Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie

     
     
30 listopada mija termin składania wniosków na stypendia edukacyjne za rok szkolny 2016/2017
poniedziałek, 13 listopada 2017 19:50
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyjmuje wnioski kandydatów do stypendium edukacyjnego Zarządu Województwa Podlaskiego.

Stypendia będą przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego według zasad określonych w regulaminie stanowiącym załącznik do uchwały Nr XLII/381/17 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 30 października 2017 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów uczniom za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa.

Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2016/2017.

Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2016/2017 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 30 listopada 2017 r.

Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok szkolny 2016/2017 wyniesie 4 000 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku w zakładce Edukacja → Stypendia → Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce → 2016/2017:

https://wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce/20162017/ oraz pod numerem telefonu: (085) 66 54 536 – Departament Edukacji, Sportu i Turystyki
________________________________________________________________________
 
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości
piątek, 17 listopada 2017 01:51


14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej n 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie odbyła się akademia słowno-muzyczna z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W szkole od wielu lat rokrocznie obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Honorowymi gośćmi, od samego początku byli i są kombatanci – żołnierze z AK i Sybiracy, chociaż już nieliczni, bo wielu z nich odeszło na „wieczną wartę”. Dzięki ich wspomnieniom z tamtych tragicznych wydarzeń uczestnicy uroczystości, szczególnie uczniowie, otrzymują „żywą lekcję historii”.

Tego dnia zaszczycił nas swoją obecnością pan Leszek Niesiobędzki – Sybirak, jeden z ostatnich żyjących kombatantów. Burmistrza Miasta reprezentowała pani Julita Wiluk – Główny specjalista ds. oświaty. W uroczystości uczestniczyły przedstawicielki Rady Miasta: pani Halina Muryjas-Rząsa - Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo i pani Monika Stefańska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny. Grajewskie Centrum Kultury reprezentowali: pani Monika Soroko - kierownik działu programowego i pan Maciej Grabowski z Grajewskiej Izby Historycznej. Swoją obecnością zaszczyciła nas zaprzyjaźniona ze szkołą emerytowana bibliotekarka – pani Wiesława Lendo.

W tegorocznym szkolnym przedstawieniu uczniom i zaproszonym gościom przybliżyliśmy historię życia i walk narodowowyzwoleńczych Polaków żyjących pod zaborami przygotowaną przez pana Wiesława Jerulanka. Uczniowie klas I c, V c, VI a, VII b na tle prezentacji multimedialnej recytowali wiersze Władysław Bełzy, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Słonimskiego, wygłaszali fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza wybrane przez panią Annę Bukowską i panią Sabinę Łempicką. W wykonaniu solistów i chóru prowadzonego przez panią Beatę Urszulę Dawid usłyszeliśmy wzruszające pieśni legionowe i patriotyczne, które poruszają serca i zapadają w pamięć młodego człowieka. Sprawami organizacyjnymi i przygotowaniem dekoracji w sali gimnastycznej zajmował się pan Wiesław Jerulank z klasą VI c. Jego staraniem społeczność szkoły obejrzała wystawę "Drogi do niepodległości" udostępnioną przez Grajewską Izbę Historyczną.

Przygotowując odpowiedni dobrany materiał słowno-muzyczny chcemy podkreślić, że twórczość kulturalna narodu: poezja, literatura i muzyka świadczą o wielkości narodowego ducha trwającego przez pokolenia. Młody człowiek, by móc prawidłowo się rozwijać, powinien mieć świadomość własnej przeszłości i tożsamości narodowej. Przeszłość Polaków obfitowała bowiem w szereg dramatycznych wydarzeń w ostatnich dwóch stuleciach. 123-lenia niewola pełna cierpień i prześladowań zakończyła się 11 listopada 1918 roku. Polska odzyskała niepodległość, wracając na mapy Europy.

Świętując 99. rocznicę tych wydarzeń, należy pamiętać, że wolność nie przyszła sama, lecz była okupiona wielkim cierpieniem i męczeństwem wielu pokoleń, co pragniemy uświadomić naszym wychowankom na lekcjach języka polskiego, historii i poprzez tego rodzaju uroczyste akademie patriotyczne.


Organizatorzy 

Fot. W. Jerulank 

_________________________________________________________________
 
Otrzęsiny klas czwartych
czwartek, 16 listopada 2017 06:32


30 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość, której celem była integracja społeczności uczniowskiej.

Uczniowie z klas czwartych wzięli udział w otrzęsinach przygotowanych przez przedstawicieli klas VI i VII. W pierwszej części czwartoklasiści brali udział w konkurencjach i zabawach przygotowanych przez starsze koleżanki i starszych kolegów. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Następnie wszyscy udali się na dyskotekę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski, na której wszyscy wspaniale się bawili.

M. Lenkiewicz  

_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
czwartek, 16 listopada 2017 06:09


Szkolne koordynatorki: I. Konopko, G. Mroczkowska

__________________________________________________________________________
 
Konkurs zbiórki makulatury pt. „EKO-ZABAWA”
środa, 15 listopada 2017 23:29


14 listopada 2017r. miał miejsce szkolny finał miejskiego konkursu zbiórki makulatury„EKO-ZABAWA”, którego organizatorem był Burmistrz Miasta Grajewo we współpracy z BIOM Sp. z o.o. oraz placówkami oświatowymi z terenu Grajewa.

Konkurs trwał od 8 maja do 16 czerwca 2017 r. Jego celem było propagowanie działalności proekologicznej oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko. Konkurs odbił się w naszej szkole szerokim echem. Wzięło w nim udział 49 uczniów z klas I – VI. W efekcie zajęliśmy, w klasyfikacji zbiorowej, zaszczytne II- gie miejsce z wynikiem 4.562 kg.

Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Barbara Ratomska. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do panów: Krzysztofa Gutowskiego i Michała Sobolewskiego za pomoc w sprawnym przebiegu konkursu.

Biorąc tak liczny i efektywny udział w konkursie dzieci zaprezentowały odpowiedzialną postawę przyjazną naturze, co niewątpliwie zaowocowało uratowaniem wielu drzew. Udowodniły, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla środowiska.

Oto lista nagrodzonych:

1. Marlena Iżbicka IV a
2. Wiktoria Brzostek V a
3. Wojciech Szewczyk VI d
4. Paweł Buzon IV e
5. Michał Zyskowski V c
6. Michał Kosiński II a
7. AmeliaTokarzewska IV a
8. Katarzyna Sienkiewicz III e
9. Oskar Parchucik VII d
10. Marta Pawełkowska V b
11. Aleksandra Gryczkowska IV a
12. Zuzanna Grabowska II c
13. Kacper Kapla II b
14. Maja Zyskowska IV d
15. Alan Karwowski II d
16. Aleksandra Strzałkowska VII b
17. Magda Zagórska V a

Gratulujemy!

Joanna Rydzewska

Fot. W. Jerulank 

_________________________________________________________________
 
„English Grammar Master”
środa, 15 listopada 2017 00:17


Uczniów klas V-VII zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie
„English Grammar Master”. Zgłoszenia do 17.11.2017 r.


Nauczyciele języka angielskiego

_______________________________________________________________
 
Spotkanie przedszkolaków z Panią listonosz
wtorek, 14 listopada 2017 23:50


Dnia 14 listopada 2017 r. z wizytą do grupy przedszkolnej "SŁONECZKA" przyszła Pani listonosz. Pani w przystępny sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o tym co sprawia radość, a co bywa trudne. Ciekawość maluchów wzbudziła oczywiście wielka torba pełna różnych listów i pocztówek, wśród których był list zaadresowany do grupy "Słoneczka" od Świętego Mikołaja. Za to wspaniałe spotkanie podziękowaliśmy Pani listonosz gromkimi brawami i zaprosiliśmy ponownie za rok.

Wychowawczynie  

_________________________________________________________________
 
"Słoneczka" w Urzędzie Pocztowym
środa, 15 listopada 2017 00:04


13 listopada 2017 r. grupa przedszkolna "Słoneczka" przy Szkole Podstawowej nr 4 odwiedziła Urząd Pocztowy w Grajewie. Przedszkolaki poznały logo poczty i różnorodne przekazy pocztowe. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty oraz przyglądały się pracy Pani Anity - urzędnika pocztowego. Dokładnie obejrzały skrzynkę pocztową oraz dowiedziały się co do niej można wrzucać. "Słoneczka" dostały niespodzianki związane z pocztą i pełne miłych wrażeń wróciły do przedszkola.

Wychowawczynie  

_________________________________________________________________
 
„W tajemniczej krainie krasnali”
wtorek, 14 listopada 2017 23:36


14 listopada 2017 r. dzieci z III i IV grupy przedszkolnej oraz uczniowie klas III a, III c i III e wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się do GCK na piękną baśń muzyczną pt. „W tajemniczej krainie krasnali” przygotowaną przez Teatr Muzyczny „Duduś” z Łodzi.

Specjalnie przygotowana scenografia, efekty świetlne, wspaniałe kostiumy, cudowna muzyka i wspaniały zespół teatralny wprowadziły małych widzów w zaczarowany i magiczny świat baśni.

W trakcie spektaklu aktorzy zorganizowali wesołe konkursy, za które mali uczestnicy zostali nagrodzeni.

Na koniec odbyło się losowanie wcześniej wypisanych przez dzieci lub ich wychowawców biletów, a szczęśliwi zwycięzcy otrzymali atrakcyjne upominki.

Wesoła zabawa i piosenki, nastrój tajemniczej krainy krasnoludków, ciekawa gra aktorów wywołała uśmiech i zachwyt, wnosząc wiele radości w serca widzów, ucząc ich jednocześnie właściwego postępowania wobec rówieśników i dorosłych.


Fot. L. Pietrzykowska, I. Bukrejewska 

_________________________________________________________________
 
Weź udział w konkursach
wtorek, 14 listopada 2017 21:38
Przybliżamy się do przeżywania Adwentu i okresu Bożego Narodzenia. Proponujemy Wam wykorzystanie tego czasu na przygotowanie pracy plastycznej bądź ułożenia kolejnej zwrotki do kolędy. Zachęcamy wraz z Organizatorami do wspólnego, rodzinnego przeżywania okresu świątecznego i aktywnego udziału w Orszaku Trzech Króli.

Regulamin konkursu plastycznego "Zaprojektuj kartkę Świąteczną – Matka Boża, którą zobaczyli Trzej Królowie”

Regulamin konkursu poetyckiego na napisanie kolejnej zwrotki do kolędy „Bóg się rodzi”

Szkolny koordynator - I. Konopko

_______________________________________________________________
 
Koło Czytelniczo - Medialne
wtorek, 14 listopada 2017 21:16


Koło Czytelniczo – Medialne działa w bibliotece Szkoły Podstawowej od października 2017 r. Jest to grupa uczennic z klasy VI a (Sara Capella, Karolina Janiszewska, Anna Jaszewska, Amelia Kiełczewska, Wiktoria Siedlecka, Wiktoria Szumowska), które są zainteresowane książkami, czytaniem i technologią informacyjną. W ramach działalności koła zapoznają się z pracą biblioteki, poznają jej zbiory, służą radą i pomocą czytelnikom w wyborze lektury, zachęcają się wzajemnie do czytania. Włączają się również w organizowanie imprez i przedsięwzięć czytelniczych, m.in. Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia słodkich wypożyczeń, konkursów i turniejów czytelniczych oraz wystaw i gazetek bibliotecznych. Usprawniając swoje umiejętności z zakresu technologii informacyjnej, opracowują dokumenty tekstowe i graficzne, wykorzystując przy tym zasoby Internetu. Dziewczęta  realizują również projekt edukacyjny "Czytanie na drugie śniadanie", a także przygotowują przedstawienia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. Tworząc "Mobilną bibliotekę", współpracują z Biblioteką Publiczną Oddział dla Dzieci w Grajewie.
Najaktywniejsi członkowie koła za swoje zaangażowanie otrzymują na zakończenie roku szkolnego nagrody i dyplomy. Osoby zainteresowane taką formą spędzania czasu wolnego zapraszam na zajęcia koła, które odbywają się systematycznie we czwartki o godz. 13.30 po zakończeniu zajęć przez uczniów.

Opiekun koła - I.Bukrejewska


_________________________________________________________________
 
Podziękowanie
wtorek, 14 listopada 2017 19:53


Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej
w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”.

Do grona naszych darczyńców dołączyli:
GABRIELA ŻYLIŃSKA KL. IV F
MICHAŁ WIRKOWSKI KL. II B
BARTOSZ AKACKI KL. IV D

GALERIA

Pragniemy przypomnieć, że akcja ofiarowywania książek bibliotece szkolnej będzie trwała do końca roku szkolnego.


________________________________________________________________________

 

 
Rekord odwiedzin i wypożyczeń książek z biblioteki
wtorek, 14 listopada 2017 19:49


12 listopada 2017 r. przypada Światowy Dzień Bicia Rekordów. W ten dzień niekoniecznie musimy pobijać rekordy na miarę Księgi Rekordów Guinnessa. Można jednak wyśrubować własne osiągnięcia, np. w biegu na 100 metrów, czy w wykonaniu dobrych uczynków.

13 listopada nasza biblioteka podjęła również wyzwanie bicia rekordu. Tym razem był to rekord odwiedzin i wypożyczeń książek przez uczniów klas II-VI SP 4.

Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty informujące o akcji. Były strzałki wskazujące czytelnikom drogę do biblioteki oraz ślady na podłodze, których tropem podążali uczniowie chcący wypożyczyć książki lub spędzić wolny czas w czytelni. W budynku B zrobiło się tłoczno i gwarno. Młodsi i starsi uczniowie poszukiwali książek o różnej tematyce. Wśród najmłodszych czytelników największym zainteresowaniem cieszyły się książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (2016). Pod koniec dnia skończyły się niespodzianki rozdawane czytelnikom odwiedzającym naszą bibliotekę. Zakończył się również Dzień Bicia Rekordu. Przyszedł czas na podsumowanie. 

Otóż w tym dniu bibliotekę odwiedziło 189 czytelników, którzy wypożyczyli 300 książek odpowiadających ich zainteresowaniom czytelniczym!

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji i pomogli ustanowić rekord.

I.Bukrejewska, L. Pietrzykowska, E. Czaplicka


Fot. I. Bukrejewska 

_________________________________________________________________
 
„Wieczne odpoczywanie…”
wtorek, 14 listopada 2017 00:25


„Między śmiercią, rodzeniem byt nasz ledwie może
Nazwan być czwartą częścią mgnienia…”

Daniel Naborowski

Zakamarki naszej pamięci kryją wiele treści. Gromadzą się w nich dawne wydarzenia, godne miejsca zajmują chwile szczęścia, chowają się po kątach troski i zmartwienia, a pośród tych wszystkich wspomnień spoczywają ludzie – osoby, które kiedyś wpływały na nasze życie, kształtowały naszą osobowość, a teraz już ich nie ma wśród nas. Nauczyciele. Mistrzowie. Przewodnicy.

Te wyjątkowe skarby naszej przeszłości wydobywamy, by uświadomić sobie ich wartość, zapewnić o szacunku i pamięci oraz dopomóc w zapewnieniu im wiekuistego szczęścia.

Już po raz dwunasty w Grajewie na początku listopada odprawiona została msza święta w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. W miniony piątek, 10 listopada 2017 r. w piękniejącym z tygodnia na tydzień kościele pw. Św. Ojca Pio zgromadzeniu modlitewnemu przewodniczył JE ks. biskup Stanisław Stefanek, nieraz już patronujący w minionych latach temu przedsięwzięciu. Przy ołtarzu Pańskim celebransowi towarzyszył Ks. prałat dr Czesław Oleksy, Dziekan Dekanatu Grajewskiego, ks. dr Tomasz Grabowski oraz ks. Dariusz Gosk, proboszcz miejscowej parafii. Wśród uczestników nabożeństwa nie zabrakło pocztów sztandarowych grajewskich szkół oraz działających w nich związków zawodowych, przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych władz samorządowych oraz reprezentantów grajewskiego środowiska oświatowego i parafian. W atmosferę modlitewnego skupienia wprowadziły wszystkich tradycyjnie słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się”.

Okolicznościową homilię ks. biskup poświęcił refleksji o znaczeniu misji nauczycielskiej, a wzbogacił ją oczywistym, zdawać by się mogło, ale niezwykle cennym spostrzeżeniem, że czas listopadowy, naznaczony w przyrodzie opadającymi liśćmi i nieuchronnym chyleniem się ku mrozom zimy, jak żaden inny w ciągu roku sprzyja refleksji o nieuchronności przemijania oraz o ludzkim pielgrzymowaniu ku wieczności. Modlitwę wiernych, jak zawsze, wypełniło odczytanie list zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty z poszczególnych szkół naszego miasta, a także osób związanych z edukacją grajewską. W skupieniu i ze wzruszeniem wspominaliśmy w myślach tych spośród wymienianych, których znaliśmy osobiście, a także tych, o których zasługach słyszeliśmy z opowiadań innych. Ze smutkiem można było zauważyć, że listy są coraz dłuższe… Przywoływaniu kolejnych list nazwisk towarzyszyło zapalanie zniczy symbolizujących pamięć i stanowiących drogowskaz dla dusz, błądzących po ścieżkach życia.

Tradycyjnie realizowane elementy celebry jeszcze raz oddziałały na zgromadzonych swą głęboką treścią i uczyniły uroczystość wyjątkową i niepowtarzalną. W końcowej części ks. proboszcz podziękował za zaangażowanie przy organizacji i podczas wspólnej modlitwy, słowa wyjątkowej wdzięczności adresując do ks. biskupa jako swego duchowego ojca.

Organizatorzy: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, p. Halina Muryjas-Rząsa, p. Irena Konopko, p. Krystyna Łaguna, p. Violetta Magdalena Curyło.

Oprawa muzyczna: p. Elżbieta Gadomska, p. Jadwiga Laszczkowska, p. Ewa Urszula Wróbel, p. Marzenna Czajkowska, p. Beata Dawid, p. Wiktoria Matusiewicz, p. Anna Maleszewska.

V. M. Curyło

Fot. L. Pietrzykowska

_________________________________________________________________
 
Konkurs historyczny „Losy żołnierza…”
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:57

W ubiegłym tygodniu odbyły się szkolne eliminacje XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego pod hasłem „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Głównym organizatorem jest Mazowieckie Kuratorium Oświaty, a współorganizatorami: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych w Płocku i Muzeum Wojska w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas siódmych na poziomie szkoły podstawowej i 5 uczniów z poziomu gimnazjum. Uczestnicy pisali test przygotowany przez komisję krajową. W tym roku do eliminacji rejonowych, które dla naszej szkoły odbędą się 10 stycznia 2018 roku w Suwałkach, z „Czwórki” zakwalifikowano po pięciu najlepszych w każdej kategorii szkolnej.

Na poziomie szkoły podstawowej test najlepiej napisał Damian Chmielewski z klasy VII a. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Samełko z klasy VII b, a wspólnie na trzecim miejscu znaleźli się: Karolina Kozicka, Adrian Masłowski i Weronika Dziejma – wszyscy z klasy VII a. Cała piątka pojedzie w styczniu na eliminacje rejonowe. Kolejne miejsca zajęli: Elina Pavliv kl.VII b, Bartłomiej Gudełajski kl. VII a, Bartosz Kaczyński kl. VII b, Jakub Stankiewicz kl.VII a, Julia Waszkiewicz kl. VII b, Krzysztof Blaszko kl. VII d, Rafał Górski kl. VII d, Bartłomiej Maciejewski kl. VII d, Wiktor Wawiórko kl. VII a, Oliwia Górecka kl. VII b, Wiktoria Porsewa kl. VII b, Kacper Zawistowski kl. VII b, Aleksandra Obiedzińska kl. VII d, Wiktoria Niećkowska kl. VII d, Daria Krutul kl. VII d.

Na poziomie gimnazjum najlepiej napisała Emilia Czaplicka kl. II a. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Aleksandrowicz kl. II b, Krystyna Dudzińska kl. II a, Julia Zarzecka kl. II c i Klaudia Karwowska kl. II c. Decyzją organizatorów wszyscy zostali zakwalifikowani do etapu rejonowego.

Szkolne eliminacje przeprowadziła komisja w składzie: Wiesław Jerulank (szkolny koordynator konkursu), Anna Bukowska i Lilla Pietrzykowska.

_________________________________________________________________
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8

Internauto! Jesteś naszym

1893175
odwiedzającym.
Dziękujemy za wizytę!

_______________________

Szukaj na stronie

Joomla extensions by Siteground Hosting