Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Koło Czytelniczo - Medialne
wtorek, 14 listopada 2017 21:16


Koło Czytelniczo – Medialne działa w bibliotece Szkoły Podstawowej od października 2017 r. Jest to grupa uczennic z klasy VI a (Sara Capella, Karolina Janiszewska, Anna Jaszewska, Amelia Kiełczewska, Wiktoria Siedlecka, Wiktoria Szumowska), które są zainteresowane książkami, czytaniem i technologią informacyjną. W ramach działalności koła zapoznają się z pracą biblioteki, poznają jej zbiory, służą radą i pomocą czytelnikom w wyborze lektury, zachęcają się wzajemnie do czytania. Włączają się również w organizowanie imprez i przedsięwzięć czytelniczych, m.in. Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia słodkich wypożyczeń, konkursów i turniejów czytelniczych oraz wystaw i gazetek bibliotecznych. Usprawniając swoje umiejętności z zakresu technologii informacyjnej, opracowują dokumenty tekstowe i graficzne, wykorzystując przy tym zasoby Internetu. Dziewczęta  realizują również projekt edukacyjny "Czytanie na drugie śniadanie", a także przygotowują przedstawienia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. Tworząc "Mobilną bibliotekę", współpracują z Biblioteką Publiczną Oddział dla Dzieci w Grajewie.
Najaktywniejsi członkowie koła za swoje zaangażowanie otrzymują na zakończenie roku szkolnego nagrody i dyplomy. Osoby zainteresowane taką formą spędzania czasu wolnego zapraszam na zajęcia koła, które odbywają się systematycznie we czwartki o godz. 13.30 po zakończeniu zajęć przez uczniów.

Opiekun koła - I.Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
wtorek, 14 listopada 2017 19:53


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
GABRIELA ŻYLIŃSKA KL. IV F
MICHAŁ WIRKOWSKI KL. II B
BARTOSZ AKACKI KL. IV D

GALERIA

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.


________________________________________________________________________

 

 
Rekord odwiedzin i wypożyczeń książek z biblioteki
wtorek, 14 listopada 2017 19:49


12 listopada 2017 r. przypada Światowy Dzień Bicia Rekordów. W ten dzień niekoniecznie musimy pobijać rekordy na miarę Księgi Rekordów Guinnessa. Można jednak wyśrubować własne osiągnięcia, np. w biegu na 100 metrów, czy w wykonaniu dobrych uczynków.

13 listopada nasza biblioteka podjęła również wyzwanie bicia rekordu. Tym razem był to rekord odwiedzin i wypożyczeń książek przez uczniów klas II-VI SP 4.

Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty informujące o akcji. Były strzałki wskazujące czytelnikom drogę do biblioteki oraz ślady na podłodze, których tropem podążali uczniowie chcący wypożyczyć książki lub spędzić wolny czas w czytelni. W budynku B zrobiło się tłoczno i gwarno. Młodsi i starsi uczniowie poszukiwali książek o różnej tematyce. Wśród najmłodszych czytelników największym zainteresowaniem cieszyły się książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (2016). Pod koniec dnia skończyły się niespodzianki rozdawane czytelnikom odwiedzającym naszą bibliotekę. Zakończył się również Dzień Bicia Rekordu. Przyszedł czas na podsumowanie. 

Otóż w tym dniu bibliotekę odwiedziło 189 czytelników, którzy wypożyczyli 300 książek odpowiadających ich zainteresowaniom czytelniczym!

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji i pomogli ustanowić rekord.

I.Bukrejewska, L. Pietrzykowska, E. Czaplicka


Fot. I. Bukrejewska 

_________________________________________________________________
 
„Wieczne odpoczywanie…”
wtorek, 14 listopada 2017 00:25


„Między śmiercią, rodzeniem byt nasz ledwie może
Nazwan być czwartą częścią mgnienia…”

Daniel Naborowski

Zakamarki naszej pamięci kryją wiele treści. Gromadzą się w nich dawne wydarzenia, godne miejsca zajmują chwile szczęścia, chowają się po kątach troski i zmartwienia, a pośród tych wszystkich wspomnień spoczywają ludzie – osoby, które kiedyś wpływały na nasze życie, kształtowały naszą osobowość, a teraz już ich nie ma wśród nas. Nauczyciele. Mistrzowie. Przewodnicy.

Te wyjątkowe skarby naszej przeszłości wydobywamy, by uświadomić sobie ich wartość, zapewnić o szacunku i pamięci oraz dopomóc w zapewnieniu im wiekuistego szczęścia.

Już po raz dwunasty w Grajewie na początku listopada odprawiona została msza święta w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. W miniony piątek, 10 listopada 2017 r. w piękniejącym z tygodnia na tydzień kościele pw. Św. Ojca Pio zgromadzeniu modlitewnemu przewodniczył JE ks. biskup Stanisław Stefanek, nieraz już patronujący w minionych latach temu przedsięwzięciu. Przy ołtarzu Pańskim celebransowi towarzyszył Ks. prałat dr Czesław Oleksy, Dziekan Dekanatu Grajewskiego, ks. dr Tomasz Grabowski oraz ks. Dariusz Gosk, proboszcz miejscowej parafii. Wśród uczestników nabożeństwa nie zabrakło pocztów sztandarowych grajewskich szkół oraz działających w nich związków zawodowych, przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych władz samorządowych oraz reprezentantów grajewskiego środowiska oświatowego i parafian. W atmosferę modlitewnego skupienia wprowadziły wszystkich tradycyjnie słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się”.

Okolicznościową homilię ks. biskup poświęcił refleksji o znaczeniu misji nauczycielskiej, a wzbogacił ją oczywistym, zdawać by się mogło, ale niezwykle cennym spostrzeżeniem, że czas listopadowy, naznaczony w przyrodzie opadającymi liśćmi i nieuchronnym chyleniem się ku mrozom zimy, jak żaden inny w ciągu roku sprzyja refleksji o nieuchronności przemijania oraz o ludzkim pielgrzymowaniu ku wieczności. Modlitwę wiernych, jak zawsze, wypełniło odczytanie list zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty z poszczególnych szkół naszego miasta, a także osób związanych z edukacją grajewską. W skupieniu i ze wzruszeniem wspominaliśmy w myślach tych spośród wymienianych, których znaliśmy osobiście, a także tych, o których zasługach słyszeliśmy z opowiadań innych. Ze smutkiem można było zauważyć, że listy są coraz dłuższe… Przywoływaniu kolejnych list nazwisk towarzyszyło zapalanie zniczy symbolizujących pamięć i stanowiących drogowskaz dla dusz, błądzących po ścieżkach życia.

Tradycyjnie realizowane elementy celebry jeszcze raz oddziałały na zgromadzonych swą głęboką treścią i uczyniły uroczystość wyjątkową i niepowtarzalną. W końcowej części ks. proboszcz podziękował za zaangażowanie przy organizacji i podczas wspólnej modlitwy, słowa wyjątkowej wdzięczności adresując do ks. biskupa jako swego duchowego ojca.

Organizatorzy: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, p. Halina Muryjas-Rząsa, p. Irena Konopko, p. Krystyna Łaguna, p. Violetta Magdalena Curyło.

Oprawa muzyczna: p. Elżbieta Gadomska, p. Jadwiga Laszczkowska, p. Ewa Urszula Wróbel, p. Marzenna Czajkowska, p. Beata Dawid, p. Wiktoria Matusiewicz, p. Anna Maleszewska.

V. M. Curyło

Fot. L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Konkurs historyczny „Losy żołnierza…”
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:57

W ubiegłym tygodniu odbyły się szkolne eliminacje XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego pod hasłem „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Głównym organizatorem jest Mazowieckie Kuratorium Oświaty, a współorganizatorami: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych w Płocku i Muzeum Wojska w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas siódmych na poziomie szkoły podstawowej i 5 uczniów z poziomu gimnazjum. Uczestnicy pisali test przygotowany przez komisję krajową. W tym roku do eliminacji rejonowych, które dla naszej szkoły odbędą się 10 stycznia 2018 roku w Suwałkach, z „Czwórki” zakwalifikowano po pięciu najlepszych w każdej kategorii szkolnej.

Na poziomie szkoły podstawowej test najlepiej napisał Damian Chmielewski z klasy VII a. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Samełko z klasy VII b, a wspólnie na trzecim miejscu znaleźli się: Karolina Kozicka, Adrian Masłowski i Weronika Dziejma – wszyscy z klasy VII a. Cała piątka pojedzie w styczniu na eliminacje rejonowe. Kolejne miejsca zajęli: Elina Pavliv kl.VII b, Bartłomiej Gudełajski kl. VII a, Bartosz Kaczyński kl. VII b, Jakub Stankiewicz kl.VII a, Julia Waszkiewicz kl. VII b, Krzysztof Blaszko kl. VII d, Rafał Górski kl. VII d, Bartłomiej Maciejewski kl. VII d, Wiktor Wawiórko kl. VII a, Oliwia Górecka kl. VII b, Wiktoria Porsewa kl. VII b, Kacper Zawistowski kl. VII b, Aleksandra Obiedzińska kl. VII d, Wiktoria Niećkowska kl. VII d, Daria Krutul kl. VII d.

Na poziomie gimnazjum najlepiej napisała Emilia Czaplicka kl. II a. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Aleksandrowicz kl. II b, Krystyna Dudzińska kl. II a, Julia Zarzecka kl. II c i Klaudia Karwowska kl. II c. Decyzją organizatorów wszyscy zostali zakwalifikowani do etapu rejonowego.

Szkolne eliminacje przeprowadziła komisja w składzie: Wiesław Jerulank (szkolny koordynator konkursu), Anna Bukowska i Lilla Pietrzykowska.

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:32


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska
__________________________________________________________________________
 
Sukces naszych tenisistów
poniedziałek, 13 listopada 2017 19:24


13 października br. w hali MOSIR w Grajewie odbyły się Igrzyska Powiatu Grajewskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Chłopcy z naszej szkoły: Maciej Puhacewicz, Dawid Nowakowski, Patryk Piaszczyński i Bartosz Kaczyński zajęli I miejsce, zapewniając awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Nowogrodzie!

Gratulujemy!

T. Babul
_________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości
niedziela, 12 listopada 2017 21:22


W 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę delegacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach tego święta. Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowali: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i poczet sztandarowy.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, delegacji zakładów pracy, placówek oświatowych, instytucji i stowarzyszeń spod Grajewskiego Centrum Kultury do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Tutaj odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Czesław Oleksy, który kazanie zakończył słowami nieżyjącego prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego: „Odzyskanej niepodległości nie zmarnujcie”.

Po mszy delegacje udały się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości. Tam uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia na maszt flagi narodowej przy dźwiękach hymnu narodowego. Po tym złożono kwiaty oraz wieńce.

Wcześniej przedstawiciele naszej szkoły złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

W. Jerulank

_________________________________________________________________
 
Ty też weź udział w akcjach charytatywnych
niedziela, 12 listopada 2017 21:15

 
Przygotowujemy do wysyłki paczkę z telefonami. Do 15 grudnia br. będziemy zbierać środki medyczne. Zapraszamy do aktywnego włączenia się. Dziękujemy gorąco darczyńcom:

Szymon Pięczykowski kl. II b – telefony, tablet
Oliwia Czaplicka kl. VI c – telefon, ładowarka
Wiktoria Olszewska kl. VI c – ładowarki
Kacper Zalewski kl. II c - znaczki
Bartosz Czajkowski kl. IV b – środki medyczne
Martyna Jabłońska kl. IV d – środki medyczne

I. Konopko, G. Mroczkowska

_________________________________________________________________
 
„KTO TY JESTEŚ? – POLAK MAŁY…”
piątek, 10 listopada 2017 21:06


W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie klas I – III podczas zajęć rozmawiali o symbolach narodowych, słuchali patriotycznych pieśni, przygotowali kotyliony i biało – czerwone chorągiewki, którymi udekorowali swoje klasy. Mali patrioci w postawie na baczność odśpiewali hymn narodowy.


Wychowawczynie

Fot. E. Mieczkowska, B. Rogalska, A. Gryczkowska
_________________________________________________________________
 
"Śniadanie daje moc"
piątek, 10 listopada 2017 20:29


8 listopada uczniowie klas drugich naszej szkoły wzięli udział w ósmej edycji akcji „Śniadanie daje moc”.

Dzieci przypomniały sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, rolę prawidłowego żywienia oraz piramidę zdrowia. Dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Odpowiadały na pytania dotyczące pięciu posiłków oraz wartości odżywczych niektórych produktów. Po umyciu rąk, wspólnie zrobiły zdrowe kanapki ze zwróceniem uwagi również na ich estetykę. Była to dobra lekcja pozytywnych zachowań, a także świetna zabawa dla uczniów. Wspólne drugie śniadanie cieszyło wszystkich. Nawet sprzątanie po posiłku przebiegło sprawnie.

Dzień minął wesoło pozostawiając mnóstwo wrażeń i obietnicę uczniów, że będą zawsze pamiętali o zjedzeniu śniadania i kanapkach do szkoły.

Wychowawczynie 


Fot. J. Rydzewska, B. Rogalska, A. Gryczkowska, E. Mieczkowska

_________________________________________________________________
 
Szkolny Konkurs o tytuł „Mistrza Szybkiego Czytania”
sobota, 11 listopada 2017 02:11


9 XI 2017 r. w bibliotece w budynku B odbył się Szkolny Konkurs o tytuł „Mistrza Szybkiego Czytania”. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności poprawnego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, nobilitowanie dbałości o piękno języka ojczystego, wdrażanie do staranności językowej. Uczestnicy czytali przez jedną minutę test szybkiego czytania. Każda pomyłka powodowała odjęcie punktu.

Tytuł „Mistrza Szybkiego Czytania” uzyskali:
klasy IV- Roxana Surawska (IV c)
klasy V – Piotr Kozłowski (V b)
klasy VI – Oliwia Dzięgielewska (VI b)
klasy VII – Natalia Grabowska (VII d).

Zwycięzcom i wszystkim uczniom, którzy mieli odwagę wziąć udział w konkursie, serdecznie gratulujemy!L. Pietrzykowska, I. Bukrejewska, E. Czaplicka

_________________________________________________________________
 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017
sobota, 11 listopada 2017 00:13


W tym roku w budynku B również obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego program obejmował:

„Książka nas łączy”- gazetka okolicznościowa nawiązująca do hasła tegorocznych obchodów MMBS;
Sentencje o książce i bibliotece wyeksponowane na drzwiach pracowni klasowych;
„Pokaż się w bibliotece” – dekalog dobrego czytelnika;
Wystawa książek z autorskimi dedykacjami dla czytelników naszej biblioteki;
Słuchanie bajek wybranych przez przedszkolaków z płytoteki szkolnej;
• Akcja „Warto mnie przeczytać” zachęcająca uczniów do przeczytania książek polecanych przez rówieśników;
• Szkolny konkurs plastyczny „Jestem ilustratorem legendy polskiej” dla klas I – III, którego celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz poznawania legendarnej przeszłości kraju. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do przeczytanej „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. Oto wyniki:

Klasy I
I miejsce – Jakub Krajewski kl. I a, Eliza Żbikowska kl. I c, Milena Ławska kl. I d
II miejsce – Aleksander Śliwiński kl. I d, Laura Ladzińska kl. I a
III miejsce – Amelia Sienicka kl. I a, Paulina Koniecko kl. I d,
Wyróżnienia: Lena Karwowska kl. I a, Piotr Korycki kl. I a

Klasy II
I miejsce – Zofia Lewczuk kl. II a, Nikola Szlejter kl. II b
II miejsce – Sebastian Podchul kl. II d, Jakub Pawełkowski kl. II b, Sebastian Koprowski kl. II d
III miejsce – Weronika Ruszczyk kl. II c, Zuzanna Grabowska kl. II c, Julia Nikonowicz kl. II d
Wyróżnienia: Magdalena Gulan, Michał Gulan i Bartłomiej Niećkowski kl. II d

Klasy III
I miejsce – Lidia Naruszewicz kl. III e (świetlica), Kacper Rogowski kl. III e (świetlica)
II miejsce – Milena Kuczyńska kl. III c, Patryk Jabłoński kl. III c, Weronika Glińska kl. III e
III miejsce – Wiktoria Wasilewska kl. III e (świetlica), Bartosz Polakowski kl. III c, Weronika Sakowicz kl. III d
Wyróżnienia: Kinga Gosiewska kl. III e, Jan Maciorowski kl. III c, Dawid Dubois kl. III c

• Test „Jak dobrze znam klasykę literatury dziecięcej?” dla klas IV sprawdzający wiedzę literacką uczniów dotyczącą baśni i bajek. Oto zwycięzcy:
Marika Bączek kl. IV d, Brajan Borawski kl. IV f, Nadia Chludzińska kl. IV f, Martyna Golubiewska kl. IV f, Adam Karwowski kl. IV f, Katarzyna Kolber kl. IV d, Marta Kozłowska kl. IV d, Filip Muszyński kl. IV f, Bartosz Zieliński kl. IV f, Gabriela Żabińska kl. IV f, Gabriela Żylińska kl. IV f

• Szkolny konkurs „Czytelnik Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017” dla klas V-VI, którego celem było zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania książek.

Tytuł „Czytelnika MMBS 2017” zdobyła Julia Kalinowska z klasy V a.

Zwycięzcom gratulujemy!

Wszystkim Czytelnikom dziękujemy za udział, a Paniom wychowawczyniom za współpracę w kształtowaniu kultury i aktywności czytelniczej uczniów.

Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej i oglądania galerii nagrodzonych prac plastycznych.


L. Pietrzykowska, I. Bukrejewska, E. Czaplicka

_________________________________________________________________
 
Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie informuje, że od 28 września 2017 r. nastąpiła zmiana rachunków bankowych naszej jednostki.

Niniejszym podajemy nowy numer rachunku bankowego, na który będą wpływać dochody i opłata za obiady szkolne:

PKO BANK POLSKI Oddział w Białymstoku C.K. w Łomży nr:
37 1020 1332 0000 1502 1076 0173

Podajemy również nowy rachunek bankowy na wpłatę za pobyt dziecka w przedszkolu:

PKO BANK POLSKI Oddział w Białymstoku C.K. w Łomży nr:
32 1020 1332 0000 1702 1076 0165

_________________________________________________________________
 
"Tu nasze miejsce, to nasz kraj"
czwartek, 09 listopada 2017 22:50


9 listopada 2017 r. odbył się III Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „TU NASZE MIEJSCE, TO NASZ KRAJ", którego organizatorem było Grajewskie Centrum Kultury.

Każdy uczestnik konkursu prezentował jeden utwór poetycki nawiązujący treścią do szeroko rozumianego patriotyzmu. W kategorii: szkoły podstawowe „Czwórkę” reprezentowali: Julia Kalinowska kl. V a i Kamil Rutkowski kl. VI c przygotowani przez panią Halinę Muryjas-Rząsę.

Cieszymy się, bowiem decyzją komisji konkursowej III miejsce zdobył Kamil Rutkowski kl. VIc. Gratulujemy!


L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 8

Internauto! Jesteś naszym

1893164
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting