Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Kochanym babciom i dziadkom z okazji ich święta – „Biedroneczki”
czwartek, 18 stycznia 2018 21:37


W miesiącu styczniu są dwa dni, które wzbudzają ogromne emocje – to ŚWIĘTO BABCI I ŚWIĘTO DZIADKA. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, potrafią pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia.

W podziękowaniu za ich wielkie serca w dniu 16 stycznia przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” wykonały na warsztatach plastycznych w Muzeum Mleka piękne kartki. Mali artyści wręczą je wraz z życzeniami swoim babciom i dziadkom. Podziękują im w ten sposób za trud włożony w ich wychowanie.


A. Stradczuk

_________________________________________________________________
 
Choinka u "Biedroneczek"
czwartek, 18 stycznia 2018 21:21


17 stycznia w grupie „Biedroneczki” odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci przebrane za barwne postacie z krainy baśni i bajek doskonale bawiły się w rytm znanych przebojów. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Tańce przeplatane były różnorodnymi konkursami. W przerwie dzieci miały czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dużą niespodzianką było też dla dzieci przybycie Mikołaja z prezentami. Te karnawałowe atrakcje pozwoliły przedszkolakom spędzić czas w radosnej atmosferze i dostarczyły im niezapomnianych wrażeń.


A. Stradczuk

_________________________________________________________________
 
Czytanie na drugie śniadanie
czwartek, 18 stycznia 2018 16:54


12 stycznia 2018 r. odbyło sie już ostatnie spotkanie czytelnicze w ramach realizowanego przez naszych gimnazjalistów projektu edukacyjnego "Czytanie na drugie śniadanie"(opiekunowie projektu: I. Bukrejewska i R. Sokołowska). Wolontariusze Rafał Błażewicz i Tomek Wilczewski z kl. III d, mając na uwadze cel zajęć: rozwijanie u dzieci i młodzieży pasji czytania oraz zainteresowania książką, przygotowali pełne wrażeń spotkanie oparte na bajce Christiana Andersena pt. "Dziecię elfów''. Po przeczytaniu utworu, dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na pytania zadawane przez nastolatków, dotyczące przeczytanej książki. Po wyczerpaniu pytań, czterolatki zaskoczyły chłopaków i zaprosiły gimnazjalistów do wspólnej zabawy, których reguł chłopcy nie znali. Jakie był zdziwienie, gdy "Kucany berek" oraz "Pająk i muchy" dostarczyły Rafałowi i Tomaszowi wielu pozytywnych emocji. Na zakończenie dzieci oświadczyły, że lubią takie spotkania z książkami, ponieważ poznają nowe bajki i opowieści, uczą się szanować książki i o nie dbać. Po wspólnej zabawie, wolontariusze żegnając się z dziećmi, rozdali kolorowanki z wizerunkiem głównych bohaterów "Calineczki".

"Ten projekt ukazał nam, jak trudna jest praca z małymi dziećmi. Czas spędzony przy opracowywaniu scenariuszy zajęć, samodzielnym wybieraniu tekstów do lektury, poszukiwaniu pomysłów na przeprowadzanie rozmów z dziećmi, zabaw integrujących nas z przedszkolakami, był czasem mile spędzonym i bogatym w nowe doświadczenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni paniom, które zaprosiły i pomogły nam w tym projekcie".
Rafał Błażewicz kl. III d


Fot. I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 18 stycznia 2018 15:25


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Projekt edukacyjny KAMISHIBAI – MAGICZNY SEANS W TEATRZE ILUSTRACJI
czwartek, 18 stycznia 2018 16:51


W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 realizowany był w bibliotece szkolnej projekt edukacyjny "KAMISHIBAI – MAGICZNY SEANS W TEATRZE ILUSTRACJI", którego celem było m.in.: wprowadzenie uczniów w świat literatury dziecięcej, zachęcanie uczniów do stworzenia własnej bajki i przedstawienia jej młodszym koleżankom i kolegom, ćwiczenie umiejętność głośnego czytania, interpretowania tekstu i nauka zachowań teatralnych, a także przyzwyczajanie dzieci do publicznych wystąpień.

Czym jest zatem Kamishibai?

Kamishibai - to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Zamknięta skrzynka przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Widzowie patrzą w nią jak zaczarowani i wraz z lektorem przenoszą się do świata fantazji.

W realizacji takiej formy małego spektaklu teatralnego wzięły udział dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego: Amelia Kiełczewska, Anna Jaszewska, Wiktoria Szumowska, Wiktoria Gibniewska, Karolina Janiszewska, Sara Capella. Było to duże przedsięwzięcie, któremu uczennice poświeciły wiele godzin pracy. Swoje zajęcia rozpoczęły od warsztatów plastycznych odwołujących się do danej kultury, z której pochodziła bajka. Każdym warsztatom towarzyszy także dyskusje z dziećmi na tematy poruszane w bajkach. Rozmawialiśmy z dziećmi m.in. na temat przyjaźni, lojalności i potrzeby pomagania innym. Ponieważ projekt, jako alternatywna forma popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników wywołał ogromne zainteresowanie, w przyszłym semestrze planujemy stworzyć kolejne bajki, z którymi chcemy podzielić się z dziećmi ze świetlicy i oddziałów przedszkolnych.

Dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego przygotowały projekt edukacyjny pod kierunkiem I. Bukrejewskiej.


Fot. I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Warsztaty "Savoir vivre przy stole"
środa, 17 stycznia 2018 18:00


W piątek 12 stycznia 2018 r. uczniowie klasy VI b w ramach projektu edukacyjnego "Dobre maniery na co dzień" wzięli udział w warsztatach pod hasłem "Savoir vivre przy stole" prowadzonych przez uczniów klasy II technikum hotelarstwa z Zespołu Szkół w Wojewodzinie. Opiekunem grupy jest pani Katarzyna Ołdakowska – nauczyciel ZS w Wojewodzinie.

Celem zajęć było poznanie zasad zachowania się przy stole, tajników dekoracji i estetyki stołu oraz obsługi kelnerskiej gości. Uczniowie dowiedzieli się również do czego służą naczynia i sztućce na stole, jak należy podawać potrawy i napoje oraz poznali trudną sztukę układania serwetek.

Dziękujemy pani Katrzynie Ołdakowskiej i uczniom z technikum hotelarstwa za profersjonalnie przygotowane zajęcia i wspaniałą współpracę.


Organizator – Iwona Zagórska


_________________________________________________________________
 
"Czytanie jest przygodą" - weź udział w konkursie
wtorek, 16 stycznia 2018 21:24


Uczniów klas I - III , IV – VII 
zachęcam do udziału
w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim
o Twórczości Kornela Makuszyńskiego
CZYTANIE JEST PRZYGODĄ
zorganizowanym przez
Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie
we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34 im. K. Makuszyńskiego w Lublinie.


Tematy prac konkursowych:

1. „Uśmiech jest największym skarbem świata”. Napisz list do wybranej osoby, którą przekonasz o słuszności słów Kornela Makuszyńskiego.

2. Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego nie znali nudy, a ich przygody mogą okazać się fascynujące również i dziś. Napisz wiersz poświęcony wybranemu bohaterowi / bohaterom utworów tego pisarza.

3. Na stronach książek Kornela Makuszyńskiego radość przeplata się ze smutkiem i choć nie jest to łatwe, potrafi zwyciężyć. Odwołując się do przykładów z twórczości pisarza oraz doświadczeń własnych, odnieś się do zagadnienia radości i życiowych problemów, z którymi zmagali się bohaterowie Makuszyńskiego i które – być może – znane są i Tobie.


Prace należy dostarczyć do dnia 9 marca 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Szkoła Podstawowa nr 34
im. Kornela Makuszyńskiego
ul. Ireny Kosmowskiej 3
20- 815 Lublin
z dopiskiem: KONKURS LITERACKIL. Pietrzykowska

 

_____________________________________________________________________________
 
"Słoneczka" w Muzeum Mleka
wtorek, 16 stycznia 2018 21:41


16.01.2018 r. "SŁONECZKA"uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-plastycznych w Muzeum Mleka. Według wskazówek przemiłych pań prowadzących, dzieci wykonały laurki z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Po skończonej pracy przedszkolaki wesoło bawiły się z krówką Matyldą i zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do przedszkola.
Wychowawczynie_________________________________________________________________
 
Podsumowanie konkursu "Sekrety imon 12 braci..."
poniedziałek, 15 stycznia 2018 18:11


Konkurs
„Sekrety imion 12 braci, czyli skąd się wzięły nazwy miesięcy”
ROZSTRZYGNIĘTY!

Szkolny konkurs biblioteczny adresowany był do uczniów klas I-VI szkoły podstawowej. W konkursie bibliotecznym wzięło udział 49 uczniów. W dniu zakończenia, na oczach uczestników konkursu, Marysia i Helenka z oddziału przedszkolnego dokonały losowania nagród wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiązali zadania. Oto nazwiska osób nagrodzonych:

1. Zofia Stankiewicz kl. IV e
2. Amelia Kaczyńska kl. II d
3. Laura Budna kl. II b
4. Natalia Jabłońska kl. IV b
5. Nikola Szlejter kl. II b
6. Igor Modzelewski kl. II b
7. Marika Bączek kl. IV d
8. Kacper Zalewski kl. II c
9. Katarzyna Kolber kl. IV d
10. Szymon Pięczykowski kl. II b

Wyżej wymienione osoby prosimy o zgłoszenie się do biblioteki po odbiór nagród.

GRATULUJEMY!


I. Bukrejewska
______________________________________________________________
 
SIĘGNIJ PO KSIĄŻKĘ NA FERIE
poniedziałek, 15 stycznia 2018 17:04

Fot. I. Bukrejewska

Witajcie, proponujemy Wam książki, które nie tylko czegoś uczą, ale są też dobrą rozrywką. Pozwolą miło spędzić ferie zimowe. Oto nasza propozycja:

„Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcin Pałasz

Asia i Maciek są przyjaciółmi. Razem pakują się w tarapaty, i razem ratują się z opresji. Zawsze są za sobą, czy to trzeba przejść przez ciemny tunel, czy obłaskawić leśnego diabełka, czy postawić się niemiłej koleżance z klasy. Są odważni, pomysłowi i prawie zawsze dobrzy! To wcale nie takie trudne, bo co dwie głowy (i dwa serca), to nie jedna!

„Dziewczynka z szóstego księżyca” Moony Witcher

Nina jest w piątej klasie, mieszka ze swoimi ciociami w Madrycie. Prawie w ogóle nie widuje rodziców, którzy pracują bardzo daleko. Do tej chwili wszystko toczy się normalnie. Ale jest jeszcze znamię na prawej ręce Niny. Znamię w kształcie gwiazdki, dokładnie takie samo jakie miał jej ukochany dziadek Misza, wielki alchemik, mieszkający w Wenecji. Czy to znak przeznaczenia? Jaka przyszłość czeka Ninę?

„Kacper i piraci” Agata Hryniewicz

„Kacper i piraci" to opowieść o chłopcu, który razem z piratami bierze udział w wielkiej wyprawie. Ma on pomóc w znalezieniu skarbu. Czy nie wystraszy się burzy, morskich potworów i szalejących wulkanów? Czy zaprzyjaźni z Kapitanem Kuternogą, Jednookim i Baryłką? Przenieś się z Kacprem do krainy fantazji, pełnej wyzwań i przygód.

Propozycje przygotowały: Wiktoria Szumowska i Karolina Janiszewska
z Koła czytelniczo-medialnego

_________________________________________________________________
 
Wywiad z najlepszym czytelnikiem
poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:46

Wywiad z najlepszym czytelnikiem w I semestrze roku szkolnego 2017/2018

Weroniką Glińską z kl. III e

Fot. I. Bukrejewska

Weroniko, jesteś najlepszym czytelnikiem w I semestrze roku szkolnego 2017-2018. Chciałybyśmy przeprowadzić z Tobą wywiad.

1. Czy wiesz ile przeczytałaś książek w tym semestrze?
Weronika: Nie wiem, ale myślę, że sporo.

2. Jaka jest twoja ulubiona książka?
Weronika: Moją ulubioną książką jest „Zaczarowana Zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów.

3. Czy lubisz czytać książki, w których głównymi bohaterami są zwierzęta? Weronika: Tak, lubię zwierzęta i chętnie o nich czytam.

4. Gdzie najbardziej lubisz czytać książki?
Weronika: Najbardziej lubię czytać książki w swoim pokoju.

5. Jakiego rodzaju lubisz czytać książki? (przygodowe, bajki, baśnie, fantastyczne, wiersze, legendy i inne).
Weronika: Najbardziej lubię książki przygodowe oraz bajki.

6. Jakie książki polecasz koleżankom i kolegom?
Weronika: Polecam koleżankom i kolegom przeczytanie lektur: „Szewczyk Dratewka” oraz „Puc Bursztyn i goście”.

7. Jaka jest Twoja ulubiona lektura?
Weronika: Moją ulubioną lekturą jest książka Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

Dziękujemy za rozmowę. Podpowiemy Ci , że od września do tej pory przeczytałaś 90 książek. Jesteś dla nas i naszych kolegów wzorem do naśladowania. Gratulujemy.

Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Gibniewska
z Koła czytelniczo-medialnego

_________________________________________________________________
 
Choinka szkolna w klasach I-III
niedziela, 14 stycznia 2018 08:30


Jak karnawał to karnawał. Czego więc w szkole, w tym czasie, można się spodziewać? Każdy chyba bez trudu odgadnie – oczywiście szkolnej zabawy choinkowej. Wszystkie dzieci klas I – III tak bardzo na nią czekały. Na szczęście szybko spełniły się dziecięce marzenia, bo oto oczekiwany bal miał miejsce 10 stycznia w sali gimnastycznej. Barwne stroje i kostiumy karnawałowe, świetnie dobrany repertuar muzyczny oraz wspólne tańce i konkursy prowadzone przez wodzireja zapewniły tego wieczoru niepowtarzalną zabawę. Wspaniałe chwile umiliły poczęstunki przygotowane przez rodziców oraz prezenty od Mikołaja.
Do zobaczenia za rok.

Dzięki zdjęciom możemy przeżyć to jeszcze raz. Zapraszamy do galerii.


Wychowawczynie klas
Fot. J. Rydzewska, B. Rogalska, E. Kruszewska


Fot. A. Gryczkowska, E. Mieczkowska

_________________________________________________________________
 
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
niedziela, 14 stycznia 2018 08:18


W naszej szkole odbył się etap rejonowy (Rejon Suwałki) Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” im. mjr. Marka Gajewskiego organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Muzeum Wojska w Warszawie. Na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowali uczniowie z Suwałk, Krasnopola, Filipowa i Grajewa.

W kategorii szkół podstawowych test najlepiej napisała Weronika Staniszewska z SP w Krasnopolu. Drugie miejsce zajęła Weronika Dziejma z "Czwórki". Ponadto czwarte miejsce gwarantujące udział w finale wojewódzkim zajął Damian Chmielewski – oboje z klasy VII a.

Na poziomie gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Emilia Dagmara Czaplicka z klasy II a z naszej szkoły, a awans do kolejnego etapu konkursu uzyskał też Paweł Aleksandrowicz z klasy III b, który był czwarty. W etapie rejonowym w kategorii szkół podstawowych piąte miejsce zajęła Karolina Kozicka, a kolejne Adrian Masłowski – oboje VII a i Jakub Samełko z VII b. Wśród gimnazjalistów piąta była Krystyna Dudzińska II a, a dwa kolejne miejsca przypadły Klaudii Karwowskiej i Julii Zarzeckiej z klasy II c. Uczniów do udziału w konkursie zachęcił p. Wiesław Jerulank.

Finał wojewódzki z udziałem naszych uczniów odbędzie się 5 kwietnia w Białymstoku.

____________________________________________________________________
 
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Bł. Bolesława – wychowawczyni na nasze czasy”
niedziela, 14 stycznia 2018 07:52

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Bł. Bolesława – wychowawczyni na nasze czasy” (edycja IX - 2018 r.).

Hasło konkursu: „Bądźmy więc dobrymi, bardzo dobrymi względem wszystkich dusz bez wyjątku" (bł. Bolesława Lament).

Cele konkursu:
• Wzbogacenie wiedzy o życiu bł. Bolesławy Lament i zwrócenie uwagi na Jej działalność wychowawczą.
• Kształtowanie właściwych postaw na przykładzie bł. Bolesławy jako wychowawczyni na nasze czasy.
• Integracja rodziny poprzez towarzyszenie przy wykonywaniu pracy przez uczestnika konkursu.
• Stworzenie możliwości do wzbogacania form pracy dla jednostek utalentowanych i poszukujących.

Uczestnik konkursu tworzy pracę plastyczną, inspirowaną dowolnie wybranymi faktami z życia i działalności bł. Bolesławy Lament, odwołując się jednocześnie do aspektów wychowawczych. W dookreśleniu tematu konkursu mogą być pomocne cytaty bł. Bolesławy: „Bądźmy więc dobrymi, bardzo dobrymi względem wszystkich dusz bez wyjątku”, „Wychowanie to przede wszystkim troska o zbawienie dusz”, „Mamy kształcić nie tylko umysły, ale dusze i serca prowadzić do Boga”.

Prace składamy do 20 kwietnia 2018 r. Oceniane będą w trzech grupach wiekowych: 8-11 lat; 12-15 lat; i powyżej 15 lat.

Nadmieniamy, że mieliśmy sukcesy w poprzednich edycjach (O. Kalinowska, M. Pietrzak, D.Ławska).


Koordynator - I. Konopko

__________________________________________________________________________
 
Olimpiada wiedzy o Janie Pawle II
czwartek, 11 stycznia 2018 20:57


Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum do udziału w Olimpiadzie wiedzy o jednym z największych Polaków ostatnich lat - Janie Pawle II.

Olimpiada zostanie przeprowadzona na podstawie przesłanych gotowych materiałów konkursowych i odbędzie się 26-03-2018 r.


Koordynator - I. Konopko

 

_______________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 17

Internauto! Jesteś naszym

1901834
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting