Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
W bibliotece nie można się nudzić!
środa, 16 maja 2018 18:27


Od 8 do 15 maja obchodziliśmy w Polsce „Tydzień Bibliotek”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Święto miało na celu m.in. podkreślanie roli czytania i bibliotek oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z okazji Tygodnia Bibliotek dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego udowadniając, że czytanie to mądra rzecz i dobra zabawa, przygotowały naszym czytelnikom kolejną niespodziankę. Tym razem była to „Tajemnicza skrzynka literacka”. Wszyscy uczniowie odwiedzający tego dnia biblioteką szkolną mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy losując kartki z tajemniczej skrzynki, która zawierała wiele pytań, zagadek, rebusów i intrygujących cytatów dotyczących literatury dla dzieci.  

„Tajemnicza skrzynka literacka” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Atmosfera podczas akcji czytelniczej była niezwykle miła. Każdy uczeń, który prawidłowo udzielił odpowiedzi, otrzymał słodki upominek. Wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie. Patrząc na zaangażowanie naszych czytelników doszłyśmy do wniosku, że w przyszłości musimy powtórzyć tego typu spotkanie w bibliotece, które przypomniało podstawowe wiadomości literackie oraz dostarczyło uczniom dobrej zabawy.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
środa, 16 maja 2018 13:42


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyły
Kinga Kołakowska kl. V c i Martyna Pietrzak kl. III c (G).

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Nasze przedszkolaki w „Korowodzie Polskich Bajek”
wtorek, 15 maja 2018 17:53


11 maja 2018 r. przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” i „Skrzaty” wzięły udział w „Korowodzie Polskich Bajek” zorganizowanym przez SP Nr 1 w Grajewie oraz Grajewskie Centrum Kultury.

Przebrani za różne postacie z bajek wyruszyliśmy spod budynku GCK i przemaszerowaliśmy ulicami miasta do klubu Hades. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji: muzyka, „dmuchańce”, fotobudka, bańki mydlane i wata cukrowa. Obejrzeliśmy wspaniały spektakl przygotowany przez dzieci z SP Nr 1. Pracownicy Lasów Państwowych opowiadali nam o ciekawym świecie przyrody, a funkcjonariusze policji – poprzez zabawę – uczyli nas zasad ruchu drogowego. Na zakończenie niektórzy z nas, wyróżnieni za ciekawy strój: Olek Wróblewski – koziołek Matołek, Julka Nowik – kot w butach, Marysia Lewczuk – sierotka Marysia, Kamila Kasza – żabka i Edyta Szejda – Tola otrzymali pamiątkowe dyplomy i pluszowe misie.

Bawiliśmy się świetnie. Pogoda nam dopisała, nastroje też. Dziękujemy wszystkim organizatorom za wspaniałą zabawę.

A. M. Kuczyńska, A. Stradczuk, B. Antropik

Fot. A. Stradczuk, L. Pietrzykowska, E. Gulan


_________________________________________________________________
 
II Szkolny Konkurs Pięknego Opowiadania Baśni
wtorek, 15 maja 2018 16:36


14 maja w bibliotece odbył się II Szkolny Konkurs Pięknego Opowiadania Baśni. Celem konkursu było:
• zaakcentowanie Tygodnia Bibliotek 2018 „(Do)wolność czytania”,
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów baśniami,
• ukazanie poznawczych i wychowawczych wartości baśni: piękna, dobra, prawdy, miłości, przyjaźni,
• kształtowanie umiejętności wypowiadania się w rozwiniętej i uporządkowanej formie z zastosowaniem elementów techniki języka mówionego.

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV, V i VI wyłonieni drogą eliminacji klasowych. Zadaniem uczniów było wybranie baśni i nauczenie się pięknego opowiadania z zastosowaniem pauzy, tempa i odpowiedniej intonacji. Każdy z uczestników walczył o indywidualne zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej.

Uczniowie zaskoczyli nowymi, mało znanymi tytułami baśni, co wzbudziło duże zainteresowanie słuchaczy. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek pod hasłem „Dawno, dawno temu…”

Prezentacje oceniała Komisja konkursowa w składzie: pani wicedyrektor Aleksandra Monika Kuczyńska, pani Ewa Mieczkowska i pani Dorota Poniatowska.


NAGRODY otrzymują:

Kategoria: klasy IV
Krystian Gałaszewski kl. IV c
Krzysztof Karwowski kl. IV d
Rafał Karwowski kl. IV d

Kategoria - klasy V
Marta Pawełkowska kl. V b
Karolina Świderska kl. V b

Kategoria - klasy VI
Kalina Kacprzak kl. VI b
Oliwia Dzięgielewska kl. VI b

Wszystkim uczestnikom i nauczycielom języka polskiego bardzo dziękujemy,
a nagrodzonym gratulujemy.


Organizatorki: L. Pietrzykowska i E. Czaplicka


_________________________________________________________________
 
Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
wtorek, 15 maja 2018 06:36

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VI do udziału w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.

Konkurs odbędzie się 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek) o godzinie 13:40.

Zgłoszenia do konkursu przyjmują panie: Eliza Gołaszewska, Agnieszka Sokołowska, Dorota Zabłocka do 30 maja 2018 r.

Nauczyciele języka angielskiego

_____________________________________________________________________
 
Informacja dla uczestników wycieczki w Góry Stołowe
piątek, 11 maja 2018 14:18

1. Wyjazd 21 maja (poniedziałek) o godz. 6.00 spod SP nr 4 w Grajewie.

2. Na wycieczkę bierzemy: dowód tymczasowy lub paszport, wygodne buty (adidasy), ubranie na zmianę, ręczniki, strój kąpielowy, czapkę, kosmetyki, prowiant na drogę, kieszonkowe na zakupy, lekarstwa (jeśli ktoś przyjmuje na stałe), kilka małych reklamówek.

3. Powrót z wycieczki 25 maja (piątek) w godzinach nocnych.


Kierownik wycieczki – W. Koniecko
tel. 606 343 227


_________________________________________________________________
 
IX Powiatowy Dzień Godności
poniedziałek, 14 maja 2018 06:53


10 maja odbył się IX Powiatowy Dzień Godności w formie pikniku na terenie klubu Hades w Grajewie. Po części oficjalnej odbyły się występy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli powiatu grajewskiego i monieckiego oraz zespołu seniorów ze Szczuczyna. Naszą szkołę reprezentował zespół „Muzyczna ósemka”.

Wszyscy zebrani mogli do woli korzystać ze zjeżdżalni, trampoliny, kul wodnych. Chętni malowali kredą na asfalcie oraz tworzyli wspólne dzieło plastyczne „Chodź pomaluj mój świat” oraz brali udział w konkurencjach sportowo - rekreacyjnych. Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wylosować książki, gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili z prowadzącą imprezę Panią z „Fabryki Zabawy”.

Godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie. Oby nam nigdy tego nie zabrakło.

A. Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Narodowy Dzień Zwycięstwa
piątek, 11 maja 2018 06:30


W tym roku bardzo uroczyście obchodzono w Grajewie Narodowy Dzień Zwycięstwa. Do miasta licznie przybyli szefowie i przedstawiciele służb mundurowych z województwa podlaskiego, kompanie honorowe 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Tego dnia nie zabrakło też na tej uroczystości przedstawicieli naszej szkoły, którą reprezentowali – dyrekcja szkoły, poczet sztandarowy oraz drużyna zuchów „Młode wilczki” i drużyna harcerska „Zielone skry”.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, a homilię wygłosił ks. Czesław Oleksy. Po mszy wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości. Tam przy hymnie śpiewanym przez żołnierzy z Suwałk wciągnięto biało – czerwoną flagę na maszt. Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Dariusz Latarowski – Burmistrz Grajewa. Po tym odczytano Apel Pamięci i była salwa honorowa.

Na zakończenie delegacje gości, grajewskich instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Nocka harcerska
piątek, 11 maja 2018 06:18


Nocka harcerska, która odbyła się z 20 na 21 kwietnia, czyli biwak w szkole, to dla harcerzy nie lada gratka i spełnienie marzeń próbnej drużyny harcerskiej "Zielona Skra" działającej od lutego w naszej szkole. Na jedną noc szkoła zmieniła się w sypialnie, kino, plac zabaw oraz gier harcerskich.

Zaczęliśmy o godz 18.30 a skończyliśmy o 9.00 następnego dnia. Wszystko było dla nas nowe, ciekawe i mieliśmy plan dobrej zabawy wspólny dla wszystkich:
1. Rozlokowanie się w"sypialniach."apel organizacyjny.
2. Gra terenowa w okolicy szkoły prowadzona przez bardzo pomocne harcerki -zastępowe z !5 drużyny Wolne Ptaki-Olę i Zuzię oraz "świeżo upieczone" zastępowe przyboczne dhn. Kasię i Monikę z naszej drużyny.
3. Kolacja -przygotowana przez kochanych rodziców harcerzy.
4. Świeczkowisko było dla nas zupełnym novum- ognisko w środku szkoły! spokojnie paliliśmy świeczki,ale wystarczająco nastrojowo tajemniczo bo rozwiązały się nam języki, całkiem serio chwaliliśmy nasz pobyt w drużynie i coraz bardziej poczuliśmy się harcerzami.
5. Obejrzenie filmu pt."Czarne Stopy", który uchylił nam rąbka tajemnicy harcerskich gier i zwyczajów. Nieco przysypialiśmy i strasznie zgłodnieliśmy w trakcie ciężkiej próby spokojnego siedzenia w "kinie", ale jak powiedział Pan Dyrektor, gdy odwiedził nas w czasie kolacji- mieliśmy nadzieje, że jednak nikt nie będzie spał tej nocy...
6. Gry towarzyskie, swobodne zabawy.
7. Toaleta wieczorna, a raczej nocna.
8.Spanie (na rozkaz opiekunów)- i niestety, a może lepiej, że to nie była "zielona" noc.
To nic, "odbijemy "sobie następnym razem, wyśpimy się w domu na zapas.
9. Pobudka o 7.00, gimnastyka, śniadanie samodzielnie przygotowane przez harcerzy i porządne sprzątanie! Tu - brawo harcerze! Tak trzymać!

Na szczęście przed zbyt wczesnym spaniem uratowała nas druhna komendantka Elwira odwiedzając nas niemal w środku nocy. Przy niej rozbudziliśmy się, rozśpiewaliśmy i zasiedliśmy do gawędzenia.

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu, Panu Dyrektorowi za zaufanie oraz Rodzicom za pyszny prowiant i opiekującym się nami w czasie biwaku.Czuwaj! Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Tosia odkrywa czekoladę
piątek, 11 maja 2018 06:13


Książka, którą ostatnio czytałam dzieciom z oddziału przedszkolnego nosi tytuł „Tosia odkrywa czekoladę”. Jej autorką jest Jeanatte Milbourn. Bajka opowiada o Tosi – misiu pragnącej dowiedzieć się skąd bierze się czekolada. Pytała wszystkich dorosły i nikt nie potrafił udzielić jej odpowiedzi. Gdy zapytała babcię, ta zaproponowała wizytę w pobliskim sklepie i wtedy zaczęła się przygoda. Tosia dowiedziała się, że produkcja czekolady zaczyna się na plantacji drzewa kakaowca.

W przeczytanej bajce dzieci znalazły odpowiedzi na wszystkie pytania związane z produkcją czekolady. Dowiedziały się, że najważniejszym składnikiem czekolady jest kakao. Dowiedziały się również skąd pochodzi, jak wygląda farma drzew kakaowca oraz jakie są dalsze koleje jego owoców. W czasie zajęć poznały problemy związane z produkcją kakaowca (wykorzystywanie dzieci przy zbiorach, wycinka lasów tropikalnych). Nie mogło się oczywiście obejść bez degustacji przysmaków czekoladowych. Dzieci próbowały czekoladę i cukierki nadziewane gorzką i mleczną czekoladą.

Aniela Kiełczewska z Koła czytelniczo-medialnego
Opiekun I. Bukrejewska  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Międzyklasowy Turniej Czytelniczo- Biblioteczny
piątek, 11 maja 2018 06:00


„Czytanie jest modne” – takie hasło przyświecało w tym roku obchodom w naszej szkole Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich mającemu zachęcić dzieci i młodzież do czytania oraz przypominać o roli bibliotek i książki w życiu człowieka. Zgodnie z tym hasłem biblioteka zaprosiła swoich czytelników do wspólnej zabawy i udziału w Międzyklasowym Turnieju Czytelniczo-Bibliotecznym.

Celem konkursu było promowanie wizerunku „człowieka oczytanego”, kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy literackiej i bibliotecznej, ćwiczenia szybkiego kojarzenia faktów oraz wyrabiania umiejętności współdziałania i rywalizacji w grupie. Do udziału w Turnieju zaproszeni zostali nastolatkowie z klas VI i VII, którzy utworzyli siedem zespołów reprezentujących przedstawicieli swoich klas. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkurencjach. Były m.in. kalambury, testy wiedzowe zawierające pytania dotyczące literatury znanych pisarzy i ich książek, rebusy oraz cytaty z książek dla młodzieży. Nagrodą był dokument wydany przez Dyrektora Szkoły gwarantujący dzień wolny od pytania, niezapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek. Oto wyniki turnieju:

W kategorii klas VI:
I miejsce kl. VI b (Oliwia Dzięgielewska, Kalina Kacprzak)– 27 p. 
II miejsce kl. VI c (Joanna Popowska, Patrycja Kuczyńska)– 21 p. 
III miejsce kl. VI a (Martyna Jaworska, Julia Płochocka)– 19 p. 


W kategorii klas VII
I miejsce kl.VII a (Weronika Dziejma, Michalina Fajfer, Karolina Kozicka)– 31 p. 
II miejsce kl.VII b (Oliwia Górecka, Zuzanna Matysiewicz, Wiktoria Porsewa)-24 p.
III miejsce kl.VII d (Rafał Górski, Hubert Jabłoński, Oskar Parchucik)–21 p.

Glejt gwarantujący dzień wolny od pytania, niezapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek otrzymuje klasa VI b i VII a.

GRATULUJEMY!

Organizatorzy: I. Bukrejewska, A.Deresz-Armata, A. Joka  


Fot. I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Mobilna biblioteka
piątek, 11 maja 2018 05:53


Zbliżają się wycieczki szkolne, czyli dni wolne od nauki. W tym czasie zapraszamy Was do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Oddział dla Dzieci w Grajewie i wypożyczenia nie tylko książek przez Was poszukiwanych w wersji papierowej, ale także audiobooków. Jest to alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą czytać książek np. w trakcie podróży, gdy w pojeździe jest ciemno lub w trakcie wycieczki, gdy jest głośno. Po prostu zabierz nagranie ze sobą i ciesz się lekturą w każdym miejscu i czasie!

Dziewczęta z Mobilnej biblioteki wraz z p. Ewą Bobińską przygotowały dla Was listę tytułów książek audiobooków dostępnych w MBP Oddział dla Dzieci. Jeśli nie znajdziecie w tym wykazie poszukiwanych przez Was książek, proponujemy odwiedzenie strony internetowej https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. W bibliotece Wolne Lektury dostępnych jest kilkaset audiobooków. Z audioteki Wolnych Lektur można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.

I.Bukrejewska


Lista audiobooków dostępnych w Miejskiej Bibliotece Oddział dla Dzieci w Grajewie:

Alicja w Krainie Czarów, Ania z Zielonego Wzgórza, Bajki, Perrault, Bankructwo Małego Dżeka, Baśń o rumaku zaklętym, Biała lwica, Biały Kieł, Bon czy ton. Savoir..., Bracia Lwie Serce, Century. Kamienna gwiazda, Century. Ognisty pierścień, Czerwone krzesło, Detektyw Pozytywka, Do przerwy 0:1, Duch starej kamienicy, Dynastia Miziołków, Dywizjon 303, Dziennik cwaniaczka, Dziennik nastolatki, Dziewczyna i chłopak, Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i więzień …, Kacperiada [123], Kaktus, przygody wiernego psa, Lew, czarownica i stara szafa, Małgosia contra Małgosia, Niebo w ogniu, Nocni wędrowcy, Opowieść wigilijna, Orinoko, Piętnastoletni kapitan, Przygody Sherlocka Holmesa, Przygody Tomka Sawyer, Przypadki Robinsona Crusoe, Rodrick rządzi, Szara wilczyca, W cudzym domu, W kanałach Lwowa, W 80 dni dookoła świata, Wakacje z duchami, Winnetou, Władca pierścieni Drużyna pierścienia cz.1, Władca pierścieni Dwie wieże cz. 2, Władca pierścieni Powrót króla cz. 3, Wygnanie: kościół katowicki, Złodziejka książek, Zmierzch cz.1._________________________________________________________________
 
Kolejny sukces naszych sportowców
czwartek, 10 maja 2018 06:12


Wtorek 8 maja okazał się dobrym dniem dla naszych sportowców. Tym razem w roli lekkoatletów. W czwórboju lekkoatletycznym nasi chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii ,,Igrzyska Dzieci" Powiatu Grajewskiego.

Już w czwartek 10 maja  będziemy zmagać się na półfinale wojewódzkim w Łomży.

Drużyna dziewcząt: Julia Płochocka, kl. VI a, Oliwia Kosińska kl. VI b, Oliwia Staniszewska kl. VI d, Zuzanna Komosińska kl. VI d, Weronika Niedźwiecka kl. VI c, Iga Chudek, kl. VI d.

Drużyna chłopców: Szymon Iżbicki kl. VI a, Szymon Deresz kl. VI b, Bartłomiej Kohlman kl. VI b, Dawid Nowakowski kl. VI c, Maciej Puhacewicz kl. VI c, Jakub Grabowski kl. VI d.

Nauczyciele wychowania fizycznego
Lidia Łepkowska (wz. Paweł Górski),
Tomasz Babul  


_________________________________________________________________
 
W „Fabryce Zabawy”
środa, 09 maja 2018 16:25


8 maja 2018 r. grupa „Muchomorki” z SP4 była w „Fabryce Zabawy”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak w dawnych czasach wyrabiano mydło. Następnie samodzielnie wyrabiały kolorowe mydełka w kształcie serduszek i gwiazdek oraz mydełka zapachowe w różnych kształtach (samochód, aniołek, brzoskwinia, róża). Najwięcej radości sprawił eksperyment zamykania w bańce mydlanej oraz sztuczki cyrkowe. W przerwach dzieci budowały wieże z drewnianych klocków, hasały w basenie z piłeczkami, przechodziły przez tunel. Ozdobieni pięknymi tatuażami z kolorowymi balonami w rękach i w świetnych humorach wróciliśmy do sali przedszkolnej.

Wychowawczynie 


Fot. E. Gulan


_________________________________________________________________
 
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego
wtorek, 08 maja 2018 16:29


8 maja 2018 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego (DKE) z udziałem dziewcząt z klasy VI b i VI c. Celem DKE było udzielenie odpowiedzi na pytania: Czy łatwo jest przekraczać granice swoich możliwości, swoich potencjalnych zdolności? Czy warto przekraczać takie granice? Inspiracją do dyskusji była książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita” dotycząca życia i śmierci Gabriela Fahrenheita. Gdańszczanina, który naukowo badał temperaturę i wynalazł termometr rtęciowy. Opowieść o odkrywaniu świata, pasji nauki, dociekliwości w dążeniu do prawdy.


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1919245
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting