Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Program "Trzymaj Formę"
Obliczamy nasze BMI
czwartek, 26 kwietnia 2018 20:41


W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” oraz z uwagi na obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia, w naszej szkole od 9 do 27 kwietnia obliczamy BMI uczniów klas V i VI. Prawidłowym przebiegiem badań oraz właściwą interpretacją kierowała nasza szkolna pielęgniarka pani Małgorzata Abramczyk.

BMI (Body Mass Index) to najłatwiejszy i najszybszy sposób oszacowania, czy nasza waga ciała jest prawidłowa. Niestety nadwaga i otyłość są obecnie najczęstszymi zaburzeniami rozwoju występującymi u dzieci i młodzieży. Otyłość zaburza wszystkie aspekty zdrowia (fizyczne, psychiczne i społeczne) młodego człowieka, ogranicza jego potencjał rozwojowy, możliwości życiowe i obniża jakość życia. Najczęstszą postacią otyłości jest tzw. otyłość prosta, w której powstawaniu, oprócz przyczyn genetycznych, ogromną rolę odgrywają czynniki środowiskowe: nieprawidłowy, utrwalony w rodzinie sposób żywienia oraz niska aktywność ruchowa. Powstająca w okresie dzieciństwa otyłość prosta ma ścisły związek z otyłością w wieku dojrzałym, gdyż 50-80 % dzieci otyłych pozostaje otyłymi dorosłymi.

Wynik BMI obliczamy poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach.


Jako kryterium przyjmuje się dla osób dorosłych:
- niedowaga < 18,5
- waga prawidłowa od 18,5 do 24,99
- nadwaga > 25
- otyłość > 30

Jeśli nie znasz jeszcze swojego BMI i chcesz znać jego właściwą interpretację możesz na przerwie poprosić szkolną panią pielęgniarkę. Zapraszamy i zachęcamy do utrzymywania właściwej masy ciała.

Pamiętaj: Twoje zdrowie zależy od Ciebie.


Koordynator - G. Mroczkowska  


_________________________________________________________________
 
Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego na plakat promujący program „Trzymaj Formę”
środa, 25 kwietnia 2018 20:07


Szkolny konkurs na plakat promujący Ogólnopolski program „Trzymaj Formę” został rozstrzygnięty. Wpłynęło 46 prac z czego większość to prace grupowe. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. W komisji pracowały  panie: Beata Urszula Dawid, Ewa Czaplicka i Grażyna Mroczkowska. Nagrodzeni zostali:

I miejsce - Adam Korycki i Aleksander Rorbach kl. VI c
II miejsce – Wiktoria Brzostek i Nikola Czarnowska kl. V a
III miejsce – Amelia Kucharska kl. V a

Wyróżnienia otrzymują:
1. Olga Kalinowska, Wiktoria Wójcicka, Szymon Deresz, Kalina Kacprzak kl. VI b
2. Maja Sztachelska, Dominika Pyzder, Julia Kuczyńska, Sandra Kubicka, Wiktoria Arciszewska kl. V b
3. Cezary Wróblewski, Rafał Romanowski, Bartosz Ostrowski, Jakub Grabowski, Jakub Zyskowski kl. VI d

Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom oraz paniom pracującym w jury bardzo dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do pani Beaty Urszuli Dawid, która czuwała nad wykonaniem prac.

Niektóre plakaty można obejrzeć na wystawkach szkolnych. Poszukajcie może wśród nich są również Wasze. A teraz zostało już tylko wdrożyć hasła z plakatów w życie, do czego wszystkich serdecznie zachęcam.Koordynator - G. Mroczkowska   


_________________________________________________________________
 
Move Your Body And Eat Well!
środa, 25 kwietnia 2018 20:01


W ramach Ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę!”, w którym bierze udział nasza szkoła, klasa VI b wraz z swoją wychowawczynią, panią Agnieszką Sokołowską, zorganizowała akcję „Move your body and eat well!”. Polegała ona na rozpowszechnianiu zdrowego trybu życia oraz nauce słówek z tym związanych w języku angielskim. Przygotowaliśmy piękne plakaty, które wiszą w sali do języka angielskiego w budynku B. W ten sposób zachęciliśmy siebie nawzajem do uprawiania sportów, jak i zdrowego jedzenia, a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy!


W imieniu klasy VI b
Kalina Kacprzak


Fot. A. Sokołowska   


_________________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze "O zdrowie dbamy, warzywa i owoce zjadamy"
niedziela, 22 kwietnia 2018 18:17


By propagować idę programu „Trzymaj formę”, dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego przygotowały kolejne zajęcia czytelnicze oparte na najpiękniejszych wierszach, które uczą, bawią oraz rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Motywem przewodnim spotkania był wiersz J. Brzechwy pt. ,, Na straganie”. Wiktoria Gibniewska i Ania Jaszewska przy pomocy „magicznej skrzynki” kamishibai uświadamiały dzieciom z grupy „Biedronki i „Muchomorki”, że w warzywach zawarte są potrzebne dla zdrowia witaminy i przy pomocy inscenizacji zachęcały maluchy do spożywania warzyw i owoców. Po wysłuchaniu wierszy i obejrzeniu ilustracji w „magicznej skrzynce” (samodzielnie wykonanych przez uczennice), przedszkolaki rozmawiały na temat warzyw przedstawionych w wierszach, rozróżniały oraz nazywały je. Następnie udzielały odpowiedzi na pytania m.in. gdzie mieszkają warzywa? Co należy jeść, żeby być zdrowym? Jakie warzywa są najsmaczniejsze? Jak ważną rolę w naszej diecie ogrywają owoce? itp.

Na zakończenie spotkania czytelniczego mali widzowie otrzymali kolorowanki z warzywami występującymi w wierszach oraz zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia.


I. Bukrejewska   


_________________________________________________________________
 
Zajęcia pozalekcyjne uczniów kl. VII a i VII d
niedziela, 22 kwietnia 2018 17:48


W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” 16 kwietnia br. już po raz kolejny uczniowie klas VII a i VII d spotkali się na pozalekcyjnych zajęciach piłki nożnej. Było dużo ruchu i jeszcze więcej dobrej zabawy. Gry zespołowe to jest to co lubimy najbardziej. Wszyscy chętnie rywalizujemy w strzelaniu goli. Z pewnością każdy z nas mile spędził czas i zyskał dobre samopoczucie oraz lepsze funkcjonowanie organizmu.

Każdy powinien znaleźć czas by uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportową, by odnaleźć odpowiednią ścieżkę pozytywnej energii. Ważne jest byśmy nawet po zajęciach szkolnych prowadzili zdrowy i sportowy tryb życia. Wiadomo, iż nie każdy ma predyspozycje do uprawiania sportu, lecz można wybrać różnorodne dziedziny typu: jazda rowerem, bieganie, piłka nożna, piłka koszykowa, siłownia, tenis ziemny, bądź choćby spacer. My już wybraliśmy, a TY ?

I pamiętaj:
„SKACZ, ĆWICZ I RÓB PRZYSIADY,
BO INACZEJ NIE DA RADY.”

Dziękuję wszystkim obecnym za liczne przybycie. Do następnego spotkania.


Ze sportowymi pozdrowieniami
Paweł Górski   


_________________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze „W krainie czystości”
sobota, 07 kwietnia 2018 00:38


Mam czystą buzię,
jestem uczesany,
na koszulce nie mam
żadnej tłustej plamy…

W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę” dziewczęta z Koła czytelniczo – medialnego przeprowadziły w świetlicy szkolnej spotkanie czytelnicze pt. „W krainie czystości”, podczas którego dobrych rad wierszem udzielały Wiktoria Gibniewska i Ania Jaszewska. Nastolatki, wykorzystując „magiczną skrzynkę” kamishibai, zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom utwory, które zachęcały do dbałości o swój wygląd zewnętrzny oraz wdrażały do stosowania zasad higieny osobistej.

Dużą radość sprawiły słuchaczom zagadki na temat przyborów służących do higieny oraz quiz poświecony znajomości zachowań prozdrowotnych. Dzieci wykazały się wiedzą na temat sytuacji, w których szczególnie ważne jest umycie rąk. Następnie, wybrane dziecko pokazało, jak starannie i dokładnie umyć ręce. Miłym przerywnikiem były zabawy ruchowe obrazujące czynności higieniczne za pomocą gestów. Na zakończenie dziewczęta zachęciły dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek o zdrowiu dostępnych w naszej bibliotece szkolnej.

Mamy nadzieję, że zajęcia te wpłynęły na wzrost świadomości dzieci, iż same są w stanie zrobić coś dla swojego zdrowia.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Kręgle i bilard - (nie)zapomniane gry
środa, 28 marca 2018 06:29


Uczniowie klas V a i VII a oraz ich wychowawczynie wiosnę starali się powitać aktywnie. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę” dzień 21 marca spędzili grając w kręgle i bilard. Wszyscy w bardzo miłej atmosferze, przy udziale dużej dawki sportowych emocji, chętnie próbowali swoich sił w rozgrywkach na kręgielni.

Czy wiecie, że kręgle uchodzą za jedną z najstarszych gier ruchowych na świecie. Dowody na istnienie tej dyscypliny znaleziono w egipskich grobowcach. Kręgle i kule w nich umieszczone były wykonane z kamienia. Istnieje teoria, że początkowo rzucano w celach obronnych, a potem dopiero ustalono sobie cel, czyli kręgle. Z czasem stały się tak popularne, że królowie angielscy Edward II i Ryszard II stwierdzili, iż ich poddani poświęcają tej grze zbyt wiele czasu i po prostu jej zakazali. Zaś Niemcy traktowali kręgle nie tylko jak zabawę ale również jako doskonałą wróżbę: kto strącił wszystkie kręgle był uważany za poczciwego człowieka.

Gra w kręgle nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań i jest dostępna o każdej porze roku. Jeśli masz czas i trochę chęci to pamiętaj: Ty też zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem możesz w gronie znajomych, przyjaciół lub najbliższej rodziny spędzić czas aktywnie.

Wiemy, że sportowy tryb bycia,
prowadzi do dłuższego życia!


Wychowawczynie: G. Mroczkowska, A. Sulima


Fot. G. Mroczkowska
_____________________________________________________________
 
Smacznie i zdrowo w klasie VI b
poniedziałek, 26 marca 2018 21:43


W ramach programu edukacyjnego "Trzymaj formę" na godzinie wychowawczej klasa VI b przygotowała zdrowe sałatki i przekąski. Lekcja przebiegła pod hasłem "Jedz warzywa i owoce zyskasz przez to nowe moce."

Celem lekcji była promocja wśród uczniów zasad świadomego komponowania smacznych i zdrowych posiłków. Każdy zaprezentował potrawę, którą przygotował. Były szaszłyki z owoców, sałatki, ciasteczka owsiane, muffinki z malinami deserki z owocow chia oraz chipsy, ale tylko te zdrowe, tzn. przygotowane samodzielnie z ziemniaków i jabłek. Chętni wymienili się przepisami. Uczniowie dostrzegli zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka. Było miło i smacznie.Wychowawczyni
A. Sokołowska

_____________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze "Sport to zdrowia podstawa...
środa, 21 marca 2018 20:3920 marca dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwia Czaplicka, Joanna Popowska, Kamila Sierakowska, Zuzanna Święćkowska  przeprowadziły w grupie przedszkolnej "Muchomorki" spotkanie czytelnicze "Sport to zdrowia podstawa..." nawiązujące do realizowanego w szkole Ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj formę".

Celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez czytelnictwo, uświadomienie najmłodszym znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia każdego człowieka, rozbudzanie zainteresowania dzieci sportem i dyscyplinami sportowymi, wzbogacanie słownika o nazwy dyscyplin sportowych.

Dziękujemy pani wychowawczyni Zofii Krzeczkowskiej za miłe przyjęcie.


L. Pietrzykowska

Fot. L. Pietrzykowska, O. Czaplicka
_________________________________________________________________
 
Lekcje aerobiku i step aerobiku
piątek, 16 marca 2018 19:21


W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę” na lekcjach wychowania fizycznego zostały przeprowadzone lekcje aerobiku i step aerobiku. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że ruch jest niezbędnym elementem rozwoju człowieka. Mimo to, że ćwiczenia prowadzą do zmęczenia organizmu, przynoszą odprężenie psychiczne, które powoduje rozluźnienie psychofizyczne. Dbanie o swoją sprawność fizyczną, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, przystosowanie ruchów ciała do rytmu, poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych to nadrzędne cele realizowane na tych lekcjach. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasach: VI a, VI b, VI c, VI d, III a, III b.

Lidia Łepkowska

_________________________________________________________________
 
Zdrowe odżywianie
piątek, 16 marca 2018 18:36


Żeby życie miało smaczek,
raz jabłuszko, raz buraczek!

16 marca odbyło się spotkanie edukacyjne ph. „Zdrowe odżywianie” dla klas IV –V w ramach Ogólnopolskiego programu „Trzymaj formę”. Prelegentem była pani Beata Dębińska ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grajewie. Uczniowie poznali, a zarazem przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania, poznali piramidę zdrowego żywienia oraz najważniejsze witaminy i ich znaczenie dla naszego organizmu.

Pamiętajmy!

Odżywianie się według zbilansowanej diety jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.


Koordynator - G. Mroczkowska

Galeria
Fot. L. Pietrzykowska
______________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze „Sport to zdrowia podstawa, a dla nas dobra zabawa"
środa, 07 marca 2018 07:16


Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!


6 marca odwiedziłyśmy dzieci z grupy przedszkolnej „Skrzaty”. Tym razem nasza wizyta nawiązywała do realizowanego w szkole Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Zaprosiłyśmy dzieci do udziału w spotkaniu czytelniczym pod hasłem „Sport to zdrowia podstawa, a dla nas dobra zabawa".

Celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez czytelnictwo, uświadomienie najmłodszym znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia każdego człowieka, rozbudzanie zainteresowania dzieci sportem i dyscyplinami sportowymi, wzbogacanie słownika o nazwy dyscyplin sportowych.

Dla osiągnięcia wytyczonych celów czytałyśmy dzieciom wybrane z księgozbioru biblioteki wiersze o tematyce sportowej, zadawałyśmy pytania, na które przedszkolaki z entuzjazmem udzielały odpowiedzi, wspólnie uczestniczyłyśmy w improwizacji ruchowej do piosenki. Punktem kulminacyjnym spotkania była zabawa edukacyjna „Siłaczek i Słabeuszek”, która pokazała dzieciom, w jaki sposób odżywianie i aktywność fizyczna wpływają na stan zdrowia i kondycję człowieka. Na pytanie „ Którym z tych ludzików chcielibyście być i dlaczego?” wszyscy zgodnie wybrali Siłaczka, który je zdrowe produkty, unika słodyczy, uprawia sport, nie spędza dużo czasu przed komputerem i telewizorem, a w związku z tym jest zdrowy, silny i radosny. Spotkanie zakończyłyśmy quizem podsumowującym wiedzę dzieci na temat zasad zdrowego stylu życiu oraz zabawą na śnieżki.

Wizyta w oddziale dostarczyła zarówno „Skrzatom”, jak i nam wiele radości. Ucieszyło nas ogromne zaangażowanie dzieci, o czym świadczy fakt, że prosiły rodziców odbierających je z przedszkola o poczekanie – za co wszystkim opiekunom bardzo dziękujemy.

Otrzymałyśmy także zaproszenie od wychowawczyń do przeprowadzenia spotkania w grupie przedszkolnej „Biedroneczki” i "Muchomorki", na które z ogromną przyjemnością się wybierzemy.Koło Przyjaciół Biblioteki: Oliwia Czaplicka, Patrycja Kuczyńska, Wiktoria Olszewska, Joanna Popowska, Kamila Sierakowska i Zuzanna Święćkowska z opiekunem p. L. Pietrzykowską.

__________________________________________________________________________
 
Zajęcia gimnastyczno - taneczne - ZUMBA
sobota, 03 marca 2018 10:02

W dniu 2 marca 2018 r. realizując Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę" klasy V a, V b i V c uczestniczyły w zajęciach gimnastyczno - tanecznych,  tzw. ZUMBIE. Zajęcia miały na celu pokazanie dzieciom, jak można aktywnie spędzać wolny czas, a przy tym świetnie bawić się z rówieśnikami.Olga Fiodorowicz, Iwona Sypytkowska, Tomasz Babul i Zbigniew Łajewski

__________________________________________________________________________
 
"Trzymaj Formę"
piątek, 23 lutego 2018 17:13


Nasza szkoła uczestniczy w Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę”, który skierowany jest do uczniów klas V, VI i VII szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę” współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.


W związku z powyższym zapraszam uczniów klas V i VI
do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym
na przygotowanie plakatu promującego program „Trzymaj Formę”.
Format i technika prac dowolna.Szkolny koordynator

_________________________________________________________________
 


Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1914896
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie