Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Archiwum 2014/2015
Zaproszenie do udziału w konkursie wakacyjnym
czwartek, 02 lipca 2015 22:15

 

Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.

Zwycięzcy konkursu otrzymają tablety, a ich prace zostaną opublikowane w wyjątkowym kalendarzu na rok 2016. Dochód ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na realizację prorodzinnych inicjatyw społecznych.

Aby wziąć udział w artystycznych zmaganiach, należy wykonać pracę plastyczną przedstawiającą ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu.

Prace konkursowe – wykonane dowolną techniką – na arkuszu papieru w formacie A-4, w orientacji poziomej, należy przesyłać do 20 lipca 2015 r. na adres:

Centrum Rozwoju Lokalnego,
ul. Zaparkowa 23,
42-400 Zawiercie

lub dostarczyć osobiście w dni robocze w godz. 7.00-15.00 pod wskazany adres. Do każdej pracy należy dołączyć: formularz zgłoszeniowy i oświadczenie opiekuna prawnego uczestnika konkursu.

W tym roku patronat honorowy nad konkursem objął Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski oraz Bp prof. Dr hab. Antonii Długosz.


Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie  organizowanym na fanpage’u Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Lokalnego.

Osobą do kontaktu w sprawie konkursu jest: Joanna Janik-Jaworska, tel. 533 421 953, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Szczegóły konkursowe znajdziecie poniżej:
Zapraszamy do udziału!

I. Konopko

_______________________________________________________________
 
Dziękujemy za współpracę
sobota, 27 czerwca 2015 07:00

Bibliotekarze SP 4 realizując zadania
z zakresu pracy pedagogicznej, prac organizacyjno – technicznych i powierzonych funkcji w roku szkolnym 2014/2015
współpracowali z następującymi instytucjami zewnętrznymi:


Nauczyciele bibliotekarze: L. Pietrzykowska i E. Czaplicka


________________________________________________________________________

 

 
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
piątek, 26 czerwca 2015 21:41

26 czerwca zabrzmiał ostatni szkolny dzwonek. Rozpoczęły się długo oczekiwane przez wszystkich wakacje! Zanim nastąpiła ta radosna chwila odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Najlepsi uczniowie wpisali się do Złotej Księgi, wielu odebrało świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Laureaci konkursów odebrali dyplomy i nagrody specjalne. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego przekazali podziękowania za aktywną działalność członkom SU, natomiast najaktywniejsi sportowcy odebrali statuetki za osiągnięcia sportowe. Nie zabrakło też podziękowań i nagród książkowych za godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym, za 100 % frekwencji oraz wysokie wyniki w czytelnictwie. W podziękowaniu za współpracę, zaangażowanie i uczestnictwo w kreowaniu pozytywnych przemian naszej placówki dyrektor ZSM nr 3 w Grajewie wręczyła pamiątki "Przyjaciel Szkoły".

Uroczystość zakończyła się wzruszającą częścią artystyczną, w której wzięli udział uczniowie klas III - VI.Fot. L. Pietrzykowska

* * *

Dołączamy się do życzeń złożonych przez zaproszonych gości:

wszystkim życzymy radości, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody
i niezapomnianych wrażeń przeżytych podczas wakacyjnych przygód.

__________________________________________________________________________
 
,,Młodzież Podlasia dla NEPALU"
wtorek, 23 czerwca 2015 23:22

13 czerwca w Białymstoku odbył się koncert charytatywny dla NEPALU zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku. Podczas koncertu wystąpiła młodzież z całego Podlasia, szkoła muzyczna Rockalizacja – pl, a jako gość specjalny wystąpił zespół POLSKA B!

Można było również obejrzeć wystawę poświęconą Nepalowi, jego kulturze i tradycjom.

AGATA DANIŁOWICZ i JULIA SENDROWSKA,
uczennice klasy V b
ZSM nr 3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie,

również włączyły się w otwartą akcję pomocy na rzecz poszkodowanych w Nepalu.

Skutki tragedii po trzęsieniu ziemi spowodowały, że szczególnie dzieci stały się najbardziej bezradnymi ofiarami tej katastrofy. Wielu z nich utraciło rodziców i bliskich, ale też własny dach nad głową, a także ważne dla każdego człowieka poczucie bezpieczeństwa…

Cały dochód zebrany podczas koncertu przekazany został za pośrednictwem organizacji Caritas na pomoc pokrzywdzonym w wyniku trzęsienia ziemi, do jakiego doszło 25 kwietnia 2015 r. Właśnie teraz, gdy kamery już dawno odjechały, a świat zajął się innymi sprawami – właśnie teraz najbardziej potrzebna jest TWOJA POMOC!Opiekun - Beata Urszula Dawid


________________________________________________________________________
 
Ostatnia dyskoteka klas szóstych
wtorek, 23 czerwca 2015 22:52

22 czerwca uczniowie klas szóstych bawili się wspólnie na dyskotece. Nie zabrakło też przekąsek, które młodzież mogła zjeść w salach. Dyskotekę sprawnie przygotował Samorząd Uczniowski. Uczniowie bawili się w rytmach najnowszych przebojów. Opiekę sprawowali wychowawcy klas szóstych i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Magda i Justyna
Samorząd Uczniowski


Fot.SU

__________________________________________________________________________
 
Wycieczka klasy II b do GIH
poniedziałek, 22 czerwca 2015 20:16

18 czerwca 2015 r. wybraliśmy się do Grajewskiej Izby Historycznej. Mieliśmy okazję poznać dokumenty, fotografie, elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierzy... Pan przewodnik oprowadzał nas i niezwykle interesująco opowiadał o tych eksponatach oraz o wydarzeniach sprzed lat.

To była wspaniała lekcja historii.
Uczniowie klasy II b


Fot.ze zbiorów Marty Pawełkowskiej

__________________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 22 czerwca 2015 19:38


Serdecznie dziękujemy
kolejnym ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączył
DAMIAN CHMIELEWSKI z klasy IV a.

________________________________________________________________________
 
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w SP 4
poniedziałek, 22 czerwca 2015 18:52

Jest takie miejsce na Ziemi
Gdzie świat kolorami się mieni
Chociaż nie ruszam się wcale
Bawię się doskonale
Przyjaciół poznaję tysiące
Podróże odbywam gorące
Przy tym uczę się wiele
Wyznaczam życiowe cele
Do tego należy dodać
Że każdy powinien spróbować
I iść tam choć na chwileczkę
Przeczytać jakąś ciekawą książeczkę
Zapytasz gdzie takie cuda
Czy Tobie też to się uda
A ja mówię nie zwlekaj już więcej
Biegnij do biblioteki czym prędzej!


Magdalena Zalewska kl. VI cBiblioteka szkolna uczestniczyła w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji przygotowano sesję plakatową promującą książkę i bibliotekę na terenie szkoły oraz zorganizowano dwa konkursy:

„NAJPIĘKNIEJSZA LAURKA Z ŻYCZENIAMI DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ” dla klas I - III (technika i forma prac dowolna). Wpłynęło około 60 prac plastycznych. Oto wyniki:

I miejsce
Igor Borawski kl. II b, Ola Gryczkowska kl. I a, Zuzanna Karwowska kl. II b, Bartosz Mazurek kl. II b, Lena Poniatowska kl. II b

II miejsce
Martyna Dąbrowska kl. I f, Martyna Golubiewska kl. I f, Martyna Jabłońska kl. I d, Justyna Modzelewska kl. II c, Marta Pawełkowska kl. II b

III miejsce
Błażej Bernchard kl. I f, Dawid Bolesta kl. II a, Wiktoria Brzostek kl. II a Nadia Chludzińska kl. I f, Weronika Czajkowska kl. I a, Piotr Kozłowski kl. II b, Amelia Kucharska kl. II a, Karolina Kwiesielewicz kl. I e, Nadia Leśniak kl. I f, Wiktoria Malinowska kl. II a, Aleksander Zalewski kl. II a, Julia Kalinowska kl. II a.

"KRZYŻÓWKOWY KONKURS Z BIBLIOTEKĄ” dla klas IV – VI polegający na poprawnym rozwiązaniu krzyżówki z ukrytym hasłem, a następnie ułożeniu rymowanki lub zdania zawierającego w swej treści hasło z krzyżówki. Oto wyniki:

I miejsce
Magdalena Zalewska kl. VI c

II miejsce
Hubert Jabłoński kl. IV d

III miejsce
Krzysztof Sztabiński kl. IV b i Martyna Pietrzak kl. VI d

Wyróżnienie
Łucja Sendrowska kl. IV d, Izabela Kalinowska kl. IV d Kacper Zawistowski kl. IV c


Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów, a zwycięzcom gratulujemy!

Cieszymy się, że biblioteka jest postrzegana przez Was jako miejsce przyjazne i które z chęcią odwiedzacie.

Dziękujemy wychowawczyniom klas młodszych za zaangażowanie, a paniom: V. M. Curyło i D. Poniatowskiej za pracę w komisji konkursowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii. Uroczystego wręczenia nagród książkowych dokonała pani dyrektor Beata Szewczyk.E. Czaplicka i L. Pietrzykowska

__________________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej kampanii „Ja czytam”
niedziela, 21 czerwca 2015 15:12

Nasza szkoła nieprzerwanie podejmuje różnorodne działania zachęcające uczniów do czytania książek. Na przełomie lutego i czerwca po dokonaniu rejestracji przystąpiono do udziału w realizacji ogólnopolskiej kampanii „Ja czytam” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Inicjatorem nowatorskiej kampanii nawiązującej w swej formule do Dyskusyjnych Klubów Filmowych było Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

Celem projektu było: rozwijanie czytelnictwa i kompetencji dyskutowania; usprawnianie umiejętności czytania i rozumienia czytanego tekstu; rozwijanie kompetencji społecznych u uczniów szkół podstawowych.

W ramach realizowanej kampanii w bibliotece szkolnej utworzono Dyskusyjny Klub Edukacyjny (DKE), którego ideą były rozmowy i dzielenie się swoimi przemyśleniami i refleksjami na temat wybranych i przeczytanych tekstów współczesnych twórców traktujących o problemach istotnych dla wybranych grup wiekowych uczniów do pobrania ze strony Organizatora.

Spotkania 14 członkiń DKE z klas V b, V c, VI c i VI d odbywały się w bibliotece w godzinach popołudniowych. W odniesieniu do przeczytanych tekstów dyskusje z zachowaniem obowiązujących zasad dotyczyły ścieżki „Przyjaźń”.

Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON zapewniło uczestnikom kampanii:

• udział w kursie internetowym „Animator edukacji” (50 godzin dydaktycznych) przygotowującym merytorycznie do wdrożenia kampanii ukończonym przez nauczyciela bibliotekarza zdanym egzaminem i uzyskaniem zaświadczenia,

• dostęp do kompleksowych materiałów, takich jak: harmonogram spotkań w DKE w ramach ścieżek tematycznych, teksty beletrystyczne lub popularnonaukowe do pobrania, wprowadzenie psychologiczne do ścieżek tematycznych, wywiady video z autorami książek dla dzieci i młodzieży, zestaw podręcznikowych inspiracji, zasady dyskusji, naklejki „Ja czytam” dla uczniów oraz plakaty identyfikacyjne DKE.Organizator DKE - L. Pietrzykowska


____________________________________________________________________________________
 
Wycieczka do Warszawy
sobota, 20 czerwca 2015 08:36

17 czerwca uczniowie z klas: IV a, IV b, IV d, V a i V d udali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w kinie 6D. Wspaniałych wrażeń dostarczył uczniom film „Machina czasu”, który był emitowany z wykorzystaniem efektów specjalnych takich jak: ruchome fotele, woda, wiatr, bańki mydlane i wiele innych. Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3D widzowie odczuwali na własnej skórze doznania bohaterów filmu. W programie było również zwiedzanie Muzeum Techniki, gdzie można było zobaczyć pierwsze modele samochodów, rowerów, komputerów, a nawet statków kosmicznych. Następnie uczniowie wjechali windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podziwiali wspaniałą panoramę Warszawy. Była to również okazja do kupienia pamiątek. Pogoda sprzyjała. Następnym punktem programu był przejazd przez Stare Miasto pod opieką przewodnika i dotarcie do zoo. Można było tam zobaczyć wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Spacer po zoo dostarczył niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć posiłku w Mc Donald’s.

Wszyscy uczniowie wrócili zachwyceni. Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali: p. U. Buczyńska, p. V. Curyło, p. A. Kuczyńska, p. A. Sokołowska i p. D. Zabłocka.


Fot. A. Kuczyńska i D. Zabłocka

__________________________________________________________________________
 
Konkurs „Kto czyta – nie pyta!” rozstrzygnięty
piątek, 19 czerwca 2015 20:19


W oparciu o opracowany regulamin biblioteka szkolna przeprowadziła całoroczny konkurs „Kto czyta – nie pyta!”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w czerwcu 2015 r. Zadaniem uczestników konkursu było systematyczne, zgodne z ustalonym harmonogramem wypożyczanie i czytanie książek. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

a) indywidualnej o tytuł Najlepszego Czytelnika,
b) zespołowej o tytuł Najlepiej Czytającej Klasy.

Bibliotekarze mieli prawo sprawdzenia znajomości treści zwracanej książki. W przypadku stwierdzenia, że czytelnik jej nie przeczytał, książka nie była uwzględniana. Oto wyniki:

a) tytuł Najlepszego Czytelnika w poszczególnych ciągach klasowych zdobyli:

Piotr Kozłowski kl. II b,
Dominik Szamaszko kl. III a,
Rafał Górski kl. IV d,
Emilia Czaplicka kl. V c,
Kacper Kuczyński kl. VI d.

b) tytuł Najlepiej Czytającej Klasy uzyskały:

wśród klas II – III – klasa II b,
wśród klas IV – VI – klasa IV d.


W kategorii indywidualnej Najlepsi Czytelnicy otrzymają nagrody książkowe, natomiast w kategorii zespołowej Najlepiej Czytające Klasy otrzymają puchary przechodnie.

Gratulujemy!

Koordynatorzy - L. Pietrzykowska i E. Czaplicka

_______________________________________________________________
 
Kolejni darczyńcy
środa, 17 czerwca 2015 21:38

Powiększamy nasze zbiory na potrzeby misji afrykańskich. Serdecznie dziękujemy za znaczki:

- Martynce Pietrzak z kl. VI d - 1078 polskich, 193 - zagranicznych,

- Anonimowemu darczyńcy - 44 polskich i 5 zagranicznych


I. Konopko i G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska „ EKOTEST”
środa, 17 czerwca 2015 21:19
Dnia 15 kwietnia 2015 r. odbył się Ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska „EKOTEST”. Do konkursu przystąpiło 41 uczniów z klas IV - VI w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III-IV szkoły podstawowej i klasy V-VI szkoły podstawowej. Dla każdej kategorii wiekowej przygotowano inny zestaw pytań.

Kategoria wiekowa: klasy III-IV szkoły podstawowej

Wyróżnienie:
Weronika Dziejma kl. IV a
Aleksandra Wierzchowska kl. IV a
(nauczyciel prowadzący Grażyna Mroczkowska)

Kategoria wiekowa: klasy V-VI szkoły podstawowej

Wyróżnienie:

Jakub Zyskowski kl. V c
(nauczyciel prowadzący Barbara Ratomska)


Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


Koordynatorzy:
Barbara Ratomska i Grażyna Mroczkowska

____________________________________________________________________________________
 
Konkurs ekologiczny „Ratujmy planetę Ziemię”
środa, 17 czerwca 2015 21:1112 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbył się Konkurs ekologiczny dla uczniów klas VI pod hasłem „Ratujmy planetę Ziemię”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce
Aleksandra Popowska kl. VI b
Magdalena Zalewska kl. VI c

II miejsce
Kacper Kuczyński kl. VI d

III miejsce
Martyna Dudzicka kl. VI d

Wyróżnienie
Anna Januszko kl. VI d

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Organizatorzy:

Barbara Ratomska i Grażyna Mroczkowska

_____________________________________________________
 
Warsztaty przyrodnicze w klasie IV a
środa, 17 czerwca 2015 21:00

Już po raz kolejny w tym roku odbyły się warsztaty przyrodnicze prowadzone przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi w ramach projektu „W dziką stronę”. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy IV a. Warsztaty zostały przeprowadzone w parku oraz w lesie i były wspaniałą okazją do poznawania świata i uczenia się o wiele efektywniej niż podczas lekcji z podręcznikiem.

Uczniowie szukali osobliwości przyrodniczych, tworzyli perfumy z darów natury, poznawali życie zwierząt, bronili „wycinanych” drzew oraz zmagali się z trudną do pokonania „pajęczyną”.

Dziękujemy Trenerowi Edukacji Ekologicznej panu Kamilowi Czapiel za przeprowadzenie warsztatów.

W przyszłym roku szkolnym mamy w planach następne warsztaty.


Koordynator - G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Wycieczka uczniów klas III a i III d
wtorek, 16 czerwca 2015 23:05

10 czerwca 2015 r. uczniowie klas III a i III d wybrali się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą. Najpierw był rejs statkiem z Augustowa do Studzienicznej, który był doskonałą okazją do podziwiania pięknych widoków. Na statku mogliśmy też kupić drobne pamiątki. W Studzienicznej zwiedziliśmy kaplicę, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Duże wrażenie wywarł na nas pomnik papieża Jana Pawła II. Spacer alejką był doskonałą okazja do obcowania z przyrodą. Kolejną atrakcją dnia był plac zabaw w Barszczach. Tam wspólny posiłek, integracja podczas zabaw, przejażdżki konikiem i kładem. Dobry nastrój i niezapomniane wrażenia zabraliśmy ze sobą.

Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom: paniom B. Krukowskiej, K. Dziekońskiej, V. Curyło, J. Propier i E. Sarnackiej.


Uczniowie klas III a i III d

Fot. B. Krukowska i K. Dziekońska

__________________________________________________________________________
 
O odwiecznej walce dobra ze złem zaserwowanej na słodko i w niebanalny sposób
wtorek, 16 czerwca 2015 21:58


Słodycze nie muszą mieć sensu, dlatego są słodkie.
R. Dahl

W środę 3 czerwca sala nr 8 zamieniła się w krainę, która nie tylko uczy, ale też bawi, cieszy oko i podniebienie. A wszystko po to, by w niebanalny sposób i na słodko zaserwować naszym uczniom (V d, IV b, IV d) prawdę o odwiecznej walce dobra ze złem.

Inspiracją stała się powieść Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla – jedna ze 100 najlepszych książek wg BBC.

Utrwalanie umiejętności czysto polonistycznych połączone zostało z rozmową o tym, co tak naprawdę stanowi sens życia: Rodzina stanowi siłę, a miłość wzmacnia. Warto przypomnieć sobie tę prawdę. Miłość jest w życiu człowieka najważniejsza i to dzięki niej, tak jak w rodzinie Bucketów, można przetrwać najtrudniejsze czasy.

Lekcja, której towarzyszył rozchodzący się w powietrzu zapach czekolady, mieści się w naszym autorskim cyklu zajęć charakteryzujących się nietypowymi rozwiązaniami dydaktyczno-metodycznymi, a przede wszystkim maksymalnym zaangażowaniem ucznia w dialog z nauczycielem i rówieśnikami.

Urszula Buczyńska
Joanna Rydzewska


________________________________________________________________________
 
Szkolny Konkurs Przyrodniczy ph. „Tajemnice przyrody”
poniedziałek, 15 czerwca 2015 20:23

We wtorek, 12 czerwca 2015 r. uczniowie klas IV uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Przyrodniczym ph. „Tajemnice przyrody”. Celem konkursu było inspirowanie i rozwijanie zainteresowań uczniów, popularyzowanie ich wiedzy przyrodniczej oraz zachęcenie do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy. Oto wyniki:

I miejsce
Karolina Kozicka kl. IV a

II miejsce:
Izabela Kalinowska kl. IV d
Aleksandra Wierzchowska kl. IV a
Rafał Górski kl. IV d
Kacper Łepkowski kl. IV a

III miejsce:
Weronika Dziejma kl. IV a
Jakub Samełko kl. IV b

Wyróżnienia:
Kinga Sobolewska kl. IV a
Róża Ruszczyk kl. IV a
Jakub Stankiewicz kl. IV a
Krzysztof Sztabiński kl. IV b
Maciej Zyskowski kl. IV d


Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy: Barbara Ratomska i Grażyna Mroczkowska

 

_________________________________________________________________________
 
Mecz Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk
poniedziałek, 15 czerwca 2015 20:00

8 czerwca po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce szkolnej na mecz piłki nożnej. Organizację wyjazdu oraz opiekę zapewnili nauczyciele wychowania fizycznego: Lidia Łepkowska i Tomasz Babul. Bezpłatne wejście na mecz oraz dopłatę do transportu umożliwił po raz kolejny pan Paweł Sierzputowski. Wrażenia były niezapomniane, a wynik pozytywnie zaskoczył wszystkich kibiców – 4:2 dla Jagi.

Uczniowie i nauczyciele po raz drugi dziękują panu Sierzputowskiemu za pomoc w organizacji oraz wsparcie finansowe.__________________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 14

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1916098
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie