sobota, 12 listopada 2016 08:48

Praca nagrodzona w Szkolnym Konkursie Literackim
na najciekawszą interpretację hasła
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
„Książka to dopiero początek...”

Długie, jesienne wieczory… Deszczowe dni, kiedy szyby płaczą nieustannie. Kubek ciepłej herbaty i ulubiona książka to zestaw wręcz idealny na tę aurę. Kolorowa okładka, w środku kilkaset zadrukowanych stron. Może to dziwnie zabrzmi, ale książka to dopiero początek…

Przekonałem się o tym w wieku 4 lat, kiedy to samodzielnie przeczytałem pierwszą, kilkustronicową książeczkę o zwierzątkach. Zachwyceni dziadkowie, pełne podziwu głosy znajomych i dumni rodzice. Ja tego nie pamiętam, ale moi bliscy opowiadają mi, że było to wielkie wydarzenie w moim domu. Wszak nie każdy zaczyna składać literki mając 3 latka. Z czasem zacząłem czytać coraz więcej, bajki zamieniałem na poważniejsze tytuły o zwierzętach domowych i ciekawych miejscach. To właśnie książki pomagały mi od najmłodszych lat odrabiać prace domowe do szkoły, to w książkach znajdowałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, gdy uczyłem się do konkursów. W końcu to przy moim ulubionym bohaterze Harrym Potterze tak naprawdę relaksowałem się i mogłem zapomnieć o całym tygodniu nauki w szkole.

Obecnie jestem uczniem szóstej klasy, obowiązków mam coraz więcej, ale w całym tygodniu ciężkiej i wytężonej pracy muszę znaleźć choć chwilę na lekturę ciekawych książek. Tym bardziej, że kilka dni temu miała miejsce premiera ósmej części perypetii mojego ulubionego czarodzieja, a dokładniej jego potomstwa. Czytając, zapominam o całym świecie … Razem z tytułowym bohaterem przeżywam jego przygody, radości i smutki. Czuję się, jakbym sam był uczestnikiem akcji. Po skończonej lekturze bardzo chętnie analizuję zachowania poszczególnych postaci. Co bym zrobił inaczej, do czego bym może nigdy nie opuścił? Literatura pozwala nam przenieść się w magiczny świat i poczuć wyjątkowy klimat. Uczy nas redagować poprawne i logiczne wypowiedzi. Czytanie wzbogaca słownictwo, utrwala ortografię, pobudza wyobraźnię. Jakby więc nie patrzeć – książka to dopiero początek zmian, jakie niesie w nas aktywne czytelnictwo. Nie znam nikogo, kto cokolwiek by stracił, poświęcając czas lekturom. Dostrzegam wyłączanie korzyści. To nie gra komputerowa, która nie wnosi do naszego życia oprócz tego, że miło spędziliśmy czas. Sam jestem fanem gier komputerowych i mam nawet pomysł na stworzenie własnej, ale ważne miejsce w moim pokoju zawsze zajmować będzie półka z ulubionymi książkami.

środa, 13 kwietnia 2016 12:28

Zaczarowany długopis

W czasie wakacji byłem z rodzicami na targu staroci. Pomysł wyjazdu wydał mi się bezsensowny, ale nikt nie pytał mnie o zdanie. Wycieczka okazała się jednak najważniejszym wydarzeniem w moim życiu. Zostałem posiadaczem magicznego długopisu.

Chodziłem znudzony między straganami. Moją uwagę zwrócił starszy pan, który sprzedawał różne przybory szkolne. Niektóre z nich były stare i zniszczone. Zastanawiałem się, komu to może być potrzebne. Miałem już odejść, kiedy sprzedawca wręczył mi cienki, metalowy długopis ze szklaną kulką na końcu. Powiedział, że to prezent i może mi się przydać. Bardzo szybko okazało się, że miał rację. Wiem, że nie jestem mistrzem ortografii, a z pierwszego dyktanda dostałem szóstkę. Dyktando pisałem oczywiście moim nowym długopisem. Zauważyłem, że kiedy zastanawiam się nad pisownią lub popełniam błąd, szklana kulka na zakończeniu długopisu zmienia kolor. Zwykle jest niebieska. Kiedy sygnalizuje błąd, staje się czerwona i świeci ostrzegawczo.

Od września nie rozstaję się z moim długopisem. Niestraszne mi dyktanda, sprawdziany i kartkówki. Zauważyłem też, że tusz nigdy się nie wypisuje. Wierzę więc, że jego moc będzie trwać wiecznie.

Adam Korycki
kl. IV c

środa, 18 listopada 2015 19:23

Kalina Kacprzak i Julia Jarosz kl. IV b