Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Wieści z MBP
wtorek, 29 maja 2018 16:06


29 maja 2018 r. odbyło się spotkanie z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem. Pan Przemysław pisze książki dla dzieci w wieku 0-7 lat. Mimo młodego wieku ma całkiem bogaty dorobek artystyczny. Na naszym spotkaniu postanowił opowiedzieć szczegółowo o trzech wybranych książkach: „Uśmiech dla żabki”, „Czy ktoś widział zajączka” oraz o swoim debiucie „Wielkie marzenia”. Nasz gość okazał się bardzo otwartą i dynamiczną osobą, łatwo nawiązującą kontakt z dziećmi. Przez swoją otwartość i żywiołowość bardzo szybko zyskał sympatię dzieciaków, które chętnie odpowiadały na pytania i odgrywały scenki zadane przez autora. Po spotkaniu każde dziecko miało okazję kupić książki ze specjalną dedykacją Pana Przemysława. W Oddziale dla Dzieci MBP dostępne są wszystkie tytuły naszego gościa.

Dziękujemy uczniom oraz ich opiekunom ze szkół podstawowych w Grajewie za uczestnictwo w spotkaniu i zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci.


MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie

__________________________________________________________________________
 
Wycieczka w Góry Stołowe
wtorek, 29 maja 2018 15:32


„Podróż to nieodłączna część naszego życia,
na którą wydajemy pieniądze, ale stajemy się bogatsi”.

Uczniowie SP nr 4 w Grajewie wyjechali 21 maja 2018 r. na wymarzoną imprezę turystyczną. Tym razem były to Góry Stołowe. Grupa 98 dzieci zwiedziła Skalne Miasto w Czechach, weszła na Szczeliniec i podziwiała niezwykłe kształty samotnych skał, zwiedziła kopalnię złota w Złotym Stoku Twierdzę Kłodzką i Sanktuarium w Wambierzycach, a na koniec bawiła się w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia.

Wyjazd okazał się czarujący i niezwykły, a widoki ze skalistych szczytów lśniące w promieniach majowego słońca przepiękne. Nawet „niebiosa” nam sprzyjały. Słońce..., słońce..., czyste niebo i wspaniała atmosfera na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Kierownik wycieczki - W. J. Koniecko

Fot. A. Sokołowska


_________________________________________________________________
 
Ekspresem po Białowieży
poniedziałek, 28 maja 2018 17:56


Czym się różni żubroń od żubra? Kiedy mówić o rogach, a kiedy o porożu? Co znaczy łosza, klępa, łania czy daniel? O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klasy IVe i IVb podczas wyprawy do Białowieży. Dziewczęta i chłopcy 23 maja zwiedzili Rezerwat żubrów oraz Muzeum Przyrodnicze , słuchając ciekawostek opowiadanych im przez przewodników. Dodatkową atrakcją była pełna wrażeń przejażdżka Białowieskim Ekspresem. Choć jazda ekspresowa to raczej nie była, jednak wszyscy znakomicie się bawili, ścigając się z kolegami z innej miejscowości podróżującymi drezyną. Na koniec podróżnicy pałaszowali własnoręcznie upieczone nad ogniskiem kiełbaski i sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Pogoda nam dopisała, a komary nie miały do nas dostępu, bo "pachniało" od nas preparatem na odległość. Wycieczkę zorganizowali wychowawcy: p. Beata i Tomasz Szewczykowie, a opieki nad niesfornymi turystami podjęły się panie: Iwona Bukrejewska i Marlena Gładkowska, za co im serdecznie dziękujemy.


B. SzewczykFot. I. Bukrejewska i M. Gładkowska


_________________________________________________________________
 
Podwójny sukces Martyny
poniedziałek, 28 maja 2018 17:32


Martyna Pietrzak z klasy III c oddziału gimnazjalnego znalazła się w gronie laureatów X edycji Międzydiecezjalnego Konkursu "Święci i bohaterowie Naszej Ziemi", która w bieżącym roku szkolnym przebiegała pod hasłem „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty".

W Konkursie uczestniczyło 31 szkół, wpłynęły 193 prace. Martyna wykonała pracę plastyczną o bł . M. Biernackiej i napisała utwór literacki o św. A. Boboli (opiekun pan W. J. Koniecko). Obie prace nie miały sobie równych i zajęły I miejsce w kategorii gimnazjum.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym przez J. E. Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, J. E. Księdza Biskupa Stanisława Stefanka, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Łomża.

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.


Szkolny koordynator - I. Konopko


_________________________________________________________________
 
Dzień Mamy w klasach drugich
poniedziałek, 28 maja 2018 17:13


Droga Mamo!
Dziękuję za każdy spędzony
wspólnie z Tobą dzień,
za pokazywanie mi świata,
za uczenie bycia odważnym,
wolnym i otwartym na innych.
Kocham Cię za wszystko
i na zawsze!


Wszyscy wiedzą, że 26 maja to dzień magiczny, najpiękniejszy dzień w roku
- DZIEŃ MATKI
Uczniowie klas drugich pamiętali o tym święcie i przygotowali swoim mamom drobne upominki przepełnione miłością i podziękowaniem za ich trud.
Dziękuję Ci Mamo!!!


W kalendarzu Święto Matki
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.


Uczniowie klas drugich SP
z wychowawczyniami


Fot. A. Gryczkowska, E. Mieczkowska, J. Rydzewska, B. Rogalska


_________________________________________________________________
 
Ach, co to był za dzień…
poniedziałek, 28 maja 2018 16:39


25.05.2018 r. odbyliśmy wspaniałą wycieczkę autokarową do „Sali Zabaw TROPICO” w malowniczo położonym mieście Ełk. Wyjazd udał nam się znakomicie, mieliśmy krótką podróż, znakomite humory i świetną zabawę. Na miejscu czekało nas wiele trakcji. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach magiczno – chemicznych. W „Kolorowym laboratorium” ubrani w ochronne okulary i fartuchy - jak na laborantów przystało - wykonaliśmy eksperymenty tj. „Wystrzałowy balon”, „Wiry mleczne”, „Tęcza” , „Lampa oliwna”. Miło i beztrosko spędzaliśmy czas między innymi na torze pontonowym, basenie ze zjeżdżalnią, strefie trampolin, ściankach wspinaczkowych. Słoneczny, ciepły dzień sprzyjał krótkiemu spacerowi do „Papai”, gdzie chętnie delektowaliśmy się pysznymi lodami.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy II c i III c z opiekunami: Anną Kłos, Anną Gryczkowską, Joanną Waniewską i Dorotą Poniatowską.


Uczestnicy wycieczki

Fot. A. Gryczkowska


_________________________________________________________________
 
Sukces Krzysztofa
niedziela, 27 maja 2018 13:16


W czwartek 24 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/18, na które przybyli laureaci wraz z opiekunami i rodzicami, dyrektorzy szkół, przewodniczący komisji wojewódzkich oraz zaproszeni goście z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku. W tym gronie znalazł się uczeń naszej szkoły Krzysztof Sztabiński z kl. VII b - Laureat Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego, przygotowany przez panią Joannę Waniewską.

Serdecznie gratulujemy Krzysztofowi i życzymy dalszych sukcesów.


Fot. Państwo Sztabińscy

_________________________________________________________________
 
Tydzień ROBOTYKI
niedziela, 27 maja 2018 13:29


W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z robotyki ph. „Robokoder - programujemy przyszłość”.

Warsztaty te były połączeniem nauki logicznego myślenia, informatyki, robotyki i świetnej zabawy. Uczniowie budowali roboty z zestawów Lego Mindstorms NXT i uczyli się je programować czyli ożywiać. Aby "ożywić robota" napisali specjalny program na komputerze, a następnie po wgraniu go do robota mogli już zacząć zabawę, z tym co się stworzyło.

Uczniowie przekonali się, jak wiele radości i satysfakcji sprawia budowanie i programowanie robotów.


J. Waniewska


_________________________________________________________________
 
Sprawa Kapturka Cz.
czwartek, 24 maja 2018 07:05


Piątek 18 maja pozostanie na długo w pamięci wielu uczniów naszej szkoły. Tego dnia pod kierownictwem p. Beaty Dawid została zorganizowana wycieczka do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na bajkę muzyczną "Sprawa Kapturka Cz.".

"Sprawa Kapturka Cz" to uwspółcześniona wersja baśni, w której tradycyjny las zastępuje wielkomiejska dżungla. Fascynujący i nieznany świat kusi do zboczenia ze znanej i bezpiecznej ścieżki. To właśnie przydarzyło się Czerwonemu Kapturkowi. Do zejścia z dobrze znanej drogi zachęcał Wilk, który tylko czyhał, aby pożreć dziewczynkę i jej Babcię. Nie wiedział jednak, że po piętach depcze mu Detektyw, którego wynajęła Mama Czerwonego Kapturka, zaniepokojona brakiem wieści od córki. Nie wiedział też, że Kapturkowi pomaga malutki przyjaciel – Chomik Ogryzek, który nie odstępował dziewczynki na krok.

Rozśpiewana i roztańczona wersja opowieści o Czerwonym Kapturku dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne i teatralne przeżycie, to wartościowe doświadczenie, za którym (jak stwierdzili po wyjściu z budynku opery) będą tęsknili i z niecierpliwością oczekiwali kolejnego wyjazdu.

Tuż przed spektaklem młodzież została zaproszona na wernisaż wystawy ilustracji dla dzieci stworzonej na motywach baśni braci Grimm. Ilustracje ostatnio pokazywane były we Włoszech. Teraz przepiękne rysunki z najbardziej znanych baśni o „Czerwonym Kapturku”, „Kopciuszku” czy „Roszpunce” mogli obejrzeć nasi uczniowie.
I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Manewry sprawnościowe harcerzy
wtorek, 22 maja 2018 14:32


W dniu 19 maja 2918r. nasza drużyna harcerska Zielona Skra wraz z zuchami Młode Wilczki wybrała się na Manewry Sprawnościowe o tytuł najlepszej drużyny i gromady hufca „Biebrzańskiego” ZHP w Grajewie. Organizatorem była 1 DH „Sadyba” w Trzciannem oraz Komenda Hufca „Biebrzańskiego”.

O godzinie 9.00 zameldowały się patrole kilku drużyn harcerskich i zuchowych. Dla nas to pierwszy raz i byliśmy przez jakiś czas skonsternowani. Dostaliśmy wyznaczoną trasę, punkty zadaniowe i ruszyliśmy w teren.

Nalewanie wody ze stawu do metalowej tuby z wieloma otworami doprowadziło nasz patrol do zdobycia zera. Sina rozpacz, ale pobiegliśmy dalej i potem poszło jak po maśle. Tor sprawnościowy ze skokami w worku, pełzaniem po linie, rzutami do celu, toczeniem opony, nieco nas pocieszyły. Potem robiliśmy nosze dla rannego, rozminowaliśmy pole, rozłożyliśmy pałatkę- mały namiot, zabezpieczyliśmy na noszach nieprzytomnego, na końcu przeżyliśmy ćwiczenia strażackie- przeciągaliśmy węże strażackie i celnie „gasiliśmy”- butelki ustawione na słupku. Zebraliśmy tyle punktów ile się dało, a teraz spokojnie czekamy na wyniki, które wkrótce poznamy. Uczyliśmy się na tych manewrach pracy zespołowej , dobrej współpracy słuchania siebie nawzajem, podziału pracy , szacunku do siebie i innych, nabieraliśmy doświadczenia harcerskiego. Byli z nami nasi kibice z drużyny. Zagrzewali nas do wysiłku, bawili się z innymi.

Na jednym ze stanowisk zadaniowych przekonaliśmy się, iż wiedza o harcerstwie wciąż jest przed nami. Poświęcimy tym sprawom więcej czasu.

Po około dwóch godzinach podążania za sukcesem –swobodne zabawy w skoszonej trawie i ognisko z kiełbaskami. Na zakończenie zawiązaliśmy harcersko-zuchowy krąg przyjaźni, puściliśmy iskierkę, zaśpiewaliśmy ”Bratnie słowo” oraz modlitwę.

Poczuliśmy ducha wspólnoty harcerskiej! Czuwaj!Drużynowa Elżbieta Gadomska


_________________________________________________________________
 
Wycieczka czwartoklasistów do Warszawy
poniedziałek, 21 maja 2018 16:22


15 maja uczniowie klas IV a, IV c oraz IV f spędzili fantastyczny dzień w Warszawie.

Zaczął się on bardzo wcześnie, bo wyjechaliśmy skoro świt – 4.30 i już o 9. 00 mogliśmy oglądać nocne niebo podczas seansu w planetarium Niebo Kopernika oraz spełnić marzenie niejednego czwartoklasisty - odbyć podróż na krańce kosmosu. Pojawiające się na sklepieniu galaktyki i złudzenie, że pędzimy w ich kierunku, sprawiały, że uczniowie wyciągali ręce, by dotknąć gwiazd, a pochłaniające nas czarne dziury i zmieniające się na niebie konstelacje witane były przez ochy i achy. Obejrzeliśmy tam również film „Dwa szkiełka”, który opowiadał o historii powstania teleskopu.

Następnie zaczęliśmy zwiedzanie interaktywnych wystaw w Centrum Nauki Kopernik. Naszym eksperymentom nie było końca. Jedni udali się do majsterni, by tam zbudować latające urządzenia, inni odkrywali tajniki rzeczywistości, poznawali złudzenia optyczne i doświadczali przyjemności! leżenia na łóżku fakira. Tego co można zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik, nie da się opisać, to po prostu trzeba przeżyć.

Po obiedzie pojechaliśmy do warszawskiego ZOO. I tu znów spełniły się marzenia tych, którzy chcieli zobaczyć egzotyczne zwierzęta: lwy, tygrysy, hipopotamy, nosorożce, słonie, żyrafy, pingwiny, krokodyle, tarantule i wiele, wiele innych. Najbardziej zaskoczył nas niedźwiedź polarny, który jakby specjalnie dla nas dawał nury do wody, a zachęcany przez nas brawami zaczął w nas rzucać oponą i chlapać wodą. Śmiechom nie było końca, za to nieuchronnie zbliżał się koniec wycieczki.

W drodze powrotnej musieliśmy oczywiście posilić się w McDonaldzie – bez tego przystanku wycieczka dla wielu nie byłaby, niestety, idealna.

Pełni wrażeń – co słychać było w autokarze – wróciliśmy do Grajewa wieczorem, by przeżyć ten dzień jeszcze raz, dzieląc się swoimi opowieściami z najbliższymi. Ciekawe, gdzie pojedziemy w następnym roku…

Wychowawczynie


_________________________________________________________________
 
Wycieczka klas I c i III a do Puszczykówki
poniedziałek, 21 maja 2018 16:07


W dniu 9 maja 2018r. klasy I c i III a pojechały na wycieczkę do Puszczykówki w pobliżu wsi Okopy. To spore siedlisko w stylu indiańskim bardzo nas zauroczyło. Gospodarz – wódz plemienia tam mieszkającego, pokazał nam życie według natury i w zgodzie z nią.

Miejsce to oferowało ucieczkę od codzienności pośród rozległych soczyście zielonych prerii, zagajników i lasów. Mogliśmy być blisko ze zwierzętami: królikami, psami- jeden Lori, był zahipnotyzowany przez królika, pięknym koniem, który użyczył nam swojego grzbietu, indykami, kurami, kaczkami, bażantami, zobaczyliśmy skunksa, szopa pracza, sympatyczne kozy i owieczki oraz bociana w kurzej zagrodzie. Byliśmy nawet poszukiwaczami złota i płukaliśmy je w” potoku”. Ćwiczyliśmy tez indiańskie sokole oko strzelając do słomianej tarczy, przeciągaliśmy linę.

Zrobiliśmy zakupy w małym stoisku z pamiątkami by zabrać ze sobą małe cząsteczki tego fantastycznego miejsca. Z zaciekawieniem krążyliśmy po zawiłych zakątkach wspaniałego ogrodu, w którym mogliśmy siadać na pomysłowych ławeczkach, bujać się w hamakach, podziwiać ogrodowe, roślinne dzielą gospodyni. Wódz Rob z dużym poczuciem humoru i miłością opowiadał nam o świecie zbyt odległym, który jednak przywiózł do małego podlaskiego zakątka, by podzielić się swoimi pasjami także z nami.

Obejrzeliśmy mini muzeum z pieczołowicie zebranymi eksponatami: strojami, mokasynami, ozdobami indiańskich kobiet i mężczyzn i przedmiotami codziennego użytku Indian, sprzętami. Bardzo spodobały nam się indiańskie wigwamy wypisz wymaluj z dzikiej prerii, jak drzemiąca wioska prawdziwych Indian Apaczów. Czy gdzieś w naturze, w Ameryce, są jeszcze wolni Indianie pamietający i żyjący jak dawniej!

To była bardzo udana wycieczka i na długo pozostanie w pamięci nie tylko dzieci… Wyprawę zwieńczyliśmy wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Serdecznie dziękujemy właścicielom, mieszkańcom indiańskiej wioski.


E. Gadomska


Fot. I. Konopko


_________________________________________________________________
 
THE VOICE KIDS
niedziela, 20 maja 2018 17:02


17 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się I edycja najpopularniejszego programu rozrywkowego w Polsce THE VOICE KIDS „przesłuchania w ciemno”.

Najpierw odbyły się eliminacje, a każdy z 21 uczestników przygotował i wykonał wybraną przez siebie piosenkę. Następnie jury wybrało najciekawszych wykonawców do kolejnego etapu. Jak spośród tylu utalentowanych głosów wybrać najlepsze? Wiedzieli o tym bardzo dobrze: Edyta Górniak (Maliszewska Aniela), Tomson i Baron (Karwowska Klaudia i Wojciechowska Magdalena), Dawid Kwiatkowski (Graczewska Julia) oraz Michał Szpak (Zarzecka Julia). Wyżej wymienieni to uczniowie klasy II c gimnazjum. Bardzo profesjonalnie przygotowali się do swoich ról i z dużą rozwagą wytypowali uczestników do kolejnego etapu „Bitwy na głosy”, który wyłoni zwycięzcę pod koniec czerwca.

Drużyny muszą teraz ciężko popracować, aby w finale odnieść sukces. Kto z kim zaśpiewa? Kto przejdzie dalej? Kto wygra wielki finał THE VOICE KIDS? O tym dowiemy się i nasi wspaniali kibice już wkrótce. Do zobaczenia.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za odwagę i profesjonalne wystąpienia. Trenerom za ich zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach. Dziękuję uczniom, którzy pomogli przygotować dekoracje. Panom konserwatorom i paniom z obsługi, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy oraz Grajewskiemu Centrum Kultury.Organizator konkursu - Anna Maleszewska


_________________________________________________________________
 
Sukcesy SP 4 w XX Międzynarodowym Ulicznym Biegu Wilka
niedziela, 20 maja 2018 14:26


"Czwórka" była bardzo widoczna podczas XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka, bo było wielu uczniów, nauczycieli i rodziców. Do tego nasi uczniowie zajęli kilka miejsc na podium. Bardzo im w tym pomogła strefa kibica, a doping wręcz mobilizował, by dobrze biegać. W obsłudze technicznej na mecie wyróżniali się harcerze z drużyny „Zielone skry”.

Bieg rozpoczął się rewelacyjnie dla szkoły. W kategorii klas „0” na dystansie 200 m pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Marysia Lewczuk, która nieznacznie wyprzedziła Julię Chojnowską. A wśród chłopców Adam Kiluk zajął drugie miejsce. W kategorii klas II srebro wywalczył Jakub Kaczyński, a brąz Michał Kosiński. Klasy III okazały się nie gorsze i Natalia Wysocka zajęła trzecie miejsce, a drugi był Olaf Koprowski. Trzecie miejsce zajął Eryk Szelążęk. W kategorii klas IV na dystansie 800 m wygrał Damian Olejniczak, który wyprzedził na mecie Igora Karwowskiego. Kolejne złoto otrzymał Adrian Dobrydnio, który okazał się najlepszy w klasach V. Prawdziwą rewelacją w Biegu Wilka jest Oliwia Kosińska z VI b, która po raz szósty znalazła się na podium. W jubileuszowym XX okazała się najlepsza. W tej kategorii wśród chłopców trzeci był Szymon Deresz. W biegu klas siódmych trzecie miejsce zajęła Aleksandra Wierzchowska.

Inni uczniowie potraktowali bieg bardzo relaksowo i spokojnie dobiegali do mety na dalszych miejscach potwierdzając teorię, że bieganie to najlepszy sposób na zdrowy tryb życia.

Organizatorzy XX Międzynarodowego Ulicznego Biegu Wilka bardzo dziękują szkolnej społeczności za udział i pomoc.


Fot. W. Jerulank


_________________________________________________________________
 
Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego
niedziela, 20 maja 2018 14:06


32 uczniów z klas IV-VI naszej szkoły brało udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego "Galileo" . Trzech uczniów otrzymalo wyróżnienia:
Bartosz Czajkowski kl. IV b - uczeń p. Elizy Gołaszewskiej
Damian Żemajtys kl. VI b - uczeń p. Agnieszki Sokołowskiej
Filip Krajewski kl. VI b - uczeń p. Agnieszki Sokołowskiej


Fot. A. Sokołowska


_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1914903
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting