p. Wiesława Lendo
Aleksandra Matusewicz kl. II a
Łukasz Łepkowski kl. IV e

I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
Walentynki w bibliotece
wtorek, 13 lutego 2018 20:50Drogi Czytelniku!
Przyjdź na randkę w ciemno... z książką!

Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w zabawę czytelniczą
polegająca na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy.
Jest to typowa randka w ciemno, bo wszystkie książki zapakowane są
w szary papier, przez co nie wiemy, jaką książkę wybieramy.
Decydując się na taką randkę nie mamy pewności, co nas czeka w środku.
Nie znamy tytułu ani autora. I co ważne, nie kierujemy się okładką.
Bo przecież w miłości liczy się zawartość, a nie wygląd.
Książki będą czekały we środę - w WALENTYNKI.
Bawimy się do wyczerpania randkowych książek.
Daj się porwać atmosferze walentynkowej tajemnicy!
Wybierz JEDNĄ I TYLKO JEDNĄ KSIĄŻKĘ, z którą „się umówisz!”


Koło czytelniczo-medialne
(opiekun I. Bukrejewska)


_______________________________________________________________________________
 
Spektakl "Ten obcy"
wtorek, 13 lutego 2018 19:43


13 lutego 2018 r. uczniowie klas szóstych i siódmych obejrzeli w GCK spektakl teatralny „Ten obcy” z udziałem aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl został zrealizowany na podstawie książki Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem. Adaptacja tekstu zawierała najważniejsze wątki powieści.

W ulotce otrzymanej od organizatorów czytamy:

Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno-moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół stanowić może dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.

Spektakl bardzo podobał się naszym uczniom. Zachwyciła wszystkich gra aktorów, muzyka i scenografia oraz przekaz najważniejszych treści powieści. Aktorzy i realizatorzy przedstawienia zostali nagrodzeni gromkimi brawami.L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________
 
Akcje charytatywne trwają
niedziela, 11 lutego 2018 10:57Przed feriami wysłaliśmy ponad 9 kg "Kredek dla Afryki" i środków medycznych.Oto nasi kolejni darczyńcy, którym gorąco dziękujemy:

Znaczki
Bartosz Mazurek kl V b
darczyńcy anonimowi

Telefony
Piotr Lenkiewicz kl. II a

„Kredki dla Afryki”
Bartosz Mazurek kl. V b
Anna Jaszewska kl. VI a
Klasa II b i p. B. Rogalska
Nell Kurowska 
Małgorzata Karwowska 
Julian Łapiński
Jakub Pawełkowski
Marlena Zielińska,
Zuzanna Wroczyńska
Szymon Pięczykowski

I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
GRAMY TAKŻE W GRY PLANSZOWE, NIE TYLKO KOMPUTEROWE
sobota, 10 lutego 2018 15:39


Gry planszowe to doskonały sposób spędzania wolnego czasu, sposób na nudę, gimnastyka umysłu oraz świetna zabawa. Przekonali się o tym uczniowie klas IIa, IIb, IIc, IId, którzy o tej samej porze w piątek grali w „planszówki”.

Wcześniej drugoklasiści z zainteresowaniem oglądali gazetki, plakaty, ulotki oraz broszury, które pojawiły się na terenie szkoły w związku Dniem Bezpiecznego Internetu oraz rozmawiali o przestrzeganiu zasad korzystania z komputera.

Domino, bierki, warcaby, „Scrabble”, „Chińczyk”, „Grzybobranie” i wiele innych gier planszowych to alternatywa dla gier komputerowych i patrzenia przez długie godziny w ekran komputera, tabletu lub smartfonu. Gry planszowe sprzyjają nawiązywaniu kontaktów między rówieśnikami oraz budowaniu relacji rodzinnych, dlatego zgodnie zachęcamy: WSZYSCY ROZKŁADAMY GRY I ….GRAMY.Wychowawczynie
i uczniowie kl. IIa, IIb, IIc, IId_________________________________________________________________
 
Dni Bezpiecznego Internetu w "Czwórce"
piątek, 09 lutego 2018 20:54


W dniach 6-9 lutego 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem ,,Tworzymy kulturę w sieci’’. Organizatorzy podjęli się wielu inicjatyw, aby zwrócić uwagę uczniów na fakt, że każdy internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Na korytarzach szkoły pojawiły się gazetki, plakaty i ulotki informujące o wydarzeniu oraz promujące treści dotyczące pozytywnych i bezpiecznych zachowań w sieci nawiązujące do zrealizowanego projektu „Stop cyberprzemocy” i akcji „Stop stalkingowi”. Uczniowie wykonali również prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane społeczności szkolnej. Prace zostały opracowane i przygotowane przez uczniów kl. IV - VII oraz członków Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem pań Joanny Waniewskiej i Lilli Pietrzykowskiej.

Pedagog szkolny pani Anna Formejster wraz z młodzieżą ze Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków sporządziła ciekawe gazetki tematyczne. Interesujące ulotki zostały przygotowane również przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Gryczkowskiej.

7 lutego pani Anna Formejster przeprowadziła godzinne spotkania z uczniami w klasach VII a, VII d, III b gimn. na temat kultury w Internecie. Poruszyła problem związany z trudnościami ze znalezieniem pracy w przyszłości, gdyż coraz częściej pracodawcy pozyskują informacje o ewentualnych kandydatach za pośrednictwem firm eksperckich. Uczniowie dyskutowali również, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach na podstawie przytoczonych historyjek.

9 lutego uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Dbaj o fejs”, które zostało opracowane przez panie Alicję Deresz-Armatę i Iwonę Bukrejewską w oparciu o materiały edukacyjne pochodzące ze strony http://www.saferinternet.pl. Uczestnicy przedstawienia Oliwia C., Weronika N., Zuzia Ś. i Daniel S. z klasy VI c przypomnieli widowni, czyli wszystkim internautom, zasady bezpiecznego korzystania z sieci i udzielali rad jak ustrzec się przed zagrożeniami istniejącymi w sieci. Młodzież ze Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków przygotowała specjalne znaczki upamiętniające obchody DBI 2018 dla społeczności szkolnej.

Podczas obchodów DBI nie zabrakło również spotkań z grajewskimi policjantami. Na spotkaniach z młodzieżą gimnazjalną 6 lutego mundurowi podkreślali, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby, również w sieci. Policjanci przypomnieli młodym ludziom, że wykorzystując Internet do komunikacji, należy to robić z poszanowaniem drugiej osoby, co stanowi podstawę do zbudowania pozytywnych i wartościowych relacji. Inicjatorem spotkań była pani Anna Formejster – pedagog szkolny. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych: III b, III a, III d, II c, II b.

Podczas zajęć informatyki, uczniowie klas starszych - VII, II i III gimnazjum sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, rozwiązując quiz opracowany przez panią Alicję Deresz-Armatę. Najlepszymi znawcami okazali się Krystyna D. z klasy II a i Hubert J. z klasy VII d.

Mamy nadzieję, że wszystkie wydarzenia przyczyniły się podniesienia świadomości użytkowników sieci, że ponoszą oni odpowiedzialność za swoje działania.

Powyższe inicjatywy zostały zgłoszone do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w zamian za to szkoła otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne.Organizatorzy
Szkolnego DBI

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 08 lutego 2018 17:48


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:

Nadia Karwowska kl. III c
Magdalena Antoniak kl. V a
Grzegorz Antoniak kl. IV a
p. Ewa Mieczkowska

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Wyniki Turnieju o mistrzostwa szkolne FIFA 18 o puchar Dyrektora Szkoły
czwartek, 08 lutego 2018 17:28

Fot. e-Grajewo.pl
W czasie ferii zimowych w naszej szkole odbył się Turniej o mistrzostwa szkolne FIFA 18 o puchar Dyrektora Szkoły na konsoli PLAYSTATION 4. Do udziału w turnieju zgłosiło sie aż 60 uczniów. Rozgrywki zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe:
• IV-VI klasy (34 uczestników)
• VII – III gimn. (26 uczestników).

W pierwszym tygodniu ferii grała grupa młodsza, a w drugim tygodniu grupa starsza. Każdy z uczestników rozegrał przynajmniej 3 spotkania. Finaliści mieli okazję rozegrać swoje mecze już podczas pierwszych dni powrotu do szkoły.

Zwycięzcami zostali:

Grupa młodsza:
I miejsce - Krystian Guzowski kl. IV c,
II miejsce - Igor Karwowski kl. IV c
III miejsce - Jakub Zyskowski kl. IV c

Grupa starsza:
I miejsce - Oliwer Krzemiński kl. VII d
II miejsce - Patryk Dębiński kl. III c
III miejsce - Maciej Zyskowski kl. VII d

Zwycięzcy otrzymają puchary od Dyrektora szkoły – pana Karola Choynowskiego.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju był pan Paweł Górski.

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
wtorek, 06 lutego 2018 21:27

Koordynatorki - I. Konopko, G. Mroczkowska


__________________________________________________________________________
 
"Opatrunek na Ratunek" – o zakończeniu akcji
środa, 31 stycznia 2018 22:12


Zakończyliśmy udział w akcji "Opatrunek na Ratunek". Oto co na jej temat pisze Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.Koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska

 

_____________________________________________________________________________
 
Turniej o mistrzostwa szkolne FIFA 18 o puchar Dyrektora Szkoły
sobota, 27 stycznia 2018 10:46

Fot. e-Grajewo.pl

W czasie ferii zimowych w godz. 9.00 - 12.00 w naszej szkole odbywa się Turniej o mistrzostwa szkolne FIFA 18 na konsoli PS 4 o puchar Dyrektora Szkoły. Uczniowie lubiący rozgrywki piłkarskie mierzą się z innymi. Każdy z nich daje z siebie wszystko, by pokonać przeciwnika. Do rywalizacji o nagrodę i tytuł szkolnego mistrza FIFA 18 zgłosiło się 60 graczy podzielonych na dwie kategorie wiekowe: kl. IV – VI (34 uczniów) i kl. VII – III gimnazjum (26 uczniów).

Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem. Odznacza się wysokim poziomem gry, zawrotami akcji i co najważniejsze dostarcza uczestnikom dobrej zabawy. Finał i mecz o trzecie miejsce zostanie rozegrany już po feriach, na długich przerwach międzylekcyjnych. Zawodnikom życzymy powodzenia.

Organizatorem przedsięwzięcia jest p. Paweł Górski, nauczyciel wychowania fizycznego.

_________________________________________________________________
 
Projekt edukacyjny ph. „Stop cyberprzemocy”
sobota, 20 stycznia 2018 14:02


W naszej szkole w ramach programu „Dziecko w Sieci” został zrealizowany projekt edukacyjny ph. „Stop cyberprzemocy” metodą WebQuest. Uczestnikami projektu byli chętni uczniowie z kl. IV - VII oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

Celem projektu było: poszerzenie wiedzy uczniów na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą i sposobów jej przeciwdziałania i eliminowania; nauczanie uczniów metodą WebQuest nakierowaną na wyszukiwanie i przetwarzanie informacji, których większość lub całość jest pozyskiwana w sposób interaktywny i pochodzi z zasobów internetowych; promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Oto tematy zrealizowane w ramach projektu:
Grupa I : Zabezpieczanie haseł.
Grupa II : Jak bezpiecznie surfować po Internecie?
Grupa III : Cyberprzemoc i stalking.
Grupa IV: Moja prywatność.

Każda grupa w wyznaczonym terminie opracowała jeden temat w wybranej przez siebie formie: prezentacja multimedialna, film, plakaty, ulotki i broszury.

Prezentacja rezultatów projektu odbędzie się w lutym 2018 r. podczas szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.


Koordynatorki projektu: J. Waniewska i L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________
 
Przedstawienie "Kopciuszek" w wykonaniu gimnazjalistów
piątek, 19 stycznia 2018 22:56


W ramach projektu edukacyjnego prowadzonego pod opieką Renaty Sokołowskiej „Teatr i ekspresja sceniczna w wykonaniu gimnazjalistów” uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali przedstawienie „Kopciuszek”. Zaprezentowali swój występ najmłodszym klasom naszej szkoły. Przedstawienie spotkało się z żywą reakcją publiczności, która nagrodziła aktorów głośnymi brawami i żywą uwagą.

W przedstawieniu wzięli udział:
• Klaudia Rutkowska III A
• Wiktoria Dzik III A
• Emilia Chmielewska III A
• Weronika Milewska III A
• Kaja Downar III A
• Karolina Fabisiak IIIA
• Emilia Zaborowska III A
• Rafał Gwiazdowski III A
• Kamil Modzelewski III B
• Mateusz Sołowiej III C
• Patryk Grajewski III C
• Bartek Wysocki III A
• Mateusz Gudel III A

Po pierwszym przedstawieniu aktorzy ponownie wystąpili przed uczniami szkoły podstawowej uczęszczającymi na drugą zmianę, a następnie po raz trzeci przed dziećmi z przedszkola z grupy „Słoneczka”. Cała obsada wykazała się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem w trakcie przygotowań i w czasie samego spektaklu.

Fot. I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Poprzez akcje charytatywne wspieramy misje
czwartek, 18 stycznia 2018 21:46


Najserdeczniej dziękujemy hojnym darczyńcom, dzięki którym przygotowaliśmy już pierwszą wysyłkę „Kredek dla Afryki”. Tym razem nasi uczniowie i nauczyciele, jak też osoby anonimowe, obdarowali potrzebujących również plecaczkami oraz piórnikami z wyposażeniem. Do przesyłki dołączone zostały środki medyczne (od darczyńców), które trafią do punktu medycznego w Ndumuru. Naszą akcją zainteresowało się Radio 5 w Ełku.

„Kredki dla Afryki”
Julia Nikonowicz kl. II d
Adam Chodorowski kl. I d
Zuzia Cebelińska kl. III a
p. Barbara Krukowska
Magdalena Gulan kl. II d
Michał Gulan kl. II d
Kamila Wasilewska kl. IV b
Dominika Borawska kl. IV b
Kornelia Bilbin kl. II c
Marta Maciorowska kl. II c
Dominik Malinowski kl. II c
Julia Konopka kl. II c
Wiktoria Malinowska kl. V a
Sandra Krasińska kl. I d

Znaczki
Łukasz Zyskowski kl. III a
Kacper Zalewski kl. II c
Wiktoria Brzostek kl. V a

Telefony, ładowarki, tablety
p. Dorota Zabłocka
Dariusz Styczyński kl. I d
Natalia Sienkiewicz kl. VI c
Sandra Krasińska kl. I d


I. Konopko i G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Wycieczka do Warszawy
czwartek, 18 stycznia 2018 21:03


Za nami pierwsze działania zrealizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy w ramach projektu pn. "Otwarci na kulturę" sfinansowanego ze środków Fundacji PZU - wycieczka do Warszawy z udziałem 15 uczniów naszej szkoły (12.01.2018 r.). 

Celem wycieczki było zwiedzenie wybranych obiektów kultury i nauki w Warszawie oraz poszerzenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego na poziomie ogólnopolskim.

Program wycieczki do Warszawy obejmował zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, obejrzenie spektaklu "Mały Książę" w Teatrze Muzycznym ROMA oraz zwiedzenie Muzeum Narodowego, któremu towarzyszyła lekcja muzealna na temat: „Muzealne przeboje” – wybrane galerie i najciekawsze zabytki”. Uczniowie podczas lekcji przeprowadzonej przez pracownika muzeum oglądali i interpretowali różne dzieła, w tym obraz "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas do udziału w projekcie i wspaniałą wycieczkę. 

Po feriach zimowych II etap projektu - organizacja warsztatów kulturalnych w szkole.


Fot. Z. Karwowska

_________________________________________________________________
 
Czytanie na drugie śniadanie
czwartek, 18 stycznia 2018 16:54


12 stycznia 2018 r. odbyło sie już ostatnie spotkanie czytelnicze w ramach realizowanego przez naszych gimnazjalistów projektu edukacyjnego "Czytanie na drugie śniadanie"(opiekunowie projektu: I. Bukrejewska i R. Sokołowska). Wolontariusze Rafał Błażewicz i Tomek Wilczewski z kl. III d, mając na uwadze cel zajęć: rozwijanie u dzieci i młodzieży pasji czytania oraz zainteresowania książką, przygotowali pełne wrażeń spotkanie oparte na bajce Christiana Andersena pt. "Dziecię elfów''. Po przeczytaniu utworu, dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na pytania zadawane przez nastolatków, dotyczące przeczytanej książki. Po wyczerpaniu pytań, czterolatki zaskoczyły chłopaków i zaprosiły gimnazjalistów do wspólnej zabawy, których reguł chłopcy nie znali. Jakie był zdziwienie, gdy "Kucany berek" oraz "Pająk i muchy" dostarczyły Rafałowi i Tomaszowi wielu pozytywnych emocji. Na zakończenie dzieci oświadczyły, że lubią takie spotkania z książkami, ponieważ poznają nowe bajki i opowieści, uczą się szanować książki i o nie dbać. Po wspólnej zabawie, wolontariusze żegnając się z dziećmi, rozdali kolorowanki z wizerunkiem głównych bohaterów "Calineczki".

"Ten projekt ukazał nam, jak trudna jest praca z małymi dziećmi. Czas spędzony przy opracowywaniu scenariuszy zajęć, samodzielnym wybieraniu tekstów do lektury, poszukiwaniu pomysłów na przeprowadzanie rozmów z dziećmi, zabaw integrujących nas z przedszkolakami, był czasem mile spędzonym i bogatym w nowe doświadczenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni paniom, które zaprosiły i pomogły nam w tym projekcie".
Rafał Błażewicz kl. III d


Fot. I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Projekt edukacyjny KAMISHIBAI – MAGICZNY SEANS W TEATRZE ILUSTRACJI
czwartek, 18 stycznia 2018 16:51


W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 realizowany był w bibliotece szkolnej projekt edukacyjny "KAMISHIBAI – MAGICZNY SEANS W TEATRZE ILUSTRACJI", którego celem było m.in.: wprowadzenie uczniów w świat literatury dziecięcej, zachęcanie uczniów do stworzenia własnej bajki i przedstawienia jej młodszym koleżankom i kolegom, ćwiczenie umiejętność głośnego czytania, interpretowania tekstu i nauka zachowań teatralnych, a także przyzwyczajanie dzieci do publicznych wystąpień.

Czym jest zatem Kamishibai?

Kamishibai - to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Zamknięta skrzynka przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Widzowie patrzą w nią jak zaczarowani i wraz z lektorem przenoszą się do świata fantazji.

W realizacji takiej formy małego spektaklu teatralnego wzięły udział dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego: Amelia Kiełczewska, Anna Jaszewska, Wiktoria Szumowska, Wiktoria Gibniewska, Karolina Janiszewska, Sara Capella. Było to duże przedsięwzięcie, któremu uczennice poświeciły wiele godzin pracy. Swoje zajęcia rozpoczęły od warsztatów plastycznych odwołujących się do danej kultury, z której pochodziła bajka. Każdym warsztatom towarzyszy także dyskusje z dziećmi na tematy poruszane w bajkach. Rozmawialiśmy z dziećmi m.in. na temat przyjaźni, lojalności i potrzeby pomagania innym. Ponieważ projekt, jako alternatywna forma popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników wywołał ogromne zainteresowanie, w przyszłym semestrze planujemy stworzyć kolejne bajki, z którymi chcemy podzielić się z dziećmi ze świetlicy i oddziałów przedszkolnych.

Dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego przygotowały projekt edukacyjny pod kierunkiem I. Bukrejewskiej.


Fot. I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 18 stycznia 2018 15:25


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
SIĘGNIJ PO KSIĄŻKĘ NA FERIE
poniedziałek, 15 stycznia 2018 17:04

Fot. I. Bukrejewska

Witajcie, proponujemy Wam książki, które nie tylko czegoś uczą, ale są też dobrą rozrywką. Pozwolą miło spędzić ferie zimowe. Oto nasza propozycja:

„Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcin Pałasz

Asia i Maciek są przyjaciółmi. Razem pakują się w tarapaty, i razem ratują się z opresji. Zawsze są za sobą, czy to trzeba przejść przez ciemny tunel, czy obłaskawić leśnego diabełka, czy postawić się niemiłej koleżance z klasy. Są odważni, pomysłowi i prawie zawsze dobrzy! To wcale nie takie trudne, bo co dwie głowy (i dwa serca), to nie jedna!

„Dziewczynka z szóstego księżyca” Moony Witcher

Nina jest w piątej klasie, mieszka ze swoimi ciociami w Madrycie. Prawie w ogóle nie widuje rodziców, którzy pracują bardzo daleko. Do tej chwili wszystko toczy się normalnie. Ale jest jeszcze znamię na prawej ręce Niny. Znamię w kształcie gwiazdki, dokładnie takie samo jakie miał jej ukochany dziadek Misza, wielki alchemik, mieszkający w Wenecji. Czy to znak przeznaczenia? Jaka przyszłość czeka Ninę?

„Kacper i piraci” Agata Hryniewicz

„Kacper i piraci" to opowieść o chłopcu, który razem z piratami bierze udział w wielkiej wyprawie. Ma on pomóc w znalezieniu skarbu. Czy nie wystraszy się burzy, morskich potworów i szalejących wulkanów? Czy zaprzyjaźni z Kapitanem Kuternogą, Jednookim i Baryłką? Przenieś się z Kacprem do krainy fantazji, pełnej wyzwań i przygód.

Propozycje przygotowały: Wiktoria Szumowska i Karolina Janiszewska
z Koła czytelniczo-medialnego

_________________________________________________________________
 
Wywiad z najlepszym czytelnikiem
poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:46

Wywiad z najlepszym czytelnikiem w I semestrze roku szkolnego 2017/2018

Weroniką Glińską z kl. III e

Fot. I. Bukrejewska

Weroniko, jesteś najlepszym czytelnikiem w I semestrze roku szkolnego 2017-2018. Chciałybyśmy przeprowadzić z Tobą wywiad.

1. Czy wiesz ile przeczytałaś książek w tym semestrze?
Weronika: Nie wiem, ale myślę, że sporo.

2. Jaka jest twoja ulubiona książka?
Weronika: Moją ulubioną książką jest „Zaczarowana Zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów.

3. Czy lubisz czytać książki, w których głównymi bohaterami są zwierzęta? Weronika: Tak, lubię zwierzęta i chętnie o nich czytam.

4. Gdzie najbardziej lubisz czytać książki?
Weronika: Najbardziej lubię czytać książki w swoim pokoju.

5. Jakiego rodzaju lubisz czytać książki? (przygodowe, bajki, baśnie, fantastyczne, wiersze, legendy i inne).
Weronika: Najbardziej lubię książki przygodowe oraz bajki.

6. Jakie książki polecasz koleżankom i kolegom?
Weronika: Polecam koleżankom i kolegom przeczytanie lektur: „Szewczyk Dratewka” oraz „Puc Bursztyn i goście”.

7. Jaka jest Twoja ulubiona lektura?
Weronika: Moją ulubioną lekturą jest książka Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

Dziękujemy za rozmowę. Podpowiemy Ci , że od września do tej pory przeczytałaś 90 książek. Jesteś dla nas i naszych kolegów wzorem do naśladowania. Gratulujemy.

Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Gibniewska
z Koła czytelniczo-medialnego

_________________________________________________________________
 
Choinka szkolna w klasach I-III
niedziela, 14 stycznia 2018 08:30


Jak karnawał to karnawał. Czego więc w szkole, w tym czasie, można się spodziewać? Każdy chyba bez trudu odgadnie – oczywiście szkolnej zabawy choinkowej. Wszystkie dzieci klas I – III tak bardzo na nią czekały. Na szczęście szybko spełniły się dziecięce marzenia, bo oto oczekiwany bal miał miejsce 10 stycznia w sali gimnastycznej. Barwne stroje i kostiumy karnawałowe, świetnie dobrany repertuar muzyczny oraz wspólne tańce i konkursy prowadzone przez wodzireja zapewniły tego wieczoru niepowtarzalną zabawę. Wspaniałe chwile umiliły poczęstunki przygotowane przez rodziców oraz prezenty od Mikołaja.
Do zobaczenia za rok.

Dzięki zdjęciom możemy przeżyć to jeszcze raz. Zapraszamy do galerii.


Wychowawczynie klas
Fot. J. Rydzewska, B. Rogalska, E. Kruszewska


Fot. A. Gryczkowska, E. Mieczkowska

_________________________________________________________________
 
Akcje charytatywne trwają
środa, 10 stycznia 2018 18:12


Gorąco dziękujemy wszystkim tym, którzy pamiętają o prowadzonych akcjach i nas wspierają. W ostatnim tygodniu powiększyli nasze zasoby:

Znaczki:
Kacper Zalewski kl. II c

Telefony i ładowarki:
Nikola Karwowska kl. I d
Alan Karwowski II d

„Kredki dla Afryki”
Weronika Ruszczyk kl. II c
Bartek Tarnacki kl. II c
Alan Karwowski kl. II d
Sebastian Koprowski kl. II d

„Opatrunek na ratunek”
Tymoteusz Wiluk kl. II c
Alan Karwowski kl. II d

I. Konopko, G. Mroczkowska


_________________________________________________________________
 
Wywiad z panią Ewą Bobińską
środa, 10 stycznia 2018 14:30


WYWIAD Z PANIĄ EWĄ BOBIŃSKĄ
BIBLIOTEKARKĄ Z MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
ODDZIAŁ DLA DZIECI W GRAJEWIE

Dzień dobry, chciałybyśmy przeprowadzić z Panią wywiad? Mamy kilka pytań związanych z pracą zawodową. Dlaczego wybrała Pani ten zawód?
Pani Ewa: Ponieważ, lubię dzieci, lubię pracować z nimi. Od dziecka marzyłam o tym zawodzie.

Czy praca w bibliotece jest trudna?
Pani Ewa: Chyba nie. Przede wszystkim jest przyjemna.

Czy lubi Pani swoją pracę?
Pan Ewa: Bardzo lubię pracę w bibliotece.

Na czym, poza wypożyczaniem książek, polega Pani praca?
Pani Ewa: Tej pracy nie widać, ale jest jej bardzo dużo. To zakup książek i opracowanie, na co składa się wpis do inwentarza, opieczętowanie , skatalogowanie (obecnie jeszcze doszło katalogowanie komputerowe), obłożenie w folię – promowanie i zachęcanie do przeczytania danej książki.) To także wymyślanie i organizowanie różnego rodzaju imprez i spotkań oraz zajęć dla dzieci.

Jakie studia lub kursy trzeba ukończyć, aby pozostać pracownikiem biblioteki?
Pani Ewa: Ukończenie szkoły wyższej o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna.

Ile książek liczy biblioteka?
Pani Ewa: Obecnie 18 856 woluminów I 273 audiobooków oraz 127 filmów.

Jak często są kupowane do biblioteki nowe książki?
Pani Ewa: Parę razy do roku. To zależy od funduszy jakie otrzyma biblioteka w danym roku na ten cel.

Czy dużo ich Pani kupuje?
Pan Ewa: Rocznie ponad 650 woluminów [w roku 2017 było 673 woluminów]

Jakie książki lubi Pani czytać?
Pani Ewa: Czytam wszystko tzn. każdy rodzaj literatury. Wszystko zależy od nastroju w danym momencie. Niekiedy czytam dwie lub trzy książki na raz. Uprzedzając Wasze pytanie... nie wszystkie mi się podobają, ale staram się „rozpoczętą” książkę „skończyć”.

Jaką książkę lubi Pani najbardziej?
Pani Ewa: Eric-Emanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”.

Czy w bibliotece wydarzyło się coś szczególnego, co utkwiło Pani w pamięci? A może coś wesołego?
Pani Ewa: Było kilka sytuacji, które mi utkwiły w pamięci, ale jedna wydarzyła się niedawno. Pewnego deszczowego popołudnia, wbiegł do biblioteki chłopiec z psem i poprosił abyśmy zajęły się jego czworonogiem, a on w tym czasie posiedzi sobie przy komputerze.

Czym ma Pani jakieś zwierzątko?
Pani Ewa: Mam małego pieska, który jest naszą domowa maskotką. W oczach i zachowaniu widać przywiązanie, miłość i wierność.

Jakie książki poleciłaby Pani naszym koleżankom i kolegom, które opowiadają o zwierzętach?

Pani Ewa:
1. Bobbie Pyron „Droga do domu”
2. Vicki Myron „Dewey: wielik kot w małym mieście”
3. Agata Widzowska „Grzywą malowane”
4. Holly Webb „Gdzie jest Rudek?”


Dziękujemy za bardzo interesującą rozmowę i życzymy sukcesów oraz zadowolenia w pracy z młodzieżą.

Pytania opracowały i wywiad przeprowadziły: Anna Janiszewska i Amelia Kiełczewska z Koła czytelniczo-medialnego (opiekun I. Bukrejewska).


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
poniedziałek, 08 stycznia 2018 23:18


Zachęcamy Was do przeczytania książki pt. „Daleki rejs” Anny Onichimowskiej. Główny bohater Paweł mieszka wraz z mamą i młodszym bratem. Czeka na list od ojca, który dawno wyjechał. Pewnego dnia dostaje list od Tajemniczego Dżejmsa, który chce z nim korespondować…

Tak zaczyna się powieść zarówno dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Książka porusza wiele problemów. To przede wszystkim utwór o wychowywaniu się w niepełnej rodzinie, w której brakuje taty. To także opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, sile marzeń oraz o trudnych relacjach między rodzeństwem.

Książka jest dostępna w naszej bibliotece.

Patrycja Kuczyńska i Kamila Sierakowska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w Grajewskim Orszaku Trzech Króli
poniedziałek, 08 stycznia 2018 17:33


6 stycznia na ulicach setek polskich miast pojawiły się kolorowe orszaki celebrujące Objawienie Pańskie. W barwnym Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” przeszli także mieszkańcy Grajewa. Wędrówka rozpoczęła się o godz. 13.30 sprzed Urzędu Miasta.

Tam też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 odegrali pierwszą scenkę pt. „Walka dobra ze złem". Po zakończeniu przedstawienia ulicami: A. Mickiewicza, Ełcką i Wojska Polskiego wszyscy ruszyli w drogę.

Kolejnym przystankiem była „Brama anielska”, przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 1. Po wysłuchaniu fragmentu z Pisma Świętego uczestnicy przechodząc przez bramę dalej podążali do stajenki. Ostatnią stacją Orszaku było spotkanie ze Świętą Rodziną. Tę scenę przygotowała Szkoła Podstawowa nr 2. Na scenie usytuowanej przy klubie Hades - Kacper, Melchior i Baltazar pokłonili się i złożyli dary Dzieciątku.

Na zakończenie przemarszu uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego tańca przygotowanego przez młodzież z Ruchu Lednickiego oraz gorącego posiłku.

www.e-Grajewo.pl

Składamy serdeczne podziękowanie Rodzicom za zaangażowanie i udział wraz z dzieci w Orszaku._________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
czwartek, 04 stycznia 2018 15:20


Zachęcam Was do przeczytania książki pt. „Mgiełka, porzucona kotka” Holly Webb. Opowiada ona o dziewczynce Amelce, która zawsze chciała mieć zwierzątko, ale rodzice uważali, że jest na to za mała. Pewnego dnia Amelka zauważa wychudzonego i bez obróżki kotka…

Książka w piękny sposób opowiada o przyjaźni ludzi i zwierząt. Jesteście ciekawi jej zakończenia? Przeczytajcie!

Książka jest dostępna w naszej bibliotece.

Joanna Popowska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Jak w magicznej Akademii
środa, 03 stycznia 2018 22:08


W grudniu do naszej szkoły zawitał w tajemniczych okolicznościach pan Ambroży Kleks i zaproponował klasom czwartym niezwykłe lekcje, które bardzo przypominały te, o których uczniowie czytali w książce Jana Brzechwy pt. Akademia pana Kleksa. Czwartoklasiści zastali na klasowych stolikach listy pozostawione do nich przez słynnego profesora, a w nich instrukcje, jak pracować na lekcji geografii, kleksografii i przędzenia wyrazów. Wszyscy pracowali w grupach i wymieniali, udając się na kolejne zajęcia. Uczniowie nie tylko robili kleksy, ale układali też zabawne wierszyki o tym, co widzieli na kartce z kleksem. Podróżowali z zamkniętymi oczyma palcem po ziemskim globie (globusie - rzecz jasna) i notowali nieznane dotąd nazwy miejsc, na które trafiali. Układali wyrazy z włóczki, a bez możliwości jej przecinania okazało się to niezwykle trudne. Na koniec zgodnie stwierdzili, że lekcje były bardzo ciekawe. Poszukiwanie rymów, układanie liter - zawijasów czy zapisywanie trudnych nazw geograficznych okazało się pouczającym i inspirującym zajęciem.

A oto kilka przykładów radosnej twórczości w wykonaniu uczniów klasy IV e:

Czy to motyl czy to ryba
niech zabawa się zaczyna.
Piękny, piękny motylowy
to jest właśnie fioletowy.

Na naszym obrazku żaba jest,
lecz w jej sercu żuczek skrywa się.
Jej serduszko małe,
ale do pomocy śmiałe.

Motyle są jak z bajki
jak kolorowe kwiatki.

Czy to deszcz, czy łąka?
Motyl lata jak biedronka.

Nasz motyl jest ciekawy,
bo jest z nim dużo zabawy.

A oto, co pisali uczniowie klasy IV d:

Czy to baran, czy to żuk,
może flaming, może żółw?
Czy to motyl, czy biedronka
niestety nie ma ogonka.

Czy to motyl, czy to żółw
zawsze wyjdzie z tego żuk.

Czy to żaba, czy rak
może wyjdzie z tego ptak.
Może żaba, może jeż
zawsze wyjdzie z tego kleks.

Czy to motyl, czy to żółw
zawsze wyjdzie z tego żuk.

Czy to motyl, czy nietoperz
zawsze wiem, że to jest notes.

Czy to motyl czy to wilk,
tego nie wie nikt.
Czy to pies czy to ryba
i tak w wodzie nie pływa.

(Pisownia oryginalna)
Na pomysł zaproszenia pana Kleksa do szkoły wpadła pani Beata Szewczyk._________________________________________________________________

 
TURNIEJ DZIEWCZĄT KLAS CZWARTYCH W DWA OGNIE
środa, 03 stycznia 2018 21:51


W listopadzie 2017 r. odbywał się turniej dziewcząt w dwa ognie. Celem turnieju było popularyzowanie gry w dwa ognie, kształtowanie osobowości, wszechstronnego rozwoju i kondycji fizycznej uczestniczek. Do turnieju przystąpiły dziewczęta wszystkich klas czwartych uzyskując następujące miejsca:

I miejsce – klasa IV d
II miejsce – klasa IV c
III miejsce – klasa IV b
IV miejsce – klasa IV e
V miejsce – klasa IV f
VI miejsce – klasa IV a

Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom. Dziękuję dziewczętom za udział w turnieju, gratuluję uzyskanych wyników i życzę dalszych sukcesów w zmaganiach sportowych.


H. Wielgat


_________________________________________________________________

 
Biblioteka dziękuje
wtorek, 02 stycznia 2018 21:32

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
Nikola Kacmajor kl. III c i Bartosz Grabowski kl. II d.


Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________
 
Akcja "Kredki dla Afryki"
wtorek, 02 stycznia 2018 18:35


Wznawiamy współpracę z Fundacją ASANTE i rozpoczynamy zbieranie „Kredek dla Afryki”. Akcja będzie trwała do końca maja 2018 r. Zapraszamy!

W ramach akcji „Kredki dla Afryki” zajmiemy się zebraniem przyborów szkolnych: kredek, farb, długopisów, ołówków, zeszytów, nożyczek, klei, linijek, ekierek, liczydeł, kredy, gumek, temperówek (przybory mogą być używane pod warunkiem, że są w dobrym stanie).

Przypominamy, że w latach ubiegłych wysłaliśmy około 40 kg materiałów dydaktycznych do dwóch fundacji.

I. Konopko i G. Mroczkowska

_________________________________________________________________


 
Podziękowania i życzenia
poniedziałek, 01 stycznia 2018 21:32


W imieniu Fundacji Asante, naszych podopiecznych i swoim dziękuję za radości minionego roku, które są Państwa zasługą! Dziękujemy za dary, które mogliśmy przekazać szkołom w Kenii, Zambii i Togo. Radość dzieci jest bezcenna! Dzięki Państwa pomocy wspieramy edukację naszych małych przyjaciół.

W 2017 roku przekazaliśmy łącznie 890 kilogramów pomocy dydaktycznych.

W Nowym Roku życzymy samych radosnych chwil, zdrowia i wszystkiego co dobre!Z serdecznym pozdrowieniem - Asia Kotwicka
Fundacja Asante
www.foundationasante.org_________________________________________________________________

 
Jasełka szkolne 2017
czwartek, 21 grudnia 2017 18:58„Nie potępiajmy, ale kochajmy siebie nawzajem”

Te słowa stały się przesłaniem naszych szkolnych jasełek, które obejrzeliśmy 21 grudnia 2017 roku. Postarajmy się, aby to szlachetne wezwanie towarzyszyło nam w codziennym życiu. Pragnienie akceptacji, miłości i szacunku jest głęboko wpisane w nasze serca. Obdarzajmy tym siebie nawzajem i przyjmujmy je - jak najdroższy prezent. Dziękujemy wszystkim aktorom, którzy zaprowadzili nas do groty betlejemskiej, ukazali dzisiejszą wartość Bożego Narodzenia, zapalili w naszych sercach światełko nadziei i pewności, że to kruche szczęście Bóg złożył w nasze ręce i my je powinniśmy chronić w sobie i wokół siebie.

Naszą szkołę swoją obecnością zaszczycili: p. Dariusz Latarowski, p. H. Muryjas – Rząsa, p. Julita Wiluk i p. Ryszard Wolwark, którzy w imieniu Urzędu Miasta i Rady Miasta Grajewo  przekazali bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia dla całej społeczności szkolnej.

Uczniowie, którzy pięknie odegrali swoje role, reprezentowali następujące klasy: III d, IV a, V b, VI b, VI c, VI d, VII a, VII b. Pracę z nimi podjęli nauczyciele: p. V. Curyło, I. Konopko, K. Łaguna, U. Bołonkowska, M. Czajkowska. Chór złożony z uczniów klasy IV d przygotowała p. J. Laszczkowska.

„Owieczko, nikt cię nie potępił ? …
Jezus kocha cię taką jaka jesteś…”


Fot. L. Pietrzykowska
_________________________________________________________________
 
Jasełka bożonarodzeniowe w języku niemieckim
czwartek, 21 grudnia 2017 18:37W sposób bardzo wdzięczny przekazali nam nasi uczniowie odwieczną prawdę, że to Bóg pierwszy skłonił się ku człowiekowi i nadal pragnie być obecny w sercu każdego swojego dziecka. Takich doznań dostarczyli nam w dniu dzisiejszym czwartoklasiści, którzy wystąpili w scenkach bożonarodzeniowych w języku niemieckim przygotowanych pod kierunkiem pani Anny Maleszewskiej.

Dziękujemy

Fot. L. Pietrzykowska
_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 21 grudnia 2017 17:05

 
Dziękujemy serdecznie wszystkim hojnym ofiarodawcom, a szczególnie tym ostatnim:

Magdalena Antoniak kl. V a – tablet i telefony
Julia Rutkowska kl. III a – środki medyczne
Maja Uziębło kl. III a – środki medyczne

I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Ruszyła Szkolna Liga Tenisa Stołowego
środa, 20 grudnia 2017 21:24


W środowe popołudnie w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęły się rozgrywki Szkolnej Ligi Tenisa Stołowego o puchar Dyrektora szkoły. Rozgrywki odbywać się będą systemem sześciu turniejów od grudnia do maja, a zwycięzcami w kategorii dziewcząt i chłopców zostaną ci, którzy zdobędą najwięcej punktów.

Do gry w pierwszym turnieju zgłosiły się trzy dziewczęta i dziesięciu chłopców, a przed kolejnymi rozgrywkami może zapisać się każdy chętny. Po tej rundzie wśród dziewcząt prowadzi z kompletem punktów Elena Pavliv z klasy VII b, a w kategorii chłopców po 8 punktów mają Adrian Krasiński z klasy III b i Maciej Puhacewicz z klasy VI c.

Turniej odbywa się w hali MOSiR dzięki uprzejmości sekcji tenisa stołowego MOSiR Grajewo, a sędzią głównym jest trener II ligowej drużyny p. Eugeniusz Skibniewski.

Druga runda odbędzie się 19 stycznia w hali MOSiR. Początek o godz. 16.00. Informacji udziela p. Wiesław Jerulank.


Fot. W. Jerulank
_________________________________________________________________
 
Kwesta „Bożonarodzeniowy Dar Serca”
wtorek, 19 grudnia 2017 20:33

 


Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy kolejny raz wsparli nas podczas kwesty „Bożonarodzeniowy Dar Serca” przy Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie. W tym roku zebraliśmy kwotę 1008,11 zł.

Przekażemy ją na konto Caritas Diecezji Łomżyńskiej, by zasiliła fundusz DZIECI CHORE. Dołączamy do niej również środki w wysokości 125 zł uzyskane z mikołajkowej akcji charytatywnej w naszej szkole, podczas której sprzedawaliśmy pluszowe zabawki.

17 grudnia 2017 r. swój dyżur wolontarystyczny podjęli państwo: K. Łaguna, V. Curyło, M. Czajkowska – jako opiekunowie oraz uczniowie: J. Modzelewska, M. Zyskowski, G. Fidler, W. Siedlecka, M. Zawadzki, K. Zawadzki, M. Siedlecki, P. Zdaniewicz, O. Sierakowska, W. Karwowska, A. Kaszkiel, K. Sztabiński, J. Sztabiński, O. Górecka, W. Górecka. Serdecznie dziękujemy!


Szkolne Koło Caritas

Fot. M. Czajkowska, K. Łaguna
_________________________________________________________________
 
Nowoczesne technologie przeciw uzależnieniom – koncert profilaktyczny dla klas III gimnazjalnych
niedziela, 17 grudnia 2017 16:27


15 grudnia 2017 r. w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury klasy III gimnazjalne uczestniczyły w programie profilaktycznym dotyczącym ważnych tematów: alkoholu, narkotyków, dopalaczy, cyberprzemocy i agresji. Poszczególna tematyka przeplatana była muzyką rockową zespołu TELEPATHIA z tekstami i kompozycjami prowadzącego - znanego już z wcześniejszych spotkań z naszymi uczniami – profilaktyka i terapeuty, pana Andrzeja Piaseckiego.

Koncert na żywo był wspaniałym przykładem, jak ważne są zainteresowania i pasje. Przekaz treści utworów nawiązywał do życia młodych ludzi i ich wkładu we  własną przyszłość. Pan Piasecki w niezwykle przystępny sposób poruszał temat uzależnień, uświadamiał konsekwencje picia alkoholu, brania narkotyków, dopalaczy. Pokazał na przykładach krótkich filmów, jak łatwo można stracić wszystko to, co budujemy przez całe życie w ciągu jednej sekundy, jak szybko własną bezmyślnością można zabić swoje marzenia.

Wszyscy uczniowie zadowoleni byli ze sposobu prowadzenia programu i niezwykłego kontaktu z nimi. Prowadzącego wspierała pani psycholog - terapeuta.

Uczestnictwo w programie było możliwe dzięki funduszom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grajewie.

Mam nadzieję, że złożone w duchu - przez wielu uczniów - obietnice po tym dwugodzinnym spotkaniu pozostaną na długo w pamięci.Pedagog szkolny - Anna Formejster

_________________________________________________________________
 
Akcja „Tak, pomagam“ – podsumowanie
niedziela, 17 grudnia 2017 16:10

 


Fot. M. Czajkowska


15 grudnia 2017 r. podsumowaliśmy akcję „Tak, pomagam”. Posegregowaliśmy zebraną żywność w Parafii pw. Św. O. Pio w Grajewie. Niedługo zostaną przygotowane paczki dla potrzebujących z tej parafii.

Dziękujemy panu Leszkowi Nikonowiczowi i Jego synowi Kamilowi za okazaną pomoc oraz wolontariuszom: Kacprowi i Michałowi Zawadzkim, ich mamie – pani Zawadzkiej, Justynie Modzelewskiej i Michałowi Zyskowskiemu.


Szkolne Koło Caritas

_________________________________________________________________
 
Akcja Koła Przyjaciół Biblioteki - "Czytamy i polecamy"
niedziela, 17 grudnia 2017 11:10


Koło Przyjaciół Biblioteki kontynuuje ubiegłoroczną akcję „Czytamy i polecamy”, której celem jest czytanie książek i polecanie ich innym czytelnikom na stronie internetowej szkoły. W ten sposób chcemy zachęcić czytelników biblioteki do ich lektury. 

Tym razem proponujemy Wam przeczytanie książki pt. „Tajemnica kawiarni” napisanej przez Martina Widmarka.

Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Tym razem próbują rozwikłać zagadkę trzykrotnej kradzieży pieniędzy z pełnej kasy Café Marcepan. Młodzi detektywi mają swoje podejrzenia… Więcej dowiecie się z kart książki.

Polecamy!

Członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwia Czaplicka, Oliwia Dzięgielewska, Julia Jarosz, Kalina Kacprzak, Patrycja Kuczyńska, Natalia Krymska, Magdalena Obrycka, Wiktoria Olszewska, Joanna Popowska, Kamila Sierakowska, Zuzanna Święćkowska i Julia Świderska z opiekunem p. L. Pietrzykowską.

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
piątek, 15 grudnia 2017 17:04

 
Wysłaliśmy ostatnią przesyłkę ze środkami medycznymi, tym samym zakończyliśmy udział w akcji Fundacji. Dziękujemy serdecznie wszystkim hojnym ofiarodawcom, a szczególnie tym ostatnim:

Górska Zuzanna kl. III a – środki medyczne
Magdalena Jabłońska kl. III a – środki medyczne
Anna Karwowska kl. III a – środki medyczne
Ola Nitkowska kl. III a – środki medyczne
Weronika Witkowska kl. III a – telefon
Sebastian Lenkiewicz kl. IV e – telefony
Natalia Krymska kl. VI b – znaczki
Kacper Zalewski kl. II c – znaczki
Marta Pawełkowska kl. V b – znaczki


I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________

 
Życzenia Dyrektora SP 4
____________________________________________________________________________
 
NAUCZYCIEL NA MEDAL – MEDALE WRĘCZONE
czwartek, 14 grudnia 2017 15:59

Fot. poranny.pl
Można uznać, że był to swoisty Dzień Nauczyciela choć mamy grudzień. W sobotę, 9 grudnia podczas uroczystej gali zakończyliśmy naszą akcję „Nauczyciel na medal”. Honorowym patronatem objął ją marszałek województwa podlaskiego.

III miejsce w plebiscycie Nauczyciel na Medal zajęła Pani Joanna Zalewska – Grochowska nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie.

To była bardzo miła uroczystość, na którą przybyli niemal wszyscy uczestnicy naszej wielkiej akcji “Nauczyciel na Medal”. W przyjemniej, niemal przyjacielskiej atmosferze wręczyliśmy nagrody najlepszych nauczycieli z Podlasia, którzy na co dzień zajmują się nauczaniem i wychowywaniem dzieci i młodzieży. Uroczysta gala odbyła się w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Akcja "Nauczyciel na Medal” obyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego. (p
oranny.pl)


Gratulujemy!
_________________________________________________________________
 
Przedszkolaki uczą się chemii w SP4
wtorek, 12 grudnia 2017 15:40


Tak, tak, to nie pomyłka. 11 grudnia Szkoła Podstawowa nr 4 gościła przedszkolaków z miejskich przedszkoli: PM 6 i PM 2 na zajęciach chemicznych. Ciekawe doświadczenia dla najmłodszych przygotowali uczniowie z klasy III c gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą "Od bajki do nauki", który nadzorowała pani Joanna Zalewska - Grochowska. Dzieci nie tylko dowiedziały się, czym zajmuje się chemia i fizyka, ale także obserwowały niezwykłe zjawiska zachodzące podczas pokazywanych doświadczeń. Całość poprzedziło przedstawienie pt. "Leń" przygotowane przez uczniów klasy IV e pod kierunkiem wychowawczyni - pani Beaty Szewczyk. Dzieci w naszej szkole powitały niezwykłe postacie: Miś Wojciech, Krówka Matylda, Pomocnik Krówki i Panda Emilka, a oprawę muzyczną zapewnili gimnazjaliści z zespołu ATM.

Organizatorzy:
J. Zalewska-Grochowska, B. Szewczyk


Fot. J. Szymanowska

_________________________________________________________________
 
Sukces dziewcząt w minisiatkówce
niedziela, 10 grudnia 2017 22:18


7 grudnia 2017 r. w SP 4 w Zambrowie rozegrany został Finał Grupy Zachodniej Igrzysk Dzieci w siatkówce dziewcząt. Nasze zawodniczki zajęły III miejsce. Skład drużyny: Magdalena Obrycka, Julia Jarosz, Weronika Złotkowska, Zuzanna Święćkowska, Weronika Niedźwiecka, Olga Kalinowska, Oliwia Dzięgielewska, Oliwia Kosińska, Julia Miksza.

Gratulacje

L. Łepkowska

_________________________________________________________________
 
„Tak, pomagam“ – Zbiórka Żywności Caritas
niedziela, 10 grudnia 2017 22:05

 


Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to dla nas znak, że czas przeprowadzić kolejną zbiórkę żywności dla potrzebujących z naszego miasta. Włączyliśmy się w ogólnopolską Zbiórkę Żywności Caritas pod hasłem „Tak-Pomagam“, która odbyła się w 9 grudnia br. w sklepie Biedronka przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak w latach ubiegłych zbieraliśmy artykuły spożywcze z długim terminem ważności, takie jak mąka, ryż, cukier, makaron, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze itp. Przy współpracy z Parafią pw. św. Ojca Pio w Grajewie z zebranych produktów przygotowane zostaną paczki, które trafią do najuboższych.

Dziękujemy opiekunom: p. K. Łagunie, p. D. Lekencie, p. M. Czajkowskiej, p. L. Fidler, p. V. Curyło, p. T. Babulowi.

Dziękujemy wolontariuszom: W. Karwowskiej, A Kaszkiel, K. Fiedorczuk, N. Maciorowskiej, P. Zdaniewicz, O. Sierakowskiej, P. Konopce, G. Fidler, E. Ślesińskiej, J. Modzelewskiej, M. Zyskowskiemu, M. Zawadzkiemu, K. Zawadzkiemu. Wielu z naszych wolontariuszy przedłużało swój dyżur o kolejne godziny. Wspaniała ekipa, na którą możemy liczyć.

Dziękujemy Proboszczowi ks. Dariuszowi Goskowi i p. L. Nikonowiczowi za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu zbiórki.


Szkolne Koło Caritas

Fot. M. Czajkowska

_________________________________________________________________
 
"Dar serca"
sobota, 09 grudnia 2017 00:14

 


Dzień świętego Mikołaja to dzień dobroci w naszej szkole. Wielu z naszych kolegów i koleżanek podarowało swoje pluszaki, abyśmy mogli je sprzedać właśnie w dniu tego świętego. Przygotowaliśmy akcję charytatywną „Dar serca', w której za złotówkę rozprowadzaliśmy maskotki. W ten sposób zebrane datki zasilą fundusz DZIECI CHORE przy Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Dziękujemy każdemu, kto przyłączył się do tego dzieła.

Szkolne Koło Caritas

Fot. M. Czajkowska, L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

Internauto! Jesteś naszym

1901831
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Szukaj na stronie