Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Tosia odkrywa czekoladę
piątek, 11 maja 2018 06:13


Książka, którą ostatnio czytałam dzieciom z oddziału przedszkolnego nosi tytuł „Tosia odkrywa czekoladę”. Jej autorką jest Jeanatte Milbourn. Bajka opowiada o Tosi – misiu pragnącej dowiedzieć się skąd bierze się czekolada. Pytała wszystkich dorosły i nikt nie potrafił udzielić jej odpowiedzi. Gdy zapytała babcię, ta zaproponowała wizytę w pobliskim sklepie i wtedy zaczęła się przygoda. Tosia dowiedziała się, że produkcja czekolady zaczyna się na plantacji drzewa kakaowca.

W przeczytanej bajce dzieci znalazły odpowiedzi na wszystkie pytania związane z produkcją czekolady. Dowiedziały się, że najważniejszym składnikiem czekolady jest kakao. Dowiedziały się również skąd pochodzi, jak wygląda farma drzew kakaowca oraz jakie są dalsze koleje jego owoców. W czasie zajęć poznały problemy związane z produkcją kakaowca (wykorzystywanie dzieci przy zbiorach, wycinka lasów tropikalnych). Nie mogło się oczywiście obejść bez degustacji przysmaków czekoladowych. Dzieci próbowały czekoladę i cukierki nadziewane gorzką i mleczną czekoladą.

Aniela Kiełczewska z Koła czytelniczo-medialnego
Opiekun I. Bukrejewska  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Międzyklasowy Turniej Czytelniczo- Biblioteczny
piątek, 11 maja 2018 06:00


„Czytanie jest modne” – takie hasło przyświecało w tym roku obchodom w naszej szkole Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich mającemu zachęcić dzieci i młodzież do czytania oraz przypominać o roli bibliotek i książki w życiu człowieka. Zgodnie z tym hasłem biblioteka zaprosiła swoich czytelników do wspólnej zabawy i udziału w Międzyklasowym Turnieju Czytelniczo-Bibliotecznym.

Celem konkursu było promowanie wizerunku „człowieka oczytanego”, kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy literackiej i bibliotecznej, ćwiczenia szybkiego kojarzenia faktów oraz wyrabiania umiejętności współdziałania i rywalizacji w grupie. Do udziału w Turnieju zaproszeni zostali nastolatkowie z klas VI i VII, którzy utworzyli siedem zespołów reprezentujących przedstawicieli swoich klas. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkurencjach. Były m.in. kalambury, testy wiedzowe zawierające pytania dotyczące literatury znanych pisarzy i ich książek, rebusy oraz cytaty z książek dla młodzieży. Nagrodą był dokument wydany przez Dyrektora Szkoły gwarantujący dzień wolny od pytania, niezapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek. Oto wyniki turnieju:

W kategorii klas VI:
I miejsce kl. VI b (Oliwia Dzięgielewska, Kalina Kacprzak)– 27 p. 
II miejsce kl. VI c (Joanna Popowska, Patrycja Kuczyńska)– 21 p. 
III miejsce kl. VI a (Martyna Jaworska, Julia Płochocka)– 19 p. 


W kategorii klas VII
I miejsce kl.VII a (Weronika Dziejma, Michalina Fajfer, Karolina Kozicka)– 31 p. 
II miejsce kl.VII b (Oliwia Górecka, Zuzanna Matysiewicz, Wiktoria Porsewa)-24 p.
III miejsce kl.VII d (Rafał Górski, Hubert Jabłoński, Oskar Parchucik)–21 p.

Glejt gwarantujący dzień wolny od pytania, niezapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek otrzymuje klasa VI b i VII a.

GRATULUJEMY!

Organizatorzy: I. Bukrejewska, A.Deresz-Armata, A. Joka  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Mobilna biblioteka
piątek, 11 maja 2018 05:53


Zbliżają się wycieczki szkolne, czyli dni wolne od nauki. W tym czasie zapraszamy Was do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Oddział dla Dzieci w Grajewie i wypożyczenia nie tylko książek przez Was poszukiwanych w wersji papierowej, ale także audiobooków. Jest to alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą czytać książek np. w trakcie podróży, gdy w pojeździe jest ciemno lub w trakcie wycieczki, gdy jest głośno. Po prostu zabierz nagranie ze sobą i ciesz się lekturą w każdym miejscu i czasie!

Dziewczęta z Mobilnej biblioteki wraz z p. Ewą Bobińską przygotowały dla Was listę tytułów książek audiobooków dostępnych w MBP Oddział dla Dzieci. Jeśli nie znajdziecie w tym wykazie poszukiwanych przez Was książek, proponujemy odwiedzenie strony internetowej https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. W bibliotece Wolne Lektury dostępnych jest kilkaset audiobooków. Z audioteki Wolnych Lektur można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.

I.Bukrejewska


Lista audiobooków dostępnych w Miejskiej Bibliotece Oddział dla Dzieci w Grajewie:

Alicja w Krainie Czarów, Ania z Zielonego Wzgórza, Bajki, Perrault, Bankructwo Małego Dżeka, Baśń o rumaku zaklętym, Biała lwica, Biały Kieł, Bon czy ton. Savoir..., Bracia Lwie Serce, Century. Kamienna gwiazda, Century. Ognisty pierścień, Czerwone krzesło, Detektyw Pozytywka, Do przerwy 0:1, Duch starej kamienicy, Dynastia Miziołków, Dywizjon 303, Dziennik cwaniaczka, Dziennik nastolatki, Dziewczyna i chłopak, Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i więzień …, Kacperiada [123], Kaktus, przygody wiernego psa, Lew, czarownica i stara szafa, Małgosia contra Małgosia, Niebo w ogniu, Nocni wędrowcy, Opowieść wigilijna, Orinoko, Piętnastoletni kapitan, Przygody Sherlocka Holmesa, Przygody Tomka Sawyer, Przypadki Robinsona Crusoe, Rodrick rządzi, Szara wilczyca, W cudzym domu, W kanałach Lwowa, W 80 dni dookoła świata, Wakacje z duchami, Winnetou, Władca pierścieni Drużyna pierścienia cz.1, Władca pierścieni Dwie wieże cz. 2, Władca pierścieni Powrót króla cz. 3, Wygnanie: kościół katowicki, Złodziejka książek, Zmierzch cz.1._________________________________________________________________
 
Kolejny sukces naszych sportowców
czwartek, 10 maja 2018 06:12


Wtorek 8 maja okazał się dobrym dniem dla naszych sportowców. Tym razem w roli lekkoatletów. W czwórboju lekkoatletycznym nasi chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii ,,Igrzyska Dzieci" Powiatu Grajewskiego.

Już w czwartek 10 maja  będziemy zmagać się na półfinale wojewódzkim w Łomży.

Drużyna dziewcząt: Julia Płochocka, kl. VI a, Oliwia Kosińska kl. VI b, Oliwia Staniszewska kl. VI d, Zuzanna Komosińska kl. VI d, Weronika Niedźwiecka kl. VI c, Iga Chudek, kl. VI d.

Drużyna chłopców: Szymon Iżbicki kl. VI a, Szymon Deresz kl. VI b, Bartłomiej Kohlman kl. VI b, Dawid Nowakowski kl. VI c, Maciej Puhacewicz kl. VI c, Jakub Grabowski kl. VI d.

Nauczyciele wychowania fizycznego
Lidia Łepkowska (wz. Paweł Górski),
Tomasz Babul  


_________________________________________________________________
 
W „Fabryce Zabawy”
środa, 09 maja 2018 16:25


8 maja 2018 r. grupa „Muchomorki” z SP4 była w „Fabryce Zabawy”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak w dawnych czasach wyrabiano mydło. Następnie samodzielnie wyrabiały kolorowe mydełka w kształcie serduszek i gwiazdek oraz mydełka zapachowe w różnych kształtach (samochód, aniołek, brzoskwinia, róża). Najwięcej radości sprawił eksperyment zamykania w bańce mydlanej oraz sztuczki cyrkowe. W przerwach dzieci budowały wieże z drewnianych klocków, hasały w basenie z piłeczkami, przechodziły przez tunel. Ozdobieni pięknymi tatuażami z kolorowymi balonami w rękach i w świetnych humorach wróciliśmy do sali przedszkolnej.

Wychowawczynie 


Fot. E. Gulan


_________________________________________________________________
 
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego
wtorek, 08 maja 2018 16:29


8 maja 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego (DKE) z udziałem dziewcząt z klasy VI b i VI c. Celem DKE było udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy łatwo jest przekraczać granice swoich możliwości, swoich potencjalnych zdolności? Czy warto przekraczać takie granice? Inspiracją do dyskusji była książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita” dotycząca życia i śmierci Gabriela Fahrenheita. Gdańszczanina, który naukowo badał temperaturę i wynalazł termometr rtęciowy. Opowieść o odkrywaniu świata, pasji nauki, dociekliwości w dążeniu do prawdy.


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Na miejskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja
wtorek, 08 maja 2018 06:16


W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejskich uroczystościach udział wzięła delegacja naszej szkoły reprezentowana przez poczet sztandarowy, grupę zuchów „Młode wilczki”, harcerzy z drużyny „Zielona skra” oraz dyrekcję,  nauczycieli i uczniów.

Rozpoczęły się one od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy i młodzieży do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy udali się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem były uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, które rozpoczęły się od dźwięków hymnu narodowego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Grajewie. Następnie delegacje uczestniczące w święcie złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie wszyscy przeszli ulicami Grajewa pod Urząd Miasta.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 07 maja 2018 17:10


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyła
pani Marianna Zaremba.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Szkolny Konkurs Ortograficzny Miszmasz dla klas czwartych rozstrzygnięty
poniedziałek, 07 maja 2018 16:02


Dnia 24 kwietnia 2018 roku odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV. Zgłosiło się 34 uczestników chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych.

Najwyższy wynik i tym samym tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymał
Rafał Karwowski z klasy IV d.

I miejsce wywalczyła Maja Ziobroniewicz z klasy IV e
II miejsce zdobyła Hanna Tyszkiewicz z klasy IV d
III miejsce zajęła Magdalena Karwowska z klasy IV d.

Niewiele mniej punktów otrzymali uczniowie, którym komisja konkursowa przyznała wyróżnienia. Wiedzą i umiejętnościami wyróżnili się:

Anna Prostko z klasy IV d
Bartosz Czajkowski z IV b
Paulina Popowska z IV f
Emilia Grabowska z IV d
Adam Joka z IV e
Damian Krutul z IV c
Karolina Kwiesielewicz z IV e
Zofia Stankiewicz z IV e
Maya Zyskowska z IV d
Filip Surażyński z IV c
Sylwia Sikora z IV d
Krzysztof Karwowski z IV d
Bruno Poniatowski z IV e
Jakub Sztabiński z IV c
Weronika Czajkowska z IV a.


Tegorocznym zwycięzcom gratulujemy wysokich wyników, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy wytrwałości w zgłębianiu trudności ortograficznych języka polskiego. Podziękowania i gratulacje należą się również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu. DziękujemyOrganizatorzy konkursu: Beata Szewczyk i Anna Joka


_______________________________________________________________________________
 
Konkurs o generale Władysławie Andersie
poniedziałek, 07 maja 2018 07:07


W naszej szkole z udziałem uczniów klas VI i VII odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Gen. Władysław Anders – wielki Polak XX wieku” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Łomży.

Test najlepiej napisali: Adam Korycki VI c , Aleksander Rorbach VI c i Oliwia Dzięgielewska VI b. Kolejne miejsca zajęli: Julia Jarosz VI b, Zuzanna Tokarzewska VII d, Kalina Kacprzak VI b, Damian Chmielewski VII a, Adrian Masłowski VII a, Weronika Dziejma VII a, Patryk Lenkiewicz VII d, Klaudia Cichorska VII d, Daniel Sarnacki VI c, Natalia Krymska VI b, Aleksandra Wierzchowska VII a, Natalia Grabowska VII d, Wiktoria Niećkowska VII d, Daria Krutul VII d, Krzysztof Blaszko VII d, Maciej Zyskowski VII d, Kamil Rutkowski VI c, Natalia Sienkiewicz VI c, Gabriela Fidler VI a, Julia Sienicka VII d, Hubert Jabłoński VII d, Jakub Stankiewicz VII a, Wiktoria Gibniewska VI a.

Pierwsza czwórka uzyskała awans do finału wojewódzkiego. Jednak w tym czasie przebywać będą na wycieczce szkolnej. Wojewódzka Komisja Konkursowa zadecydowała, że do Łomży pojadą:
Damian Chmielewski, Adrian Masłowski i Weronika Dziejma, Patryk Lenkiewicz. Finał odbędzie się 26 maja.

Wielkie gratulacje dla wszystkich i powodzenia w kolejnym etapie.

Szkolne eliminacje przygotowała i przeprowadziła Komisja w składzie: p. Wiesław Jerulank – przewodniczący, p. Anna Beata Bukowska i p. Lilla Pietrzykowska – członkowie._______________________________________________________________________________
 
Akademia ph. „Konstytucja - wczoraj i dziś”
piątek, 04 maja 2018 14:46


W piątek 27 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pod hasłem „Konstytucja - wczoraj i dziś” przygotowana przez uczniów gimnazjum. Uroczystość była bardzo różnorodna i składała się z kilku części. Zaczęła się tradycyjnie - od hymnu narodowego odegranego na saksofonie przez Patryka Grajewskiego. Następnie taneczną inscenizację rozbiorów Polski przedstawiły: Emilia Zaborowska (Polska), Wiktoria Dzik, Natalia Śleszyńska i Weronika Samełko (Rosja, Austria, Prusy). Potem uczniowie pokazali kilka scen dotyczących Sejmu Wielkiego. Carycę Katarzynę II zagrała Olga Cybulska, królem Stanisławem Augustem był Paweł Aleksandrowicz. W rolę szlachciców wcielili się: Michał Kozłowski, Emil Dańkowski, Patryk Dębiński, Mateusz Sołowiej. Wywiad z królem – jako reporter TVN24 przeprowadziła Alicja Piwko. Piosenkę „Orle Biały” zaśpiewała Martyna Kaczmarczyk. Prezentację dotyczącą obrazu Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791” przygotowały: Martyna Pietrzak i Magdalena Zalewska, która była jednocześnie narratorem całej inscenizacji. W rolę Bogusława Wołoszańskiego wcielił się Karol Cieślak, który zadbał również o stronę techniczną przedstawienia. Film „Sensacje XXI wieku” z Grajewa nagrali: Karol Cieślak i Michał Kozłowski, a zmontowała Martyna Pietrzak. Dekorację w kształcie drzewa wolności przygotowała pani Anna Joka. Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia był pan Adam Zagórski.

Różnorodność zastosowanych form artystycznych spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Gimnazjaliści zrobili dużą niespodziankę najmłodszym uczniom naszej szkoły, odwiedzając ich w klasach. Celem tej wizyty było zaprezentowanie strojów z epoki stanisławowskiej wypożyczonych z Ełckiego Centrum Kultury.

A. Zagórski 


Fot. I. Zagórska


_________________________________________________________________
 
Spotkania ze strażakami
sobota, 28 kwietnia 2018 05:28


W dniach 23 i 24 kwietnia 2018 r. uczniowie kl. I–III i IV-VI uczestniczyli w nietypowych lekcjach, które odbyły się na boisku szkolnym z udziałem strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Podczas spotkań strażacy przybliżyli uczniom zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego zagrożenia, zaprezentowali ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych i sprzęt do akcji ratowniczo-gaśniczych. Uczniowie wykazali się znajomością numerów alarmowych i uważnie słuchali o niebezpiecznej pracy strażaków. Z wielką radością przymierzali hełm i siadali w wozie strażackim, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem.

E. Sarnacka 


Fot. E. Mieczkowska, E. Sarnacka


_________________________________________________________________
 
„Twoja ulubiona opowieść biblijna” - weź udział w konkursie
piątek, 27 kwietnia 2018 21:26


Zapraszamy do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.

Aby wziąć udział w artystycznych zmaganiach, należy wykonać pracę plastyczną przedstawiającą ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu. Zwycięzcy konkursu otrzymają cenne nagrody, a ich prace zostaną opublikowane w wyjątkowym kalendarzu na rok 2019. Dochód ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na realizację prorodzinnych inicjatyw społecznych. Prace konkursowe – wykonane dowolną techniką – na arkuszu papieru w formacie A-4, w orientacji poziomej, należy złożyć do 10 czerwca 2018 r.

Przypominamy, że prace naszych uczniów: B. Mazurka i I. Borawskiego nagrodzone były we wcześniejszych edycjach konkursu.

Szczegóły na stronie: http://crl.org.pl/aktualnosci/glowna/tuob


I.Konopko


_________________________________________________________________
 
Konkurs ekologiczny „Ratujmy planetę Ziemię”
czwartek, 26 kwietnia 2018 23:08


23 kwietnia z okazji obchodzonego Dnia Ziemi, w naszej szkole już po raz kolejny odbył się konkurs ekologiczny pod hasłem „Ratujmy planetę Ziemię”. Uczestniczyło w nim 25 uczniów z klas szóstych. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Filip Krajewski kl. VI b
II miejsce – Wojciech Szewczyk kl. VI d
III miejsce – Gabriela Fidler kl. VI a, Kalina Kacprzak kl. VI b, Martyna Mościcka kl. VI a, Bartosz Ostrowski kl. VI d, Cezary Wróblewski kl. VI d.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


B. Wardaszka, G. Mroczkowska


_________________________________________________________________
 
"Mama, tata i ja"
czwartek, 26 kwietnia 2018 21:28
26 kwietnia 2018 r. w Grajewskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje miejskie XXVI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków ph. "Mama, tata i ja". Jury w składzie: p.Monika Soroko, p. Aleksandra Szejda i p. Ryszard Jasionowski miało nie lada wyzwanie. Ponad trzydzieścioro przedszkolaków dzielnie rywalizowało o tytuł laureata i możliwość wzięcia udziału w etapie wojewódzkim. 

W gronie dzieci wyróżnionych znalazła się Maja Łukawska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie. Gratulujemy!  


_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1914902
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting