Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Wydarzenia


Sprawa Kapturka Cz.
czwartek, 24 maja 2018 07:05


Piątek 18 maja pozostanie na długo w pamięci wielu uczniów naszej szkoły. Tego dnia pod kierownictwem p. Beaty Dawid została zorganizowana wycieczka do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na bajkę muzyczną "Sprawa Kapturka Cz.".

"Sprawa Kapturka Cz" to uwspółcześniona wersja baśni, w której tradycyjny las zastępuje wielkomiejska dżungla. Fascynujący i nieznany świat kusi do zboczenia ze znanej i bezpiecznej ścieżki. To właśnie przydarzyło się Czerwonemu Kapturkowi. Do zejścia z dobrze znanej drogi zachęcał Wilk, który tylko czyhał, aby pożreć dziewczynkę i jej Babcię. Nie wiedział jednak, że po piętach depcze mu Detektyw, którego wynajęła Mama Czerwonego Kapturka, zaniepokojona brakiem wieści od córki. Nie wiedział też, że Kapturkowi pomaga malutki przyjaciel – Chomik Ogryzek, który nie odstępował dziewczynki na krok.

Rozśpiewana i roztańczona wersja opowieści o Czerwonym Kapturku dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne i teatralne przeżycie, to wartościowe doświadczenie, za którym (jak stwierdzili po wyjściu z budynku opery) będą tęsknili i z niecierpliwością oczekiwali kolejnego wyjazdu.

Tuż przed spektaklem młodzież została zaproszona na wernisaż wystawy ilustracji dla dzieci stworzonej na motywach baśni braci Grimm. Ilustracje ostatnio pokazywane były we Włoszech. Teraz przepiękne rysunki z najbardziej znanych baśni o „Czerwonym Kapturku”, „Kopciuszku” czy „Roszpunce” mogli obejrzeć nasi uczniowie.
I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Manewry sprawnościowe harcerzy
wtorek, 22 maja 2018 14:32


W dniu 19 maja 2918r. nasza drużyna harcerska Zielona Skra wraz z zuchami Młode Wilczki wybrała się na Manewry Sprawnościowe o tytuł najlepszej drużyny i gromady hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie. Organizatorem była 1 DH „Sadyba” w Trzciannem oraz Komenda Hufca „Biebrzańskiego”.

O godzinie 9.00 zameldowały się patrole kilku drużyn harcerskich i zuchowych. Dla nas to pierwszy raz i byliśmy przez jakiś czas skonsternowani. Dostaliśmy wyznaczoną trasę, punkty zadaniowe i ruszyliśmy w teren.

Nalewanie wody ze stawu do metalowej tuby z wieloma otworami doprowadziło nasz patrol do zdobycia zera. Sina rozpacz, ale pobiegliśmy dalej i potem poszło jak po maśle. Tor sprawnościowy ze skokami w worku, pełzaniem po linie, rzutami do celu, toczeniem opony, nieco nas pocieszyły. Potem robiliśmy nosze dla rannego, rozminowaliśmy pole, rozłożyliśmy pałatkę- mały namiot, zabezpieczyliśmy na noszach nieprzytomnego, na końcu przeżyliśmy ćwiczenia strażackie- przeciągaliśmy węże strażackie i celnie „gasiliśmy”- butelki ustawione na słupku. Zebraliśmy tyle punktów ile się dało, a teraz spokojnie czekamy na wyniki, które wkrótce poznamy. Uczyliśmy się na tych manewrach pracy zespołowej , dobrej współpracy słuchania siebie nawzajem, podziału pracy , szacunku do siebie i innych, nabieraliśmy doświadczenia harcerskiego. Byli z nami nasi kibice z drużyny. Zagrzewali nas do wysiłku, bawili się z innymi.

Na jednym ze stanowisk zadaniowych przekonaliśmy się, iż wiedza o harcerstwie wciąż jest przed nami. Poświęcimy tym sprawom więcej czasu.

Po około dwóch godzinach podążania za sukcesem –swobodne zabawy w skoszonej trawie i ognisko z kiełbaskami. Na zakończenie zawiązaliśmy harcersko-zuchowy krąg przyjaźni, puściliśmy iskierkę, zaśpiewaliśmy ”Bratnie słowo” oraz modlitwę.

Poczuliśmy ducha wspólnoty harcerskiej! Czuwaj!Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Wycieczka czwartoklasistów do Warszawy
poniedziałek, 21 maja 2018 16:22


15 maja uczniowie klas IV a, IV c oraz IV f spędzili fantastyczny dzień w Warszawie.

Zaczął się on bardzo wcześnie, bo wyjechaliśmy skoro świt – 4.30 i już o 9. 00 mogliśmy oglądać nocne niebo podczas seansu w planetarium Niebo Kopernika oraz spełnić marzenie niejednego czwartoklasisty - odbyć podróż na krańce kosmosu. Pojawiające się na sklepieniu galaktyki i złudzenie, że pędzimy w ich kierunku, sprawiały, że uczniowie wyciągali ręce, by dotknąć gwiazd, a pochłaniające nas czarne dziury i zmieniające się na niebie konstelacje witane były przez ochy i achy. Obejrzeliśmy tam również film „Dwa szkiełka”, który opowiadał o historii powstania teleskopu.

Następnie zaczęliśmy zwiedzanie interaktywnych wystaw w Centrum Nauki Kopernik. Naszym eksperymentom nie było końca. Jedni udali się do majsterni, by tam zbudować latające urządzenia, inni odkrywali tajniki rzeczywistości, poznawali złudzenia optyczne i doświadczali przyjemności! leżenia na łóżku fakira. Tego co można zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik, nie da się opisać, to po prostu trzeba przeżyć.

Po obiedzie pojechaliśmy do warszawskiego ZOO. I tu znów spełniły się marzenia tych, którzy chcieli zobaczyć egzotyczne zwierzęta: lwy, tygrysy, hipopotamy, nosorożce, słonie, żyrafy, pingwiny, krokodyle, tarantule i wiele, wiele innych. Najbardziej zaskoczył nas niedźwiedź polarny, który jakby specjalnie dla nas dawał nury do wody, a zachęcany przez nas brawami zaczął w nas rzucać oponą i chlapać wodą. Śmiechom nie było końca, za to nieuchronnie zbliżał się koniec wycieczki.

W drodze powrotnej musieliśmy oczywiście posilić się w McDonaldzie – bez tego przystanku wycieczka dla wielu nie byłaby, niestety, idealna.

Pełni wrażeń – co słychać było w autokarze – wróciliśmy do Grajewa wieczorem, by przeżyć ten dzień jeszcze raz, dzieląc się swoimi opowieściami z najbliższymi. Ciekawe, gdzie pojedziemy w następnym roku…

Wychowawczynie


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I c i III a do Puszczykówki
poniedziałek, 21 maja 2018 16:07


W dniu 9 maja 2018r. klasy I c i III a pojechały na wycieczkę do Puszczykówki w pobliżu wsi Okopy. To spore siedlisko w stylu indiańskim bardzo nas zauroczyło. Gospodarz – wódz plemienia tam mieszkającego, pokazał nam życie według natury i w zgodzie z nią.

Miejsce to oferowało ucieczkę od codzienności pośród rozległych soczyście zielonych prerii, zagajników i lasów. Mogliśmy być blisko ze zwierzętami: królikami, psami- jeden Lori, był zahipnotyzowany przez królika, pięknym koniem, który użyczył nam swojego grzbietu, indykami, kurami, kaczkami, bażantami, zobaczyliśmy skunksa, szopa pracza, sympatyczne kozy i owieczki oraz bociana w kurzej zagrodzie. Byliśmy nawet poszukiwaczami złota i płukaliśmy je w” potoku”. Ćwiczyliśmy tez indiańskie sokole oko strzelając do słomianej tarczy, przeciągaliśmy linę.

Zrobiliśmy zakupy w małym stoisku z pamiątkami by zabrać ze sobą małe cząsteczki tego fantastycznego miejsca. Z zaciekawieniem krążyliśmy po zawiłych zakątkach wspaniałego ogrodu, w którym mogliśmy siadać na pomysłowych ławeczkach, bujać się w hamakach, podziwiać ogrodowe, roślinne dzielą gospodyni. Wódz Rob z dużym poczuciem humoru i miłością opowiadał nam o świecie zbyt odległym, który jednak przywiózł do małego podlaskiego zakątka, by podzielić się swoimi pasjami także z nami.

Obejrzeliśmy mini muzeum z pieczołowicie zebranymi eksponatami: strojami, mokasynami, ozdobami indiańskich kobiet i mężczyzn i przedmiotami codziennego użytku Indian, sprzętami. Bardzo spodobały nam się indiańskie wigwamy wypisz wymaluj z dzikiej prerii, jak drzemiąca wioska prawdziwych Indian Apaczów. Czy gdzieś w naturze, w Ameryce, są jeszcze wolni Indianie pamietający i żyjący jak dawniej!

To była bardzo udana wycieczka i na długo pozostanie w pamięci nie tylko dzieci… Wyprawę zwieńczyliśmy wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Serdecznie dziękujemy właścicielom, mieszkańcom indiańskiej wioski.


E. Gadomska


Fot. I. Konopko


_________________________________________________________________
 
THE VOICE KIDS
niedziela, 20 maja 2018 17:02


17 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się I edycja najpopularniejszego programu rozrywkowego w Polsce THE VOICE KIDS „przesłuchania w ciemno”.

Najpierw odbyły się eliminacje, a każdy z 21 uczestników przygotował i wykonał wybraną przez siebie piosenkę. Następnie jury wybrało najciekawszych wykonawców do kolejnego etapu. Jak spośród tylu utalentowanych głosów wybrać najlepsze? Wiedzieli o tym bardzo dobrze: Edyta Górniak (Maliszewska Aniela), Tomson i Baron (Karwowska Klaudia i Wojciechowska Magdalena), Dawid Kwiatkowski (Graczewska Julia) oraz Michał Szpak (Zarzecka Julia). Wyżej wymienieni to uczniowie klasy II c gimnazjum. Bardzo profesjonalnie przygotowali się do swoich ról i z dużą rozwagą wytypowali uczestników do kolejnego etapu „Bitwy na głosy”, który wyłoni zwycięzcę pod koniec czerwca.

Drużyny muszą teraz ciężko popracować, aby w finale odnieść sukces. Kto z kim zaśpiewa? Kto przejdzie dalej? Kto wygra wielki finał THE VOICE KIDS? O tym dowiemy się i nasi wspaniali kibice już wkrótce. Do zobaczenia.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za odwagę i profesjonalne wystąpienia. Trenerom za ich zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach. Dziękuję uczniom, którzy pomogli przygotować dekoracje. Panom konserwatorom i paniom z obsługi, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy oraz Grajewskiemu Centrum Kultury.Organizator konkursu - Anna Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Sukcesy SP 4 w XX Międzynarodowym Ulicznym Biegu Wilka
niedziela, 20 maja 2018 14:26


"Czwórka" była bardzo widoczna podczas XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka, bo było wielu uczniów, nauczycieli i rodziców. Do tego nasi uczniowie zajęli kilka miejsc na podium. Bardzo im w tym pomogła strefa kibica, a doping wręcz mobilizował, by dobrze biegać. W obsłudze technicznej na mecie wyróżniali się harcerze z drużyny „Zielone skry”.

Bieg rozpoczął się rewelacyjnie dla szkoły. W kategorii klas „0” na dystansie 200 m pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Marysia Lewczuk, która nieznacznie wyprzedziła Julię Chojnowską. A wśród chłopców Adam Kiluk zajął drugie miejsce. W kategorii klas II srebro wywalczył Jakub Kaczyński, a brąz Michał Kosiński. Klasy III okazały się nie gorsze i Natalia Wysocka zajęła trzecie miejsce, a drugi był Olaf Koprowski. Trzecie miejsce zajął Eryk Szelążęk. W kategorii klas IV na dystansie 800 m wygrał Damian Olejniczak, który wyprzedził na mecie Igora Karwowskiego. Kolejne złoto otrzymał Adrian Dobrydnio, który okazał się najlepszy w klasach V. Prawdziwą rewelacją w Biegu Wilka jest Oliwia Kosińska z VI b, która po raz szósty znalazła się na podium. W jubileuszowym XX okazała się najlepsza. W tej kategorii wśród chłopców trzeci był Szymon Deresz. W biegu klas siódmych trzecie miejsce zajęła Aleksandra Wierzchowska.

Inni uczniowie potraktowali bieg bardzo relaksowo i spokojnie dobiegali do mety na dalszych miejscach potwierdzając teorię, że bieganie to najlepszy sposób na zdrowy tryb życia.

Organizatorzy XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka bardzo dziękują szkolnej społeczności za udział i pomoc.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I a i I b do Białegostoku
piątek, 18 maja 2018 16:37


17 maja 2018 r. uczniowie kl. I a i I b wybrali się do Białegostoku. Głównym celem wyprawy był Teatr Lalek. Dzieci obejrzały spektakl pt.: „Pinokio” ukazujący niesamowite przygody drewnianej lalki. Licznych atrakcji dostarczyły im również różnego rodzaju lalki, muzyka na żywo oraz gra aktorów. Po spektaklu nagrodzonym gromkimi brawami wszyscy uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem wycieczki był Fikoland. To wspaniały czas na gry, zabawy i rozrywkę.

Wyjazd dostarczył dzieciom wielu wspaniałych wrażeń.

J. Laszczkowska

Fot. L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________
 
"English around us" – szkolny konkurs dla klas IV-VI
środa, 16 maja 2018 20:06Czy te zdjęcia wydają Ci się znajome? Ile angielskich słów mijasz codziennie w swojej okolicy? Zachęcamy do odnalezienia ich i wykonania projektu „English around us - Angielski jest wokół nas”.

Możesz wykorzystać wycinki z gazet, ulotki, reklamy, itp. Przygotuj plakat/kolaż zawierający zdjęcia znanych produktów, których nazwy angielskie funkcjonują w języku polskim.

Czekamy na efekty Twoich poszukiwań do końca maja.

Prace składamy u nauczycieli języka angielskiego.

_________________________________________________________________
 
W bibliotece nie można się nudzić!
środa, 16 maja 2018 18:27


Od 8 do 15 maja obchodziliśmy w Polsce „Tydzień Bibliotek”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Święto miało na celu m.in. podkreślanie roli czytania i bibliotek oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z okazji Tygodnia Bibliotek dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego udowadniając, że czytanie to mądra rzecz i dobra zabawa, przygotowały naszym czytelnikom kolejną niespodziankę. Tym razem była to „Tajemnicza skrzynka literacka”. Wszyscy uczniowie odwiedzający tego dnia biblioteką szkolną mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy losując kartki z tajemniczej skrzynki, która zawierała wiele pytań, zagadek, rebusów i intrygujących cytatów dotyczących literatury dla dzieci.  

„Tajemnicza skrzynka literacka” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Atmosfera podczas akcji czytelniczej była niezwykle miła. Każdy uczeń, który prawidłowo udzielił odpowiedzi, otrzymał słodki upominek. Wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie. Patrząc na zaangażowanie naszych czytelników doszłyśmy do wniosku, że w przyszłości musimy powtórzyć tego typu spotkanie w bibliotece, które przypomniało podstawowe wiadomości literackie oraz dostarczyło uczniom dobrej zabawy.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
środa, 16 maja 2018 13:42


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyły
Kinga Kołakowska kl. V c i Martyna Pietrzak kl. III c (G).

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
IX Powiatowy Dzień Godności
poniedziałek, 14 maja 2018 06:53


10 maja odbył się IX Powiatowy Dzień Godności w formie pikniku na terenie klubu Hades w Grajewie. Po części oficjalnej odbyły się występy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli powiatu grajewskiego i monieckiego oraz zespołu seniorów ze Szczuczyna. Naszą szkołę reprezentował zespół „Muzyczna ósemka”.

Wszyscy zebrani mogli do woli korzystać ze zjeżdżalni, trampoliny, kul wodnych. Chętni malowali kredą na asfalcie oraz tworzyli wspólne dzieło plastyczne „Chodź pomaluj mój świat” oraz brali udział w konkurencjach sportowo - rekreacyjnych. Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wylosować książki, gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili z prowadzącą imprezę Panią z „Fabryki Zabawy”.

Godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie. Oby nam nigdy tego nie zabrakło.

A. Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Narodowy Dzień Zwycięstwa
piątek, 11 maja 2018 06:30


W tym roku bardzo uroczyście obchodzono w Grajewie Narodowy Dzień Zwycięstwa. Do miasta licznie przybyli szefowie i przedstawiciele służb mundurowych z województwa podlaskiego, kompanie honorowe 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tego dnia nie zabrakło też na tej uroczystości przedstawicieli naszej szkoły, którą reprezentowali – dyrekcja szkoły, poczet sztandarowy oraz drużyna zuchów „Młode wilczki” i drużyna harcerska „Zielone skry”.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, a homilię wygłosił ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości. Tam przy hymnie śpiewanym przez żołnierzy z Suwałk wciągnięto biało – czerwoną flagę na maszt. Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Dariusz Latarowski – Burmistrz Grajewa. Po tym odczytano Apel Pamięci i była salwa honorowa.

Na zakończenie delegacje gości, grajewskich instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Nocka harcerska
piątek, 11 maja 2018 06:18


Nocka harcerska, która odbyła się z 20 na 21 kwietnia, czyli biwak w szkole, to dla harcerzy nie lada gratka i spełnienie marzeń próbnej drużyny harcerskiej "Zielona Skra" działającej od lutego w naszej szkole. Na jedną noc szkoła zmieniła się w sypialnie, kino, plac zabaw oraz gier harcerskich.

Zaczęliśmy o godz 18.30 a skończyliśmy o 9.00 następnego dnia. Wszystko było dla nas nowe, ciekawe i mieliśmy plan dobrej zabawy wspólny dla wszystkich:
1. Rozlokowanie się w"sypialniach."apel organizacyjny.
2. Gra terenowa w okolicy szkoły prowadzona przez bardzo pomocne harcerki -zastępowe z !5 drużyny Wolne Ptaki-Olę i Zuzię oraz "świeżo upieczone" zastępowe przyboczne dhn. Kasię i Monikę z naszej drużyny.
3. Kolacja -przygotowana przez kochanych rodziców harcerzy.
4. Świeczkowisko było dla nas zupełnym novum- ognisko w środku szkoły! spokojnie paliliśmy świeczki,ale wystarczająco nastrojowo tajemniczo bo rozwiązały się nam języki, całkiem serio chwaliliśmy nasz pobyt w drużynie i coraz bardziej poczuliśmy się harcerzami.
5. Obejrzenie filmu pt."Czarne Stopy", który uchylił nam rąbka tajemnicy harcerskich gier i zwyczajów. Nieco przysypialiśmy i strasznie zgłodnieliśmy w trakcie ciężkiej próby spokojnego siedzenia w "kinie", ale jak powiedział Pan Dyrektor, gdy odwiedził nas w czasie kolacji- mieliśmy nadzieje, że jednak nikt nie będzie spał tej nocy...
6. Gry towarzyskie, swobodne zabawy.
7. Toaleta wieczorna, a raczej nocna.
8.Spanie (na rozkaz opiekunów)- i niestety, a może lepiej, że to nie była "zielona" noc.
To nic, "odbijemy "sobie następnym razem, wyśpimy się w domu na zapas.
9. Pobudka o 7.00, gimnastyka, śniadanie samodzielnie przygotowane przez harcerzy i porządne sprzątanie! Tu - brawo harcerze! Tak trzymać!

Na szczęście przed zbyt wczesnym spaniem uratowała nas druhna komendantka Elwira odwiedzając nas niemal w środku nocy. Przy niej rozbudziliśmy się, rozśpiewaliśmy i zasiedliśmy do gawędzenia.

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu, Panu Dyrektorowi za zaufanie oraz Rodzicom za pyszny prowiant i opiekującym się nami w czasie biwaku.Czuwaj! Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Tosia odkrywa czekoladę
piątek, 11 maja 2018 06:13


Książka, którą ostatnio czytałam dzieciom z oddziału przedszkolnego nosi tytuł „Tosia odkrywa czekoladę”. Jej autorką jest Jeanatte Milbourn. Bajka opowiada o Tosi – misiu pragnącej dowiedzieć się skąd bierze się czekolada. Pytała wszystkich dorosły i nikt nie potrafił udzielić jej odpowiedzi. Gdy zapytała babcię, ta zaproponowała wizytę w pobliskim sklepie i wtedy zaczęła się przygoda. Tosia dowiedziała się, że produkcja czekolady zaczyna się na plantacji drzewa kakaowca.

W przeczytanej bajce dzieci znalazły odpowiedzi na wszystkie pytania związane z produkcją czekolady. Dowiedziały się, że najważniejszym składnikiem czekolady jest kakao. Dowiedziały się również skąd pochodzi, jak wygląda farma drzew kakaowca oraz jakie są dalsze koleje jego owoców. W czasie zajęć poznały problemy związane z produkcją kakaowca (wykorzystywanie dzieci przy zbiorach, wycinka lasów tropikalnych). Nie mogło się oczywiście obejść bez degustacji przysmaków czekoladowych. Dzieci próbowały czekoladę i cukierki nadziewane gorzką i mleczną czekoladą.

Aniela Kiełczewska z Koła czytelniczo-medialnego
Opiekun I. Bukrejewska  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Mobilna biblioteka
piątek, 11 maja 2018 05:53


Zbliżają się wycieczki szkolne, czyli dni wolne od nauki. W tym czasie zapraszamy Was do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Oddział dla Dzieci w Grajewie i wypożyczenia nie tylko książek przez Was poszukiwanych w wersji papierowej, ale także audiobooków. Jest to alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą czytać książek np. w trakcie podróży, gdy w pojeździe jest ciemno lub w trakcie wycieczki, gdy jest głośno. Po prostu zabierz nagranie ze sobą i ciesz się lekturą w każdym miejscu i czasie!

Dziewczęta z Mobilnej biblioteki wraz z p. Ewą Bobińską przygotowały dla Was listę tytułów książek audiobooków dostępnych w MBP Oddział dla Dzieci. Jeśli nie znajdziecie w tym wykazie poszukiwanych przez Was książek, proponujemy odwiedzenie strony internetowej https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. W bibliotece Wolne Lektury dostępnych jest kilkaset audiobooków. Z audioteki Wolnych Lektur można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.

I.Bukrejewska


Lista audiobooków dostępnych w Miejskiej Bibliotece Oddział dla Dzieci w Grajewie:

Alicja w Krainie Czarów, Ania z Zielonego Wzgórza, Bajki, Perrault, Bankructwo Małego Dżeka, Baśń o rumaku zaklętym, Biała lwica, Biały Kieł, Bon czy ton. Savoir..., Bracia Lwie Serce, Century. Kamienna gwiazda, Century. Ognisty pierścień, Czerwone krzesło, Detektyw Pozytywka, Do przerwy 0:1, Duch starej kamienicy, Dynastia Miziołków, Dywizjon 303, Dziennik cwaniaczka, Dziennik nastolatki, Dziewczyna i chłopak, Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i więzień …, Kacperiada [123], Kaktus, przygody wiernego psa, Lew, czarownica i stara szafa, Małgosia contra Małgosia, Niebo w ogniu, Nocni wędrowcy, Opowieść wigilijna, Orinoko, Piętnastoletni kapitan, Przygody Sherlocka Holmesa, Przygody Tomka Sawyer, Przypadki Robinsona Crusoe, Rodrick rządzi, Szara wilczyca, W cudzym domu, W kanałach Lwowa, W 80 dni dookoła świata, Wakacje z duchami, Winnetou, Władca pierścieni Drużyna pierścienia cz.1, Władca pierścieni Dwie wieże cz. 2, Władca pierścieni Powrót króla cz. 3, Wygnanie: kościół katowicki, Złodziejka książek, Zmierzch cz.1._________________________________________________________________
 
Kolejny sukces naszych sportowców
czwartek, 10 maja 2018 06:12


Wtorek 8 maja okazał się dobrym dniem dla naszych sportowców. Tym razem w roli lekkoatletów. W czwórboju lekkoatletycznym nasi chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii ,,Igrzyska Dzieci" Powiatu Grajewskiego.

Już w czwartek 10 maja  będziemy zmagać się na półfinale wojewódzkim w Łomży.

Drużyna dziewcząt: Julia Płochocka, kl. VI a, Oliwia Kosińska kl. VI b, Oliwia Staniszewska kl. VI d, Zuzanna Komosińska kl. VI d, Weronika Niedźwiecka kl. VI c, Iga Chudek, kl. VI d.

Drużyna chłopców: Szymon Iżbicki kl. VI a, Szymon Deresz kl. VI b, Bartłomiej Kohlman kl. VI b, Dawid Nowakowski kl. VI c, Maciej Puhacewicz kl. VI c, Jakub Grabowski kl. VI d.

Nauczyciele wychowania fizycznego
Lidia Łepkowska (wz. Paweł Górski),
Tomasz Babul  


_________________________________________________________________
 
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego
wtorek, 08 maja 2018 16:29


8 maja 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego (DKE) z udziałem dziewcząt z klasy VI b i VI c. Celem DKE było udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy łatwo jest przekraczać granice swoich możliwości, swoich potencjalnych zdolności? Czy warto przekraczać takie granice? Inspiracją do dyskusji była książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita” dotycząca życia i śmierci Gabriela Fahrenheita. Gdańszczanina, który naukowo badał temperaturę i wynalazł termometr rtęciowy. Opowieść o odkrywaniu świata, pasji nauki, dociekliwości w dążeniu do prawdy.


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Na miejskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja
wtorek, 08 maja 2018 06:16


W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejskich uroczystościach udział wzięła delegacja naszej szkoły reprezentowana przez poczet sztandarowy, grupę zuchów „Młode wilczki”, harcerzy z drużyny „Zielona skra” oraz dyrekcję,  nauczycieli i uczniów.

Rozpoczęły się one od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy i młodzieży do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy udali się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem były uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, które rozpoczęły się od dźwięków hymnu narodowego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Grajewie. Następnie delegacje uczestniczące w święcie złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie wszyscy przeszli ulicami Grajewa pod Urząd Miasta.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 07 maja 2018 17:10


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyła
pani Marianna Zaremba.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Akademia ph. „Konstytucja - wczoraj i dziś”
piątek, 04 maja 2018 14:46


W piątek 27 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pod hasłem „Konstytucja - wczoraj i dziś” przygotowana przez uczniów gimnazjum. Uroczystość była bardzo różnorodna i składała się z kilku części. Zaczęła się tradycyjnie - od hymnu narodowego odegranego na saksofonie przez Patryka Grajewskiego. Następnie taneczną inscenizację rozbiorów Polski przedstawiły: Emilia Zaborowska (Polska), Wiktoria Dzik, Natalia Śleszyńska i Weronika Samełko (Rosja, Austria, Prusy). Potem uczniowie pokazali kilka scen dotyczących Sejmu Wielkiego. Carycę Katarzynę II zagrała Olga Cybulska, królem Stanisławem Augustem był Paweł Aleksandrowicz. W rolę szlachciców wcielili się: Michał Kozłowski, Emil Dańkowski, Patryk Dębiński, Mateusz Sołowiej. Wywiad z królem – jako reporter TVN24 przeprowadziła Alicja Piwko. Piosenkę „Orle Biały” zaśpiewała Martyna Kaczmarczyk. Prezentację dotyczącą obrazu Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791” przygotowały: Martyna Pietrzak i Magdalena Zalewska, która była jednocześnie narratorem całej inscenizacji. W rolę Bogusława Wołoszańskiego wcielił się Karol Cieślak, który zadbał również o stronę techniczną przedstawienia. Film „Sensacje XXI wieku” z Grajewa nagrali: Karol Cieślak i Michał Kozłowski, a zmontowała Martyna Pietrzak. Dekorację w kształcie drzewa wolności przygotowała pani Anna Joka. Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia był pan Adam Zagórski.

Różnorodność zastosowanych form artystycznych spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Gimnazjaliści zrobili dużą niespodziankę najmłodszym uczniom naszej szkoły, odwiedzając ich w klasach. Celem tej wizyty było zaprezentowanie strojów z epoki stanisławowskiej wypożyczonych z Ełckiego Centrum Kultury.

A. Zagórski 


Fot. I. Zagórska


_________________________________________________________________
 
Spotkania ze strażakami
sobota, 28 kwietnia 2018 05:28


W dniach 23 i 24 kwietnia 2018 r. uczniowie kl. I–III i IV-VI uczestniczyli w nietypowych lekcjach, które odbyły się na boisku szkolnym z udziałem strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Podczas spotkań strażacy przybliżyli uczniom zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego zagrożenia, zaprezentowali ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych i sprzęt do akcji ratowniczo-gaśniczych. Uczniowie wykazali się znajomością numerów alarmowych i uważnie słuchali o niebezpiecznej pracy strażaków. Z wielką radością przymierzali hełm i siadali w wozie strażackim, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem.

E. Sarnacka 


Fot. E. Mieczkowska, E. Sarnacka


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
środa, 25 kwietnia 2018 21:48


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
Marlena Zielińska z klasy II b
Weronika Ruszczyk z klasy II c
Łukasz Krukowski z klasy II d.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Sukces Michała
środa, 25 kwietnia 2018 20:45


14 kwietnia w Supraślu odbyły się Finały Wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych. Uczeń naszej szkoły Michał Kozłowski z klasy III c zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Gratulujemy zawodnikowi i życzymy dalszych sukcesów.  Zbigniew Łajewski 


_________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
wtorek, 24 kwietnia 2018 22:39


Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi zachęcam wszystkich do przeczytania książki pt. „Atlas wielkich zagrożeń: ekologia, środowisko, przyroda” Michela Barniera w tłumaczeniu Małgorzaty Jarosiewicz.

Publikacja prezentuje skutki nieodpowiedzialnej działalności człowieka i jednocześnie zachęca do włączenia się w akcję oczyszczania naszej planety i pomocy środowisku naturalnemu. Czytając poznamy między innymi gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem. Treść książki uzupełniają kolorowe ilustracje i wykresy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – zapraszam do biblioteki.

Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska nie tylko w Dzień Ziemi, ale codziennie, gdy mamy taką możliwość.


Kalina Kacprzak
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Akcje charytatywne
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:35Informujemy, że zbiórka telefonów, kredek oraz znaczków pocztowych w naszej szkole potrwa do 10 maja. Jeśli chcielibyście jeszcze nas wesprzeć to serdecznie zapraszamy. Tym razem podziękowania kierujemy do: 

Telefony, ładowarki
Natalia Jabłońska kl. IV d
Nikola Karwowska kl. I d
Anonimowy darczyńca

Kredki
Michał Kiełczewski kl. IV e

Znaczki
Kacper Zalewski kl. II c

Miło nam poinformować, że w kwietniu wysłaliśmy kolejną przesyłkę, a w niej ponad 6 kg „Kredek dla Afryki”. Ty również możesz jeszcze się dołączyć. Pospiesz się, zrób wiosenne porządki w szufladach. I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
Warto przeczytać
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:13


W maju polecamy do przeczytania książki Agnieszki Chylińskiej „Zezia i wszystkie problemy świata” oraz „Labirynt Lukrecji”. Są to powieści wypełnione poczuciem humoru, które spodobają się zarówno Wam, jak i Waszym rodzicom.

Jeśli chcecie wyruszyć w podróż do Labiryntu zachęcamy Was do wypożyczenia „Labiryntu Lukrecji”. Główną bohaterką jest i dziewczynka, która postanowiła, że przestanie mówić. „Labirynt Lukrecji” to ciepła opowieść o Lukrecji i jej rodzicach mieszkających w starej kamienicy. O jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o wyczekiwanych z niecierpliwością zagadkowych kopertach i tęsknocie za szczęściem.

„Zezia i wszystkie problemy świata”
Na sympatyczną rodzinę Zezików (stan aktualny: Mama Zezik, Tata Zezik, autystyczny brat Zuzi Giler, mały Franek oraz Babcia, zwana Ciemnowłosą) spada nieszczęście. W środku lata umiera dziadek Zezi. Wszyscy Zezikowie bardzo go kochali, ale nikt z nich nie znał starszego pana zbyt dobrze. Tym razem problemy są rzeczywiście duże.


Sara Cappella i Wiktoria Gibniewska
z Koła czytelniczo-medialnego   


_________________________________________________________________
 
Wywiad z Anną Prostko z klasy IV d - najlepszym czytelnikiem z klas IV
niedziela, 22 kwietnia 2018 18:07


Witaj Aniu, jesteś najlepszym czytelnikiem wśród uczniów klas czwartych. Chciałybyśmy przeprowadzić z Tobą wywiad na temat czytanych przez Ciebie książek.

1. Czy wiesz ile przeczytałaś książek w tym semestrze?
Ania: Nie wiem, ale wydaje mi się ,że chyba dużo skoro chcecie ze mną porozmawiać. Teraz gdy przyjdę do biblioteki zapytam panie o to.

2. Jaka jest twoja ulubiona książka?
Ania: Mam wiele ulubionych książek do których czasami wracam. Ostatnio zaciekawiła mnie reklamowana przez Was książka pt: ”Charlie i fabryka czekolady”.

3. Czy lubisz czytać książki, w których głównymi bohaterami są zwierzęta?
Ania: Lubię, jednak wolę książki o nieco innej tematyce.

4. Jakiego rodzaju lubisz czytać książki? (przygodowe, bajki, baśnie, fantastyczne, wiersze, legendy i inne).
Ania: Najbardziej interesują mnie książki przygodowe.

5. Gdzie najbardziej lubisz czytać książki?
Ania: Najchętniej czytam wieczorem, w swoim pokoju.

6. Jakie książki polecasz koleżankom i kolegom?
Ania: Polecam wszystkie książki, ponieważ czytanie rozwija naszą wyobraźnię.

7. Jaka jest Twoja ulubiona książka, którą każdy powinien przeczytać... Dlaczego?
Ania: Moją ulubioną lekturą jest wzruszająca książka Romana Pisarskiego „O psie który jeździł koleją". To historia psa Lampo, który pewnego dnia pojawia się na stacji kolejowej w Marittimie i zaprzyjaźnia się z zawiadowcą. Szybko staje się częścią jego życia, ulubieńcem rodziny kolejarza i jego przyjaciół. Po jakimś czasie do kolejarza przyjeżdża rodzina z malutką dziewczynką, która bawi się na torach kolejowych i tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, Lampo spycha ją z torów. Sam ginie pod kołami lokomotywy. Jego grób do dziś znajduje się niedaleko stacji. Polecam tę książkę każdemu niezdecydowanemu czytelnikowi.

8. Czy lubisz pożyczać innym swoje książki?
Ania: Jeżeli ktoś szanuje książki tak jak ja, to chętnie mu je pożyczę.

Dziękujemy za rozmowę.

Pytania opracowały i wywiad przeprowadziły Wiktoria Szumowska i Anna Jaszewska z Koła czytelniczo-medialnegoFot. I. Bukrejewska   


_________________________________________________________________
 
Słodkie wypożyczenia, czyli Światowy Dzień Czekolady w bibliotece
wtorek, 17 kwietnia 2018 18:38


12 kwietnia był najsłodszym dniem w roku w naszej bibliotece szkolnej. Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Statystyczny Polak zjada jej ponad 6 kg rocznie. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach, a także za właściwości lecznicze. Można ja jeść, oczywiście w rozsądnych ilościach. O właściwościach ulubionego przysmaku czytelnicy mogli dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na tablicy znajdującej się na korytarzu szkolnym.

Już przed pierwszą lekcją uczniowie pojawili się w bibliotece z chęcią wypożyczenia książki oraz zasmakowania wyrobów czekoladowych, którymi częstowani byli wszyscy nasi czytelnicy odwiedzający tego dnia bibliotekę szkolną. Frekwencja wypożyczeń była duża. Cieszymy się, że czekolada przyciągnęła do biblioteki uczniów zwłaszcza tych stroniących od książki.  I. Bukrejewska
_________________________________________________________________
 
„Panie, któryś wszystko uczynił swoim słowem” (Mdr 9,1)
wtorek, 17 kwietnia 2018 18:23


Pod hasłem „Weźmijcie Ducha Świętego” w niedzielę 15 kwietnia obchodziliśmy II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian.

Uroczysta celebracja Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbyła się pod przewodnictwem Księdza Proboszcza w Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie w niedzielę o godzinie 10.00, natomiast w naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Biblijny obchodziliśmy w poniedziałek i wtorek.

Na katechezach i poza nimi w szkole podstawowej odbyło się uroczyste czytanie przypowieści. Dyrekcja szkoły, administracja, wychowawcy, nauczyciele i katecheci propagowali czytanie wybranych fragmentów Pisma Świętego i interpretowali je. Były to następujące przypowieści: zagubiona owca, uczta królewska, panny mądre i nieroztropne, syn marnotrawny, bogacz i Łazarz, miłosierny Samarytanin, siewca, winnica, faryzeusz i celnik, chwast (kąkol). W klasach IV – VII i gimnazjum na katechezach uczniowie czytali wydzielone fragmenty z Listu do Rzymian i Apokalipsy, szukając fraz mówiących o Osobie Ducha Świętego w życiu Jezusa oraz w życiu każdego z nas. To Duch Święty pozwala nam zrozumieć Pisma. Przybycie Ducha Świętego jest łagodne i pełne dobroci. Przybywa On jako braterski opiekun naszego wnętrza, by zbawiać, uzdrawiać, oświecać, pouczać i upominać, wzmacniać i pocieszać.

Nauczyciele propagujący czytanie Pisma Świętego: p. A. M. Kuczyńska, p. J. Szymanowska, p. A. Wejs, p. P. Wiśniewska, p. L. Pietrzykowska, p. U. Buczyńska, p. G. Mroczkowska, p. W. Jerulank, p. U. K. Bołonkowska, p. S. Łempicka, p. H. Muryjas – Rząsa, p. A. Gryczkowska, p. E. Mieczkowska, p. B. Rogalska, p. J. Rydzewska, p. R. Niedziołko, p. A. Kłos, p. B. Krukowska, p. E. Sarnacka, p. J. Laszczkowska, p. A. B. Bukowska oraz p. M. Czajkowska, p. K. Łaguna i p. I. Konopko.

Zadania dla uczniów były też różnorodne i dostosowane do poziomu: od kolorowanek (kąkol), nauki rysowania świnki (syn marnotrawny) i owcy (dobry Pasterz) , wynajdywanie różnic (uczta), wykreślanek, zadań matematycznych ( panny roztropne) - po rebusy, krzyżówki. Najaktywniejsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych otrzymali „słodkie co nie co”, starsi książeczki „Mały katechizm”.

W ramach obchodzonego Tygodnia Biblijnego odbyły się też konkursy wiedzy: ze znajomości Listu do Tytusa w szkole podstawowej i w gimnazjum „Wędrówki po Ewangelii św. Łukasza”. W konkursach wzięło udział 27 uczniów. Fundatorami nagród będą: Rada Rodziców SP 4 i Proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie. Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w maju br.

Na przerwach w budynku C przez radiowęzeł odtwarzano Ewangelię wg św. Łukasza. Na piętrze w budynku B i na parterze w budynku C przy stolikach wyłożono w koszyczkach karteczki („Chleb życia”) z różnymi fragmentami Pisma Świętego (perełki), każdy mógł wylosować sobie tekst i poznać Słowo Boże kierowane tylko do niego i oby stało się ono zachętą do systematycznego czytania Słowa Bożego.

Cieszymy się z zaangażowania nauczycieli i uczniów w tę formę ewangelizacji. Podsumowaniem niech będą słowa ks. bpa M. Jędraszewskiego – „Znaleźć sens dla siebie poprzez podróż do pism. Do tych, które zapowiadały działalność Pańskiego Mesjasza i do pism, które mówiły o tym, że spełniły się prorockie zapowiedzi. Do Ewangelii. Nią żyć, nią się kierować; w niej znajdować najświętsze, najpiękniejsze inspiracje do życia osobistego, społecznego, narodowego, państwowego. To jedyna droga, aby Europa – a w niej także Polska – mogła odzyskać swoją tożsamość, a przede wszystkim nadzieję dla siebie.


Koordynator - I. Konopko

_________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
czwartek, 12 kwietnia 2018 06:10


Serdecznie chciałybyśmy zachęcić Was do przeczytania książek w języku angielskim, które znajdują się w bibliotece szkolnej w budynku B. Jednymi z najciekawszych według nas są:

-London - opowiada ona o historii powstania Londynu, jego zabytkach i znanych osobach,
-The New Glasses - jest to historia o małym chłopcu, który zgubił nowe okulary,
-Titanic- to książka o znanym statku Titanic i jego tragicznej historii, 
- Life in Rainforest - ta książka zawiera zagadki i ciekawostki o życiu w lasach deszczowych.

Obok poznawania ciekawych historii zawartych w tych książkach możemy doskonalić technikę czytania w języku angielskim i wzbogacać nasze słownictwo. Polecamy!

Kalina Kacprzak i Oliwia Dzięgielewska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Dzień słodkich wypożyczeń
czwartek, 12 kwietnia 2018 05:51


Biblioteka szkolna zaprasza do wspólnej zabawy!

CZY JEST KTOŚ, KTO NIE LUBI CZEKOLADY?

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady!

Czwartek będzie najsłodszym dniem w roku w naszej bibliotece.
W tym dniu czytelnicy w zamian za wypożyczoną książkę
otrzymają słodki upominek.

Zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki (budynek B).


Koło czytelniczo-medialne z opiekunem p. I. Bukrejewską


_________________________________________________________________
 
Prezentacja „III Rzesza – początek i koniec hitlerowskiego imperium”
środa, 11 kwietnia 2018 15:53


W środę 28 marca 2018 r. uczniowie klas trzecich obejrzeli prezentację zatytułowaną „III Rzesza – początek i koniec hitlerowskiego imperium” przygotowaną przez uczniów klasy III b. Paweł Aleksandrowicz, Piotrek Aleksandrowicz i Czarek Fiedorczuk tak opisali swoje przygotowania i samą prezentację.

Pomysł pojawił się już pod koniec II klasy gimnazjum. Po przedstawieniu prezentacji o Ukrainie, postanowiliśmy uwiecznić historię państwa znanego jako III Rzesza. Na początku myśleliśmy o skromnym pokazie klasowym, ale potem zmieniliśmy zdanie - pokaz prezentacji miał być publiczny.

Naszym celem było uwiecznienie całej historii niemieckiego państwa totalitarnego, które istniało w okresie 1933-1945. Od powstania partii Hitlera, poprzez politykę III Rzeszy w latach 1931 -1939, działania wojenne wojsk Rzeszy, kończąc na zbrodniach wojennych. Największą niespodzianką i dodatkiem do prezentacji było pokazanie technologii militarnej, która zrewolucjonizowała cały świat (projekty Wunderwaffe oraz Haunebu).

Do prezentacji multimedialnej dołączyliśmy pokaz munduru, oporządzenia i uzbrojenia armii III Rzeszy. Cały sprzęt, a przede wszystkim jego wypożyczenie,  zawdzięczamy 9 Pułkowi Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego oraz Panom: Karolowi Ostrowskiemu i Krzysztofowi Gutowskiemu.

Pokaz naszego dzieła, którego stworzenie było długie i czasochłonne, został przewidziany na ostatni dzień przed świętami Wielkanocnymi na pierwszym piętrze budynku C na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej. Przygotowaniom poświęciliśmy piątą godzinę lekcyjną i następną przerwę. Ustawiliśmy dwa manekiny z mundurami, przygotowaliśmy sprzęt i uzbrojenie do pokazu. Piotr ubrał się w skromny dodatek do munduru (pałatkę z pasem i ładownicami). Na dwóch stolikach wyłożyliśmy książki z naszych prywatnych zbiorów. Pierwsza godzina pokazu rozpoczęła się od początku Rzeszy hitlerowskiej, a skończyła tematem II wojny światowej po stronie wojsk Hitlera. Drugą natomiast zaczęliśmy od omówienia tematu zbrodni wojennych, a zakończyliśmy tematem „cudownej broni”.


Paweł Aleksandrowicz
Piotr Aleksandrowicz
Cezary Fiedorczuk


Fot. A. Zagórski  


_________________________________________________________________
 
"Naród ma jeden dom - Ojczyznę"
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 22:10


Pod takim hasłem 7 kwietnia 2018 r. odbyło się już III spotkanie literacko – historyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie i Grajewską Izbę Historyczną, które w tym roku zostało wpisane w obchody 100 - lecia niepodległości Polski „Grajewo zawsze pamięta!”. Ponadto służyło integracji pokoleń.

Jego uczestnikami byli recytatorzy i wokaliści z klasy I c, IV c, IV d, V b, VI b, VI c, z Koła Przyjaciół Biblioteki, dwa zespoły „Czwórkowi giganci” i „Muzyczna Siódemka” przygotowani przez organizatorów spotkania - panią Annę Bukowską, panią Lillę Pietrzykowską, pana Wiesława Jerulanka i współpracujących z nimi nauczycieli: panią Annę Maleszewską, panią Jadwigę Laszczkowską, panią Beatę Urszulę Dawid ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, panią Elżbietę Jerulank ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie - kierownika Filii w Szczuczynie. Wystąpiła także absolwentka „Czwórki” - pani Paulina Wiśniewska, która 14.09.2017 r. miała swój recital, gdzie zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością paletę utworów zharmonizowaną z twórczością ks. Tomasza Wilgi.

Na spotkanie w GIH przybyli także: Zastępca Burmistrza – pan Maciej Paweł Bednarko, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas – Rząsa, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo – pan Wiesław Dembiński, Główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – pan Karol Choynowski, Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury – pan Tomasz Dudziński, Prezes grajewskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – pan Jerzy Skowroński, emerytowany pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Wiesława Lendo, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Ewa Bobińska, przedstawiciele instytucji, rodzice i dziadkowie uczniów. Tego dnia każdy z uczestników miał wpiętą biało-czerwoną kokardkę symbolizującą polskie barwy narodowe, przygotowaną przez panią Dorotę Poniatowską.

Obok pięknej poezji i piosenek o tematyce patriotycznej zaprosiliśmy uczestników spotkania do wspólnego czytania i wysłuchania tekstów o historii Grajewa. Spośród wielu wybraliśmy te, które oddawały atmosferę tamtych lat i dotyczyły naszych lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości: „Powstali o Polskę się bić…” i „Gdy wolności nadszedł czas…” z I i II tomu książek „Z historii Grajewa (i nie tylko)”. Lektorami byli: autor wybranych książek dr Tomasz Dudziński (absolwent SP 4), pan Maciej Paweł Bednarko, pan Karol Choynowski, pani Halina Muryjas – Rząsa, pan Andrzej Aleksandrowicz - członek Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych i Magdalena Zalewska z klasy III d Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – wielokrotna laureatka konkursów przedmiotowych. Mamy nadzieję, że przeczytanymi fragmentami zachęciliśmy zebranych do refleksji i lektury książek o tematyce regionalnej, które są dostępne w zbiorach biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Można je nabyć w grajewskich księgarniach, np. w księgarni Alfa.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną pt. Władysław Dzięgielewski ps. „Mitros”, którą przedstawiła zebranym Krystyna Dudzińska z klasy II a gimnazjum. Prezentacja została przygotowana wspólnie z Julią Zarzecką z klasy II c i miała swoją premierę, bo oficjalnie zostanie zaprezentowana w finale IX edycji programu „Kamienie Pamięci” Instytutu Pamięci Narodowej, która odbędzie się w maju w Krakowie.

Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem nagród za sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”.Otrzymali je: Magdalena Zalewska - wyróżnienie krajowe, Paweł Aleksandrowicz i Jakub Samełko - bardzo dobry wynik. Wszystkich występujących obdarowaliśmy pamiątkowymi pocztówkami i długopisami, ufundowanymi przez Urząd Miasta Grajewo i Grajewskie Centrum Kultury. Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli ekspozycje Grajewskiej Izby Historycznej.

Jako Polacy kochamy i szanujemy naszą Ojczyznę – Polskę. Jednak to, co w niej dla nas najcenniejsze, mamy blisko siebie: to nasza mała Ojczyzna — Grajewo. Bądźmy z niej dumni, bo jak mówi poeta - „innej takiej ziemi w świecie nie ma...”.


Organizatorzy

Fot. L. Pietrzykowska, W. Jerulank, M. Grabowski  


_________________________________________________________________
 
Brawo nasi!
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 06:33

7 kwietnia br. w Rybakach k. Łomży odbyły się zawody sportowe - Finał Grupy Zachodniej (połfinał wojewódzki) w Drużynowych Biegach Przełajowych. Nasi chłopcy, po zdobyciu I miejsca na szczeblu powiatu, również w Rybakach byli najlepsi. Drużynowo zajęli I miejsce! Jako jedyni reprezentować będziemy Powiat Grajewski na Finale Wojewódzkim, który będzie miał miejsce w Białymstoku. Największy sukces odniósł Bartosz Mazurek, który był bezkonkurencyjny w swojej grupie wiekowej.

Nauczyciel wychowania fizycznego - Tomasz Babul
___________________________________________________________________________
 
X Ogólnopolski Tydzień Biblijny w SP 4
sobota, 07 kwietnia 2018 21:20


X Ogólnopolski Tydzień Biblijny (15 – 21.04.2018 r.) obchodzony jest w tym roku pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana: „Weźmijcie Ducha Świętego”. W dniu 15 kwietnia zainauguruje go Niedziela Biblijna i II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Nasza szkoła włącza się w tę inicjatywę już po raz trzeci. Serdecznie zapraszamy Państwa Nauczycieli do współpracy w dziele szerzenia, odkrywania i pogłębiania Słowa Bożego w życiu Kościoła wśród uczniów i w życiu osobistym. Zachęcamy do wykorzystania przygotowanych materiałów do przeprowadzenia lekcji poza katechezą.

Podobnie jak w latach ubiegłych, młodsi uczniowie klas II – III zapoznają się z nauczaniem Pana Jezusa w przypowieściach. Uczniowie klas IV – VI zapoznają się z fragmentami Pisma Świętego, mówiącego o Osobie Ducha Świętego w życiu Jezusa oraz w życiu każdego z nas. Ponadto odbędą się konkursy biblijne ze znajomości Listu do Tytusa (SP) i Ewangelii św. Łukasza (gimnazjum). Nagrody zostaną ufundowane przez Proboszcza Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie i Radę Rodziców SP 4.

Nowością w tym roku będzie odtwarzanie Ewangelii na przerwach w poniedziałek przez radiowęzeł. Od poniedziałku na parterze przy stolikach wyłożymy w koszyku karteczki z różnymi fragmentami Pisma Świętego. Każdy będzie mógł wylosować sobie tekst, który później będzie mu towarzyszył podczas indywidualnej modlitwy w domu. Mamy nadzieję, że stanie się to zachętą do częstego sięgania po Biblię, nie tylko po krótkie fragmenty i nie tylko "od święta".

Koordynator - I. Konopko


_________________________________________________________________
 
Warto przeczytać
sobota, 07 kwietnia 2018 00:53


„Charlie i fabryka czekolady” to książka napisana przez Ronalda Dahla. Opowiada o ubogim i miłym chłopcu, który nazywał się Charlie Bucket. Mieszkał on nieopodal największej fabryki czekolady na świecie. Bardzo pragnął zajrzeć do niej i dowiedzieć się o sekretach produkcji słodyczy pana Willego Wonki.

Pewnego dnia przed Charlim stanęła wielka szansa zwiedzenia fabryki. Miało się to stać za sprawą 5 złotych talonów, które można było znaleźć w czekoladach Wonki. W podróży po fabryce Charliemu towarzyszył jego dziadek Joe, dawny pracownik tej niesamowitej wytwórni. Ku zaskoczeniu dzieci i ich opiekunów Willy Wonka okazał się szalonym producentem. Mógł się wydawać nawet niebezpieczny. Podczas tej niesamowitej podróży dzieci nie tylko poznały sekrety produkcji, ale także tajemniczych pracowników tej fabryki.

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady, dlatego zachęcamy Was do przeczytania tej książki i wzięcia udziału w planowanym konkursie czytelniczym „Książki dobre jak czekolada”.


Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Szumowska
z Koła czytelniczo-medialnego


_________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w XVII Memoriale im. Wojciecha Rogowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Wojewodzinie
czwartek, 05 kwietnia 2018 20:38

28 marca 2018 r. na trasach biegowych Zespołu Szkół w Wojewodzinie został rozegrany XVII Memoriał im. Wojciecha Rogowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych, który był jednocześnie eliminacjami powiatowymi do Półfinału Województwa Podlaskiego. Organizatorem Memoriału była młodzież oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Wojewodzinie. W obecnej edycji Memoriału wystartowały 33 drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i oddziały gimnazjalne powiatu grajewskiego, a wśród nich uczniowie SP 4. Celem rywalizacji było: uczczenie pamięci zasłużonego nauczyciela, trenera i działacza kultury fizycznej Wojciecha Rogowskiego oraz popularyzacja biegów przełajowych.

Oto wyniki naszych uczniów:

Klasyfikacja Drużynowa

Dziewczęta (rocznik 2002, 2003, 2004)
6. SP 4 Grajewo – 206 pkt

Dziewczęta ( 2007, 2006, 2005)
2. SP 4 Grajewo – 591 pkt

Chłopcy (2002, 2003, 2004)
2. PG 3 Grajewo – 624 pkt

Chłopcy (2007, 2006, 2005)
1. SP 4 Grajewo – 691 pkt

Wyniki indywidualne:

Rocznik 2005 – 800 m
2. Kosińska Oliwia – SP 4 Grajewo
3. Niedźwiedzka Weronika – SP 4 Grajewo

Rocznik 2004 – 1000 m
2. Grabowska Natalia – SP 4 Grajewo

Chłopcy:
Rocznik 2007 – 600m
1. Olejniczak Damian – SP 4 Grajewo
2. Krutul Damian – SP 4 Grajewo
3. Żbikowski Bartłomiej – SP 4 Grajewo

Rocznik 2006 – 700 m
1. Mazurek Bartłomiej – SP 4 Grajewo
2. Dobrydnio Adrian – SP 4 Grajewo

Rocznik 2005 – 800 m
3. Iżbicki Szymon – SP 4 Grajewo

Rocznik 2002 – 1500 m
1. Kozłowski Michał - SP 4 Grajewo
3. Jankowski Norbert – SP 4 Grajewo

Rocznik 2004 – 1500 m
3. Kaczyński Bartosz – SP 4 Grajewo

_____________________________________________________________
 
Zajączek wielkanocny
piątek, 30 marca 2018 08:22

 

 

 

Tuż przed świętami po szkole spacerował zajączek wielkanocny z koszykiem słodkości. Częstował napotkane osoby. Zawitał też do biblioteki szkolnej...

___________________________________________________________________________

 

 
Akcje charytatywne trwają
środa, 28 marca 2018 18:15Bardzo serdecznie dziękujemy naszym kolejnym darczyńcom. W ostatnim tygodniu nasze zbiory znacznie się powiększyły dzięki Waszej hojności.

„Kredki dla Afryki”
Nadia Leśniak kl. IV f

Telefony, tablety, ładowarki
p. Jolanta Propier
Wiktoria Brzostek kl. V a
Natalia Kuczyńska kl. V a
Izabela Kuczyńska kl. V a
Aleksandra Klimaszewska kl. IV d
Weronika Niedźwiecka kl. VI c
Maksymilian Szindler kl. IV d
Sandra Krasińska kl. I d

Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się. Przypominamy, że wspierając misje chronimy także środowisko.

I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
Akcja bookcrossingowa Zespołu Szkół w Wojewodzinie w oddziałach gimnazjalnych
środa, 28 marca 2018 18:00


28 marca 2018 roku w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Gościliśmy uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie: Adama Gawędzkiego, Annę Grzymkowską i Mateusza Malinowskiego, którzy pod opieką pani Wioletty Czaplickiej propagowali ideę bookcrossingu. Uczniowie odwiedzili oddziały gimnazjalne, zapraszając młodzież do stoiska z książkami. W formie quizu każdy uczestnik zabawy mógł otrzymać w nagrodę ciekawą książkę. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i wzbudziła wiele emocji.

Dziękujemy uczniom i opiekunowi z Zespołu Szkół w Wojewodzinie za współpracę w propagowaniu czytelnictwa i idei bookcrossingu w naszej szkole.Nauczyciele bibliotekarze

_____________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
środa, 28 marca 2018 07:39


Zachęcam do przeczytania książki pt. „Amelia i Kuba. Godzina duchów” Rafała Kosika. Książka opowiada o nawiedzonym domu, ale nie jest nim dom mający tysiąc lat, tylko apartamentowiec na osiedlu, do którego mają wprowadzić się nowi mieszkańcy. Przeprowadzka okazuje się początkiem niezwykłej przygody jedenastolatków: Amelii i Kuby oraz ich rodzeństwa.

Książka ma dwie wersje - opowiadana jest bowiem z punktu widzenia dwójki bohaterów, którym wydaje się, że jedno nie lubi drugiego. Oboje nie wiedzą, jak bardzo się mylą...

Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej. Polecam.

Patrycja Kuczyńska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_____________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze "Ptaki chronione i nie tylko"
środa, 28 marca 2018 06:02


27 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze ph. „Ptaki chronione i nie tylko” w klasach V a i VI c w ramach realizowanego przez nauczycielki projektu edukacyjnego „Ptaki polskich parków narodowych” nawiązującego do obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków. Jego organizatorkami były: p. Grażyna Mroczkowska, p. Ewa Czaplicka, p. Lilla Pietrzykowska (pomysłodawczyni projektu) we współpracy z p. Ewą Bobińską z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie, która tego dnia gościła w progach biblioteki szkolnej.

W trakcie spotkania organizatorki prezentowały książki z biblioteki szkolnej i miejskiej wyeksponowane na wystawie „Ptaki wokół nas” oraz czasopisma, czytały ich fragmenty i opowiadały o ptakach. Dzieci  były zachęcane do korzystania ze zbiorów obu bibliotek, otrzymały także karty zapisu do biblioteki miejskiej. 

Uczniowie obejrzeli także specjalnie opracowaną na potrzeby spotkania prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia, informacje i ciekawostki o ptakach zaczerpnięte z książek, poznali sylwetkę i wysłuchali gawędy profesora nauk leśnych Simony Kossak pt. „Jak oszukują ptaki”, uczestniczyli w konkursie „Czy jestem znawcą ptaków”, otrzymali zakładki do książek i naklejki z wizerunkami ptaków.

W spotkaniu uczestniczyły także p. Iwona Bukrejewska i p. Anna Joka.

Na zakończenie udaliśmy się do szkolnego kącika rekreacji przy sali nr 7, aby po raz kolejny posłuchać pięknego śpiewu naszych skrzydlatych przyjaciół – ptaków.

Organizatorki spotkania serdecznie dziękują za pomoc i wsparcie pani wicedyrektor Joannie Szymanowskiej.

Organizacja spotkania czytelniczego jest jedną z form współpracy obu instytucji, tj. biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z różnych typów bibliotek, są wdrażani do samodzielnej pracy i korzystania z różnych źródeł wiedzy._____________________________________________________________
 
Wycieczka klasy IV f i VI b do Kętrzyna
wtorek, 27 marca 2018 21:57


Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Właśnie z tej okazji 13 marca 2018 r. wybraliśmy się do Konsulatu Świętego Mikołaja i firmy Doroszko w Kętrzynie, gdzie przygotowywaliśmy szklane ozdoby. Dzieci wykonały pisanki i kartki świąteczne. Pobyt przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze i wprowadził w wielkanocny nastrój. Na koniec spotkaliśmy się z zajączkiem w Krainie Lodu, który poczęstował wszystkich słodyczami.

Wychowawczynie


Fot. D. Poniatowska

_____________________________________________________________
 
Kiermasz Wielkanocny 2018
sobota, 24 marca 2018 20:48


23 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny. Samorząd Uczniowski sprzedawał wykonane przez uczniów i rodziców ozdoby świąteczne oraz pyszne ciasta. Zebrany dochód w wysokości 2100 zł został przekazany Dyrektorowi szkoły – panu Karolowi Choynowskiemu z przeznaczeniem na zakup nagród dla uczniów za sukcesy w konkursach szkolnych.

Pozostałe ozdoby będą sprzedawane w poniedziałek 26 marca, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na działalność SU. Zapraszamy.

W imieniu Organizatorów
M. Lenkiewicz


Fot. L. Pietrzykowska, O. Dzięgielewska, M. Lenkiewicz
_________________________________________________________________
 
IV Turniej Szkolnej Ligi Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły
sobota, 24 marca 2018 14:05


IV Turniej Szkolnej Ligi Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły odbędzie sie w poniedziałek 26 marca w hali sportowej MOSiR przy ul. Strażackiej 2. Początek pierwszych gier o godz. 16.00. W każdej chwili można dołączyć do rozgrywek. 

W. Jerulank

_________________________________________________________________
 
Udział klas II b i II d w wiosennym happeningu GCK
piątek, 23 marca 2018 06:51


21 marca uczniowie naszej szkoły powitali WIOSNĘ, biorąc udział w szkolnych tańcach i quizach. Klasy II b i II d wybrały się na happening zorganizowany przez Grajewskie Centrum Kultury. Dzieci robiły zdjęcia w fotobudce, łapały bańki mydlane, losowały upominki i rozgrzewały się gorącą herbatką. Na zakończenie drugoklasiści otrzymali balony - serduszka. Zadowoleni wrócili do szkoły. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

WychowawczynieFot. E. Mieczkowska, E. Kruszewska, B. Rogalska
_________________________________________________________________
 
Oddział dla Dzieci poleca
czwartek, 22 marca 2018 20:23

 

Jednym z obszarów współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z grajewskimi szkołami jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez odpowiednie gromadzenie literatury, szczególnie nowości do biblioteki. Oto wykaz wybranych tytułów nowości książkowych zakupionych przez bibliotekarki: p. Ewę Bobińską i p. Paulinę Bagińską z Oddziału dla Dzieci MBP w Grajewie.

Nowości książkowe dla najmłodszych
Czarkowska I. - Smok Maciuś i wielki remont
Kiełbasiński K. - Ząb zupa zębowa. Łamańce językowe
s. Krawczyk I. - Siódme niebo. Przygód nie tylko językowych ciąg dalszy
Potyra A. - Zuzia w Krainie Wróżek
Schneider L. - Mądra mysz. Zuzia pokłóciła się z Julią
Żywczak Krzysztof - Smok Maciuś detektywem

Nowości książkowe dla uczniów starszych
Campbell L.A. - Rupieciarz i kapsuła czasu
Fritsche O. - Skarb Troi
Lewandowski K. - Szatan i spółka
Kozioł M. - Tajemnica przeklętej harfy
Staniszewska Zofia - Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka dębów rogalińskich
Linwood B. - Pościg
Karwowska Marta - Tarapaty
Karwan-Jastrzębska E. - Hermes 9:10
Pratchett T. - Odkurzacz czarownicy

Nauczyciel bibliotekarz
L. Pietrzykowska

Fot. MBP
_____________________________________________________________
 
Podziękowanie
środa, 21 marca 2018 23:13


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
Jakub Kaczyński z klasy II d i p. Elżbieta Gadomska.

Dziękujemy wychowawczyni pani Ewie Mieczkowskiej
za rozpropagowanie i liczny udział klasy II d w naszej akcji.

________________________________________________________________
 
Warto przeczytać
środa, 21 marca 2018 22:54


Chcemy Wam przedstawić KSIĄŻKI Z CYKLU KOSZMARNY KAROLEK. Autorem jest amerykańska pisarka Simon Francesca obecnie mieszkająca w Londynie. Bestsellerowa seria o Koszmarnym Karolku została przetłumaczona na wiele języków.

Główny bohater całej serii, według jego rodziców, jest najkoszmarniejszym dzieckiem na świecie. Dokucza on swojemu młodszemu bratu Doskonałemu Damiankowi i rodzicom, którzy cały czas się na niego denerwują. Karolek ma głowę pełną koszmarnych ale bardzo śmiesznych pomysłów, które pomagają mu zrealizować koleżanki i koledzy z klasy. Jednak wszystko psuje mu doskonały bart.

Książki są bardzo zabawne, napisane z poczuciem humoru. Zachęcamy Was do ich przeczytania.

Sara Capella i Wiktoria Szumowska
z Koła czytelniczo-medialnego

_________________________________________________________________
 
Ptaki polskich parków narodowych
środa, 21 marca 2018 05:48PTAKI – NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE

W „Czwórce” w klasach V-VI rozpoczęłyśmy realizację projektu edukacyjnego „Ptaki polskich parków narodowych” nawiązującego do Międzynarodowego Dnia Ptaków.

Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Chcemy zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno. Tymczasem przygotowujemy się do spotkania czytelniczego w bibliotece szkolnej. Więcej na ten temat napiszemy w podsumowaniu.


G. Mroczkowska, L. Pietrzykowska, E.Czaplicka
_________________________________________________________________
 
Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej
wtorek, 20 marca 2018 23:35Tradycją szkoły w II semestrze jest przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Wypożyczenia książek w klasach I a, I b, I c i I d poprzedziły  w porozumieniu z wychowawczyniami
przeprowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy lekcje „Poznajemy bibliotekę szkolną”, których celem było wdrożenie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki. Wizyta w bibliotece wywołała u najmłodszych czytelników zachwyt, a spacer między regałami wzbudził zainteresowanie książkami. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie:

My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie, książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie!
Przyrzekamy!


Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy wielu niesamowitych wrażeń i radości z czytania.

Nauczyciel bibliotekarz
L. Pietrzykowska


Fot. L. Pietrzykowska, E. Czaplicka i I. Bukrejewska
_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1912279
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie