Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
Konkurs na „Rebus literacki” – ROZSTRZYGNIĘTY!
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:43


23 kwietnia obchodziliśmy „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na „Rebus literacki”. 24 kwietnia komisja konkursowa oceniła prace biorąc pod uwagę: zgodność wykonanych prac z regulaminem, poprawność merytoryczną, pomysłowość, czytelność przekazu oraz estetykę wykonania. W wyniku konsultacji, jury przyznało nagrody rzeczowe:

I miejsce - Natalia Popowska z kl. IV b
II miejsce – Anna Prostko z kl. IV d
III miejsce – Gabriela Żabińska z kl. IV f i Joanna Popowska z kl. VI c

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego apelu.

Zachęcamy Was obejrzenia prac konkursowych i rozwiązania rebusów, które prezentowane będą na korytarzu szkolnym. Powodzenia.


I. Bukrejewska   


_________________________________________________________________
 
Akcje charytatywne
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:35Informujemy, że zbiórka telefonów, kredek oraz znaczków pocztowych w naszej szkole potrwa do 10 maja. Jeśli chcielibyście jeszcze nas wesprzeć to serdecznie zapraszamy. Tym razem podziękowania kierujemy do: 

Telefony, ładowarki
Natalia Jabłońska kl. IV d
Nikola Karwowska kl. I d
Anonimowy darczyńca

Kredki
Michał Kiełczewski kl. IV e

Znaczki
Kacper Zalewski kl. II c

Miło nam poinformować, że w kwietniu wysłaliśmy kolejną przesyłkę, a w niej ponad 6 kg „Kredek dla Afryki”. Ty również możesz jeszcze się dołączyć. Pospiesz się, zrób wiosenne porządki w szufladach. I. Konopko, G. Mroczkowska


_______________________________________________________________________________
 
Warto przeczytać
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:13


W maju polecamy do przeczytania książki Agnieszki Chylińskiej „Zezia i wszystkie problemy świata” oraz „Labirynt Lukrecji”. Są to powieści wypełnione poczuciem humoru, które spodobają się zarówno Wam, jak i Waszym rodzicom.

Jeśli chcecie wyruszyć w podróż do Labiryntu zachęcamy Was do wypożyczenia „Labiryntu Lukrecji”. Główną bohaterką jest i dziewczynka, która postanowiła, że przestanie mówić. „Labirynt Lukrecji” to ciepła opowieść o Lukrecji i jej rodzicach mieszkających w starej kamienicy. O jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o wyczekiwanych z niecierpliwością zagadkowych kopertach i tęsknocie za szczęściem.

„Zezia i wszystkie problemy świata”
Na sympatyczną rodzinę Zezików (stan aktualny: Mama Zezik, Tata Zezik, autystyczny brat Zuzi Giler, mały Franek oraz Babcia, zwana Ciemnowłosą) spada nieszczęście. W środku lata umiera dziadek Zezi. Wszyscy Zezikowie bardzo go kochali, ale nikt z nich nie znał starszego pana zbyt dobrze. Tym razem problemy są rzeczywiście duże.


Sara Cappella i Wiktoria Gibniewska
z Koła czytelniczo-medialnego   


_________________________________________________________________
 
Konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki..."
niedziela, 22 kwietnia 2018 18:46


19 kwietnia 2018 r. już po raz trzydziesty pierwszy w Grajewskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje miejskie Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki”. Każdy z uczestników prezentował interpretację jednego utworu literackiego. Komisja Konkursowa, biorąc pod uwagę dostosowanie repertuaru do wieku i wrażliwości emocjonalnej dziecka, formę prezentacji, wyrazistość mowy oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznała uczniom naszej szkoły następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria kl. I – III:
I miejsce - Zuzanna Kruszewska kl. II b (nauczyciel - p. Barbara Rogalska)
III miejsce - Lena Kosielska kl. II a (nauczyciel - p. Joanna Rydzewska)
Wyróżnienie - Antoni Wasilewski kl. I a (nauczyciel - p. Jadwiga Laszczkowska)

Do eliminacji wojewódzkich w tej kategorii wiekowej została zakwalifikowana Zuzanna Kruszewska z kl. II b.

Kategoria klas IV - VI:
I miejsce: Igor Borawski kl. V b (nauczyciel p. Urszula Krystyna Bołonkowska)
II miejsce: Oliwia Dzięgielewska kl. VI b (nauczyciel - p. Halina Muryjas-Rząsa)

Do eliminacji wojewódzkich w tej kategorii wiekowej został zakwalifikowany Igor Borawski z kl. V b.

Eliminacje wojewódzkie odbędą się 25 maja br. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14.


Fot. E. Kruszewska   


_________________________________________________________________
 
Spotkanie czytelnicze "O zdrowie dbamy, warzywa i owoce zjadamy"
niedziela, 22 kwietnia 2018 18:17


By propagować idę programu „Trzymaj formę”, dziewczęta z Koła czytelniczo-medialnego przygotowały kolejne zajęcia czytelnicze oparte na najpiękniejszych wierszach, które uczą, bawią oraz rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Motywem przewodnim spotkania był wiersz J. Brzechwy pt. ,, Na straganie”. Wiktoria Gibniewska i Ania Jaszewska przy pomocy „magicznej skrzynki” kamishibai uświadamiały dzieciom z grupy „Biedronki i „Muchomorki”, że w warzywach zawarte są potrzebne dla zdrowia witaminy i przy pomocy inscenizacji zachęcały maluchy do spożywania warzyw i owoców. Po wysłuchaniu wierszy i obejrzeniu ilustracji w „magicznej skrzynce” (samodzielnie wykonanych przez uczennice), przedszkolaki rozmawiały na temat warzyw przedstawionych w wierszach, rozróżniały oraz nazywały je. Następnie udzielały odpowiedzi na pytania m.in. gdzie mieszkają warzywa? Co należy jeść, żeby być zdrowym? Jakie warzywa są najsmaczniejsze? Jak ważną rolę w naszej diecie ogrywają owoce? itp.

Na zakończenie spotkania czytelniczego mali widzowie otrzymali kolorowanki z warzywami występującymi w wierszach oraz zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia.


I. Bukrejewska   


_________________________________________________________________
 
Wywiad z Anną Prostko z klasy IV d - najlepszym czytelnikiem z klas IV
niedziela, 22 kwietnia 2018 18:07


Witaj Aniu, jesteś najlepszym czytelnikiem wśród uczniów klas czwartych. Chciałybyśmy przeprowadzić z Tobą wywiad na temat czytanych przez Ciebie książek.

1. Czy wiesz ile przeczytałaś książek w tym semestrze?
Ania: Nie wiem, ale wydaje mi się ,że chyba dużo skoro chcecie ze mną porozmawiać. Teraz gdy przyjdę do biblioteki zapytam panie o to.

2. Jaka jest twoja ulubiona książka?
Ania: Mam wiele ulubionych książek do których czasami wracam. Ostatnio zaciekawiła mnie reklamowana przez Was książka pt: ”Charlie i fabryka czekolady”.

3. Czy lubisz czytać książki, w których głównymi bohaterami są zwierzęta?
Ania: Lubię, jednak wolę książki o nieco innej tematyce.

4. Jakiego rodzaju lubisz czytać książki? (przygodowe, bajki, baśnie, fantastyczne, wiersze, legendy i inne).
Ania: Najbardziej interesują mnie książki przygodowe.

5. Gdzie najbardziej lubisz czytać książki?
Ania: Najchętniej czytam wieczorem, w swoim pokoju.

6. Jakie książki polecasz koleżankom i kolegom?
Ania: Polecam wszystkie książki, ponieważ czytanie rozwija naszą wyobraźnię.

7. Jaka jest Twoja ulubiona książka, którą każdy powinien przeczytać... Dlaczego?
Ania: Moją ulubioną lekturą jest wzruszająca książka Romana Pisarskiego „O psie który jeździł koleją". To historia psa Lampo, który pewnego dnia pojawia się na stacji kolejowej w Marittimie i zaprzyjaźnia się z zawiadowcą. Szybko staje się częścią jego życia, ulubieńcem rodziny kolejarza i jego przyjaciół. Po jakimś czasie do kolejarza przyjeżdża rodzina z malutką dziewczynką, która bawi się na torach kolejowych i tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, Lampo spycha ją z torów. Sam ginie pod kołami lokomotywy. Jego grób do dziś znajduje się niedaleko stacji. Polecam tę książkę każdemu niezdecydowanemu czytelnikowi.

8. Czy lubisz pożyczać innym swoje książki?
Ania: Jeżeli ktoś szanuje książki tak jak ja, to chętnie mu je pożyczę.

Dziękujemy za rozmowę.

Pytania opracowały i wywiad przeprowadziły Wiktoria Szumowska i Anna Jaszewska z Koła czytelniczo-medialnegoFot. I. Bukrejewska   


_________________________________________________________________
 
Zajęcia pozalekcyjne uczniów kl. VII a i VII d
niedziela, 22 kwietnia 2018 17:48


W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” 16 kwietnia br. już po raz kolejny uczniowie klas VII a i VII d spotkali się na pozalekcyjnych zajęciach piłki nożnej. Było dużo ruchu i jeszcze więcej dobrej zabawy. Gry zespołowe to jest to co lubimy najbardziej. Wszyscy chętnie rywalizujemy w strzelaniu goli. Z pewnością każdy z nas mile spędził czas i zyskał dobre samopoczucie oraz lepsze funkcjonowanie organizmu.

Każdy powinien znaleźć czas by uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportową, by odnaleźć odpowiednią ścieżkę pozytywnej energii. Ważne jest byśmy nawet po zajęciach szkolnych prowadzili zdrowy i sportowy tryb życia. Wiadomo, iż nie każdy ma predyspozycje do uprawiania sportu, lecz można wybrać różnorodne dziedziny typu: jazda rowerem, bieganie, piłka nożna, piłka koszykowa, siłownia, tenis ziemny, bądź choćby spacer. My już wybraliśmy, a TY ?

I pamiętaj:
„SKACZ, ĆWICZ I RÓB PRZYSIADY,
BO INACZEJ NIE DA RADY.”

Dziękuję wszystkim obecnym za liczne przybycie. Do następnego spotkania.


Ze sportowymi pozdrowieniami
Paweł Górski   


_________________________________________________________________
 
Ogłoszenie
środa, 11 kwietnia 2018 13:06
Dni 18, 19 i 20 kwietnia są dniami wolnymi od nauki we wszystkich klasach ze względu na egzaminy gimnazjalne. Decyzja o dniach ustawowo wolnych została podjęta przez Radę Pedagogiczną w uzgodnieniu z Radą Rodziców na początku roku szkolnego.

W tych dniach uczą się tylko oddziały przedszkolne. Świetlica jest nieczynna.


Dyrektor SP 4 - Karol Choynowski


___________________________________________________________________________
 
„Panie, któryś wszystko uczynił swoim słowem” (Mdr 9,1)
wtorek, 17 kwietnia 2018 18:23


Pod hasłem „Weźmijcie Ducha Świętego” w niedzielę 15 kwietnia obchodziliśmy II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. Przedmiotem lektury jest w tym roku List św. Pawła Apostoła do Rzymian.

Uroczysta celebracja Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbyła się pod przewodnictwem Księdza Proboszcza w Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie w niedzielę o godzinie 10.00, natomiast w naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Biblijny obchodziliśmy w poniedziałek i wtorek.

Na katechezach i poza nimi w szkole podstawowej odbyło się uroczyste czytanie przypowieści. Dyrekcja szkoły, administracja, wychowawcy, nauczyciele i katecheci propagowali czytanie wybranych fragmentów Pisma Świętego i interpretowali je. Były to następujące przypowieści: zagubiona owca, uczta królewska, panny mądre i nieroztropne, syn marnotrawny, bogacz i Łazarz, miłosierny Samarytanin, siewca, winnica, faryzeusz i celnik, chwast (kąkol). W klasach IV – VII i gimnazjum na katechezach uczniowie czytali wydzielone fragmenty z Listu do Rzymian i Apokalipsy, szukając fraz mówiących o Osobie Ducha Świętego w życiu Jezusa oraz w życiu każdego z nas. To Duch Święty pozwala nam zrozumieć Pisma. Przybycie Ducha Świętego jest łagodne i pełne dobroci. Przybywa On jako braterski opiekun naszego wnętrza, by zbawiać, uzdrawiać, oświecać, pouczać i upominać, wzmacniać i pocieszać.

Nauczyciele propagujący czytanie Pisma Świętego: p. A. M. Kuczyńska, p. J. Szymanowska, p. A. Wejs, p. P. Wiśniewska, p. L. Pietrzykowska, p. U. Buczyńska, p. G. Mroczkowska, p. W. Jerulank, p. U. K. Bołonkowska, p. S. Łempicka, p. H. Muryjas – Rząsa, p. A. Gryczkowska, p. E. Mieczkowska, p. B. Rogalska, p. J. Rydzewska, p. R. Niedziołko, p. A. Kłos, p. B. Krukowska, p. E. Sarnacka, p. J. Laszczkowska, p. A. B. Bukowska oraz p. M. Czajkowska, p. K. Łaguna i p. I. Konopko.

Zadania dla uczniów były też różnorodne i dostosowane do poziomu: od kolorowanek (kąkol), nauki rysowania świnki (syn marnotrawny) i owcy (dobry Pasterz) , wynajdywanie różnic (uczta), wykreślanek, zadań matematycznych ( panny roztropne) - po rebusy, krzyżówki. Najaktywniejsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych otrzymali „słodkie co nie co”, starsi książeczki „Mały katechizm”.

W ramach obchodzonego Tygodnia Biblijnego odbyły się też konkursy wiedzy: ze znajomości Listu do Tytusa w szkole podstawowej i w gimnazjum „Wędrówki po Ewangelii św. Łukasza”. W konkursach wzięło udział 27 uczniów. Fundatorami nagród będą: Rada Rodziców SP 4 i Proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie. Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w maju br.

Na przerwach w budynku C przez radiowęzeł odtwarzano Ewangelię wg św. Łukasza. Na piętrze w budynku B i na parterze w budynku C przy stolikach wyłożono w koszyczkach karteczki („Chleb życia”) z różnymi fragmentami Pisma Świętego (perełki), każdy mógł wylosować sobie tekst i poznać Słowo Boże kierowane tylko do niego i oby stało się ono zachętą do systematycznego czytania Słowa Bożego.

Cieszymy się z zaangażowania nauczycieli i uczniów w tę formę ewangelizacji. Podsumowaniem niech będą słowa ks. bpa M. Jędraszewskiego – „Znaleźć sens dla siebie poprzez podróż do pism. Do tych, które zapowiadały działalność Pańskiego Mesjasza i do pism, które mówiły o tym, że spełniły się prorockie zapowiedzi. Do Ewangelii. Nią żyć, nią się kierować; w niej znajdować najświętsze, najpiękniejsze inspiracje do życia osobistego, społecznego, narodowego, państwowego. To jedyna droga, aby Europa – a w niej także Polska – mogła odzyskać swoją tożsamość, a przede wszystkim nadzieję dla siebie.


Koordynator - I. Konopko

_________________________________________________________________
 
Słodkie wypożyczenia, czyli Światowy Dzień Czekolady w bibliotece
wtorek, 17 kwietnia 2018 18:38


12 kwietnia był najsłodszym dniem w roku w naszej bibliotece szkolnej. Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Statystyczny Polak zjada jej ponad 6 kg rocznie. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach, a także za właściwości lecznicze. Można ja jeść, oczywiście w rozsądnych ilościach. O właściwościach ulubionego przysmaku czytelnicy mogli dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na tablicy znajdującej się na korytarzu szkolnym.

Już przed pierwszą lekcją uczniowie pojawili się w bibliotece z chęcią wypożyczenia książki oraz zasmakowania wyrobów czekoladowych, którymi częstowani byli wszyscy nasi czytelnicy odwiedzający tego dnia bibliotekę szkolną. Frekwencja wypożyczeń była duża. Cieszymy się, że czekolada przyciągnęła do biblioteki uczniów zwłaszcza tych stroniących od książki.  I. Bukrejewska
_________________________________________________________________
 
Wyniki konkursów religijnych
wtorek, 17 kwietnia 2018 06:18

 

Wyniki XVI Szkolnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – List do Tytusa

I miejsce – nie przyznano
II miejsce -Izabela Kalinowska – VII d
II miejsce: Łucja Sendrowska – VII d
III miejsce: Marta Pawełkowska – V b
III miejsce: Aleksandra Obiedzińska – VII d

Wyróżnienie: Agnieszka Ciukszo – V b
Wyróżnienie: Zuzanna Tokarzewska - VII d

Dyplom uznania: Maciej Zyskowski – VII d
Dyplom uznania: Wiktoria Niećkowska – VII d
Wiktoria Jakubik – VII d
Natalia Grabowska – VII d
Daria Krutul – VII d
Julia Sienicka – VII d
Weronika Niedźwiecka – VI c
Mateusz Nitkowski – VI d
Kalina Kacprzak – VI b
Oliwia Dzięgielewska – VI b
Krzysztof Blaszko – VII d
Oliwia Czaplicka – VI c
Wiktoria Olszewska – VI c
Weronika Wiśniewska – VI c
Gabriela Fidler – VI a
Natalia Sienkiewicz – VI c
Weronika Dziejma – VII a
Patrycja Rydzewska – VII d
Julia Jarosz – VI b

Wyniki III Konkursu Wiedzy Biblijnej – Wędrówki po Ewangelii św. Łukasza - oddziały gimnazjalne

1. Magdalena Zalewska – III c
2. Natalia Kozicka – III c


Dziękujemy za trud zgłębiania Słowa Bożego. Życzymy odważnego prezentowania wartości i treści religijnych.


I. Konopko


__________________________________________________________________________
 
Ogłoszenie
piątek, 13 kwietnia 2018 12:23
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie zaprasza do składania ofert. Przedmiotem zamówienia z dnia 13.04.2018 r. jest remont pomieszczeń i korytarza na parterze w budynku szkoły przy ul. Konstytucji 3 Maja 23._________________________________________________________________
 
Ogłoszenie
czwartek, 12 kwietnia 2018 12:54
W poniedziałek 16.04.2018r. odbędą się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Generał Władysław Anders – wielki bohater” z udziałem uczniów klas VI i VII.

Eliminacje pisemne rozpoczną się o godz. 15.30 w sali nr 11 B.

Informacji udziela pan W. Jerulank.


_________________________________________________________________
 
Czytamy i polecamy
czwartek, 12 kwietnia 2018 06:10


Serdecznie chciałybyśmy zachęcić Was do przeczytania książek w języku angielskim, które znajdują się w bibliotece szkolnej w budynku B. Jednymi z najciekawszych według nas są:

-London - opowiada ona o historii powstania Londynu, jego zabytkach i znanych osobach,
-The New Glasses - jest to historia o małym chłopcu, który zgubił nowe okulary,
-Titanic- to książka o znanym statku Titanic i jego tragicznej historii, 
- Life in Rainforest - ta książka zawiera zagadki i ciekawostki o życiu w lasach deszczowych.

Obok poznawania ciekawych historii zawartych w tych książkach możemy doskonalić technikę czytania w języku angielskim i wzbogacać nasze słownictwo. Polecamy!

Kalina Kacprzak i Oliwia Dzięgielewska
Koło Przyjaciół Biblioteki


_________________________________________________________________
 
Dzień słodkich wypożyczeń
czwartek, 12 kwietnia 2018 05:51


Biblioteka szkolna zaprasza do wspólnej zabawy!

CZY JEST KTOŚ, KTO NIE LUBI CZEKOLADY?

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady!

Czwartek będzie najsłodszym dniem w roku w naszej bibliotece.
W tym dniu czytelnicy w zamian za wypożyczoną książkę
otrzymają słodki upominek.

Zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki (budynek B).


Koło czytelniczo-medialne z opiekunem p. I. Bukrejewską


_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 31

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 

Internauto! Jesteś naszym

1914902
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Dziennik elektroniczny


_____________________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting