Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Ogłoszenie
piątek, 13 kwietnia 2018 12:23
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie zaprasza do składania ofert. Przedmiotem zamówienia z dnia 13.04.2018 r. jest remont pomieszczeń i korytarza na parterze w budynku szkoły przy ul. Konstytucji 3 Maja 23._________________________________________________________________
 
Ogłoszenie
czwartek, 12 kwietnia 2018 12:54
W poniedziałek 16.04.2018r. odbędą się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Generał Władysław Anders – wielki bohater” z udziałem uczniów klas VI i VII.

Eliminacje pisemne rozpoczną się o godz. 15.30 w sali nr 11 B.

Informacji udziela pan W. Jerulank.


_________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
czwartek, 12 kwietnia 2018 06:10


Serdecznie chciałybyśmy zachęcić Was do przeczytania książek w języku angielskim, które znajdują się w bibliotece szkolnej w budynku B. Jednymi z najciekawszych według nas są:

-London - opowiada ona o historii powstania Londynu, jego zabytkach i znanych osobach,
-The New Glasses - jest to historia o małym chłopcu, który zgubił nowe okulary,
-Titanic- to książka o znanym statku Titanic i jego tragicznej historii, 
- Life in Rainforest - ta książka zawiera zagadki i ciekawostki o życiu w lasach deszczowych.

Obok poznawania ciekawych historii zawartych w tych książkach możemy doskonalić technikę czytania w języku angielskim i wzbogacać nasze słownictwo. Polecamy!

Kalina Kacprzak i Oliwia Dzięgielewska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Dzień słodkich wypożyczeń
czwartek, 12 kwietnia 2018 05:51


Biblioteka szkolna zaprasza do wspólnej zabawy!

CZY JEST KTOŚ, KTO NIE LUBI CZEKOLADY?

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady!

Czwartek będzie najsłodszym dniem w roku w naszej bibliotece.
W tym dniu czytelnicy w zamian za wypożyczoną książkę
otrzymają słodki upominek.

Zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki (budynek B).


Koło czytelniczo-medialne z opiekunem p. I. Bukrejewską


_________________________________________________________________
 
"Książki dobre jak czekolada"
środa, 11 kwietnia 2018 16:02
12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady.
Tego dnia ZAPRASZAMY naszych czytelników
do udziału w konkursie czytelniczym


Co należy zrobić?
1. Przeczytaj książkę polecaną przez dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady”.
2. Przyjdź do biblioteki i poproś o druk z testem.
3. Pisemnie odpowiedz na pytania dotyczące lektury.
4. Podpisz swój test nazwiskiem i imieniem oraz klasą.
5. Wrzuć wypełniony quiz do skrzynki znajdującej się w bibliotece (budynek B).
Prawidłowe rozwiązania wezmą udział w losowaniu nagród.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Prezentacja „III Rzesza – początek i koniec hitlerowskiego imperium”
środa, 11 kwietnia 2018 15:53


W środę 28 marca 2018 r. uczniowie klas trzecich obejrzeli prezentację zatytułowaną „III Rzesza – początek i koniec hitlerowskiego imperium” przygotowaną przez uczniów klasy III b. Paweł Aleksandrowicz, Piotrek Aleksandrowicz i Czarek Fiedorczuk tak opisali swoje przygotowania i samą prezentację.

Pomysł pojawił się już pod koniec II klasy gimnazjum. Po przedstawieniu prezentacji o Ukrainie, postanowiliśmy uwiecznić historię państwa znanego jako III Rzesza. Na początku myśleliśmy o skromnym pokazie klasowym, ale potem zmieniliśmy zdanie - pokaz prezentacji miał być publiczny.

Naszym celem było uwiecznienie całej historii niemieckiego państwa totalitarnego, które istniało w okresie 1933-1945. Od powstania partii Hitlera, poprzez politykę III Rzeszy w latach 1931 -1939, działania wojenne wojsk Rzeszy, kończąc na zbrodniach wojennych. Największą niespodzianką i dodatkiem do prezentacji było pokazanie technologii militarnej, która zrewolucjonizowała cały świat (projekty Wunderwaffe oraz Haunebu).

Do prezentacji multimedialnej dołączyliśmy pokaz munduru, oporządzenia i uzbrojenia armii III Rzeszy. Cały sprzęt, a przede wszystkim jego wypożyczenie,  zawdzięczamy 9 Pułkowi Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego oraz Panom: Karolowi Ostrowskiemu i Krzysztofowi Gutowskiemu.

Pokaz naszego dzieła, którego stworzenie było długie i czasochłonne, został przewidziany na ostatni dzień przed świętami Wielkanocnymi na pierwszym piętrze budynku C na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej. Przygotowaniom poświęciliśmy piątą godzinę lekcyjną i następną przerwę. Ustawiliśmy dwa manekiny z mundurami, przygotowaliśmy sprzęt i uzbrojenie do pokazu. Piotr ubrał się w skromny dodatek do munduru (pałatkę z pasem i ładownicami). Na dwóch stolikach wyłożyliśmy książki z naszych prywatnych zbiorów. Pierwsza godzina pokazu rozpoczęła się od początku Rzeszy hitlerowskiej, a skończyła tematem II wojny światowej po stronie wojsk Hitlera. Drugą natomiast zaczęliśmy od omówienia tematu zbrodni wojennych, a zakończyliśmy tematem „cudownej broni”.


Paweł Aleksandrowicz
Piotr Aleksandrowicz
Cezary Fiedorczuk


Fot. A. Zagórski  


_________________________________________________________________
 
"Naród ma jeden dom - Ojczyznę"
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 22:10


Pod takim hasłem 7 kwietnia 2018 r. odbyło się już III spotkanie literacko – historyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie i Grajewską Izbę Historyczną, które w tym roku zostało wpisane w obchody 100 - lecia niepodległości Polski „Grajewo zawsze pamięta!”. Ponadto służyło integracji pokoleń.

Jego uczestnikami byli recytatorzy i wokaliści z klasy I c, IV c, IV d, V b, VI b, VI c, z Koła Przyjaciół Biblioteki, dwa zespoły „Czwórkowi giganci” i „Muzyczna Siódemka” przygotowani przez organizatorów spotkania - panią Annę Bukowską, panią Lillę Pietrzykowską, pana Wiesława Jerulanka i współpracujących z nimi nauczycieli: panią Annę Maleszewską, panią Jadwigę Laszczkowską, panią Beatę Urszulę Dawid ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, panią Elżbietę Jerulank ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie - kierownika Filii w Szczuczynie. Wystąpiła także absolwentka „Czwórki” - pani Paulina Wiśniewska, która 14.09.2017 r. miała swój recital, gdzie zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością paletę utworów zharmonizowaną z twórczością ks. Tomasza Wilgi.

Na spotkanie w GIH przybyli także: Zastępca Burmistrza – pan Maciej Paweł Bednarko, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas – Rząsa, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo – pan Wiesław Dembiński, Główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – pan Karol Choynowski, Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury – pan Tomasz Dudziński, Prezes grajewskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – pan Jerzy Skowroński, emerytowany pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Wiesława Lendo, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie - pani Ewa Bobińska, przedstawiciele instytucji, rodzice i dziadkowie uczniów. Tego dnia każdy z uczestników miał wpiętą biało-czerwoną kokardkę symbolizującą polskie barwy narodowe, przygotowaną przez panią Dorotę Poniatowską.

Obok pięknej poezji i piosenek o tematyce patriotycznej zaprosiliśmy uczestników spotkania do wspólnego czytania i wysłuchania tekstów o historii Grajewa. Spośród wielu wybraliśmy te, które oddawały atmosferę tamtych lat i dotyczyły naszych lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości: „Powstali o Polskę się bić…” i „Gdy wolności nadszedł czas…” z I i II tomu książek „Z historii Grajewa (i nie tylko)”. Lektorami byli: autor wybranych książek dr Tomasz Dudziński (absolwent SP 4), pan Maciej Paweł Bednarko, pan Karol Choynowski, pani Halina Muryjas – Rząsa, pan Andrzej Aleksandrowicz - członek Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych i Magdalena Zalewska z klasy III d Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – wielokrotna laureatka konkursów przedmiotowych. Mamy nadzieję, że przeczytanymi fragmentami zachęciliśmy zebranych do refleksji i lektury książek o tematyce regionalnej, które są dostępne w zbiorach biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Można je nabyć w grajewskich księgarniach, np. w księgarni Alfa.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną pt. Władysław Dzięgielewski ps. „Mitros”, którą przedstawiła zebranym Krystyna Dudzińska z klasy II a gimnazjum. Prezentacja została przygotowana wspólnie z Julią Zarzecką z klasy II c i miała swoją premierę, bo oficjalnie zostanie zaprezentowana w finale IX edycji programu „Kamienie Pamięci” Instytutu Pamięci Narodowej, która odbędzie się w maju w Krakowie.

Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem nagród za sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”.Otrzymali je: Magdalena Zalewska - wyróżnienie krajowe, Paweł Aleksandrowicz i Jakub Samełko - bardzo dobry wynik. Wszystkich występujących obdarowaliśmy pamiątkowymi pocztówkami i długopisami, ufundowanymi przez Urząd Miasta Grajewo i Grajewskie Centrum Kultury. Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli ekspozycje Grajewskiej Izby Historycznej.

Jako Polacy kochamy i szanujemy naszą Ojczyznę – Polskę. Jednak to, co w niej dla nas najcenniejsze, mamy blisko siebie: to nasza mała Ojczyzna — Grajewo. Bądźmy z niej dumni, bo jak mówi poeta - „innej takiej ziemi w świecie nie ma...”.


Organizatorzy

Fot. L. Pietrzykowska, W. Jerulank, M. Grabowski  


_________________________________________________________________
 
Szkolny Konkurs „Z polszczyzną za pan brat”
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 18:12


Dnia 5 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs „Z polszczyzną za pan brat”. W zmaganiach udział wzięło 23 uczniów z klas VII i oddziałów gimnazjalnych.

Tytuł OMNIBUSA zdobył Krzysztof Sztabiński z klasy VII b,
uczeń pani Urszuli Buczyńskiej.
Gratulujemy!


W klasyfikacji klas III gimnazjalnych:
I miejsce zdobyła Aleksandra Popowska ucz. kl. III c,
II miejsce uzyskała Justyna Prostko ucz. kl. III d,
III miejsce zajęła Magdalena Zalewska ucz. kl. III c.
Przygotowującym uczennice był pan Waldemar Koniecko.

W klasyfikacji klas II gimnazjalnych:
I miejsce uzyskał Jakub Zyskowski ucz. kl. II b,
II miejsce zajęła Weronika Surawska ucz. kl. II b.
Przygotowującą uczniów była pani Agnieszka Ramotowska.
III miejsce zdobył Hubert Dereszewski ucz. kl. II c.
Przygotowującym ucznia był pan Waldemar Koniecko.

W klasyfikacji klas VII:
I miejsce zajęła Izabela Kalinowska ucz. kl. VII d,
II miejsce uzyskała Zuzanna Chodorowska ucz. kl. VII d,
III miejsce zdobył Jakub Samełko ucz. kl. VII b.
Przygotowującą uczniów była pani Urszula Buczyńska.

Organizatorki konkursu panie Agnieszka Ramotowska i Anna Joka
serdecznie gratulują osiągniętych wyników.


_________________________________________________________________
 
Brawo nasi!
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 06:33

7 kwietnia br. w Rybakach k. Łomży odbyły się zawody sportowe - Finał Grupy Zachodniej (połfinał wojewódzki) w Drużynowych Biegach Przełajowych. Nasi chłopcy, po zdobyciu I miejsca na szczeblu powiatu, również w Rybakach byli najlepsi. Drużynowo zajęli I miejsce! Jako jedyni reprezentować będziemy Powiat Grajewski na Finale Wojewódzkim, który będzie miał miejsce w Białymstoku. Największy sukces odniósł Bartosz Mazurek, który był bezkonkurencyjny w swojej grupie wiekowej.

Nauczyciel wychowania fizycznego - Tomasz Babul
___________________________________________________________________________
 
X Ogólnopolski Tydzień Biblijny w SP 4
sobota, 07 kwietnia 2018 21:20


X Ogólnopolski Tydzień Biblijny (15 – 21.04.2018 r.) obchodzony jest w tym roku pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana: „Weźmijcie Ducha Świętego”. W dniu 15 kwietnia zainauguruje go Niedziela Biblijna i II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Nasza szkoła włącza się w tę inicjatywę już po raz trzeci. Serdecznie zapraszamy Państwa Nauczycieli do współpracy w dziele szerzenia, odkrywania i pogłębiania Słowa Bożego w życiu Kościoła wśród uczniów i w życiu osobistym. Zachęcamy do wykorzystania przygotowanych materiałów do przeprowadzenia lekcji poza katechezą.

Podobnie jak w latach ubiegłych, młodsi uczniowie klas II – III zapoznają się z nauczaniem Pana Jezusa w przypowieściach. Uczniowie klas IV – VI zapoznają się z fragmentami Pisma Świętego, mówiącego o Osobie Ducha Świętego w życiu Jezusa oraz w życiu każdego z nas. Ponadto odbędą się konkursy biblijne ze znajomości Listu do Tytusa (SP) i Ewangelii św. Łukasza (gimnazjum). Nagrody zostaną ufundowane przez Proboszcza Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie i Radę Rodziców SP 4.

Nowością w tym roku będzie odtwarzanie Ewangelii na przerwach w poniedziałek przez radiowęzeł. Od poniedziałku na parterze przy stolikach wyłożymy w koszyku karteczki z różnymi fragmentami Pisma Świętego. Każdy będzie mógł wylosować sobie tekst, który później będzie mu towarzyszył podczas indywidualnej modlitwy w domu. Mamy nadzieję, że stanie się to zachętą do częstego sięgania po Biblię, nie tylko po krótkie fragmenty i nie tylko "od święta".

Koordynator - I. Konopko


_________________________________________________________________
 
Trzy brązowe medale trafiły do SP4 w Grajewie
sobota, 07 kwietnia 2018 08:14


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie zdobyli trzy brązowe medale w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Pangea".

W konkursie wzięło udział prawie 12 tysięcy uczniów z całej Polski. Do finału, który odbył się 6 kwietnia w Warszawie, zakwalifikowało się tylko 150 osób. Ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie aż troje uzyskało wyniki, które pozwoliły wziąć udział w zmaganiach matematycznych. Byli to: Weronika Wiśniewska i Aleksander Rorbach z klasy VI c oraz Kamil Michał Dąbrowski z klasy VI b. Do konkursu przygotowała ich p. Marta Lenkiewicz.

Na młodych matematyków czekało 30 zadań, które musieli rozwiązać w przeciągu 90 minut. Po tym czasie nastąpiła uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Brązowe medale to bardzo duże wyróżnienie, gdyż jest to osiągnięcie na szczeblu ogólnopolskim i znalezienie się w 30 najlepszych uczniów w Polsce.

Uczniom oraz p. Marcie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


P. Wiśniewska


_________________________________________________________________
 
Warto przeczytać
sobota, 07 kwietnia 2018 00:53


„Charlie i fabryka czekolady” to książka napisana przez Ronalda Dahla. Opowiada o ubogim i miłym chłopcu, który nazywał się Charlie Bucket. Mieszkał on nieopodal największej fabryki czekolady na świecie. Bardzo pragnął zajrzeć do niej i dowiedzieć się o sekretach produkcji słodyczy pana Willego Wonki.

Pewnego dnia przed Charlim stanęła wielka szansa zwiedzenia fabryki. Miało się to stać za sprawą 5 złotych talonów, które można było znaleźć w czekoladach Wonki. W podróży po fabryce Charliemu towarzyszył jego dziadek Joe, dawny pracownik tej niesamowitej wytwórni. Ku zaskoczeniu dzieci i ich opiekunów Willy Wonka okazał się szalonym producentem. Mógł się wydawać nawet niebezpieczny. Podczas tej niesamowitej podróży dzieci nie tylko poznały sekrety produkcji, ale także tajemniczych pracowników tej fabryki.

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady, dlatego zachęcamy Was do przeczytania tej książki i wzięcia udziału w planowanym konkursie czytelniczym „Książki dobre jak czekolada”.


Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Szumowska
z Koła czytelniczo-medialnego


_________________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze „W krainie czystości”
sobota, 07 kwietnia 2018 00:38


Mam czystą buzię,
jestem uczesany,
na koszulce nie mam
żadnej tłustej plamy…

W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę” dziewczęta z Koła czytelniczo – medialnego przeprowadziły w świetlicy szkolnej spotkanie czytelnicze pt. „W krainie czystości”, podczas którego dobrych rad wierszem udzielały Wiktoria Gibniewska i Ania Jaszewska. Nastolatki, wykorzystując „magiczną skrzynkę” kamishibai, zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom utwory, które zachęcały do dbałości o swój wygląd zewnętrzny oraz wdrażały do stosowania zasad higieny osobistej.

Dużą radość sprawiły słuchaczom zagadki na temat przyborów służących do higieny oraz quiz poświecony znajomości zachowań prozdrowotnych. Dzieci wykazały się wiedzą na temat sytuacji, w których szczególnie ważne jest umycie rąk. Następnie, wybrane dziecko pokazało, jak starannie i dokładnie umyć ręce. Miłym przerywnikiem były zabawy ruchowe obrazujące czynności higieniczne za pomocą gestów. Na zakończenie dziewczęta zachęciły dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek o zdrowiu dostępnych w naszej bibliotece szkolnej.

Mamy nadzieję, że zajęcia te wpłynęły na wzrost świadomości dzieci, iż same są w stanie zrobić coś dla swojego zdrowia.


I. Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Uczestniczyliśmy w XVII Memoriale im. Wojciecha Rogowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Wojewodzinie
czwartek, 05 kwietnia 2018 20:38

28 marca 2018 r. na trasach biegowych Zespołu Szkół w Wojewodzinie został rozegrany XVII Memoriał im. Wojciecha Rogowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych, który był jednocześnie eliminacjami powiatowymi do Półfinału Województwa Podlaskiego. Organizatorem Memoriału była młodzież oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Wojewodzinie. W obecnej edycji Memoriału wystartowały 33 drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i oddziały gimnazjalne powiatu grajewskiego, a wśród nich uczniowie SP 4. Celem rywalizacji było: uczczenie pamięci zasłużonego nauczyciela, trenera i działacza kultury fizycznej Wojciecha Rogowskiego oraz popularyzacja biegów przełajowych.

Oto wyniki naszych uczniów:

Klasyfikacja Drużynowa

Dziewczęta (rocznik 2002, 2003, 2004)
6. SP 4 Grajewo – 206 pkt

Dziewczęta ( 2007, 2006, 2005)
2. SP 4 Grajewo – 591 pkt

Chłopcy (2002, 2003, 2004)
2. PG 3 Grajewo – 624 pkt

Chłopcy (2007, 2006, 2005)
1. SP 4 Grajewo – 691 pkt

Wyniki indywidualne:

Rocznik 2005 – 800 m
2. Kosińska Oliwia – SP 4 Grajewo
3. Niedźwiedzka Weronika – SP 4 Grajewo

Rocznik 2004 – 1000 m
2. Grabowska Natalia – SP 4 Grajewo

Chłopcy:
Rocznik 2007 – 600m
1. Olejniczak Damian – SP 4 Grajewo
2. Krutul Damian – SP 4 Grajewo
3. Żbikowski Bartłomiej – SP 4 Grajewo

Rocznik 2006 – 700 m
1. Mazurek Bartłomiej – SP 4 Grajewo
2. Dobrydnio Adrian – SP 4 Grajewo

Rocznik 2005 – 800 m
3. Iżbicki Szymon – SP 4 Grajewo

Rocznik 2002 – 1500 m
1. Kozłowski Michał - SP 4 Grajewo
3. Jankowski Norbert – SP 4 Grajewo

Rocznik 2004 – 1500 m
3. Kaczyński Bartosz – SP 4 Grajewo

_____________________________________________________________
 
Ogłoszenie

Wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się 29 marca 2018 r.
Do szkoły wracamy w środę 4 kwietnia 2018 r.

_____________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1919245
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting