Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Wydarzenia


Wycieczka rowerowa harcerzy
poniedziałek, 02 lipca 2018 13:22


29 czerwca podsumowaliśmy nasz rok harcerski jako rowerzyści, przy okazji zdobyliśmy taką sprawność! Ruszyliśmy do Toczyłowa. Wyjechaliśmy w szyku o 14.15, wróciliśmy o 19.20. Harcerze czuli się i bawili wspaniale. Miejsce było odpowiednie i bezpieczne. Kiełbacha pyszna. Wszystko nam się podobało. Naszą ulubioną zabawą było zdobywanie flagi i moczenie nóg w jeziorze. Jeszcze kilka słów podziękowania opiekunkom – Przyjaciołom harcerstwa: Aleksandrze Kuczyńskiej i Monice Łukowskiej. Było nam razem bardzo dobrze. Teraz spieszymy się dalej wakacjować. Spotkamy się znów na biwaku rodzinnym! Proszę zabrać latarki i dobry humor!

Czuwaj harcerze i harcerki oraz entuzjaści harcerstwa.Drużynowa E. Gadomska


_________________________________________________________________
 
NA OBCHODACH ŚWIĘTA 9 PSK
wtorek, 26 czerwca 2018 13:08


W pierwszą wakacyjną sobotę odbyło się święto 9 Pułku Strzelców Konnych, który przed wojną stacjonował w Grajewie. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy złożony z uczniów klasy VII d i VI c.

Uroczystości rozpoczęły się przed Urzędem Miasta, gdzie przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie uczestnicy wraz z kompanią honorową 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tutaj odbyła się okolicznościowa msza święta w intencji żołnierzy pułku. W dalszej części uroczystości przeniosły się na teren Zespołu Szkół nr 2, gdzie miały miejsce przemówienia gości, wręczenie okolicznościowych statuetek i apel pamięci.
W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
sobota, 23 czerwca 2018 08:19


W dniach 21 - 22 czerwca  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w SP 4. Na początku uczniowie klas I-VII oraz II - III oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w ogólnych spotkaniach z Dyrekcją szkoły i nauczycielami. Tutaj najlepsi uczniowie odebrali nagrody książkowe, rzeczowe, dyplomy i puchary za wysokie wyniki w nauce, za najwyższe lokaty w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i innych, czytelnictwie, za wzorową frekwencję i osiągnięcia sportowe. Obejrzeliśmy także programy artystyczne z udziałem uczniów naszej szkoły przygotowane na tę okoliczność.

Gratulacje wysokich wyników w nauce naszym uczniom i ich rodzicom w swoim imieniu, Przewodniczącej Rady Miasta – p. Haliny Muryjas-Rząsy i Radnych oraz Głównego Specjalisty ds. Oświaty – p. Julity Wiluk złożył Burmistrz Miasta Grajewo – pan Dariusz Latarowski. Otrzymaliśmy także okolicznościowe życzenia od przedstawicieli Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Grajewie, którzy w podziękowaniu za współpracę wręczyli legitymacje i wyróżnili odznakami uczennice naszej szkoły.

Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach w celu odebrania świadectw, po czym udali się na wakacyjny wypoczynek.

Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom i Przyjaciołom Szkoły życzymy dużo słońca, podróży, wakacyjnych przygód i odpoczynku.

_________________________________________________________________
 
Dziękujemy ...
sobota, 23 czerwca 2018 05:46


Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzone lata tworzenia szkolnej rzeczywistości kierujemy do osób odchodzących na emeryturę: pani Krystyny Dziekońskiej, pani Ireny Konopko, pani Zofii Krzeczkowskiej, pani Krystyny Masłowskiej, pani Barbary Ratomskiej, pani Iwony Sypytkowskiej oraz odchodzącego do innej parafii księdza Dawida Kuleszy.

Życzymy uśmiechu i szczęścia, radości każdego dnia oraz wszelkiej pomyślności - Dyrekcja i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie.
_________________________________________________________________
 
Podsumowanie akcji charytatywnych
piątek, 22 czerwca 2018 15:58

To już piąty rok jak prowadzimy nasze akcje charytatywne. Każdego roku wysyłamy coraz większe ilości darów. W tym roku w czasie II półrocza zebraliśmy około 15 kg kredek i materiałów piśmienniczych , 99 telefonów i tabletów, 32 ładowarki oraz ok. 1210 szt. znaczków pocztowych, Ostatnie dwie paczki wysłaliśmy w czerwcu, dzięki hojności następujących darczyńców:

Telefony, tablety, ładowarki
p. Zofia Krzeczkowska 
p. Joanna Waniewska
p. Anna Gryczkowska 
Sebastian Lenkiewicz kl. IV e 
Igor Modzelewski kl. II b 
Martyna Pietrzak kl. III c gim. 

Kredki, materiały piśmiennicze
Sebastian Lenkiewicz kl. IV e 
Igor Modzelewski kl. II b 
Martyna Pietrzak kl. III c gim.  
Laura Budna kl. II b
Mateusz Gazowski kl. II a 
Kuba Romanowski kl. II a

Znaczki
p. Zofia Krzeczkowska 
Martyna Pietrzak kl. III c gim. 
Wiktor Modzelewski kl. V b 
Oliwia Czaplicka kl. VI c 
Natalia Krymska kl. VI b 
Kacper Zalewski kl. II c

Raz jeszcze dziękujemy gorąco wszystkim ofiarodawcom za każdy nawet najmniejszy dar, a zarazem za Waszą dobroć, pamięć o potrzebujących i jednocześnie dbałość o środowisko.

I. Konopko i G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Podsumowanie projektu edukacyjnego „Ptaki polskich parków narodowych”
piątek, 22 czerwca 2018 15:32


W projekcie „Ptaki polskich parków narodowych” uczestniczyli uczniowie klas V a i VI c. Celem projektu było: rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów ornitologią; propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, rozbudzanie zamiłowania czytania książek o ptakach; popularyzowanie wiedzy na temat ptaków i ich środowiska życia w polskich parkach narodowych; rozwijanie potrzeby kontaktu z przyrodą oraz uwrażliwienie na jej piękno.

Realizacja projektu obejmowała kilka etapów, a wśród nich:

- Spotkanie czytelnicze „Ptaki chronione i nie tylko” w bibliotece szkolnej przygotowane we współpracy z MBP Odział dla Dzieci w Grajewie – p. Ewą Bobińską. W trakcie spotkania organizatorki prezentowały książki z biblioteki szkolnej i miejskiej wyeksponowane na wystawie „Ptaki wokół nas” oraz czasopisma, czytały ich fragmenty i opowiadały o ptakach. Dzieci były zachęcane do korzystania ze zbiorów obu bibliotek, otrzymały także karty zapisu do biblioteki miejskiej.

- Przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnych, plakatów, ulotek i broszur w oparciu o tradycyjne źródła informacji dostępne w bibliotece szkolnej i miejskiej oraz zasoby Internetu na wybrany temat (budowa ptaków, ich pożywienie, rozmnażanie, ptaki zimujące, ptaki wróblowate, ptaki brodzące, ptaki drapieżne, ciekawostki o ptakach, ptaki chronione w Polsce, polskie parki narodowe i ich ptasie symbole).

- Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego – udział uczniów kl. V a w warsztatach przyrodniczych, które rozpoczęliśmy od zwiedzania nowej sali ekspozycyjnej, gdzie przenieśliśmy się w tajemniczy świat mokradeł. Obejrzeliśmy film obrazujący dynamikę zmieniającego się na przełomie roku krajobrazu doliny Biebrzy oraz zmienność fauny i flory. Następnie udaliśmy się na ścieżki edukacyjne. Pierwszą z nich była „Kładka”, gdzie wysłuchaliśmy śpiewu ptaków oraz staraliśmy się je wypatrzeć. Szukaliśmy też „skarpetki”, czyli gniazda remiza. W wodach Biebrzy rozpoznawaliśmy zwierzęta wodne, między innymi: pijawki, ślimaki i małe skorupiaki. Następna ścieżka edukacyjna prowadziła przez las. Na obu ścieżkach edukacyjnych wchodziliśmy na wieże widokowe, aby podziwiać krajobraz, a przede wszystkim wypatrzeć ptaki za pomocą lornetek. Udało nam się dostrzec liczne rybitwy, kaczki, żurawie, bociany, a także myszołowy. Nieliczni dostrzegli trzcinniczki i orliki. Wycieczka była bardzo udana.

- Konkurs o ptakach polskich parków narodowych (nagrodą dla najlepszych była ocena za aktywność z przedmiotu przyroda) oraz wystawa prac i projekcja uczniowskich prezentacji multimedialnych na forum klas.

Wierzymy w to, że nasi uczniowie jeszcze bardziej polubili ptaki i książki.

W załączeniu przedstawiamy zdjęcia z wycieczki.

G. Mroczkowska, L. Pietrzykowska, E. Czaplicka

_________________________________________________________________
 
Piknik "Trzy godziny dla rodziny"
wtorek, 19 czerwca 2018 23:13


15 czerwca 2018 r. na stadionie Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie odbył się Piknik „Trzy godziny dla rodziny”, którego celem była integracja szkolna, klasowa i środowiskowa.

Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy. Był pokaz bohaterów z Krainy Baśni i Bajek, ciekawe stoiska klas prezentujące tradycje Polski i naszych sąsiadów, uczniowie, nauczyciele i rodzice przebrani za przedstawicieli różnych grup zawodowych, smaczne dania regionalne i zagraniczne, kiełbaski z grilla, popcorn, napoje i słodycze. Tego dnia nasi uczniowie swoimi występami artystycznymi zapraszali wszystkich do wspólnej zabawy. Nie zabrakło oczywiście wyjątkowych atrakcji. Był pokaz malowania twarzy, dmuchańce, jazda konna, gry, zumba, „Strefa życzeń”, w której uczestnicy składali sobie wzajemnie życzenia oraz pokaz sprzętu strażackiego.

Punktem kulminacyjnym pikniku było uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez uformowanie flagi państwowej o wymiarach 20 m na 10 m w barwach narodowych oraz wielkiego serca z przeszło 565 uczestników pikniku, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach wykonanych z góry z wozu strażackiego._________________________________________________________________
 
Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2017/2018
wtorek, 19 czerwca 2018 16:52

21 czerwca – czwartek

16.30 – pożegnanie klas III gimnazjalnych na korytarzu I piętro - budynek C

22 czerwca – piątek

9.30 – zakończenie roku dla klas IV na korytarzu I piętro - budynek C

10.00 – zakończenie roku dla klas V i VI na korytarzu I piętro - budynek C

10.30 – zakończenie roku dla klas VII i II gimnazjalnych na korytarzu I piętro - budynek C

11.00 - zakończenie roku dla klas I, II i III na dziedzińcu szkoły 
(w razie niepogody klasy II i III na korytarzu I piętro budynek C, a klasy I z wychowawcami w klasach).

Po spotkaniach ogólnych wychowawcy kontynuują spotkania ze swoimi klasami w poszczególnych pracowniach.

_________________________________________________________________
 
Szkolny konkurs „English around us” rozstrzygnięty
środa, 13 czerwca 2018 17:31


Uczestnicy konkursu języka angielskiego udowodnili, że wokół nas funkcjonuje mnóstwo angielskich nazw. Wystarczy tylko uważnie rozejrzeć się. Rezultatami ich poszukiwań są wspaniałe prace plastyczne. Najlepszymi tropicielami okazali się:

I miejsce – Paweł Buzon z kl. IV e
II miejsce – Gabrysia Żabińska z kl. IV f
III miejsce –Joanna Popowska z kl. VI c
Wyróżnienie – Wiktoria Olszewska z kl. VI c.

Gratulujemy spostrzegawczości i życzymy dalszych sukcesów!Organizatorki : Alicja Deresz-Armata, Renata Sokołowska, Marta Poniatowska

_________________________________________________________________
 
Uroczysta gala Wilk Roku 2017
środa, 13 czerwca 2018 06:25
8 czerwca sali widowiskowo-kinowej GCK odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza Miasta Grajewo „Wilk Roku”. O przyznaniu nagród - oceniając całokształt działalności lub osiągnięcia w 2017 r. - zdecydowała kapituła. Z naszej szkoły nagrody i wyróżnienia otrzymały:

EDUKACJA
Lilla Pietrzykowska – Wilk Roku

TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA
Maya Zyskowska kl. IV d – wyróżnienie
Paulina Wiśniewska - wyróżnienie

Gratulujemy.

Więcej na stronie Urzędu Miasta Grajewo:
http://www.grajewo.pl/strona-900-uroczysta_gala_wilk_roku_2017.html


_________________________________________________________________
 
XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom ph. „Czytanie łączy”
wtorek, 12 czerwca 2018 15:10


Oto tematy przewodnie, które  towarzyszyły tegorocznym obchodom OTCD w SP 4:

4 czerwca – Poniedziałek z czasopismami. Spotkanie ze „Świerszczykiem”.
Poniedziałek był dniem systematycznego czytania czasopism. Zachęciliśmy więc do czytania wybranych tekstów z czasopism dziecięcych i młodzieżowych.

5 – 6 czerwca – Czytamy dla NIEPODLEGŁEJ
Było 15-minutowe czytanie wierszy, legend i opowiadań o Polsce na pierwszych godzinach lekcyjnych lub na godzinach wychowawczych w klasach IV – VI przez nauczycieli lub uczniów.

7 czerwca – Od czwartego roku bez książeczki ani kroku.
Głośne czytanie wybranych utworów w oddziałach przedszkolnych przez starszych uczniów.

8 czerwca – Czytanie łączy pokolenia!
Zaprosiliśmy do szkoły mamę, tatę, babcie, dziadków i zachęciliśmy do wspólnego czytania. Uczniowie przygotowali pytania do gości o ulubione lektury z ich dzieciństwa.Koordynatorzy

Fot. E. Sarnacka, E. Mieczkowska, B. Rogalska,
I. Bukrejewska, E. Czaplicka, L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Kształtowanie wyobraźni przestrzennej w klasie V a
wtorek, 12 czerwca 2018 06:16


Lekcje geometrii sprzyjają kształtowaniu myślenia przestrzennego. 28 maja uczniowie klasy V a zaczęli realizację działu: "Graniastosłupy". Przez pierwsze dwie lekcje omawiali własności prostopadłościanów - wskazywali wierzchołki, krawędzie, ściany (prostopadłe i równoległe). Obliczali sumy długości krawędzi i rysowali siatki prostopadłościanów. 30 maja lekcja matematyki była poświęcona budowaniu modeli prostopadłościanów. Każdy uczeń miał za zadanie zbudować model sześcianu, model prostopadłościanu, który w podstawie ma kwadrat i model prostopadłościanu, którego wszystkie ściany są prostokątami. Po wykonaniu podstawowych modeli uczniowie mogli dać się ponieść wodzom fantazji i mogli zbudować figurę przestrzenną własnego pomysłu. Mieli pełną dowolność w tworzeniu. Ostatnim punktem lekcji była prezentacja brył, wyłonienie najciekawszych i nagrodzenie uczniów ocenami celującymi, bardzo dobrymi i plusami.

Nagrodzeni: Adrian Dobrydnio, Szymon Pawelski, Szymon Wójcicki, Bartosz Kaczyński, Weronika Korwek, Natalia Kuczyńska, Adrian Maciorowski, Wiktoria Malinowska, Wiktor Mysiewicz, Aleksander Zalewski.

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona".A. Sulima - nauczyciel matematyki

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
niedziela, 10 czerwca 2018 22:38I. Konopko

__________________________________________________________________________
 
V Olimpiada Starożytnej Grecji
niedziela, 10 czerwca 2018 22:05


Dnia 1 czerwca 2018 r. tradycyjnie w naszej szkole odbyła się V Olimpiada Starożytnej Grecji. W tym roku po raz pierwszy nie brali udziału w zawodach uczniowie klas gimnazjalnych. Po uroczystym powitaniu krótką historię igrzysk starożytnej Hellady przedstawiły ubiegłoroczne absolwentki naszego gimnazjum: Aleksandra Zawistowska i Aleksandra Murawska. Zgodnie z tradycją starożytnych igrzysk zawodnicy i sędziowie (p. Anna Formejster, p. Leszek Arciszewski, p. Adam Zagórski) złożyli przysięgę przed obliczem Gromowładnego. Nad zawodnikami czuwała uskrzydlona Nike – bogini zwycięstwa, która wkładała na głowy zwycięzców wieniec laurowy na zakończenie igrzysk. W rolę bóstw wcielili się również dawni wychowankowie klasy III a: Sylwia Dąbkowska i Bartosz Zawistowski.

Zgodnie ze starożytnym obyczajem zawodnicy – zwycięzcy z 2017 roku przybiegli ze świętym ogniem, by rozpocząć oficjalną część zawodów.

W igrzyskach, w których wzięli udział uczniowie klas VI i oddziałów gimnazjalnych SP 4, przewidziano pięciobój lekkoatletyczny w kategoriach dziewcząt i chłopców zgodnie z zasadami starożytnych igrzysk: rzut oszczepem, rzut dyskiem, skok w dal, bieg długi na ok. 600 m, bieg krótki na 192 m.

Ze względu na narastający upał zmieniono kolejność dyscyplin i w tym roku pierwszą konkurencją był bieg długi na 600 m.

Sportowcom kibicowali koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie. Mimo korzystnej pogody frekwencja nie dopisała, ponieważ tego dnia wielu uczniów nie było obecnych w szkole. Wpływ na to miał niekorzystny termin – 1 czerwca - piątek po święcie Bożego Ciała. Nie miało to jednak wpływu na udany przebieg igrzysk i dobre wyniki osiągnięte w czasie rywalizacji. Podczas zawodów nad oprawą muzyczną czuwali absolwenci: Tomasz Złotkowski i Piotr Konopka.

Kategoria dziewcząt:

Rzut dyskiem
1. Weronika Złotkowska VI c - 19,2 m; 2. Wiktoria Jakubik VII d – 18,1 m; 3. Magdalena Obrycka VI b - 17,5 m

Rzut oszczepem
1. Zuzanna Tokarzewska VII d – 15,20 m; 2. Zuzanna Święćkowska VIc – 12,5 m; 3. Martyna Jaworska VI a - 10,6 m

Skok w dal
1. Łucja Sendrowska VII d – 3,73 m; 2. Aleksandra Obiedzińska VII d- 3,70 m; 3. Zuzanna Komosińska VI d – 3,60 m

Bieg długi na ok. 600 m
1. Weronika Niedźwiecka VI c - 2,12 min. ; 2. Elina Pavliv VII b - 2,13 min.; 3. Iga Chudek VI d – 2,16 min

Bieg krótki 192 m 
1. Natalia Grabowska VII d - 31,07 s.; 2. Oliwia Staniszewska VI d- 33,01 s.; 3. Gabriela Guzowska VI d – 33,93 s.

Kategoria chłopców

Rzut dyskiem 11 kg
1. Michał Kucharski VI b -21,4 m; 2. Bartłomiej Kohlman VI b – 21,0 m; 3. Grzegorz Konopko kl. VII b – 18,7 m

Rzut oszczepem
1. Marek Kuczyński VII b – 22,0 m; 2. Dawid Nowakowski VI c - 17,3 m; 3. Michał Lenkiewicz VI c 16,8 m 

Skok w dal
1. Kacper Łepkowski VII a – 4,1 m; 2. Rafał Szukis VI c – 3,75 m; 3. Oskar Parchucik VII d - 3,25 m

Bieg długi na ok. 600 m
1. Bartosz Kaczyński VII b 2,00 min.; 2. Szymon Iżbicki VI a 2,09 min.; 3. Michał Nowik VII b 2,11 min.

Bieg krótki 192 m
1. Oliwier Krzemiński VII d – 27,16 s.; 2. Szymon Deresz VI b – 29,29 s.; 3. Maciej Zyskowski VII d 29,56 s.

Oprawę plastyczną zaprojektował p. Tomasz Szewczyk.

Nad całością czuwali organizatorzy w osobach: p. Adam Zagórski i Tomasz Szewczyk (nauczyciele historii).

Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu igrzysk, a zwłaszcza kierownikowi MOSiR-u za użyczenie sprzętu oraz p. Iwonie Bukrejewskiej, p. Alicji Deresz Armacie, konserwatorom SP nr 4 oraz przewodniczącemu Rady Rodziców p. Wojciechowi Fajferowi za zorganizowanie grilla podczas igrzysk. Podziękowania dla Państwa Kacprzaków za przekazanie na rzecz szkoły stroju Zeusa.

Szczególne podziękowania kieruję do licznie przybyłych byłych wychowanków z klasy III a za pracę i pomoc.

T. Szewczyk

Fot. Uczniowie SP 4

_________________________________________________________________
 
Zaproszenie__________________________________________________________________________
 
Brawo sportowcy
sobota, 09 czerwca 2018 05:58


6 czerwca 2018 roku na boiskach do plażowej piłki siatkowej w Suwałkach przeprowadzony został finał IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLEJ WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PLAŻOWEJ PIŁCE SIATKOWEJ.

Nasza drużyna zajęła III miejsce. Szkołę reprezentowali: Michał Kozłowski, Hubert Płochocki i Marcin Gawryluk.

Wyżej wymienionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

J. Jarząbek

_________________________________________________________________
 
Wieści z Oddziału dla Dzieci MBP
sobota, 09 czerwca 2018 05:20


6 czerwca 2018 r. w Grajewskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z pisarką Ewą Karwan- Jastrzębską, która przyjechała z Warszawy na zaproszenie Oddziału dla Dzieci MBP. Pani Ewa jest pisarką i scenarzystką. Ma w swoim dorobku kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży. Na podstawie jej baśni o Misiu Fantazym powstała 13- odcinkowa seria filmów animowanych. Zdobyła na festiwalach filmowych wiele nagród- prestiżowe Platinum, Gold i Silver Remi Award na festiwalu w Houston. Nasze spotkanie dedykowane było młodzieży z grajewskich szkół podstawowych, a dotyczyło głównie powieści Hermes 9:10- magicznej baśni dla dzieci, młodzieży i dorosłych, do której ilustracje wykonała Dorota Kobiela- twórczyni filmu „Twój Vincent” o van Goghu.

Pani Ewa opowiedziała o kulisach powstawania swoich książek, pomysłach i inspiracjach, które czerpie z otaczającej ją rzeczywistości. Młodzież miała możliwość zadania jej mnóstwa pytań, na które autorka z chęcią odpowiadała. Spotkanie z Panią Ewą było fascynującą podróżą po świecie książek. Mamy nadzieję, że uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu z przyjemnością sięgną po jej powieści.

Dziękujemy uczniom i ich opiekunom ze SP nr 2 i SP nr 4 w Grajewie za udział w spotkaniu!

Wszystkich, którzy chcieliby nabyć książkę z autografem Ewy Karwan-Jastrzębskiej zapraszamy do Oddziału dla Dzieci na Osiedlu Broniewskiego 3, gdzie można kupić trzy tytuły: „Hermes 9:10”, „Sobowtór”, „Misja Feniks” (cena 25 zł),

MBP Oddział dla Dzieci

Fot. MBP Oddział dla Dzieci i I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Na finale projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
piątek, 08 czerwca 2018 07:24


Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w finale ogólnopolskim projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci”. Tym razem finał odbył się w Krakowie w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Nieznany bohater Niepodległości”. „Czwórkę” reprezentowało sześć uczennic, które przygotowały trzy projekty: Krystyna Dudzińska i Julia Zarzecka – Władysław Dzięgielewski ps. „Mitros”, Martyna Pietrzak i Natalia Śleszyńska – Bronisław Karpio, Kinga Wołkońska i Magdalena Zalewska – Władysław Łoś pod opieką p. Wiesława Jerulanka, który od lat zachęca do udziału w takich przedsięwzięciach.

Wszystkie te osoby aktywnie działały na rzecz Niepodległości w okresie I wojny światowej. Prowadziły działalność konspiracyjną w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu szczuczyńskiego. Do dziś pamięć o ich działalności była niezbyt znana. Prace zostały przygotowane dzięki materiałom zgromadzonym w Grajewskiej Izbie Historycznej. Wszystkie projekty otrzymały specjalne Kamienie Pamięci.

Podczas finału mieliśmy stoisko, na którym zaprezentowano przygotowane na projekt folderki i prezentacje. Ponadto promowaliśmy miasto dzięki wsparciu Urzędu Miasta. Nasz udział i opracowane projekty zostały wysoko ocenione przez komisję. Był też czas na zwiedzanie przepięknego Krakowa.W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Warsztaty „Mały Jaćwing – Łowca Przygód” w klasie I a
czwartek, 07 czerwca 2018 14:16


1 czerwca 2018 r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I a wybrali się do Lipińskich Małych na warsztaty „Mały Jaćwing – Łowca Przygód”. W programie dobrej zabawy na świeżym powietrzu były: warsztaty ceramiczne, nauka strzelania z łuku, rzut oszczepem, nauka krzesania ognia, orientacja w terenie, odkopywanie jaćwieskiego skarbu. Dzieci miały też okazję wysłuchać ciekawej gawędy o Jaćwingach. Udany pobyt zakończono wspólnym ogniskiem.

Wyjazd dostarczył uczniom wielu wspaniałych przeżyć.
J. Laszczkowska

S. Wasilewska

_________________________________________________________________
 
Przygoda z teatrem
czwartek, 07 czerwca 2018 13:53


W bieżącym roku szkolnym trzy uczennice klasy VII b i ich dwie młodsze koleżanki z V b stworzyły wraz z p. Urszulą Buczyńską wędrowną trupę teatralną, która zaprezentowała widzom współczesną wersję „Balladyny” Juliusza Słowackiego i parodię II części „Dziadów” A. Mickiewicza.

Dziewczęta sięgnęły po klasykę literatury polskiej całkiem nieprzypadkowo. Wymienione pozycje znajdują się bowiem w kanonie lektur szkolnych i bywa, że onieśmielają współczesnych uczniów.

Klaudia Fiodorowicz, Zuzia Matysiewicz, Elina Pavliv, Marta Pawełkowska i Karolina Świderska podjęły się trudnego zadania, wcielając się podczas każdego spektaklu w różne postaci i ze swadą odtwarzając nawet role męskie.

W inscenizacji „Dziadów” gościnnie wystąpili też wszyscy uczniowie klasy II a wraz ze swoją wychowawczynią - panią Joanną Rydzewską, podsuwając wiele cennych rozwiązań i pomysłów scenicznych, jak też ujawniając niekwestionowane talenty aktorskie. Szczególne wyrazy uznania należą się Lenie Kosielskiej i Zosi Lewczuk. Brawo, dziewczęta!

Za nami wiele godzin prób, burzliwych rozmów o rekwizytach, kostiumach, muzyce, ale też zdobywania nowych doświadczeń i wiary we własne możliwości.

Dziewczęta, jestem z Was bardzo dumna!


Urszula Buczyńska

_________________________________________________________________
 
Warsztaty kulinarne w klasie III e
środa, 06 czerwca 2018 16:04


1 czerwca - z okazji Dnia Dziecka rodzice wraz z wychowawczynią zorganizowali uczniom wyjście do pizzerii Da Grasso na warsztaty kulinarne z samodzielnego przygotowywania pizzy „Mały Kucharz”. Po przyjściu na miejsce i powitaniu przez kucharza dzieci zostały ubrane w fartuszki. Zajęły miejsca przy stolikach na których przygotowane były składniki niezbędne do przyrządzenia pizzy, stolnica i wałek. Po przygotowaniu, każda pizza trafiła do pieca, a po kilkunastu minutach uczniowie otrzymali ją podaną na talerzu wraz z dwoma sosami i napojem. Zwieńczeniem warsztatów było wręczenie dyplomu i słodkiej niespodzianki. Była to świetna zabawa i jednocześnie nauka, pozwalająca rozbudzić w dzieciach prawdziwe talenty kulinarne.

E. Sarnacka

_________________________________________________________________
 
"Literacka wizyta w ZOO" - kończy realizację programu ogólnopolskiego CEO „PoczytajMy”
poniedziałek, 04 czerwca 2018 16:03
"Każde zwierzę jest jedyne w swoim rodzaju, najpiękniejsze, najukochańsze. I nie ma znaczenia czy jest małe, czy duże, rasowe, egzotyczne czy podwórkowe, czy mieszka na wsi, czy w zoo, czy jest futrzaste, pierzaste, miauczące czy gęgające. Każde jest wyjątkowe! Pokochajcie zwierzaki i dajcie im tyle miłości, ile się tylko da! One na pewno odwzajemnią się tym samym." Taka myśl przewodnia towarzyszyła ostatniemu już spotkaniu czytelniczemu realizowanemu w ramach projektu edukacyjnego „Czytam sobie, czytam Tobie”, które zorganizowały dziewczęta: Wiktoria Bykowska, Klaudia Rutkowska, Wiktoria Dzik z klas gimnazjalnych.

Celem tych zajęć było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt oraz omówienie warunków życia zwierząt mieszkających w zoo. Przy pomocy „magicznej skrzynki” kamishibai gimnazjalistki wcielały się w rolę aktorek, a wykorzystując skłonność dziecka do zabawy i naśladowania, zaprosiły na spacer po zoo i do wspólnej zabawy nawiązującej tematycznie do zorganizowanych zajęć. Po spotkaniu nastolatki przekazały rodzicom opracowane przez nie ulotki ukazujące zalety głośnego czytania dzieciom.

Projekt edukacyjny realizowany był w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy” po zakwalifikowaniu naszej szkoły do jednej z 201 szkół z całej Polski biorących udział w akcji.


Koordynatorki: I. Bukrejewska, R. Sokołowska
Uczennice : Wiktoria Kuliś, Katarzyna Korwek,
Wiktoria Bykowska, Klaudia Rutkowska, Wiktoria Dzik


Fot. I. Bukrejewska
_________________________________________________________________
 
Dzień Dziecka w klasie IV d
poniedziałek, 04 czerwca 2018 15:52


Dnia 1 czerwca odbył się piknik klasowy, który dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Dzięki panu Markowi Zyskowskiemu, który gościł nas w pięknym ogrodzie, mogliśmy poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, a także gaszenie pożaru za pomocą hydronetki. Oprócz tego mieliśmy okazję pograć w „planszówki” na świeżym powietrzu i dać upust swojej energii.

Czas upłynął w miłej atmosferze, na łonie natury przy smakołykach przygotowanych na grillu.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i organizację atrakcji panu Markowi Zyskowskiemu.Wychowawczyni Eliza Gołaszewska


_________________________________________________________________
 
Dzień Mamy w klasie VI c
piątek, 01 czerwca 2018 15:32


Po raz kolejny uczniowie klasy VI c nie zapomnieli o swoich Mamach w dniu ich święta i zorganizowali w poniedziałkowe popołudnie okolicznościowe spotkanie. Na ten dzień pod opieką p. Haliny Muryjas – Rząsy i wychowawcy p. Wiesława Jerulanka przygotowali krótki program artystyczny z wierszami i piosenkami na tę okazję. Po występie uczniowie wręczyli Mamom własnoręcznie wykonane okolicznościowe kartki z życzeniami, a spotkanie zakończył słodki poczęstunek.


W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas II a i II d do "Wioski Indiańskiej"
piątek, 01 czerwca 2018 14:57


29 maja 2018 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do „Wioski Indiańskiej” w Puszczykówce. Na miejscu czekało nas wiele atrakcji. Na początku obejrzeliśmy małe zoo z różnymi zwierzątkami. Później jeździliśmy konno. Wysłuchaliśmy też ciekawych opowieści z życia Indian, podziwialiśmy ich rękodzieło. Wesoło spędziliśmy czas na płukaniu złota, łowieniu ryb, strzelaniu z łuku i wiatrówki, rzucaniu obręczami na rogi bizona, wyścigach żółwi, łapaniu węży, na indiańskim torze przeszkód oraz przeciąganiu liny. Bawiliśmy się w namiotach tipi. Siły regenerowaliśmy kiełbaskami samodzielnie upieczonymi na ognisku. Wszystkim bardzo miło i szybko upłynął czas zabawy – pozostały nam pamiątki, zdjęcia i wspomnienia. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Wyjazd bardzo nam się udał, dopisały humory i pogoda. Z niecierpliwością czekamy teraz na następne wycieczki.

Uczniowie z wychowawczyniamiW wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy II a i II d z opiekunami: p. Joanną Rydzewską, p. Ewą Mieczkowską, p. Krystyną Łaguna i p. Dorotą Poniatowską.


Fot. E. Mieczkowska i J. Rydzewska


_________________________________________________________________
 
Hej, ho! Przygód sto czekało na nas, w ten słoneczny czas!
czwartek, 31 maja 2018 20:27


Uczniowie kl. IIb, IIId , gr. „O” wraz z wychowawczyniami: Barbarą Rogalską, Renatą Niedziołko, Alicją Stradczuk oraz opiekunami: Lillą Pietrzykowską i Dorotą Poniatowską odbyli 30 maja 2018 r. autokarową wycieczkę do WIOSKI INDIAŃSKIEJ w malowniczo położonej miejscowości Puszczykówka. Dzieci poznały kulturę i zwyczaje Indian, ich egzotyczne stroje, bawiły się w namiotach tipi. Miło spędzały czas na ogromnym, zielonym terenie szukając złota, łowiąc ryby, strzelając z łuku i wiatrówki. Brały udział w wyścigach żółwi, w przeciąganiu liny i w innych zabawach na świeżym powietrzu. Dużą atrakcją był dla dzieci bliski kontakt ze zwierzętami, przejażdżka konna oraz zakup pamiątek. Posilały się samodzielnie upieczonymi na ognisku kiełbaskami.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wspaniałych przeżyć.

B. Rogalska

Fot. L. Pietrzykowska i B. Rogalska


_________________________________________________________________
 
Wieści z MBP
wtorek, 29 maja 2018 16:06


29 maja 2018 r. odbyło się spotkanie z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem. Pan Przemysław pisze książki dla dzieci w wieku 0-7 lat. Mimo młodego wieku ma całkiem bogaty dorobek artystyczny. Na naszym spotkaniu postanowił opowiedzieć szczegółowo o trzech wybranych książkach: „Uśmiech dla żabki”, „Czy ktoś widział zajączka” oraz o swoim debiucie „Wielkie marzenia”. Nasz gość okazał się bardzo otwartą i dynamiczną osobą, łatwo nawiązującą kontakt z dziećmi. Przez swoją otwartość i żywiołowość bardzo szybko zyskał sympatię dzieciaków, które chętnie odpowiadały na pytania i odgrywały scenki zadane przez autora. Po spotkaniu każde dziecko miało okazję kupić książki ze specjalną dedykacją Pana Przemysława. W Oddziale dla Dzieci MBP dostępne są wszystkie tytuły naszego gościa.

Dziękujemy uczniom oraz ich opiekunom ze szkół podstawowych w Grajewie za uczestnictwo w spotkaniu i zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci.


MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie

__________________________________________________________________________
 
Wycieczka w Góry Stołowe
wtorek, 29 maja 2018 15:32


„Podróż to nieodłączna część naszego życia,
na którą wydajemy pieniądze, ale stajemy się bogatsi”.

Uczniowie SP nr 4 w Grajewie wyjechali 21 maja 2018 r. na wymarzoną imprezę turystyczną. Tym razem były to Góry Stołowe. Grupa 98 dzieci zwiedziła Skalne Miasto w Czechach, weszła na Szczeliniec i podziwiała niezwykłe kształty samotnych skał, zwiedziła kopalnię złota w Złotym Stoku Twierdzę Kłodzką i Sanktuarium w Wambierzycach, a na koniec bawiła się w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia.

Wyjazd okazał się czarujący i niezwykły, a widoki ze skalistych szczytów lśniące w promieniach majowego słońca przepiękne. Nawet „niebiosa” nam sprzyjały. Słońce..., słońce..., czyste niebo i wspaniała atmosfera na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Kierownik wycieczki - W. J. Koniecko

Fot. A. Sokołowska


_________________________________________________________________
 
Ekspresem po Białowieży
poniedziałek, 28 maja 2018 17:56


Czym się różni żubroń od żubra? Kiedy mówić o rogach, a kiedy o porożu? Co znaczy łosza, klępa, łania czy daniel? O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klasy IVe i IVb podczas wyprawy do Białowieży. Dziewczęta i chłopcy 23 maja zwiedzili Rezerwat żubrów oraz Muzeum Przyrodnicze , słuchając ciekawostek opowiadanych im przez przewodników. Dodatkową atrakcją była pełna wrażeń przejażdżka Białowieskim Ekspresem. Choć jazda ekspresowa to raczej nie była, jednak wszyscy znakomicie się bawili, ścigając się z kolegami z innej miejscowości podróżującymi drezyną. Na koniec podróżnicy pałaszowali własnoręcznie upieczone nad ogniskiem kiełbaski i sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Pogoda nam dopisała, a komary nie miały do nas dostępu, bo "pachniało" od nas preparatem na odległość. Wycieczkę zorganizowali wychowawcy: p. Beata i Tomasz Szewczykowie, a opieki nad niesfornymi turystami podjęły się panie: Iwona Bukrejewska i Marlena Gładkowska, za co im serdecznie dziękujemy.


B. SzewczykFot. I. Bukrejewska i M. Gładkowska


_________________________________________________________________
 
Dzień Mamy w klasach drugich
poniedziałek, 28 maja 2018 17:13


Droga Mamo!
Dziękuję za każdy spędzony
wspólnie z Tobą dzień,
za pokazywanie mi świata,
za uczenie bycia odważnym,
wolnym i otwartym na innych.
Kocham Cię za wszystko
i na zawsze!


Wszyscy wiedzą, że 26 maja to dzień magiczny, najpiękniejszy dzień w roku
- DZIEŃ MATKI
Uczniowie klas drugich pamiętali o tym święcie i przygotowali swoim mamom drobne upominki przepełnione miłością i podziękowaniem za ich trud.
Dziękuję Ci Mamo!!!


W kalendarzu Święto Matki
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.


Uczniowie klas drugich SP
z wychowawczyniami


Fot. A. Gryczkowska, E. Mieczkowska, J. Rydzewska, B. Rogalska


_________________________________________________________________
 
Ach, co to był za dzień…
poniedziałek, 28 maja 2018 16:39


25.05.2018 r. odbyliśmy wspaniałą wycieczkę autokarową do „Sali Zabaw TROPICO” w malowniczo położonym mieście Ełk. Wyjazd udał nam się znakomicie, mieliśmy krótką podróż, znakomite humory i świetną zabawę. Na miejscu czekało nas wiele trakcji. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach magiczno – chemicznych. W „Kolorowym laboratorium” ubrani w ochronne okulary i fartuchy - jak na laborantów przystało - wykonaliśmy eksperymenty tj. „Wystrzałowy balon”, „Wiry mleczne”, „Tęcza” , „Lampa oliwna”. Miło i beztrosko spędzaliśmy czas między innymi na torze pontonowym, basenie ze zjeżdżalnią, strefie trampolin, ściankach wspinaczkowych. Słoneczny, ciepły dzień sprzyjał krótkiemu spacerowi do „Papai”, gdzie chętnie delektowaliśmy się pysznymi lodami.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy II c i III c z opiekunami: Anną Kłos, Anną Gryczkowską, Joanną Waniewską i Dorotą Poniatowską.


Uczestnicy wycieczki

Fot. A. Gryczkowska


_________________________________________________________________
 
Tydzień ROBOTYKI
niedziela, 27 maja 2018 13:29


W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z robotyki ph. „Robokoder - programujemy przyszłość”.

Warsztaty te były połączeniem nauki logicznego myślenia, informatyki, robotyki i świetnej zabawy. Uczniowie budowali roboty z zestawów Lego Mindstorms NXT i uczyli się je programować czyli ożywiać. Aby "ożywić robota" napisali specjalny program na komputerze, a następnie po wgraniu go do robota mogli już zacząć zabawę, z tym co się stworzyło.

Uczniowie przekonali się, jak wiele radości i satysfakcji sprawia budowanie i programowanie robotów.


J. Waniewska


_________________________________________________________________
 
Sprawa Kapturka Cz.
czwartek, 24 maja 2018 07:05


Piątek 18 maja pozostanie na długo w pamięci wielu uczniów naszej szkoły. Tego dnia pod kierownictwem p. Beaty Dawid została zorganizowana wycieczka do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na bajkę muzyczną "Sprawa Kapturka Cz.".

"Sprawa Kapturka Cz" to uwspółcześniona wersja baśni, w której tradycyjny las zastępuje wielkomiejska dżungla. Fascynujący i nieznany świat kusi do zboczenia ze znanej i bezpiecznej ścieżki. To właśnie przydarzyło się Czerwonemu Kapturkowi. Do zejścia z dobrze znanej drogi zachęcał Wilk, który tylko czyhał, aby pożreć dziewczynkę i jej Babcię. Nie wiedział jednak, że po piętach depcze mu Detektyw, którego wynajęła Mama Czerwonego Kapturka, zaniepokojona brakiem wieści od córki. Nie wiedział też, że Kapturkowi pomaga malutki przyjaciel – Chomik Ogryzek, który nie odstępował dziewczynki na krok.

Rozśpiewana i roztańczona wersja opowieści o Czerwonym Kapturku dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne i teatralne przeżycie, to wartościowe doświadczenie, za którym (jak stwierdzili po wyjściu z budynku opery) będą tęsknili i z niecierpliwością oczekiwali kolejnego wyjazdu.

Tuż przed spektaklem młodzież została zaproszona na wernisaż wystawy ilustracji dla dzieci stworzonej na motywach baśni braci Grimm. Ilustracje ostatnio pokazywane były we Włoszech. Teraz przepiękne rysunki z najbardziej znanych baśni o „Czerwonym Kapturku”, „Kopciuszku” czy „Roszpunce” mogli obejrzeć nasi uczniowie.
I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Manewry sprawnościowe harcerzy
wtorek, 22 maja 2018 14:32


W dniu 19 maja 2918r. nasza drużyna harcerska Zielona Skra wraz z zuchami Młode Wilczki wybrała się na Manewry Sprawnościowe o tytuł najlepszej drużyny i gromady hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie. Organizatorem była 1 DH „Sadyba” w Trzciannem oraz Komenda Hufca „Biebrzańskiego”.

O godzinie 9.00 zameldowały się patrole kilku drużyn harcerskich i zuchowych. Dla nas to pierwszy raz i byliśmy przez jakiś czas skonsternowani. Dostaliśmy wyznaczoną trasę, punkty zadaniowe i ruszyliśmy w teren.

Nalewanie wody ze stawu do metalowej tuby z wieloma otworami doprowadziło nasz patrol do zdobycia zera. Sina rozpacz, ale pobiegliśmy dalej i potem poszło jak po maśle. Tor sprawnościowy ze skokami w worku, pełzaniem po linie, rzutami do celu, toczeniem opony, nieco nas pocieszyły. Potem robiliśmy nosze dla rannego, rozminowaliśmy pole, rozłożyliśmy pałatkę- mały namiot, zabezpieczyliśmy na noszach nieprzytomnego, na końcu przeżyliśmy ćwiczenia strażackie- przeciągaliśmy węże strażackie i celnie „gasiliśmy”- butelki ustawione na słupku. Zebraliśmy tyle punktów ile się dało, a teraz spokojnie czekamy na wyniki, które wkrótce poznamy. Uczyliśmy się na tych manewrach pracy zespołowej , dobrej współpracy słuchania siebie nawzajem, podziału pracy , szacunku do siebie i innych, nabieraliśmy doświadczenia harcerskiego. Byli z nami nasi kibice z drużyny. Zagrzewali nas do wysiłku, bawili się z innymi.

Na jednym ze stanowisk zadaniowych przekonaliśmy się, iż wiedza o harcerstwie wciąż jest przed nami. Poświęcimy tym sprawom więcej czasu.

Po około dwóch godzinach podążania za sukcesem –swobodne zabawy w skoszonej trawie i ognisko z kiełbaskami. Na zakończenie zawiązaliśmy harcersko-zuchowy krąg przyjaźni, puściliśmy iskierkę, zaśpiewaliśmy ”Bratnie słowo” oraz modlitwę.

Poczuliśmy ducha wspólnoty harcerskiej! Czuwaj!Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Wycieczka czwartoklasistów do Warszawy
poniedziałek, 21 maja 2018 16:22


15 maja uczniowie klas IV a, IV c oraz IV f spędzili fantastyczny dzień w Warszawie.

Zaczął się on bardzo wcześnie, bo wyjechaliśmy skoro świt – 4.30 i już o 9. 00 mogliśmy oglądać nocne niebo podczas seansu w planetarium Niebo Kopernika oraz spełnić marzenie niejednego czwartoklasisty - odbyć podróż na krańce kosmosu. Pojawiające się na sklepieniu galaktyki i złudzenie, że pędzimy w ich kierunku, sprawiały, że uczniowie wyciągali ręce, by dotknąć gwiazd, a pochłaniające nas czarne dziury i zmieniające się na niebie konstelacje witane były przez ochy i achy. Obejrzeliśmy tam również film „Dwa szkiełka”, który opowiadał o historii powstania teleskopu.

Następnie zaczęliśmy zwiedzanie interaktywnych wystaw w Centrum Nauki Kopernik. Naszym eksperymentom nie było końca. Jedni udali się do majsterni, by tam zbudować latające urządzenia, inni odkrywali tajniki rzeczywistości, poznawali złudzenia optyczne i doświadczali przyjemności! leżenia na łóżku fakira. Tego co można zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik, nie da się opisać, to po prostu trzeba przeżyć.

Po obiedzie pojechaliśmy do warszawskiego ZOO. I tu znów spełniły się marzenia tych, którzy chcieli zobaczyć egzotyczne zwierzęta: lwy, tygrysy, hipopotamy, nosorożce, słonie, żyrafy, pingwiny, krokodyle, tarantule i wiele, wiele innych. Najbardziej zaskoczył nas niedźwiedź polarny, który jakby specjalnie dla nas dawał nury do wody, a zachęcany przez nas brawami zaczął w nas rzucać oponą i chlapać wodą. Śmiechom nie było końca, za to nieuchronnie zbliżał się koniec wycieczki.

W drodze powrotnej musieliśmy oczywiście posilić się w McDonaldzie – bez tego przystanku wycieczka dla wielu nie byłaby, niestety, idealna.

Pełni wrażeń – co słychać było w autokarze – wróciliśmy do Grajewa wieczorem, by przeżyć ten dzień jeszcze raz, dzieląc się swoimi opowieściami z najbliższymi. Ciekawe, gdzie pojedziemy w następnym roku…

Wychowawczynie


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I c i III a do Puszczykówki
poniedziałek, 21 maja 2018 16:07


W dniu 9 maja 2018r. klasy I c i III a pojechały na wycieczkę do Puszczykówki w pobliżu wsi Okopy. To spore siedlisko w stylu indiańskim bardzo nas zauroczyło. Gospodarz – wódz plemienia tam mieszkającego, pokazał nam życie według natury i w zgodzie z nią.

Miejsce to oferowało ucieczkę od codzienności pośród rozległych soczyście zielonych prerii, zagajników i lasów. Mogliśmy być blisko ze zwierzętami: królikami, psami- jeden Lori, był zahipnotyzowany przez królika, pięknym koniem, który użyczył nam swojego grzbietu, indykami, kurami, kaczkami, bażantami, zobaczyliśmy skunksa, szopa pracza, sympatyczne kozy i owieczki oraz bociana w kurzej zagrodzie. Byliśmy nawet poszukiwaczami złota i płukaliśmy je w” potoku”. Ćwiczyliśmy tez indiańskie sokole oko strzelając do słomianej tarczy, przeciągaliśmy linę.

Zrobiliśmy zakupy w małym stoisku z pamiątkami by zabrać ze sobą małe cząsteczki tego fantastycznego miejsca. Z zaciekawieniem krążyliśmy po zawiłych zakątkach wspaniałego ogrodu, w którym mogliśmy siadać na pomysłowych ławeczkach, bujać się w hamakach, podziwiać ogrodowe, roślinne dzielą gospodyni. Wódz Rob z dużym poczuciem humoru i miłością opowiadał nam o świecie zbyt odległym, który jednak przywiózł do małego podlaskiego zakątka, by podzielić się swoimi pasjami także z nami.

Obejrzeliśmy mini muzeum z pieczołowicie zebranymi eksponatami: strojami, mokasynami, ozdobami indiańskich kobiet i mężczyzn i przedmiotami codziennego użytku Indian, sprzętami. Bardzo spodobały nam się indiańskie wigwamy wypisz wymaluj z dzikiej prerii, jak drzemiąca wioska prawdziwych Indian Apaczów. Czy gdzieś w naturze, w Ameryce, są jeszcze wolni Indianie pamietający i żyjący jak dawniej!

To była bardzo udana wycieczka i na długo pozostanie w pamięci nie tylko dzieci… Wyprawę zwieńczyliśmy wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Serdecznie dziękujemy właścicielom, mieszkańcom indiańskiej wioski.


E. Gadomska


Fot. I. Konopko


_________________________________________________________________
 
THE VOICE KIDS
niedziela, 20 maja 2018 17:02


17 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się I edycja najpopularniejszego programu rozrywkowego w Polsce THE VOICE KIDS „przesłuchania w ciemno”.

Najpierw odbyły się eliminacje, a każdy z 21 uczestników przygotował i wykonał wybraną przez siebie piosenkę. Następnie jury wybrało najciekawszych wykonawców do kolejnego etapu. Jak spośród tylu utalentowanych głosów wybrać najlepsze? Wiedzieli o tym bardzo dobrze: Edyta Górniak (Maliszewska Aniela), Tomson i Baron (Karwowska Klaudia i Wojciechowska Magdalena), Dawid Kwiatkowski (Graczewska Julia) oraz Michał Szpak (Zarzecka Julia). Wyżej wymienieni to uczniowie klasy II c gimnazjum. Bardzo profesjonalnie przygotowali się do swoich ról i z dużą rozwagą wytypowali uczestników do kolejnego etapu „Bitwy na głosy”, który wyłoni zwycięzcę pod koniec czerwca.

Drużyny muszą teraz ciężko popracować, aby w finale odnieść sukces. Kto z kim zaśpiewa? Kto przejdzie dalej? Kto wygra wielki finał THE VOICE KIDS? O tym dowiemy się i nasi wspaniali kibice już wkrótce. Do zobaczenia.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za odwagę i profesjonalne wystąpienia. Trenerom za ich zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach. Dziękuję uczniom, którzy pomogli przygotować dekoracje. Panom konserwatorom i paniom z obsługi, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy oraz Grajewskiemu Centrum Kultury.Organizator konkursu - Anna Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Sukcesy SP 4 w XX Międzynarodowym Ulicznym Biegu Wilka
niedziela, 20 maja 2018 14:26


"Czwórka" była bardzo widoczna podczas XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka, bo było wielu uczniów, nauczycieli i rodziców. Do tego nasi uczniowie zajęli kilka miejsc na podium. Bardzo im w tym pomogła strefa kibica, a doping wręcz mobilizował, by dobrze biegać. W obsłudze technicznej na mecie wyróżniali się harcerze z drużyny „Zielone skry”.

Bieg rozpoczął się rewelacyjnie dla szkoły. W kategorii klas „0” na dystansie 200 m pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Marysia Lewczuk, która nieznacznie wyprzedziła Julię Chojnowską. A wśród chłopców Adam Kiluk zajął drugie miejsce. W kategorii klas II srebro wywalczył Jakub Kaczyński, a brąz Michał Kosiński. Klasy III okazały się nie gorsze i Natalia Wysocka zajęła trzecie miejsce, a drugi był Olaf Koprowski. Trzecie miejsce zajął Eryk Szelążęk. W kategorii klas IV na dystansie 800 m wygrał Damian Olejniczak, który wyprzedził na mecie Igora Karwowskiego. Kolejne złoto otrzymał Adrian Dobrydnio, który okazał się najlepszy w klasach V. Prawdziwą rewelacją w Biegu Wilka jest Oliwia Kosińska z VI b, która po raz szósty znalazła się na podium. W jubileuszowym XX okazała się najlepsza. W tej kategorii wśród chłopców trzeci był Szymon Deresz. W biegu klas siódmych trzecie miejsce zajęła Aleksandra Wierzchowska.

Inni uczniowie potraktowali bieg bardzo relaksowo i spokojnie dobiegali do mety na dalszych miejscach potwierdzając teorię, że bieganie to najlepszy sposób na zdrowy tryb życia.

Organizatorzy XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka bardzo dziękują szkolnej społeczności za udział i pomoc.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I a i I b do Białegostoku
piątek, 18 maja 2018 16:37


17 maja 2018 r. uczniowie kl. I a i I b wybrali się do Białegostoku. Głównym celem wyprawy był Teatr Lalek. Dzieci obejrzały spektakl pt.: „Pinokio” ukazujący niesamowite przygody drewnianej lalki. Licznych atrakcji dostarczyły im również różnego rodzaju lalki, muzyka na żywo oraz gra aktorów. Po spektaklu nagrodzonym gromkimi brawami wszyscy uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem wycieczki był Fikoland. To wspaniały czas na gry, zabawy i rozrywkę.

Wyjazd dostarczył dzieciom wielu wspaniałych wrażeń.

J. Laszczkowska

Fot. L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________
 
"English around us" – szkolny konkurs dla klas IV-VI
środa, 16 maja 2018 20:06Czy te zdjęcia wydają Ci się znajome? Ile angielskich słów mijasz codziennie w swojej okolicy? Zachęcamy do odnalezienia ich i wykonania projektu „English around us - Angielski jest wokół nas”.

Możesz wykorzystać wycinki z gazet, ulotki, reklamy, itp. Przygotuj plakat/kolaż zawierający zdjęcia znanych produktów, których nazwy angielskie funkcjonują w języku polskim.

Czekamy na efekty Twoich poszukiwań do końca maja.

Prace składamy u nauczycieli języka angielskiego.

_________________________________________________________________
 
W bibliotece nie można się nudzić!
środa, 16 maja 2018 18:27


Od 8 do 15 maja obchodziliśmy w Polsce „Tydzień Bibliotek”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Święto miało na celu m.in. podkreślanie roli czytania i bibliotek oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z okazji Tygodnia Bibliotek dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego udowadniając, że czytanie to mądra rzecz i dobra zabawa, przygotowały naszym czytelnikom kolejną niespodziankę. Tym razem była to „Tajemnicza skrzynka literacka”. Wszyscy uczniowie odwiedzający tego dnia biblioteką szkolną mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy losując kartki z tajemniczej skrzynki, która zawierała wiele pytań, zagadek, rebusów i intrygujących cytatów dotyczących literatury dla dzieci.  

„Tajemnicza skrzynka literacka” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Atmosfera podczas akcji czytelniczej była niezwykle miła. Każdy uczeń, który prawidłowo udzielił odpowiedzi, otrzymał słodki upominek. Wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie. Patrząc na zaangażowanie naszych czytelników doszłyśmy do wniosku, że w przyszłości musimy powtórzyć tego typu spotkanie w bibliotece, które przypomniało podstawowe wiadomości literackie oraz dostarczyło uczniom dobrej zabawy.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
środa, 16 maja 2018 13:42


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyły
Kinga Kołakowska kl. V c i Martyna Pietrzak kl. III c (G).

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
IX Powiatowy Dzień Godności
poniedziałek, 14 maja 2018 06:53


10 maja odbył się IX Powiatowy Dzień Godności w formie pikniku na terenie klubu Hades w Grajewie. Po części oficjalnej odbyły się występy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli powiatu grajewskiego i monieckiego oraz zespołu seniorów ze Szczuczyna. Naszą szkołę reprezentował zespół „Muzyczna ósemka”.

Wszyscy zebrani mogli do woli korzystać ze zjeżdżalni, trampoliny, kul wodnych. Chętni malowali kredą na asfalcie oraz tworzyli wspólne dzieło plastyczne „Chodź pomaluj mój świat” oraz brali udział w konkurencjach sportowo - rekreacyjnych. Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wylosować książki, gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili z prowadzącą imprezę Panią z „Fabryki Zabawy”.

Godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie. Oby nam nigdy tego nie zabrakło.

A. Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Narodowy Dzień Zwycięstwa
piątek, 11 maja 2018 06:30


W tym roku bardzo uroczyście obchodzono w Grajewie Narodowy Dzień Zwycięstwa. Do miasta licznie przybyli szefowie i przedstawiciele służb mundurowych z województwa podlaskiego, kompanie honorowe 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tego dnia nie zabrakło też na tej uroczystości przedstawicieli naszej szkoły, którą reprezentowali – dyrekcja szkoły, poczet sztandarowy oraz drużyna zuchów „Młode wilczki” i drużyna harcerska „Zielone skry”.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, a homilię wygłosił ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości. Tam przy hymnie śpiewanym przez żołnierzy z Suwałk wciągnięto biało – czerwoną flagę na maszt. Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Dariusz Latarowski – Burmistrz Grajewa. Po tym odczytano Apel Pamięci i była salwa honorowa.

Na zakończenie delegacje gości, grajewskich instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Nocka harcerska
piątek, 11 maja 2018 06:18


Nocka harcerska, która odbyła się z 20 na 21 kwietnia, czyli biwak w szkole, to dla harcerzy nie lada gratka i spełnienie marzeń próbnej drużyny harcerskiej "Zielona Skra" działającej od lutego w naszej szkole. Na jedną noc szkoła zmieniła się w sypialnie, kino, plac zabaw oraz gier harcerskich.

Zaczęliśmy o godz 18.30 a skończyliśmy o 9.00 następnego dnia. Wszystko było dla nas nowe, ciekawe i mieliśmy plan dobrej zabawy wspólny dla wszystkich:
1. Rozlokowanie się w"sypialniach."apel organizacyjny.
2. Gra terenowa w okolicy szkoły prowadzona przez bardzo pomocne harcerki -zastępowe z !5 drużyny Wolne Ptaki-Olę i Zuzię oraz "świeżo upieczone" zastępowe przyboczne dhn. Kasię i Monikę z naszej drużyny.
3. Kolacja -przygotowana przez kochanych rodziców harcerzy.
4. Świeczkowisko było dla nas zupełnym novum- ognisko w środku szkoły! spokojnie paliliśmy świeczki,ale wystarczająco nastrojowo tajemniczo bo rozwiązały się nam języki, całkiem serio chwaliliśmy nasz pobyt w drużynie i coraz bardziej poczuliśmy się harcerzami.
5. Obejrzenie filmu pt."Czarne Stopy", który uchylił nam rąbka tajemnicy harcerskich gier i zwyczajów. Nieco przysypialiśmy i strasznie zgłodnieliśmy w trakcie ciężkiej próby spokojnego siedzenia w "kinie", ale jak powiedział Pan Dyrektor, gdy odwiedził nas w czasie kolacji- mieliśmy nadzieje, że jednak nikt nie będzie spał tej nocy...
6. Gry towarzyskie, swobodne zabawy.
7. Toaleta wieczorna, a raczej nocna.
8.Spanie (na rozkaz opiekunów)- i niestety, a może lepiej, że to nie była "zielona" noc.
To nic, "odbijemy "sobie następnym razem, wyśpimy się w domu na zapas.
9. Pobudka o 7.00, gimnastyka, śniadanie samodzielnie przygotowane przez harcerzy i porządne sprzątanie! Tu - brawo harcerze! Tak trzymać!

Na szczęście przed zbyt wczesnym spaniem uratowała nas druhna komendantka Elwira odwiedzając nas niemal w środku nocy. Przy niej rozbudziliśmy się, rozśpiewaliśmy i zasiedliśmy do gawędzenia.

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu, Panu Dyrektorowi za zaufanie oraz Rodzicom za pyszny prowiant i opiekującym się nami w czasie biwaku.Czuwaj! Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Tosia odkrywa czekoladę
piątek, 11 maja 2018 06:13


Książka, którą ostatnio czytałam dzieciom z oddziału przedszkolnego nosi tytuł „Tosia odkrywa czekoladę”. Jej autorką jest Jeanatte Milbourn. Bajka opowiada o Tosi – misiu pragnącej dowiedzieć się skąd bierze się czekolada. Pytała wszystkich dorosły i nikt nie potrafił udzielić jej odpowiedzi. Gdy zapytała babcię, ta zaproponowała wizytę w pobliskim sklepie i wtedy zaczęła się przygoda. Tosia dowiedziała się, że produkcja czekolady zaczyna się na plantacji drzewa kakaowca.

W przeczytanej bajce dzieci znalazły odpowiedzi na wszystkie pytania związane z produkcją czekolady. Dowiedziały się, że najważniejszym składnikiem czekolady jest kakao. Dowiedziały się również skąd pochodzi, jak wygląda farma drzew kakaowca oraz jakie są dalsze koleje jego owoców. W czasie zajęć poznały problemy związane z produkcją kakaowca (wykorzystywanie dzieci przy zbiorach, wycinka lasów tropikalnych). Nie mogło się oczywiście obejść bez degustacji przysmaków czekoladowych. Dzieci próbowały czekoladę i cukierki nadziewane gorzką i mleczną czekoladą.

Aniela Kiełczewska z Koła czytelniczo-medialnego
Opiekun I. Bukrejewska  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Mobilna biblioteka
piątek, 11 maja 2018 05:53


Zbliżają się wycieczki szkolne, czyli dni wolne od nauki. W tym czasie zapraszamy Was do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Oddział dla Dzieci w Grajewie i wypożyczenia nie tylko książek przez Was poszukiwanych w wersji papierowej, ale także audiobooków. Jest to alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą czytać książek np. w trakcie podróży, gdy w pojeździe jest ciemno lub w trakcie wycieczki, gdy jest głośno. Po prostu zabierz nagranie ze sobą i ciesz się lekturą w każdym miejscu i czasie!

Dziewczęta z Mobilnej biblioteki wraz z p. Ewą Bobińską przygotowały dla Was listę tytułów książek audiobooków dostępnych w MBP Oddział dla Dzieci. Jeśli nie znajdziecie w tym wykazie poszukiwanych przez Was książek, proponujemy odwiedzenie strony internetowej https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. W bibliotece Wolne Lektury dostępnych jest kilkaset audiobooków. Z audioteki Wolnych Lektur można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.

I.Bukrejewska


Lista audiobooków dostępnych w Miejskiej Bibliotece Oddział dla Dzieci w Grajewie:

Alicja w Krainie Czarów, Ania z Zielonego Wzgórza, Bajki, Perrault, Bankructwo Małego Dżeka, Baśń o rumaku zaklętym, Biała lwica, Biały Kieł, Bon czy ton. Savoir..., Bracia Lwie Serce, Century. Kamienna gwiazda, Century. Ognisty pierścień, Czerwone krzesło, Detektyw Pozytywka, Do przerwy 0:1, Duch starej kamienicy, Dynastia Miziołków, Dywizjon 303, Dziennik cwaniaczka, Dziennik nastolatki, Dziewczyna i chłopak, Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i więzień …, Kacperiada [123], Kaktus, przygody wiernego psa, Lew, czarownica i stara szafa, Małgosia contra Małgosia, Niebo w ogniu, Nocni wędrowcy, Opowieść wigilijna, Orinoko, Piętnastoletni kapitan, Przygody Sherlocka Holmesa, Przygody Tomka Sawyer, Przypadki Robinsona Crusoe, Rodrick rządzi, Szara wilczyca, W cudzym domu, W kanałach Lwowa, W 80 dni dookoła świata, Wakacje z duchami, Winnetou, Władca pierścieni Drużyna pierścienia cz.1, Władca pierścieni Dwie wieże cz. 2, Władca pierścieni Powrót króla cz. 3, Wygnanie: kościół katowicki, Złodziejka książek, Zmierzch cz.1._________________________________________________________________
 
Kolejny sukces naszych sportowców
czwartek, 10 maja 2018 06:12


Wtorek 8 maja okazał się dobrym dniem dla naszych sportowców. Tym razem w roli lekkoatletów. W czwórboju lekkoatletycznym nasi chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii ,,Igrzyska Dzieci" Powiatu Grajewskiego.

Już w czwartek 10 maja  będziemy zmagać się na półfinale wojewódzkim w Łomży.

Drużyna dziewcząt: Julia Płochocka, kl. VI a, Oliwia Kosińska kl. VI b, Oliwia Staniszewska kl. VI d, Zuzanna Komosińska kl. VI d, Weronika Niedźwiecka kl. VI c, Iga Chudek, kl. VI d.

Drużyna chłopców: Szymon Iżbicki kl. VI a, Szymon Deresz kl. VI b, Bartłomiej Kohlman kl. VI b, Dawid Nowakowski kl. VI c, Maciej Puhacewicz kl. VI c, Jakub Grabowski kl. VI d.

Nauczyciele wychowania fizycznego
Lidia Łepkowska (wz. Paweł Górski),
Tomasz Babul  


_________________________________________________________________
 
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego
wtorek, 08 maja 2018 16:29


8 maja 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego (DKE) z udziałem dziewcząt z klasy VI b i VI c. Celem DKE było udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy łatwo jest przekraczać granice swoich możliwości, swoich potencjalnych zdolności? Czy warto przekraczać takie granice? Inspiracją do dyskusji była książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita” dotycząca życia i śmierci Gabriela Fahrenheita. Gdańszczanina, który naukowo badał temperaturę i wynalazł termometr rtęciowy. Opowieść o odkrywaniu świata, pasji nauki, dociekliwości w dążeniu do prawdy.


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Na miejskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja
wtorek, 08 maja 2018 06:16


W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejskich uroczystościach udział wzięła delegacja naszej szkoły reprezentowana przez poczet sztandarowy, grupę zuchów „Młode wilczki”, harcerzy z drużyny „Zielona skra” oraz dyrekcję,  nauczycieli i uczniów.

Rozpoczęły się one od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy i młodzieży do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy udali się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem były uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, które rozpoczęły się od dźwięków hymnu narodowego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Grajewie. Następnie delegacje uczestniczące w święcie złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie wszyscy przeszli ulicami Grajewa pod Urząd Miasta.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 07 maja 2018 17:10


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyła
pani Marianna Zaremba.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1916092
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie