Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Podziękowanie
wtorek, 20 lutego 2018 18:05


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe
przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyła
Marlena Zielińska z klasy II b.

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.

________________________________________________________________

 
Dotykamy historii
wtorek, 20 lutego 2018 17:37


W naszej szkole w styczniu i lutym uczniowie mieli okazję przenieść się do dawnych czasów za sprawą grupy rekonstrukcyjnej z Tczewa , która gościła u nas nie po raz pierwszy. Klasom IV-V przybliżono życie średniowiecznych rycerzy. Uczniowie poznali rolę pazia, giermka i rycerza oraz dwórki. Największym zainteresowaniem cieszyła się broń , jaką posługiwali się dawni wojowie. Klasy VI za sprawą naszych gości przeniosły się w czasy Polski szlacheckiej z XVII wieku. Uczniowie poznali szlachcica -sarmatę oraz zwyczaje szlachty, a także dowiedzieli się , jak wyglądał rycerz husarii. Żywe lekcje historii cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów Czwórki i co roku są organizowane przez nauczyciela historii - pana Adama Zagórskiego.

B. Szewczyk

_________________________________________________________________
 
Ponowna radość
wtorek, 20 lutego 2018 08:02


Nasza uczennica z klasy VII a - Karolina Kozicka awansowała do finału WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO. Do awansu przyczyniła się nauczycielka języka polskiego - pani Urszula Krystyna Bołonkowska. Gratulacje!

Dyrektor szkoły - K. Choynowski

_________________________________________________________________
 
Projekt "Otwarci na kulturę"
niedziela, 18 lutego 2018 22:21


Uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie wzięli udział w projekcie pod nazwą „Otwarci na kulturę”, którego pomysłodawczynią i koordynatorką była pani Zofia Karwowska ze Stowarzyszenia Samorządów Dorzecza Biebrzy. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Do udziału w projekcie Organizatorzy zaprosili uczniów z siedmiu szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, Szkoły Podstawowej w Radziłowie, Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie, Szkoły Podstawowej w Szczuczynie i Szkoły Podstawowej w Wierzbowie. Ogółem uczestniczyło 125 uczniów z klas VI-VII i 16 nauczycieli.

Z „Czwórki” w pierwszym etapie projektu, czyli wycieczce do Warszawy, wzięło udział 15 uczniów: Izabela Kalinowska, Bartłomiej Maciejewski, Oskar Parchucik, Łucja Sendrowska, Maciej Zyskowski, Cezary Karwowski (kl. VII d) Elina Pavliv, Wiktoria Porsewa, Mateusz Przytarski, Jakub Samełko (kl. VII b), Róża Ruszczyk, Kinga Sobolewska, Weronika Dziejma, Karolina Kozicka, Aleksandra Wierzchowska (kl. VII a).

Zgodnie z wcześniejszą informacją program wycieczki do Warszawy obejmował zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik, udział w spektaklu „Mały Książę” w Teatrze Muzycznym ROMA oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego połączone z lekcją muzealną „Muzealne przeboje” – wybrane galerie i najciekawsze zabytki”.

Wycieczka do Warszawy sprzyjała integracji szkolnej i międzyszkolnej; poszerzyła wiedzę uczniów na temat dziedzictwa kulturowego na poziomie ogólnopolskim; stała się żywą lekcją poznania polskiego dziedzictwa kultury i nauki; służyła nabywaniu właściwych zachowań w różnych miejscach kultury; rozbudziła potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym; uwrażliwiła na piękno i kulturę słowa; pozostawiła poczucie niedosytu informacji i wiedzy oraz uświadomiła konieczność samokształcenia.

Drugim etapem projektu „Otwarci na kulturę” były warsztaty kulturalne w szkole z udziałem 15 uczestników pierwszego etapu projektu oraz pozostałych uczniów klas VII. Uczestnicy wycieczki do Warszawy opracowali minireportaż z wyjazdu w formie pokazu slajdów opatrzonego komentarzem, którym rozpoczęli część warsztatową o charakterze sprawozdawczo - informacyjnym. Następnie rozpoczęła się część, podczas której wszystkim uczestnikom warsztatów stworzono możliwość działań praktycznych. Składała się ona z trzech modułów:
I moduł - Zajęcia muzealne dotyczące sztuki abstrakcyjnej w odniesieniu do twórczości Wojciecha Fangora.
II moduł – Zajęcia teatralne polegające na odgrywaniu scenek pantomimicznych.
III moduł – Zajęcia o charakterze naukowo - eksperymentalnym polegające na przeprowadzeniu doświadczeń z dziedziny fizyki, które miały na celu odkrycie właściwości powietrza.

Warsztaty zakończyły się chwilą refleksji nad wartościami istotnymi w życiu człowieka, czemu posłużyło wręczenie wszystkim uczestnikom karteczek z cytatami z „Małego Księcia” i ich odczytanie na forum.

Warsztaty kulturalne rozwijały umiejętności interpersonalne uczniów; zmotywowały do samokształcenia i samodzielnego poszukiwania informacji na temat polskiego dziedzictwa narodowego; nauczyły korzystania z różnych źródeł informacji; doskonaliły umiejętność pracy zespołowej; przełamały barierę przed publicznymi wystąpieniami; kształciły umiejętności krasomówcze; stworzyły okazję wejścia w rolę lidera i mentora.

Wycieczka do Warszawy i warsztaty kulturalne służyły pogłębieniu wiedzy uczniów z zakresu sztuk pięknych, teatru i nauk ścisłych; rozwijały ich kreatywność i inwencję twórczą; motywowały do samodoskonalenia się i inwestowania we własny rozwój intelektualny; uświadomiły konieczność ustawicznego samokształcenia się; zachęcały do korzystania z oferty kulturalno-naukowej kraju.

Szkolnymi koordynatorkami projektu „Otwarci na kulturę” były panie: Urszula Buczyńska, Lilla Pietrzykowska, Dorota Poniatowska i Urszula Krystyna Bołonkowska.Fot. L. Pietrzykowska i D. Poniatowska

_________________________________________________________________
 
Radosna wiadomość
niedziela, 18 lutego 2018 20:49


Izabela Kalinowska z klasy VIId awansowała do wojewódzkiego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego w kategorii SP.

Gratulacje kierujemy w stronę Izy i jej nauczycielki pani Alicji Sulimy. Brawo.


Dyrektor szkoły - K. Choynowski

_________________________________________________________________
 
Świetlica włączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu
niedziela, 18 lutego 2018 16:27


9 lutego 2018 roku do naszej świetlicy została zaproszona funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Grajewie sierż. sztab. Sylwia Gosiewska, w celu przekazania uczniom wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie z klasy III a.

Policjantka mówiła na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą nieostrożne i nieświadome korzystanie z Internetu. Wskazywała jakich środków ostrożności przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko narażenia się na przejawy wirtualnych zachowań, na skutek których użytkownik czuje się zagrożony czy ośmieszony.

Pani Sylwia Gosiewska tłumaczyła uczniom, jak bardzo ważne jest chronienie swoich haseł do logowania oraz danych osobowych. Policjantka ostrzegała także przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi.

Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się, jakie są negatywne skutki nadmiernego korzystania z komputera i Internetu.

Dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia.


Wychowawcy świetlicy

Fot. I. Zagórska

_________________________________________________________________
 
"Randka w ciemno" z ...książką
sobota, 17 lutego 2018 06:55


14 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Z okazji walentynek, nasi uczniowie wybrali się na "Randkę w ciemno" z …. książką! Tego dnia biblioteka szkolna oferowała swoim czytelnikom wypożyczenie książek, które były jedną niewiadomą. Na uczniów czekały książki zapakowane w szary papier, opatrzone jedynie numerem inwentarzowym i czerwonym serduszkiem. Tego dnia czytelnicy wybrali ryzyko i postawili na zagadkę, tajemnicę i niespodziankę. Nie widzieli, czy przygoda z książką okaże się pełna humoru, czy raczej emocji, czy będzie nastrojowo, czy tajemniczo i niebezpiecznie... W zabawie mógł wziąć udział każdy, kto tylko miał na nią ochotę.

Akcja „Randka w ciemno”, której celem było promowanie świadomego czytelnictwa zgodnie z zasadą : „nie oceniaj książki po okładce” spotkała się z bardzo miłym przyjęciem. Książki - niespodzianki cieszyły się wielkim zainteresowaniem, bo jak wiadomo wszyscy lubimy niespodzianki.

I. Bukrejewska

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie za udział w akcjach charytatywnych
czwartek, 15 lutego 2018 22:06Dzięki Waszej hojności przygotowaliśmy do wysyłki drugą przesyłkę "Kredek dla Afryki". Dziękujemy serdecznie darczyńcom:

„Kredki dla Afryki”
Natalia Chmielewska kl. III c
Anna Zalewska kl. IV b
Julita Łukowska kl. IV e
Nikola Czarnowska kl. V a

Telefony, tablet
p. Wiesława Lendo
Aleksandra Matusewicz kl. II a
Łukasz Łepkowski kl. IV e

I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
Zaproszenie
środa, 14 lutego 2018 15:37

W poniedziałek, tj. 19.02.2018r. odbędzie się Szkolny Konkurs Wiedzy o Grajewie ph.„Czy znasz swoje miasto?” dla uczniów klas V - VI.

Informacji udziela pan W. Jerulank, a materiały pomocnicze dostępne są w bibliotece szkolnej.


______________________________________________________________________________


 
Walentynki w bibliotece
wtorek, 13 lutego 2018 20:50Drogi Czytelniku!
Przyjdź na randkę w ciemno... z książką!

Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w zabawę czytelniczą
polegająca na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy.
Jest to typowa randka w ciemno, bo wszystkie książki zapakowane są
w szary papier, przez co nie wiemy, jaką książkę wybieramy.
Decydując się na taką randkę nie mamy pewności, co nas czeka w środku.
Nie znamy tytułu ani autora. I co ważne, nie kierujemy się okładką.
Bo przecież w miłości liczy się zawartość, a nie wygląd.
Książki będą czekały we środę - w WALENTYNKI.
Bawimy się do wyczerpania randkowych książek.
Daj się porwać atmosferze walentynkowej tajemnicy!
Wybierz JEDNĄ I TYLKO JEDNĄ KSIĄŻKĘ, z którą „się umówisz!”


Koło czytelniczo-medialne
(opiekun I. Bukrejewska)


_______________________________________________________________________________
 
Spektakl "Ten obcy"
wtorek, 13 lutego 2018 19:43


13 lutego 2018 r. uczniowie klas szóstych i siódmych obejrzeli w GCK spektakl teatralny „Ten obcy” z udziałem aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl został zrealizowany na podstawie książki Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem. Adaptacja tekstu zawierała najważniejsze wątki powieści.

W ulotce otrzymanej od organizatorów czytamy:

Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno-moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół stanowić może dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.

Spektakl bardzo podobał się naszym uczniom. Zachwyciła wszystkich gra aktorów, muzyka i scenografia oraz przekaz najważniejszych treści powieści. Aktorzy i realizatorzy przedstawienia zostali nagrodzeni gromkimi brawami.L. Pietrzykowska


_________________________________________________________________
 
Akcje charytatywne trwają
niedziela, 11 lutego 2018 10:57Przed feriami wysłaliśmy ponad 9 kg "Kredek dla Afryki" i środków medycznych.Oto nasi kolejni darczyńcy, którym gorąco dziękujemy:

Znaczki
Bartosz Mazurek kl V b
darczyńcy anonimowi

Telefony
Piotr Lenkiewicz kl. II a

„Kredki dla Afryki”
Bartosz Mazurek kl. V b
Anna Jaszewska kl. VI a
Klasa II b i p. B. Rogalska
Nell Kurowska 
Małgorzata Karwowska 
Julian Łapiński
Jakub Pawełkowski
Marlena Zielińska,
Zuzanna Wroczyńska
Szymon Pięczykowski

I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
GRAMY TAKŻE W GRY PLANSZOWE, NIE TYLKO KOMPUTEROWE
sobota, 10 lutego 2018 15:39


Gry planszowe to doskonały sposób spędzania wolnego czasu, sposób na nudę, gimnastyka umysłu oraz świetna zabawa. Przekonali się o tym uczniowie klas IIa, IIb, IIc, IId, którzy o tej samej porze w piątek grali w „planszówki”.

Wcześniej drugoklasiści z zainteresowaniem oglądali gazetki, plakaty, ulotki oraz broszury, które pojawiły się na terenie szkoły w związku Dniem Bezpiecznego Internetu oraz rozmawiali o przestrzeganiu zasad korzystania z komputera.

Domino, bierki, warcaby, „Scrabble”, „Chińczyk”, „Grzybobranie” i wiele innych gier planszowych to alternatywa dla gier komputerowych i patrzenia przez długie godziny w ekran komputera, tabletu lub smartfonu. Gry planszowe sprzyjają nawiązywaniu kontaktów między rówieśnikami oraz budowaniu relacji rodzinnych, dlatego zgodnie zachęcamy: WSZYSCY ROZKŁADAMY GRY I ….GRAMY.Wychowawczynie
i uczniowie kl. IIa, IIb, IIc, IId_________________________________________________________________
 
Dni Bezpiecznego Internetu w "Czwórce"
piątek, 09 lutego 2018 20:54


W dniach 6-9 lutego 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem ,,Tworzymy kulturę w sieci’’. Organizatorzy podjęli się wielu inicjatyw, aby zwrócić uwagę uczniów na fakt, że każdy internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Na korytarzach szkoły pojawiły się gazetki, plakaty i ulotki informujące o wydarzeniu oraz promujące treści dotyczące pozytywnych i bezpiecznych zachowań w sieci nawiązujące do zrealizowanego projektu „Stop cyberprzemocy” i akcji „Stop stalkingowi”. Uczniowie wykonali również prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane społeczności szkolnej. Prace zostały opracowane i przygotowane przez uczniów kl. IV - VII oraz członków Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem pań Joanny Waniewskiej i Lilli Pietrzykowskiej.

Pedagog szkolny pani Anna Formejster wraz z młodzieżą ze Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków sporządziła ciekawe gazetki tematyczne. Interesujące ulotki zostały przygotowane również przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Gryczkowskiej.

7 lutego pani Anna Formejster przeprowadziła godzinne spotkania z uczniami w klasach VII a, VII d, III b gimn. na temat kultury w Internecie. Poruszyła problem związany z trudnościami ze znalezieniem pracy w przyszłości, gdyż coraz częściej pracodawcy pozyskują informacje o ewentualnych kandydatach za pośrednictwem firm eksperckich. Uczniowie dyskutowali również, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach na podstawie przytoczonych historyjek.

9 lutego uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Dbaj o fejs”, które zostało opracowane przez panie Alicję Deresz-Armatę i Iwonę Bukrejewską w oparciu o materiały edukacyjne pochodzące ze strony http://www.saferinternet.pl. Uczestnicy przedstawienia Oliwia C., Weronika N., Zuzia Ś. i Daniel S. z klasy VI c przypomnieli widowni, czyli wszystkim internautom, zasady bezpiecznego korzystania z sieci i udzielali rad jak ustrzec się przed zagrożeniami istniejącymi w sieci. Młodzież ze Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków przygotowała specjalne znaczki upamiętniające obchody DBI 2018 dla społeczności szkolnej.

Podczas obchodów DBI nie zabrakło również spotkań z grajewskimi policjantami. Na spotkaniach z młodzieżą gimnazjalną 6 lutego mundurowi podkreślali, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby, również w sieci. Policjanci przypomnieli młodym ludziom, że wykorzystując Internet do komunikacji, należy to robić z poszanowaniem drugiej osoby, co stanowi podstawę do zbudowania pozytywnych i wartościowych relacji. Inicjatorem spotkań była pani Anna Formejster – pedagog szkolny. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych: III b, III a, III d, II c, II b.

Podczas zajęć informatyki, uczniowie klas starszych - VII, II i III gimnazjum sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, rozwiązując quiz opracowany przez panią Alicję Deresz-Armatę. Najlepszymi znawcami okazali się Krystyna D. z klasy II a i Hubert J. z klasy VII d.

Mamy nadzieję, że wszystkie wydarzenia przyczyniły się podniesienia świadomości użytkowników sieci, że ponoszą oni odpowiedzialność za swoje działania.

Powyższe inicjatywy zostały zgłoszone do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w zamian za to szkoła otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne.Organizatorzy
Szkolnego DBI

_________________________________________________________________
 
TŁUSTY CZWARTEK u „Biedroneczek”
piątek, 09 lutego 2018 18:39


Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – tak głosi staropolskie przysłowie. Oczywiście  tego dnia nie obyło się bez degustacji pączków w oddziale przedszkolnym „Biedroneczki”. Wszyscy zajadali się słodkościami przyniesionymi przez jedną z mam. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia zwyczajów i kultywowania naszych narodowych tradycji.

Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

A. Stradczuk

_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 62 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1919239
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting