Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
WycieczkiPRZEDSMAK WAKACJI W WIOSCE INDIAŃSKIEJ
wtorek, 20 czerwca 2017 22:5219.06.2017 r. odbyliśmy wspaniałą i pełną przygód wycieczkę autokarową do „Wioski Indiańskiej” w malowniczo położonej miejscowości Puszczykówka. Wyjazd udał nam się znakomicie, mieliśmy piękną, słoneczną pogodę i bardzo dobre humory. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Poznaliśmy kulturę i zwyczaje Indian, ich egzotyczne stroje, obejrzeliśmy namioty – tipi. Miło i beztrosko spędzaliśmy czas na ogromnym, zielonym terenie szukając złota, łowiąc ryby, strzelając z łuku i wiatrówki. Atrakcją był dla nas bliski kontakt ze zwierzętami oraz przejażdżka konna. Pogodny i obfity w przygody dzień sprzyjał temu, że chętnie zjedliśmy samodzielnie upieczone na ognisku kiełbaski.

Życzymy Wszystkim, którzy czekają na wakacje, aby były tak udane jak nasza wycieczka.


W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy I c i III e z opiekunami: Joanną Waniewską, Anną Gryczkowską, Violettą Curyło, Dorotą Poniatowską.


A. Gryczkowska


Fot. A. Gryczkowska
Fot. J. Waniewska
_________________________________________________________________

 
Wycieczka klas II c, III c i IV b
niedziela, 18 czerwca 2017 22:06


9 czerwca uczniowie klas II c, III c i IV b pod opieką wychowawców: Anny Kłos, Anny Bukowskiej, Sławomira Obryckiego oraz pani Doroty Poniatowskiej i pani Ewy Mieczkowskiej wybrali się na wycieczkę. Zgodnie z programem najpierw udaliśmy się do portu w Giżycku, skąd wypłynęliśmy w rejs po jeziorze Niegocin. Pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy podziwiać piękne widoki z pokładu statku oraz oczywiście zakupić pamiątki.

Następnie pojechaliśmy do Spytkowa. Tu mogliśmy w praktyce prześledzić drogę „Od ziarenka do bochenka”, czyli od zmielenia ziarna na mąkę, wyrobienia ciasta, po upieczenie pieczywa w „prawdziwym” piecu chlebowym. Kiedy nasze pięknie wyrośnięte bułeczki wylądowały w piecu, my bawiliśmy się w wiosce indiańskiej. Na wieść, że pieczywo gotowe, biegiem wróciliśmy do Chlebowego Domku. Gospodarze poczęstowali nas miodem, powidłami, twarożkiem oraz niezwykle orzeźwiającym napojem z kwiatów czarnego bzu. Żadne kupione pieczywo nie mogło się równać z naszymi własnoręcznie wykonanymi bułeczkami.

Pełni wrażeń i zapału do zdobywania dalszych kulinarnych doświadczeń, wróciliśmy do Grajewa.


A. Kłos

_________________________________________________________________

 
Wycieczka klasy III d i III b
środa, 14 czerwca 2017 22:0212 czerwca 2017 r. uczniowie klasy III d i III b wraz z wychowawczyniami: Jadwigą Laszczkowską, Teresą Skrodzką oraz opiekunami: Anną Bukowską, Aleksandrą Kuczyńską i Dorotą Lekentą wybrali się na wycieczkę do Puszczykówki k/ Suchowoli. To piękne miejsce otoczone Biebrzańskim Parkiem Narodowym i jeziorami. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Wioskę Indiańską. Zobaczyli wiele pamiątek nawiązujących do pierwotnych mieszkańców Ameryki, posłuchali opowieści o indiańskiej historii i tradycji, zwiedzili mini zoo, a w nim zwierzęta amerykańskie oraz polskie. W programie dobrej zabawy na świeżym powietrzu było też strzelanie z łuku i wiatrówki, płukanie złota, przejażdżka konna, walki na równoważni, łowienie ryb, wyścigi żółwi i wiele innych atrakcji. Pobyt w Puszczykówce to dla uczestników wycieczki znakomity relaks, oderwanie się od rzeczywistości oraz dobra zabawa, którą zakończono wspólnym ogniskiem.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych przeżyć.


J. Laszczkowska__________________________________________________________________________
 
Magia ogródków działkowych
sobota, 10 czerwca 2017 03:14


9.06.2017 r. klasa I c wraz z wychowawczynią udała się w ramach lekcji przyrodniczej na pobliskie ogródki działkowe. Korzystając z pięknej pogody, dzieci mogły zaobserwować jak wyglądają działki o tej porze roku. Rozpoznawały znane im drzewa, krzewy, warzywa i piękne, wielobarwne kwiaty. Była to świetna okazja do poznawania rzeczywistości przyrodniczo – ekologicznej poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie, rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą. Dzieci podziwiały wytężoną pracę owadów, słuchały ptasich treli, policzyły kropki na biedronce. Rozmawiały z ogrodnikami na temat uprawy roślin i ekologicznych sposobów zwalczania szkodników. Dowiedziały się do czego służą pazurki. Dzięki gościnności życzliwego Pana ogrodnika dzieci posmakowały i poczuły zapach aromatycznej mięty.

Po powrocie do klasy swoje spostrzeżenia i odczucia namalowały utrwalając magię i niezwykłość ogrodów.


W drodze powrotnej z ogródków działkowych obejrzeliśmy wystawę pod tytułem "Wszyscy jesteśmy dziećmi " w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka. Ekspozycja skłania do refleksji, że dzieciństwo to piękny okres w życiu.A. Gryczkowska

_________________________________________________________________

 
Wycieczka klasy I b i III a do Białegostoku
piątek, 09 czerwca 2017 21:39


8 czerwca 2017 r. uczniowie kl. I b i III a pod opieką p. I. Konopko, p. D. Poniatowskiej, p. A. Stradczuk i p. B. Rogalskiej odbyli wycieczkę do Białegostoku. Najpierw podziwiali zwierzęta w miejscowym ZOO. Później w Białostockim Teatrze Lalek obejrzeli sztukę pt. „Straszna Piątka”. Jest to opowieść o zwierzątkach „mniej milusińskich”: szczurze, nietoperzu, pająku… Mali widzowie dowiedzieli się, że każdy jest na swój sposób piękny – należy tylko to piękno w sobie odnaleźć. Potem zwiedzili Piwnicę Lalek, w której spotkali tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat sześćdziesiątych XX wieku. Zgromadzone tam kostiumy i całe fragmenty dekoracji, przeniosły oglądających do przeszłości. Następnie wybrali się do FIKOLANDU - centrum zabaw dla dzieci. Po wyczerpującej zabawie, udali się w drogę powrotną do Grajewa.

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

B. Rogalska

Fot. I. Konopko

_________________________________________________________________

 
Przedszkolaki w Białymstoku
środa, 07 czerwca 2017 17:22


Dnia 05.06.2017 r. w wyśmienitych humorach grupy przedszkolne wyruszyły na wycieczkę do Białegostoku i Puszczy Knyszyńskiej.  

W Białymstoku przedszkolaki odwiedziły Fabrykę Misia, gdzie bawiły się w małpim gaju i kinetycznej piaskownicy, skakały po trampolinie, korzystały z mega zjeżdżalni i interaktywnej podłogi, biegały po torach przeszkód, przebierały się za postacie bajkowe. Następnie dzieci pojechały do Puszczy Knyszyńskiej, by odwiedzić Dolinę Krasnoludków. Atrakcję oprócz zwiedzania doliny obejmowały jazdę furą, przepłynięcie tratwą i przejażdżkę na konikach. Czekały tam na nie przeżycia sportowe na nietypowych, leśnych torach przeszkód i rzutach szyszkami do celu.

Dzieci wycieczkę z pewnością będą długo wspominały.


B. Antropik
_________________________________________________________________

 
Wyjazd klasy III d do opery
poniedziałek, 05 czerwca 2017 17:06


Dnia 2 czerwca 2017 r. uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie wybrali się do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na bajkę muzyczną opracowaną na podstawie tekstu Hanny Januszewskiej „Kot w butach”. Na scenie wystąpiło 6 artystów, którzy poprzez zmiany kostiumów i masek odgrywali różne role. Podczas spektaklu dzieci usłyszały wiele utworów muzycznych, do których na żywo grali muzycy opery. Nie zabrakło też tańca – układy nowoczesne i dawne oraz pięknego śpiewu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jaką rolę pełni taniec, śpiew – rodzaje głosów ludzkich, instrumenty w przygotowaniu barwnej, dynamicznej i bajkowej fabuły.

Czas spędzony w operze to dla dzieci wspaniałe i niezapomniane spotkanie z bajką, muzyką i tańcem. Wszyscy wrócili zadowoleni.J. Laszczkowska
_________________________________________________________________

 
Wycieczka klas I a i I d do Białegostoku
poniedziałek, 05 czerwca 2017 16:39


W czwartek, 1 czerwca, wybraliśmy się na wycieczkę do Białegostoku. Zaczęliśmy od FIKOLANDU i chwili szaleństwa. Przy świetnej zabawie czas upłynął bardzo szybko. Z trudem więc opuszczaliśmy ten dziecięcy raj, bo każdy chciał być jeszcze i tu i tam..., bo przecież jest jeszcze tyle atrakcji. Remedium na chwilowy smutek był McDonald`s, gdzie zregenorowaliśmy swoje siły wybornymi przekąskami. Na koniec udaliśmy się do ZOO. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci i z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie ze zwierzętami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wybiegu z niedźwiedziami, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Widzieliśmy też między innymi kuca szetlandzkiego, koniki polskie, kozy, sarny, daniele, żubry, małą świnkę wietnamską i wiele, wiele innych zwierząt. W centrum pośród drzew, znajduje się niewielki staw. Tam podziwialiśmy pływające kaczki, gęsi i piękne łabędzie. Nasz wzrok przyciągnęły też bażanty, kury domowe, puchacze, puszczyki i bociany.

Po pełnym wrażeń dniu, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, wróciliśmy do Grajewa.

Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy. Przeżyjcie z nami to jeszcze raz...

Uczniowie klasy I a i I d
z wychowawczyniami: J. Rydzewską i E. Mieczkowską


Fot. E. Mieczkowska, J. Rydzewska
_________________________________________________________________

 
Wycieczka klasy II d i II e
poniedziałek, 29 maja 2017 17:02


25 maja 2017 r. uczniowie klasy II d i II e pod opieką p. Krystyny Dziekońskiej, p.Violetty Curyło, p. Doroty Lekenty, p. Elżbiety Sarnackiej wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W Białostockim Teatrze Lalek obejrzeliśmy spektakl pt. „Piękna i Bestia”. Było to bardzo interesujące przedstawienie. Uwagę dzieci przykuwały piękne kostiumy, scenografia i efekty specjalne. Następnie udaliśmy się do Centrum Zabaw „Fikoland”. Zabawy w labiryntach, gry i zjazdy do basenów z piłkami dały dzieciom dużo radości. Po wyczerpującej zabawie, udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.  K. Dziekońska i E. Sarnacka

________________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I c i I d do Komendy Policji
wtorek, 25 kwietnia 2017 08:11


20 kwietnia 2017 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie nowoczesnego budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.

Panie, st. sierż. Sylwia Gosiewska i pracownik cywilny KPP w Grajewie – pani Grażyna Rodzeń, które zajęły się nami zaraz po przybyciu na komendę, w interesujący i przystępny sposób opowiedziały o trudnej, odpowiedzialnej pracy policji. Pokazały dyżurkę, salę ćwiczeń, strzelnicę oraz salę przesłuchań dzieci. Wielką atrakcją było tzw. „lustro weneckie” oraz zasady jego wykorzystania w praktyce operacyjnej. Na sali konferencyjnej, gdzie policjanci mają szkolenia i odprawy, z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania i obejrzeliśmy sprzęt jaki policjanci wykorzystują w swojej pracy. Mogliśmy też przymierzyć kamizelkę kuloodporną i hełm. Na parkingu policyjnym obejrzeliśmy różne wozy policyjne – wozy patrolowe oraz do transportu aresztantów. Pani policjantka zaprezentowała nam sygnały świetlne i dźwiękowe. Mieliśmy mnóstwo pytań na temat pracy policji.

To była naprawdę wyjątkowa wycieczka!!!

Paniom, które przybliżyły nam trudną pracę policjanta serdecznie dziękujemy.
Uczniowie kl. I c i I d
z wychowawczyniami: A. Gryczkowską i E. Mieczkowską
__________________________________________________________________________
 
Wycieczki do Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 21:3531 marca i 3 kwietnia 2017 r. byliśmy na wycieczce w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy wspaniałą ekspozycję dotyczącą historii mleka i jego przetworów, poznaliśmy drogę jaką przebywa mleko od rolnika po odbiorcę oraz poznaliśmy wiele ciekawostek z nim związanych. Podziwialiśmy sylwety zwierząt hodowlanych, interaktywne wystawy i filmik o produkcji mleka. Braliśmy aktywny udział w różnych doświadczeniach, uczyliśmy się doić krowę. Uczestniczyliśmy również w warsztatach edukacyjno – plastycznych i samodzielnie wykonaliśmy z kolorowej soli portrety Krówki Matyldy, od której na zakończenie zajęć otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy wszystkim Paniom, które wprowadziły nas w „mleczny świat”.


Uczniowie kl. I c, I d i II e
wraz z wychowawczyniamiFot. A. Gryczkowska, E. Mieczkowska, E. Sarnacka

__________________________________________________________________________
 
Klasa III f poznała zawód i specyfikę pracy policjanta
piątek, 31 marca 2017 17:16


30.03.2017 r. klasa III f odwiedziła Komendę Powiatową Policji w Grajewie. Dzieci zwiedziły znajdujące się tam pomieszczenia, wysłuchały interesujących informacji na temat bezpieczeństwa i rekwizytów przydatnych w pracy policjanta. Trzecioklasiści mieli także okazję ubrać się w strój funkcjonariusza policji.

Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.Wychowawczyni - Olga Fiodorowicz

__________________________________________________________________________
 
"Zielona Szkoła"
poniedziałek, 13 marca 2017 17:46


W dniach 6-11 marca 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 byli na wycieczce w górach zwanej "Zieloną Szkołą". Dzieci pokonały wiele kilometrów jadąc około 12 godzin pociągiem do Bukowca koło Karpacza.

W Ośrodku Wczasów Dziecięcych wypoczywały. Miały tutaj całodzienne wyżywienie, uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych oraz muzyczno-ruchowych. Dodatkowo wyruszały na długie wycieczki: piesza po Bukowcu otoczonym pasmem Karkonoszy oraz wyjazdowa do Karpacza, gdzie można było dostrzec Śnieżkę, obejrzeć Świątynię Wang i spędzić czas na basenie w Hotelu Gołębiewskim.

Dzieci miały także możliwość integrowania się i zawierania nowych znajomości, gdyż do ośrodka przyjechali uczniowie z różnych miejscowości i w różnym wieku. Opiekuńczość, otwartość, chęć niesienia pomocy innym, wrażliwość, humor i dobre samopoczucie powodowały, że dzieci bardzo polubiły się i zżyły. Nadmienić należy, że przeważająca część grupy z naszej szkoły to trzecioklasiści szkoły podstawowej.

Jako kierownik wycieczki chciałam bardzo serdecznie podziękować mamie jednej z uczennic - pani Katarzynie Golubiewskiej, która  w trakcie wycieczki wspierała i dzielnie pomagała w opiece nad dziećmi oraz wspaniałym, grzecznym oraz odpowiedzialnym dzieciom i młodzieży za wspólny, niezapomniany i wyjątkowo udany wyjazd.  Olga Fiodorowicz


__________________________________________________________________________
 
Klasa III f w Muzeum Mleka
środa, 01 marca 2017 16:53

23.02.2017 r. klasa III f wybrała się do Muzeum Mleka. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizach, oglądać krótkie, ale jakże śmieszne urywki filmików, doić krowę, dowiedzieć się więcej o produktach nabiałowych, brać udział w różnych doświadczeniach i doznać wiele innych ciekawych atrakcji.Olga Fiodorowicz
__________________________________________________________________________
 
Wycieczka na narty na Szelment
środa, 01 marca 2017 15:46


W piątek 18.02.2017 r. odbyła się wycieczka szkolna uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie na narty. O godzinie 8.00 zgromadziliśmy się pod szkołą, by stamtąd wyruszyć do Ośrodka WOSiR Szelment. Liczba osób z klas IV-VI wynosiła 45. Pojechało z nami też kilku uczniów z klas III.

Byliśmy bardzo podekscytowani na myśl o naszych zmaganiach na stoku. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli styczność z nartami, jednak wszyscy poradzili sobie znakomicie. Czas na stoku minął nam bardzo szybko i zanim się zorientowaliśmy musieliśmy jechać dalej. Kolejnym punktem wycieczki był McDonald’s, a następnie – KFC. Pełni wrażeń i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Grajewa o 16:00.

Kierownikiem wycieczki był pan Tomasz Babul, a opiekunami były panie: Iwona Sypytkowska, Aleksandra Kuczyńska i Lidia Łepkowska. Instrukcji dotyczącej jazdy na nartach udzielił ks. Artur Dobrzyński za co serdecznie dziękujemy.


Opiekunowie i Uczniowie


__________________________________________________________________________
 
Wycieczka klasy III f
niedziela, 15 stycznia 2017 22:13


13.01.2017 r. klasa III f była w MIDI CENTRUM w Suwałkach. To miejsce polecamy wszystkim uczniom szkoły podstawowej. Głównym celem Kreatywnego Ośrodka Nauki i Technologii jest rozwijanie umiejętności korzystania ze zdobyczy technologicznych, czyli sprawności poruszania się w skomputeryzowanym środowisku edukacyjnym, jak i możliwości poszerzania zainteresowań.

Nasza klasa miała akurat przyjemność budowania z klocków lego maszyn, które następnie uruchamiała. Było to wspaniałe przeżycie pozwalające eksperymentować z różnymi urządzeniami technologicznymi, a także uczyć się ich obsługi.


O. Fiodorowicz


__________________________________________________________________________
 
Wycieczka pełna magii
środa, 14 grudnia 2016 20:17


Nie przypadkowo wyprawa do KONSULATU ŚW. MIKOŁAJA w Kętrzynie odbyła się właśnie 6 grudnia 2016 r. Klasy V a i V b wybrały się we wtorek rano na wycieczkę inną niż wszystkie – długo wyczekiwaną i tajemniczą. Z Mikołajem umówieni byliśmy na godzinę 14.00, dlatego mogliśmy swobodnie zwiedzić komnaty gotyckiego zamku z II połowy XIV w. i posilić się w restauracji ratuszowej – tuż po rewolucjach Magdy Gessler – gdzie pizza smakowała wyjątkowo.

Nadeszła godzina 14.00. Przekroczyliśmy progi Konsulatu Św. Mikołaja i jednocześnie firmy Doroszko - wytwórni szklanych bombek znanej na całą Europę, a nawet świat.

Naszym oczom ukazały się piękne obrazy. Elfy z bajek oprowadzały nas po kolejnych salach, aż trafiliśmy do warsztatu, gdzie elf Paweł, główny pomocnik Świętego, pokazał nam jak zrobić prawdziwą, szklaną malowaną własnoręcznie bombkę. Każdy z uczestników mógł wykonać po trzy takie ozdoby. Pani dekoratorka przeprowadziła warsztaty dekorowania. Po jednej bombce ofiarowaliśmy Mikołajowi, żeby wystawił je na aukcje, z których dochód przeznaczano na pomoc domom dziecka.

Gościliśmy też w baśniowej Krainie Lodu u Elzy i Anny, a także na herbatce u Dziadka do orzechów. Czarownej atmosferze towarzyszyła piękna muzyka Piotra Czajkowskiego ,,Dziadek do orzechów'' znana z baśni i bajek, a wszechobecny blask i brokat ozdobił nasze ubrania na dobre.

Bogatsi o cudowne wrażenia, przepełnieni baśniowością i magią z żalem opuściliśmy to niezwykłe miejsce. Obiecaliśmy Mikołajowi i sobie, że wrócimy tu na pewno za rok.Wychowawcy i opiekunowie

__________________________________________________________________________
 
Na wystawie w Grajewskiej Izbie Historycznej
wtorek, 29 listopada 2016 21:43Uczniowie klas IV – VI naszej szkoły pod opieką pana Wiesława Jerulanka w listopadzie zwiedzali w Grajewskiej Izbie Historycznej wystawę ph. „Gen. Kazimierz Pułaski – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych”. Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce. W okresie międzywojennym imię gen. Kazimierza Pułaskiego nosił 9 Pułk Strzelców Konnych, który stacjonował w Grajewie od 1924 roku do września 1939 roku. Na wystawie znalazły się eksponaty związane z tym okresem. Ponadto gen. Pułaski kilkakrotnie przejeżdżał przez miasto w okresie walk o wolność Polski.

Uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze epizody z życia Kazimierza Pułaskiego i jego dokonań w historii Polski i walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a oprowadzał ich pan Maciej Grabowski z GIH.

Wkrótce w Grajewskiej Izbie Historycznej będą prezentowane kolejne wystawy, na których zapewne nie zabraknie naszych uczniów.


Fot. W. Jerulank

________________________________________________________________________________
 
Jesienna wyprawa klasy III f
czwartek, 20 października 2016 06:4230 września klasa III f wybrała się na spacer do parku. Obserwacja zmian w przyrodzie, pierwsze zbiory przepięknych liści, rozpoznawanie drzew...,  ale i czas dobrej zabawy w grupie na świeżym powietrzu.


O. Fiodorowicz

________________________________________________________________________________
 Internauto! Jesteś naszym

1897469
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

_______________________

ZSM nr 3 posiada  
status "SZKOŁA W RUCHU"

_______________________

Szukaj na stronie